PartMiller TinyCNC - projekt pro 3D tisk s DE precíznosti

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 11. 2019, 8:37

t256 píše: 25. 11. 2019, 4:22 Nechce se mi to pocitat, ale lineary s ciny stoji 2-3kila
No jo, koukám, to jsou věci..

Engineer píše: 25. 11. 2019, 4:48 Jsi si jistej, že Wegstr video není 3D animace?
Já ti nevim, mě to připadá reálné:



I tam nějaké otřepy vidím. Možná je tam nějaký jiný "podfuk", ale render to asi nebude. V posledních videích prezentuje kompenzaci zvlnění povrchu, asi se mu daří jet ve správné hloubce, také používá jiný nástroj, než jsem viděl u jiných, má to asi celkem vychytané.

melsoft píše: 25. 11. 2019, 9:23 tomeequee: právě, že jsem video od Wegstra viděl a podle mě tuhost (zdvojený vozíky), minimální házivost nástroje, otáčky tak 50-60k a ofuk(odsávání).
Tady je vidět, že to to dřevo tak jakoby cupuje....
Wegstr na XY imho nemá vozíky, je to něco kluzného (asi), otáčky motoru jsou 11k. Ale teda jezdí na šroubech.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

26. 11. 2019, 9:01

Mají i lepší videa kde jsou ty špony a otřepy vidět třeba zde https://youtu.be/aMPmfyZuhes?t=265 nebo od času 7:05 mají ofuk vypnutý.

Uvidíme až to reta dostaví a podělí se o poznatky. :wink: Jinak nějaké rady kde lze nakoupit to železo a nespálit se jsou zde viewtopic.php?f=15&t=22813
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

26. 11. 2019, 10:45

videl som dobre, že na tých Wegstroch robia aj ocel/nerez, a pritom to cele jazdí na plastových lineároch? :shock:

je to síce žalostne pomalá mašina, ale evidentne s kvalitným vretenom/nástrojom, a správnej volbe rezných podmienok (hĺbka,posuv,otáčky) to dokáže docela divi :o

pri cene 100k :shock: by som to ale s touto, pri všej úcte, "hračkou za cenu filamentu", asi neporovnával :D
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 11:46

No nevím ... prostě mám něco nafrézováno, plošňáky, carbon, sklolamináty. Plotter mám od roku 2000 tedy skoro 20 let. Je to comagraf z hliníku a na solidních lineárech. Nástroje od Kemmera, vřeteno 32000 RPM ale nikdy, zdůrazňuji NIKDY jsem neměl tak čistý řezy jako oni na těch demo videích. Možná jsem to dělal celý roky blbě nebo mám blbou mašinu.... :)
Ten stroj je šílenost a za ty prachy obzvláště !!! Zamyslete se jen nad tím, jak dlouho mu trvá přejetí "rychloposuvem" přes pouzdro ATmega. Trochu větší desku budete frézovat celej den. A frézovat kov na stroji co jezdí nejspíš na plastovej kluzákách ze šuplíků, to už je opravdu jen pohádka pro naivky. Možná to nějak jde, ale frézování to rozhodně není ... spíš tak nějak škrabání po desetině.
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 11:51

OompaLoompa píše: 26. 11. 2019, 10:45 videl som dobre, že na tých Wegstroch robia aj ocel/nerez, a pritom to cele jazdí na plastových lineároch? :shock:

je to síce žalostne pomalá mašina, ale evidentne s kvalitným vretenom/nástrojom, a správnej volbe rezných podmienok (hĺbka,posuv,otáčky) to dokáže docela divi :o

pri cene 100k :shock: by som to ale s touto, pri všej úcte, "hračkou za cenu filamentu", asi neporovnával :D
Ty posuzuješ kvalitu podle ceny?????????? :shock: Proboha ... ten stroj je z MDF-ky vřeteno je modelářskej motorek. Schválně proč asi mají pod videama vypnutý komenty??? Já ještě pamatuju dobu kdy tam komenty byly a dokonce jsem někde na zahraniční diskusi narazil i na zoufalce co si to koupil, ale v době kdy to stálo asi 30 litrů (i tak drahý). Je to přesně podle hesla ... nejde to prodat, tak to zdražíme na trojnásobek. :D a jak vidno na Tvém případě, ono to funguje. :(
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 11. 2019, 12:02

líbí se mi ten nástroj - asi v něm bude trochu to "kouzlo"
Přílohy
brit02.jpg
brit02.jpg (10.36 KiB) Zobrazeno 3272 x
brit.jpg
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 11. 2019, 12:14

Možná i v té pomalosti, max. posuv je F170 (G21 G94 :D), což by dalo stovku a půl na otáčku. I když to tady asi není málo (ale nevím, jakým F to gravíruje, 170 je maximum). Jaké jsi měl řezné podmínky, Engineere? A nástroj?

Jestli by to tedy nechtělo vlastní vlákno.. :oops:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 12:33

Asi by to chtělo jiný vlákno. Když vidím ten nástroj tak je to možný, že to má na svědomí ... je to fakt velmi ostrý, můj nástroj je klasická gravírovací jehla (oproti tomu na foto výše celkem "tupá") a nebo pak obvyklá "kukuřice" Chemelek. Posuvy jsem používal 10-15mm/s tedy 600-900mm/min. pracovní!!!!
Jen poznámka na okraj, je trochu zvláštní že u demo videa firmy se strojem za 100k jsou reklamy, jestli nejde špíš o to aby se každej zvědavec co uvidí ten zázrak na e-bay podíval co to za ty prachy umí, i když si to stejně nekoupí. :wink: Taky by mne zajímala životnost toho extra ostrýho nástroje co tam mají, vrstva mědi ano, ale co s tou špičkou dělá sklo vespod? To už se nikde nepíše, jestli náhodou co plošňák to nová fréza.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 11. 2019, 1:07

Engineer píše: 26. 11. 2019, 12:33 Taky by mne zajímala životnost toho extra ostrýho nástroje co tam mají, vrstva mědi ano, ale co s tou špičkou dělá sklo vespod? To už se nikde nepíše, jestli náhodou co plošňák to nová fréza.
No ale sklo se snad prakticky nefrézuje.
Pokud mu to jezdí ve správné výšce (s dobře plošně upnutým cuprextitem a nejlépe s předem osondovaným povrchem), tak asi frézuje jenom měď a tenkou vrstvu pryskyřice těsně pod mědí, kde ještě sklo skoro není.

Když tady čtu, že i velcí kluci jako Testone frézují tišťáky, tak si říkám, že jsem tady snad poslední, kdo to nedělá.
Budy to muset taky vyzkoušet.
I když to pro mě asi velký přínos mít nebude. Stejně musím jet optickou cestu kvůli masce, tak je jednoduché (a rychlejší) ji použít i pro leptání.
A jet masku tím šíleným škrábacím způsobem ala Wagstr, tak to mi teda už fakt přijde jako zoufalost.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 11. 2019, 1:17

Engineer píše: 26. 11. 2019, 12:33 Jen poznámka na okraj, je trochu zvláštní že u demo videa firmy se strojem za 100k jsou reklamy, jestli nejde špíš o to aby se každej zvědavec co uvidí ten zázrak na e-bay podíval co to za ty prachy umí, i když si to stejně nekoupí. :wink: Taky by mne zajímala životnost toho extra ostrýho nástroje co tam mají, vrstva mědi ano, ale co s tou špičkou dělá sklo vespod? To už se nikde nepíše, jestli náhodou co plošňák to nová fréza.
Ano, životnost nástroje může být jeden z těch jiných "podfuků" (když jsem psal, že 3D render to asi nebude). Pod tímto videem jsou povoleny komentáře, dalo by se zeptat. Musím přiznat, že mě baví na wegstr videa koukat, jsou opravdu pěkně udělaná a občas mne zaujme nějaký jeho nápad.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 1:23

Thomeeque píše: 26. 11. 2019, 1:17
Engineer píše: 26. 11. 2019, 12:33 Jen poznámka na okraj, je trochu zvláštní že u demo videa firmy se strojem za 100k jsou reklamy, jestli nejde špíš o to aby se každej zvědavec co uvidí ten zázrak na e-bay podíval co to za ty prachy umí, i když si to stejně nekoupí. :wink: Taky by mne zajímala životnost toho extra ostrýho nástroje co tam mají, vrstva mědi ano, ale co s tou špičkou dělá sklo vespod? To už se nikde nepíše, jestli náhodou co plošňák to nová fréza.
Ano, životnost nástroje může být jeden z těch jiných "podfuků" (když jsem psal, že 3D render to asi nebude). Pod tímto videem jsou povoleny komentáře, dalo by se zeptat. Musím přiznat, že mě baví na wegstr videa koukat, jsou opravdu pěkně udělaná a občas mne zaujme nějaký jeho nápad.
jo, jo videa mají fakt vymakaný, spíš než ta frézka by mne zajímalo čím to je točený a hlavně jak je to svícený. No zkus se tam trochu rejpavě zeptat, ideálně anglicky, uvidíme jak dlouho komenty budou a jestli Ti někdo odpoví. :wink:
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 1:28

Mex píše: 26. 11. 2019, 1:07 No ale sklo se snad prakticky nefrézuje.
Pokud mu to jezdí ve správné výšce (s dobře plošně upnutým cuprextitem a nejlépe s předem osondovaným povrchem), tak asi frézuje jenom měď a tenkou vrstvu pryskyřice těsně pod mědí, kde ještě sklo skoro není.

Když tady čtu, že i velcí kluci jako Testone frézují tišťáky, tak si říkám, že jsem tady snad poslední, kdo to nedělá.
Budy to muset taky vyzkoušet.
I když to pro mě asi velký přínos mít nebude. Stejně musím jet optickou cestu kvůli masce, tak je jednoduché (a rychlejší) ji použít i pro leptání.
A jet masku tím šíleným škrábacím způsobem ala Wagstr, tak to mi teda už fakt přijde jako zoufalost.
Neboj se ... to frézování byla u mne totální nouze, když to kolega co mi roky dělal spoje kvůli Asiatům a ekoteroristům s výrobou fotocestou zabalil. Máš pravdu u správně nastavenýho stroje, dokonalýho materiálu by se sklo brát nemělo, ale v reálu to tak jaksi nebude a už vůbec ne na stolní mašině co odneseš v ruksaku. :)
Já si třeba předfrézoval podložku abych to měl rovný a pak to vcelku šlo, ale živit bych se tím nechtěl.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

26. 11. 2019, 1:51

Engineer píše: 26. 11. 2019, 11:51
OompaLoompa píše: 26. 11. 2019, 10:45 videl som dobre, že na tých Wegstroch robia aj ocel/nerez, a pritom to cele jazdí na plastových lineároch? :shock:

je to síce žalostne pomalá mašina, ale evidentne s kvalitným vretenom/nástrojom, a správnej volbe rezných podmienok (hĺbka,posuv,otáčky) to dokáže docela divi :o

pri cene 100k :shock: by som to ale s touto, pri všej úcte, "hračkou za cenu filamentu", asi neporovnával :D
Ty posuzuješ kvalitu podle ceny?????????? :shock: Proboha ... ten stroj je z MDF-ky vřeteno je modelářskej motorek. Schválně proč asi mají pod videama vypnutý komenty??? Já ještě pamatuju dobu kdy tam komenty byly a dokonce jsem někde na zahraniční diskusi narazil i na zoufalce co si to koupil, ale v době kdy to stálo asi 30 litrů (i tak drahý). Je to přesně podle hesla ... nejde to prodat, tak to zdražíme na trojnásobek. :D a jak vidno na Tvém případě, ono to funguje. :(
Ja posudzujem kvalitu len na základe výsledkov. Dôkazového materiálu (videá) k obom prípadom tu máme dosť. Viac k tomu snáď nie je čo dodať.

Ak máš k tomu, čo som napísal, aj dáke vecné poznámky či kritiku, tak smelo do toho.
Inak sa tu láskavo nenadrapuj a tie invektívy si nechaj pre seba :)

PS: a aby sme si neboli s tými invektívami nič dĺžny:
fakt, že si za 20 rokov nebol schopný odladiť výrobný proces skôr vypovedá viac o tebe ako o tých, na ktorých sa tu snažíš kydať :roll:
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

26. 11. 2019, 2:01

Máte li někdo moderátorské oprávnění, prosím rozdělte toto vlákno!
1. vesměs obsah první stránky odsud zůstává zde
2. do nového vlákna třeba s názvem "Wegstr - frézování PCB" skopnout adekvátní příspěvky

Dík :?
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2019, 5:55

t256 píše: 25. 11. 2019, 5:19
filla píše: 25. 11. 2019, 4:43 kde maji kilo PLA za 200?
Ja to beru normalne z hobbykingu. Mivaji ruzne akce a ty slevy se dost meni, musis to sledovat. Pokud das sklad z EU, je nad nejakou castku doprava zdarma. Pokud mas firmu a napises tam VAT No. poslou ti to bez problemu za cenu bez dane.
Zkus vyckat na black friday apod., kupoval jsem tam kilove filamenty i za cenu kolem $5. Neni moc vyber barev, ale ja tisknu predevsim technicke veci, takze je mi uplne jedno jestli jsou treba ruzove :-)
https://hobbyking.com/en_us/workbench/3 ... ent&is_v=1
ale bez dopravy, ta je min za 15, takze toho vzit vagon, par civek se nevyplati
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“