gravírování kovů

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

9. 5. 2010, 7:26

jo jo nulování tam je to není problém ale jak donutit mašinu aby po vynulování jela třeba do pozice 500x 500y. I to v rozích funguje ale třeba když je začátek řezu na rovném úseku tak je to na něm opálené když tam není roh taky ta regulace jak si psal není nic moc když to dám na takovou úroven aby to ještě pálilo tak je to pořád moc ( zkoušel jsem řezat něco z balsy a chtěl chtěl jsem na tom naznačit panely kabinu nápis( trup na letadélko) a i na největší rychlost a nejmeší výkon to pálí skoro skrz, kdy použiju gravírování tak to pojede moc dlouho).
Verzi mám tuším 5.3 nebo 5.2 ale ty rampy co jsem tam načel jsou absolutně bez závislosti na výkonu a mám pocit že úplně nechodí. Zkus sem hodit obrázek jaké tam máš hodnoty nastavené ty.
OskarB
Příspěvky: 103
Registrován: 16. 12. 2009, 5:27
Bydliště: Litoměřice

9. 5. 2010, 7:44

nemam to ted u sebe, ale ty rampy nenastavuji primo vykon, jakmile tam je pokles rychlosti na rampe tak vykon pada protoze to pozna, ze se blizi roh nebo konec. u zacatku je to jasne, optimalni je udelat tam najezd, nezacit palit hned na finalnim bode. posun na souradnice bud provadet krokem kteremu nastavis delku a nebo opakovane veci palit tak ze v nulovem bode udelas tecku, ktrera bude na vypnute vrstve :) u ty balsy je to jasny, i na nejmensi vkon a nejvetsi rychlost to jde skrz, cili jak jsem rikal, strcit tam mensi trubici, jinak to nejde, neni to chyba softu, je to vlastnost technologie. dalsi figl jak to udelat - nastavit spatnej focus, staci o kousek, vykon se rozprostre do vetsi sirky a nepropali se to, naopak rez je sirsi a nekdy se to hodi, je to lepe videt a vypada to hezky, treba u cwg pokud je rezes misto gravirovani. mimochodem povedlo se ti vyzkoumat nejakou zavislost frekvence laseru na necem? mne ne, at nastavim cokoliv, pokazde to je stejne. Konzultoval jsem vec primo i s cinanem, a ten vi samozrejme prdlajz.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

9. 5. 2010, 8:42

S tím rozostřením tak nějak počítám napadlo mě to jako jediná možnost jak ten výkon snížit. Myslíš že je to problém trubice nebo toho zdroje? S tou frekvencí jsem si zatím nehrál měl jsem co dělat abych to rozchodil. Tečku používám taky mám jí v rohu abych mohl mít dva soubory když dělám CWGčka( ty gravíruju jinak je to moc opálené ale pro stranu s logem gc by to šlo i řezat bude to mít pak ale kulaté hrany na písmenech). Šlo mi spíš o to abych si na stole udělal přípravek s dorazem a byl schopnej vždy dojet do nuly přípravku. To nastavení pro pojezd přes klávesy by asi pomohlo, s šipkama se nedá dojet tam kam potřebuju.
kano
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 9. 2010, 6:12

21. 9. 2010, 6:17

OskarB: Zdravím, jak to vypadá s tou pastou? Mám pevnolátkový laser a docela by mě zajímala pasta na (bíle) eloxovaný hliník. Zřejmě bych to využil i na nerez - teď to musím do plechu "narvat", sice to nevypadá zle, ale už narušuju povrch a není to zrovna nejrychlejší...
Díky
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 9. 2010, 8:16

Na pevnolátkovém laseru jsem do hliníku gravíroval malou frekvencí a proud nastavil na potřebný výsledek. U nerezi je to stejné pro gravírování, povrchové kalení (černý popis na lesklém poli) zase vysoká frekvence a vysoký proud. To kalení platí i pro oceli (popis např. nástrojů na broušený povrch).
kano
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 9. 2010, 6:12

21. 9. 2010, 8:49

Potíž je ale v tom, že SW který jej k tomu, mi zase nějaké velké řízení nedoovoluje - tedy mohu řídit rychlost v bitech/s a další parametry, které mě moc neříkají. Je to SW HPGL od Scanlabu a popravdě mi dalo dost laborování než jsem přišel na to aby to "psalo" alespoň tak jak dnes - nikde žádné vodítko jak to nastavit (na jaké hodnoty)... viz obrázky - takhle nějak to mám nastavené pro nerez, ale jak píšu, je to do hloubky a trvá to...
Přílohy
nastavení 2
nastavení 2
nastavení 1
nastavení 1
OskarB
Příspěvky: 103
Registrován: 16. 12. 2009, 5:27
Bydliště: Litoměřice

21. 9. 2010, 10:28

ahoj, pasty jsou problem, nejake vylsedky mam, ale je to dost nestabilni a pokazde je potreba laborovat s rychlostmi, neni to zatim idealni :( ale delam to pro CO2, pro pevnolatku dle meho pastu nepotrebujes ne?
kano
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 9. 2010, 6:12

21. 9. 2010, 10:48

No, jak píšu, pokud to tam do materiálu (nerez) budu "rvát", tak pastu nepotřebuju, i když si myslím, že by to s tím bylo hezčí. Na ten eloxovaný hliník se bez pasty asi nechytnu - světlé značení na světlém povrchu není to co bych čekal... Popravdě od pasty si slibuji zkvylitnění popisu a lepší kontrast.
Mimochodem, zkoušel jsem nějakou samolepicí pásku speciálně na laserový popis a výsledek se nedostavil - v podstatě jsem vůbec nebyl schopen na materiál nic z té pásky natavit. A to metr té pásky stojí 500 (při šíři 5 cm) což je opravdu dost nákladné...
OskarB
Příspěvky: 103
Registrován: 16. 12. 2009, 5:27
Bydliště: Litoměřice

21. 9. 2010, 11:10

mam pocit, ze mas spatne nastavenej stroj. u tech past je potreba hodne laborovat s rychlosti a vykonem. Na hlinik zkus pasty Thermark, daji se koupit i vzorky, ale jsou to dardy :( ta paska je vlastne pasta jen nanesena na pasce, je to lepsi aplikace, ale na neco, treba chrom nebo nikl to neni.
kano
Příspěvky: 4
Registrován: 21. 9. 2010, 6:12

21. 9. 2010, 11:30

Nastavení viz obrázky výše. Thermark, jo to je přesně ono - byla to páska Thermark. Vůbec se nechytla... ani na nerez ani na hliník...
Uživatelský avatar
pleximen
Příspěvky: 265
Registrován: 17. 4. 2007, 7:04
Bydliště: Zeleneč
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2013, 10:23

Scháním černou pastu na gravirovaní eloxovaného hliníku laserem (stříbrný elox) můžete doporučit něco, co funguje?
Díky
9/2011 portálka funkční
http://www.khplexi.cz/
lubbez
Příspěvky: 3166
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

10. 7. 2013, 12:44

Pastu nemůžeš gravírovat, ale "řezat". Když jsem začínal s laserem laborovat, zkoušel jsem na Thermark gravírovat a opravdu jsem ho "odgravíroval" z materiálu dočista dočista. Pak jsem přišel na tu fintu, že musím mít nastavené CUT. Při 40W trubici mám rychlost 10mm/sec a výkon 15 proc na sklo a keramiku a 20 procent na hliník a jede to jak z praku. KOupil jsem několik barev, černá a kovová bez problémů ale žlutá a zelená jsou tmavé. Asi by to chtělo ubrat na výkonu, ale už jsem skoro na minimu. Ještě poladím rychlost a uvidíme.
masafi
Příspěvky: 100
Registrován: 7. 6. 2012, 1:39
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2013, 10:55

Ahoj,

na znaceni kovu pouzivam cermark. Neznacim kov kazdy den, a proto mam koupeny spray .... uz dlouho premyslim, ze koupim airbrush a prasek ... Na nerezu to drzi krasne dle moji zkusenosti cim kvalitnejsi kov tim lepe ... eloxovany hlinik je problem ... uz se mi nekolikrat stalo, ze se mi nepovedlo udelat na eloxu cernou gravuru myslim si, ze cim vetsi vrstva eloxu tim vetsi problem zdrejme se cermark kvuli tomu nenapari korektne.... je to ale jen moje teorie... Mam kolem 80w stroj a nastaveni cca 200 mm/s pri 100% vykonu, ale to je asi hodne individualni ... nicmene tohle nastaveni funguje skoro vzdy ... jen je na gravirovani celkem pomale ....

masafi
http://www.gravoservis.cz
gravirování, řezání a značení laserem, eloxový tisk
Uživatelský avatar
pleximen
Příspěvky: 265
Registrován: 17. 4. 2007, 7:04
Bydliště: Zeleneč
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2014, 6:24

Tak jsem zkoušel gravirovat laserem cerny elox plech. Tedy jel jsem to na CUT - řezaní. Potřeboval jsem "vystříbrnit okýnka 10*50mm a je to porad takove tmave.
Přijde mi, že při větším vykonu se to spali a je to tmave, při nízkém to zase neodebere tolik a je to taky tmave.
Ma někdo zkušenosti? Posuv - výkon. (při 40W laseru)
9/2011 portálka funkční
http://www.khplexi.cz/
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

8. 3. 2014, 12:23

Zkus si pohrát s výkonem ( nejspíš na max) a pak s frekvencí ( to dělá divy).
obecně jset takové věci taky zkoušel. Pokud to bylo do přímo eloxovaného plechu určeného pro laser bylo to docela pěkné. U různých dílů a eloxovaných vyřezaných plechů to bylo hořší. Pravděpodobně při louhování nebo rozdílné ploše , přůřezu ( a jiným vlivům) dochází i dílky nerovnému povrchu ( asi) i k nerovnoměrné tlouštce elocu a pak to tedy je takové jakoby flekaté ( alespon tak si to vysvětluju). Takže zkoušet a a zkoušet.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“