Mach3 + lan smoothstepper + 360kč čínská deska + M880A

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Andrew
Příspěvky: 207
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

2. 5. 2015, 12:41

Teď už budu dodělávat třetí CNC s ethernet SS a mach3, ale nějak by mě nikdy nenapadlo mít i s SS PC (v mém případě notebooky) na něco jiného než obrábění. Při dnešní ceně bazarového NB s atomem cca. 2-3k mi to příjde jako absolutní hazardování. Prostě nainstaluju nový win XP, a nedoinstalovávám žádné ovladače kromě síťové karty, pokud tedy nebyla nainstalovaná automaticky. Zakážu spuštění spořiče obrazovky nainstaluji mach 3 a doplněk pro SS a jediný externí program co mi běží na pozadí je mapovač kláves pro klasický gamepad na jednoduší ovládání stroje pro ruční přejezdy a spouštění a vypínání programu. Nic jiného nikdy neinstaluji a na notebook nic jiného nedělám a především to nepřipojuji na internet. Při této zásadě mě program nikdy neudělal nic co bych já sám nenaprogramoval (což je něco zásadně jiného než to, že by udělal něco co jsem nechtěl :D )
tom121
Příspěvky: 28
Registrován: 18. 2. 2015, 2:08

3. 5. 2015, 8:48

Mohl bych se zeptat uživatelů ethernet smoothstepperu jak v praxi funguje načítání kódu dopředu? Pokud načítá přibližně 4 řádky kódu, tak jestli při stopnutí v machu musí nejdříve odpracovat ty řádky (ujetí např. 4x půl metru), a náhled jestli je taky zpožděný, nebo jak to s tím vlastně je? Jde taky ovládat feed rate v machu a nebo nastavit na potenciometr nebo enkoder? Předem díky za odpověd!
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

3. 5. 2015, 10:50

Tak já si nemyslím, že by načítal 4 řádky a ty vykonával hlava nehlava. Tedy místo zásobníku ve kterém se drží G kód, tam je podle mne zásobník, ve kterém je přednačtený počet pulsů. Tedy vše kromě estop (který se provede okamžitě) se projeví cca za 2 sekundy. Počtem sekund si tedy jistý nejsem, ale až vlezu ráno do dílny, tak to zkusím změřit. Celkově nepovažuji to zpoždění za problém... nepociťuji to jako nějaký nedostatek. Plusy které SS přináší jednoznačně převažují.
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 5. 2015, 8:26

ESTOP a jiné vstupy reagují okamžitě ... to by jinak nešlo používat.
feedrate ale je platný až od operací, které už nejsou v buferu - tedy s drobným spožděním. S tím je třeba počítat - že pokud pošlu frezu do operace rychle, chvilku trvá, než si všimne sníženéfeedrate
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
tom121
Příspěvky: 28
Registrován: 18. 2. 2015, 2:08

5. 5. 2015, 8:39

Díky moc za odpovědi, to jsem přesně potřeboval vědět! Takže pokud to dobře chápu, tak to není podle řádků G-kódu uložených v bufferu, ale až se vyprázdní určitý počet pulzů? Ty 2s jsou úplně v pohodě, to by šlo. Jsou tam třeba i nějaké nedostatky o kterých by uživatel měl vědět, nebo je to konečně profi řešení pro mach a stroj ovládaný servy?
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

7. 5. 2015, 3:43

profi řešení se servy bych viděl ale až v řízení, které si čte zpětnou vazbu/pozici ze serv nebo odměřování a to Mach nedělá ani náhodou.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“