Demontáž příruby - Volman P13s

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

15. 12. 2022, 7:21

Díky moc. Včera jsem k tomu drobnou úvahou došel taky. Zkoušel jsem to v ruce a taktéž se to nehlo. Snažil jsem se zkoumat ten závit co je z čela vidět a vypadá to na pravý, jak už tu většina řekla.
Padlo tu taky, proč mám vřeteno venku z vřeteníku - soustuh nemá pohon, proto nebylo možné ho slušně aretovat, natož roztočit.
Jinak si myslím, že ta příruba z toho zase tolik nepoletí. Jak uvidím minimální pohyb na rysce tak zbytek udělám ručně přes páku. Navíc dokud tlačím utahovačku na vřeteno, tak přípravek neopustí čtyřhran.
Nejvíce by tu určitě pomohlo teplo, ale strašně nerad bych to zbytečně moc zahříval. Decentnější nahřátí propanbutanem nijak nepomohlo.
Všem moc díky za každý nazor a radu 👏
Dám vědět jaj to dopadne...
testone píše: 14. 12. 2022, 3:10 ještě něco k té utahovačce
1) hřídel držte v ruce, využijte momentu setrvačnosti té hřídele, nedávejte to do svěráku
2) bacha na roztočení uvolněné příruby dohromady s tím čtvercovým plechem
až to poletí roztočený vzduchem tak to nebude nic příjemnýho
jen ťuk-ťuk-ťuk......
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 9:58

Tak s odstupem času, kdy jsem se snažil přijít tomu sestavení příruby na kloub, jsem se bohužel nikam neposunul.
Snažil jsem se najít nějaký kolík, nebo něco, co by ten spoj jistilo. Bohužel nic co bych našel.
Zjistil jsem ale, klepnutím automatického důlčíku, že část označená 1 a 2 jsou měkká a část 3 tvrdá (to už je samotná hřídel vřetene.
Část 2 je podle mě něco jako kontra matice, kterou po dotažení odsoustružili a teď není za co chytit. Snažil jsem se do ní udělat dva otvory a povolit to provizorním klíčem, ale nic. Vždy se mi střihly kolíky. Musím koupit kalené. Nahřál jsem přírubu s citem propanbutanem a taky nic.
Setkal se už někdo s takovým systémem? Nenapadne někoho kde je chyba?
Díky všem!
Přílohy
IMG_20230131_095335.jpg
IMG_20230131_095447.jpg
IMG_20230203_180721.jpg
IMG_20230203_201017.jpg
IMG_20230203_200849.jpg
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

4. 2. 2023, 12:28

Ahoj, tady ten pán vlastní soustruh p13s, podle fotky v dobrém stavu, třeba by ti prozradil jak to pod tou prirubou vypadá zda se dá sundat a tak. Já osobně bych to nechal osoustruzit na vetsim soustruhu, ono by se to ukázalo.
Odkaz na facebook:
https://www.facebook.com/vojtech.peterka.3
Přílohy
FB_IMG_1675513681880.jpg
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 1:51

Díky za odksz, ale ten pán jsem já 😁 ta fotka P13s je z Národního technického muzea, ale tam už soustruh není. Nedaří se mi dopátrat, kde skončil.
Bohužel ani nevím, jestli byly tyto vřetena konstruovány na univerzální sklíčidlo. Myslím si, že původní záměr byl kleštinový upínač a ty příruby se na to bastlily až doma (viz schéma).
Další soustruh Volman P13s nikdo nevlastní. Připadám si jako jediný na planetě 😁
Odsoustružit stávající přírubu by asi bylo řešení, ale nějaké komplikace přesto hrozi....
Přílohy
IMG_20221114_150616.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2023, 2:29

Wema píše: 4. 2. 2023, 1:51 ..........Bohužel ani nevím, jestli byly tyto vřetena konstruovány na univerzální sklíčidlo. Myslím si, že původní záměr byl kleštinový upínač a ty příruby se na to bastlily až doma (viz schéma).
no jestli je to řez z toho tvého soustruhu, tak já tam teda závit na přírubu vidím :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
zverodoktor
Příspěvky: 3023
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2023, 2:46

Ahoj,
skús ešte nastriekať uvoľňovač šróbov do toho predpokladaného závitu. Každý deň ráno a večer tam strekni a po 2-3 dňoch zopakuj pokus s uvolnením. Občas mi to pomohlo.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 3:00

.....přesně to jsem dělal. Upnul jsem to vertikálně a stříkal tam denně Boltex od Wuerthu (lepší neznám) po dobu víc jak měsíce. A nic....
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2023, 3:03

jinak ještě, jseš si jistej, že ten řez je z toho soustruhu? já jen, že to tvoje vřeteno vypadá trochu jinak, za kuželovou částí co zachytává ax. síly (krátký strmý kužel) je ještě poměrně dlouhá válcová část k těsnění proti šponám, u toho tvého vřetene z prvních obrázků to nevidím a vlastně ani ten strmý kužel, ale je to blbě nafoceno, tak to možná nejde poznat
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

4. 2. 2023, 3:04

Skuste ten závit aspoň jeden deň odmočiť v brzdovej kvapaline a potom prírubu nahriať aspoň na 200 stupňov je možne že to niekto montoval na loctite a ten krúžok ak by mal byť ako kontra matica tak by už v základe musel mat niečo na jej dotiahnutie ale ak by som sa mýlil tak potom by ta matica mohla mat ľavy vnutorny závit a vonkajši žiadny. A na povolenie tej príruby vam ten zverák asi nebude stačiť idealne by bolo tu hriadel upnut vo velkej univerzale alebo aspoň tu rozetu čo tam teraz mate tak ju spojiť z niečim pevným napr. na 200 mm učko a dlhe aspon meter.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 3:15

tumlik píše: 4. 2. 2023, 2:29
Wema píše: 4. 2. 2023, 1:51 ..........Bohužel ani nevím, jestli byly tyto vřetena konstruovány na univerzální sklíčidlo. Myslím si, že původní záměr byl kleštinový upínač a ty příruby se na to bastlily až doma (viz schéma).
no jestli je to řez z toho tvého soustruhu, tak já tam teda závit na přírubu vidím :)
No, přesně z mého to není. Ale je to model P13. Toto vřeteno mohlo být třeba na revolverech RH25.
Ale pokud jde o schéma, tak třeba přední bronzové pouzdro mám řešené jinak. Odlišnosti tam jsou. Možná je ta příruba našroubovaná právě na závitu pro převlečnou matici 🤷‍♂️ nevím čeho se chytit...
Zbýňa
Příspěvky: 1930
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

4. 2. 2023, 4:04

Jestli ten výkres alespoň trochu odpovídá, tak sis navrtal díry do vřetene, protože uvnitř je ještě kleštinový pouzdro. Potom ti nepomůžou ani adamantiový kolíky. Podle toho jak ta příruba vypadá ze strany sklíčidla, tak je tam normálně zarezlá, zakouslá na závitu (který možná ani není dimenzován na unášení sklíčídla), pak je vřeteno a uvnitř zmíněný kleštinový pouzdro. Výkres to jenom potvrzuje. Už se to dávno mělo dlouhodobě koupat v konkoru, wdčku nebo v něčem podobným.
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 5:17

Zbýňa píše: 4. 2. 2023, 4:04 Jestli ten výkres alespoň trochu odpovídá, tak sis navrtal díry do vřetene, protože uvnitř je ještě kleštinový pouzdro. Potom ti nepomůžou ani adamantiový kolíky. Podle toho jak ta příruba vypadá ze strany sklíčidla, tak je tam normálně zarezlá, zakouslá na závitu (který možná ani není dimenzován na unášení sklíčídla), pak je vřeteno a uvnitř zmíněný kleštinový pouzdro. Výkres to jenom potvrzuje. Už se to dávno mělo dlouhodobě koupat v konkoru, wdčku nebo v něčem podobným.
Jo, to jsem řádně prolíval Boltexem od Wuerthu, jak jsem psal. Víc jak měsíc v kuse. Po tom jsem zkoušel rázový utahovák, nahřívat lehce propanbutanem, poté jsem to chytil do SU50 + 150cm páka a dva stokilový chlapi s tím nehnuli...
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5301
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

4. 2. 2023, 6:16

A proc to vlastne rozebiras? Stejne tu prirubu asi zkur... tak proč ji nenarizneš a nerozlomíš? Aby přežilo vreteno a prirubu uděláš novou
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Wema
Příspěvky: 91
Registrován: 16. 9. 2018, 12:06

4. 2. 2023, 6:29

Charon píše: 4. 2. 2023, 6:16 A proc to vlastne rozebiras? Stejne tu prirubu asi zkur... tak proč ji nenarizneš a nerozlomíš? Aby přežilo vreteno a prirubu uděláš novou
Jasne, příruba přijde nová, to se ví. Kdybych věděl ze tím nic nepokazim a podaří se to takhle odstranit tak to udělám, ale tenhle destruktivní krok nějaká rizika nese, tak předtím zkouším všechno možné i nemožné....
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

4. 2. 2023, 6:57

Charon píše: 4. 2. 2023, 6:16 A proc to vlastne rozebiras? Stejne tu prirubu asi zkur... tak proč ji nenarizneš a nerozlomíš? Aby přežilo vreteno a prirubu uděláš novou
Ta příruba je asi ocelová, se bude blbě rozlamovat. Asi taky nechce říznout do vřetena.
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“