Stavba vacsieho CNC

odkazy a obchody
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 1. 2009, 7:31

Jakou přesnost (přímost) chceš tímto dosáhnozt? Jak naneseš přesný film na plochu, aby to na přímost nemělo vliv, ale fixovalo? Když prach způsobí odchylku? Dle mne to není pro práci v mikronech, s odřenýma ušima ve stovkách. Kdyby to byla taková sranda záležitost, doporučovali by to všichni výrobci vedení, zlevnila by se výroba dílů pro lineáry (i když nevím, jak vyrovnat kolejnici v délce třeba 2 metry bez toho, aby neměla doraz a přítlak s přesností na 15 mikronů), ale je ticho po pěšině. O těch nerovnostech v povrchu to snad myslíš vážně, najdi si dnes už neplatnou hliníkovou minci a pošolíchej jí po povrchu kolejnice a plochou pod vedení. Budeš se divit, jaký je rozdíl v opisu. A jen mi nikdo netrvďte, že plocha stačí frézovaná a posype se práškem. Pokud má někdo nějaké pochybnosti, podívejte se do normy, nebo tabulek na drsnosti povrchu, zjistíte, že se jedná o nepravidelné nerovnosti definované dle různých kritéií. Např. Ra 0,8 (střední výška nerovností v mikronech) má Rz (ISO - výška nerovností z 10ti bodů) hodnotu 6,3 a Rz (dříve Ry - největší výška nerovností) hodnotu 10 mikronů. A teď čistě teoreticky, jakou zrnitost má mít ten prášek pro povrch 0,4 proti 0,8?
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

23. 1. 2009, 7:42

Pupak píše:Diamantova pasta je fixacni pripravek slouzici ke zvyseni odolnosti sroubovaneho spoje proti posunu jedn. casti vuci sobe.Castice jsou tak jmne,ze si vzdy nejakou nerovnost v povrch najdou.Na vedeni na litine funguji dobre.Na dural pochopilne pouzit nejde.I kdyz se vyrobce udajne honosi tvrzenim,ze se pasta vyrovna zafrezovani,je to blbost. Nicmene pokud se vedeni zafrezovat z nejakych duvodu neda,je pasta resenim,ktere opravdu vyrazne zabrani posunu vedeni vlivem stridave zateze a vibraci,
Jako priklad uvadim frezku s primerne desky,kde vedeni THK25 lezi bez zafrezovani na desce a je fixovane pastou a 24 srouby M6.Masina maka 16 hod. denne uz skoro dva roky a vedeni se nehnulo.
Zkouseli jsme jako alternativu korundovy prach z jemnych smirglu,ale ucinek nulovy.Asi vedi,co delaji.
Vyrobce bohuzel stale neznam.Je udajne z USA.

Diamantova pasta jako fixační prostředek tak, jak je zde popsán je nesmysl!!! Umělý Diamant nelze vyrobit jako "mikropolit - plavení smirků - používá se v optice" . Umělý diamant má vždy z "výroby" definovanou nějakou velikost (nastudujte si mezinárodní normy k této problematice), řádově mnohem větší - než jaké lze dosáhnou plavením na mikropolity. Diamantový prach - prášek určité velikosti se použitím v technologii "nezmenšuje" tak jako korundy či jiné materiály.
To znamená jeho drsnost-velikost je absolutně nevhodná pro účel o kterém se zde diskutuje.
Představa, že něco "pocukruju" a vono to bude držet jako kráva a ještě to bude "strojařsky přesné" je fakt naivní představa.
Za 25let v opravárenství jsem s tímto doopravdy ještě nesetkal. Ale amatéři jsou všeho schopní - takže kdo ví - rád se přiučím.

Diamantová pasta se používá například k obrábění skla či jiných specifických materiálů.

Nezafrézované a nezafixované vedení je amatérismus nejhlubšího zrna - takto nelze postavit solidní stroj - to jsou vyhozený peníze!!! To je lepší a levnější použít vodící tyče - nebo vodítka ze skříní, ty jsou za babku.

Tak jak píše Josef ,diamant je správková pasta především na opravy a repase uložení - mluvíme-li o obráběcích strojích. Machři na toto jsou "germánci" jsou i výrobci většiny takovýchto přípravků (jejich chemický průmysl je na vysoké úrovni). Lze to jednoduše najít na webu, je toho plno, ale je to masné na české poměry.
Jinak označení "diamanta atd " (tvrdý a pevný) jsou také různé značky lepidel - jedná se o obchodní marketing jak zvýraznit výrobek , se skutečným diamantem to však nemá nic společného.

Tpol
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

23. 1. 2009, 8:00

Jó a ještě poznámka u těch lepidel s označením "diamant - Made in Germany", když s nimi něco doopravdy slepíte - spojíte (ve strojařině) tak to pak už můžete jenom vyhodit - je to prakticky nerozebíratelný spoj - drží to fak jak kráva - a ani autogen to neuvolní. - upřesnňuji - nemám na mysli rozpálení , ale ohřev!

Tpol
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2009, 8:16

Mam rad lidi,kteri nelituji energie,aby dokazali,ze neco nejde.Historie je takovych velikanu plna.Nastesti se vzdy najde dost obycejnych nevzdelancu, kteri to nevedi a problem vyresi. Mam moznost videt na vlastni oci,jak pasta funguje,nebo nefunguje,nicmene si rad vyslechnu jakekoli zduvodneni,proc fungovat nemuze.Je to zabavne.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

23. 1. 2009, 9:11

Já netvrdím, že to nefunguje. Proč by nemělo, ale myslím, že na úkor přesnosti. Já jen vím a můžu dokázat, že pokud se mi dostane pod kolejnici prach u kterého mi nikdo nezaručí přesnou sílu filmu a zrnitost, tak se ukáže na přímosti. Nedělám si srandu, nekecám o tom, já to prostě měřím laserem.
To Pupak: můžeš mi předložit protokol přímosti plochy pro kolejnici a následné měření přímosti lineáru po montáži, že je to úplně stejné? Za další, jak tu kolejnici rovnáš bez přítlačných ploch ( ze zkušenosti vím, že nejsou přímé) a v jaké přesnosti na přímost a souběh.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2009, 9:50

Ja prece netvrdim,ze je to samospasitelna zalezitost.Tady se pohybujeme na hobby foru,kde nikdo nehoni tisiciny a pokud se podivas na konstrukce zdejsich stroju,tak temer nikdo vedeni nezafrezovava,protoze na to proste nema prostredky. Kdyz jsem zacinal a mel jen frezku s rojezdem 250mm,tak jsem resil stejny problem. Servisak z fabriky,kde maji desitky japonskych CNC masin mi dal trochu tehle pasty s tim,ze pokud pouziju vedeni na oceli,nebo litine,tak to dobre fixuje proti posunu.Nijak jsem to nestudoval a vyzkousel.Pozdeji,kdyz uz jsem to nepotreboval jsem zbytek venoval na tu frezku z primerne desky a tam se to opravdu osvedcilo.Bez pasty koleje ujely po par hodinach frezovani.S pastou ani omylem.Co vic k tomu dodat.Urcite to nikdo nepouzije tam,kde honi tisiciny,ale pro nase ucely by to mnohdy bohate vyhovelo.Navic kdyz se podivam na dynamicke vule beznych vedeni,ktere jsou ve stovkach,tak nevidim ani duvod se nejakejma tisicinama zabyvat.
Me proste vadi,kdyz nekdo smahem o vsem,co nezna,prohlasuje ze je to nesmysl a pod. Frekvencni menich,kterej ma vstup 220V a vystup 3x380,je nesmysl.Ted ho mam zrovna v praci na stole. Asi se vyrobce tady zapomel zeptat jestli to funguje.Jinak si to neumim vysvetlit.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 8:29

Já jsem to s tou pastou pochopil tak, že se jednotlivé diamantíky zalisují do těch povrchů, které samozřejmě musí být hladké a rovné. Zřejmě tam těch zrn bude relativně málo aby bylo možné vyvinout dostatečný tlak. Ale to je jen moje hypotéza, dosud jsem o té pastě neslyšel.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 1. 2009, 9:52

Pupaku, furt tady blahořečíš o nějaké pastě, kterou nikdo neviděl a jsi podrážděný na pochybovače. Když je to tak super, dej odkaz na vlastnosti a výrobce. Já tady prezentuju prokazatelné zkušenosti s prachem, podložené měřením. Navíc, jsem skeptický k tomu, že se ty diamantíky z té pasty zapíchnou do kolejnice o cca HRc 60 a výš a stejně do litiny, která je bláto. Tolik selský rozum, nelituju energie, rád se poučím i od tebe, který to údajně použil. Je zajímavé, že to nedoporučují výrobci lineárů. Kdyby to bylo super, jak tvrdíš, reklamou a nabídkami dealerů by nás zahrnuli, ale jak jsem psal, ticho po pěšině....
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 11:56

Ja tu o nicem neblahorecim.Zminil jsem se o tom pred rokem,kdyz jsem ji sam pouzil a je mi srdecne jedno,jestli jsi ji videl,nebo nevidel.Ja tu nikomu nedelam zadnou reklamu.Sam jsem ji pouzil dvakrat a zbytek venoval dal.Pro moji osobu je fakt,ze to funguje nezpochybnitelny a jestli tomu veris,nebo ne, mi je volny.Mel jsem proste pocit,ze vec, ktera pomohla me,muze pomoci i nekomu jinemu.Rozhodne jsem nemel motivaci davat nekomu tema k nekonecnym debatam. Uz davno jsem pochopil,ze nekteri clenove zdejsi komunity trpi batolecim syndromen,kdy co nevidi,to neexistuje.Klidne tady muzete rozebirat o kolik se prohne Nuselsky most,kdyz si na nej sedne moucha,nebo si snad nekdo vazne mysli,ze schod 0.01mm na spoji dvou linearnich vedeni muze predstavovat nejaky problem?
Ja jsem nikde neuvadel,ze diamantova pasta je fixacni pripravek na linearni vedeni.Pouze jsem se zminil o tom,ze mi pro tento ucel byla doporucena a o tom,jaky byl vysledek.
Jestli nekdo uspesne zafixuje vedeni vterinovym lepidlem,tak tezko bude tvrdit,ze vterinak je lepidlo na linearni vedeni.
Myslim,ze neni tak tezke pochopit,co jsem tim prispevkem chtel rici,pokud ma clovek alespon trochu dobre vule. Uz mi prijde trapne,ze v tematu o vretenu se zminim o vzduchove turbine,ktera dela sileny bordel a je z toho hodinova debata o decibelech.Ja uz se opravdu nedivim nikomu,kdo prestal do tohoto fora prispivat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 12:28

No to už tak na fórech bývá, že se přechází od tématu k tématu podobně jako v hospodě :-) Jestli chápeš celý zbytek threadu jako nesouhlasný nebo rovnou jako spiknutí jen proto, že navazuje za jeden nesouhlasný příspěvek tak jsi vedle, to je jen takový vývoj diskuse.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 1. 2009, 1:03

Závěr je jasný, Pupakovi se nesmí oponovat! Hotové vyřízené.
Uživatelský avatar
cncp100
Příspěvky: 572
Registrován: 29. 12. 2006, 8:02
Bydliště: Lovosice
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 1:59

Myslím, že toho si na foru všimlo již více lidí.
kdo nic nezkusí, nic nezíská.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 2:36

Jak dlouho se vydrzite tvarit,ze nevite,o co tady jde. Tady prece vubec nejde o to,kdo ma a nebo nema pravdu. Vy jdete na prednasku o jaderny fuzi,tu si vyslechnete a pak hodinu debatujete o tom,ze prednasejici mel blbou kravatu a tim padem je idiot. Me velky prd zalezi na tom,jestli si nekdo mysli,ze mam,ci nemam pravdu.Nastesti jsem na svete dost dlouho,abych pochopil,ze co je dnes pravda,uz zitra neplati a opacne.
Jestli povazujete za tak uzasny chytat se kazdy kraviny a neustale se nekomu snazit dokazovat,ze je mimon,je to vase vec. Kazdy se proste realizuje v necem jinem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

24. 1. 2009, 3:42

Pupak píše: Ja jsem nikde neuvadel,ze diamantova pasta je fixacni pripravek na linearni vedeni....

....ze v tematu o vretenu se zminim o vzduchove turbine,ktera dela sileny bordel a je z toho hodinova debata o decibelech.
Citace stránek Pupaka:
I když někteří výrobci používají diamantové fixační pasty,lze je použít jen na litinu a oceli, na dural je použít nelze.

Šílený kravál vřetene jsi vyjádřil číselně v dB, které snad byly naměřeny. Když došlo k výpočtům, zda je to vůbec možné, zase jako když do tebe píchne.

Jsi prostě demagog. A zavazuji se, že už nebudu reagovat na tvoje příspěvky, kdyby v nich byly i nebetyčné bludy!
Hezký den všem.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

24. 1. 2009, 4:08

To,co je totalni demagogie jsi prave ted predvedl. Citujes vetu z mych stranek a celou dobu se bavime o mych prispevcich na foru.
Ohledne vretene jsem jen zopakoval hodnotu,kterou mi uvedl kolega,kdyz mi vypravel o utoku sousedky,ktera se dozadovala,aby okamzite prestal s tim kravalem a argumentovala merenim hygieny. S vecnym obsahem prispevku to nemelo naprosto nic spolecneho.Je to stejne klise,jako kdy nekdo rekne,ze uz tam byl milionkrat.Takovych veci se nikdo,kdo ma zdravy rozum nechyta,pokud nema apriori umylsl z nekoho delat vola.
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“