Obcas nechladit muze byt lepsi nez chladit malo

mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

4. 8. 2016, 6:51

To jsi asi Chladil bezinem né? Místo lihu. :)

Určitě to nebyl lih.
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2016, 6:56

ne nez jsme prijeli z iobeda tak to lehlo.. shorel pc co presne uz se nedozvime zkusenost za 2mil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22424
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2016, 6:59

kdyz jsi nezkusil tezko muzes komentovat

lihem se to nepolejva pouziva se mlha
litr ti vystaci na hodinu
vyhodou je ze nemusis umejvat

co tam shorelo tak draheho?
nebyls pojistenej?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2016, 7:01

A stejně dobrý jako ethanol a možná ještě o kousek lepší je isopropylalkohol :-). O víkendu jsem zcela výjimečně vrtal plech doma na stojanovce, asi dvacet děr průměr 5 až 14 mm do čtyřky duralového plechu a mazal isopropylem. Spotřeboval jsem ho necelých 10 ml (ze stříkačky s jehlou), díry krásně hladké, špona se nelepila, nemotala a nepodřela povrch. Kdybych tam hnal čerpadlem emulzi, tak uklízím suterén ještě teď :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2016, 7:04

Hověz píše:ne nez jsme prijeli z iobeda tak to lehlo.. shorel pc co presne uz se nedozvime zkusenost za 2mil.
To je mi líto. Ale chtělo by to automatické hašení, když necháváš stroj běžet bez dozoru. Stačí mít v mašině plastové špony, třeba jen lehce zavadit nástrojem o upínku a je to všechno v plamenech, ani nemusíš používat líh.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 8. 2016, 11:02

používám líh na drobnosti a dokončování ,nástrojařská frezka se nezasere a nemusíš uklízet nablitou emulzi vedle mašiny.
U centra když potřebuji ze 100kg hliníku odsochat 80kg (výroba rotamold forem) tak je jasný že pustíš chlazení na pořádnej ceres a nemusíš si toho klidně 10hodin všimnout.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

5. 8. 2016, 6:39

Z lihu se mi zveda neskutecne kufr a ten bez zapachu je drahej. Včera jsem udelal další kus, frezoval jsem 2 hod. bez chlazeni 1 britou 8mm frézou.
Bylo to strasne pomale, tocil jsem pouze 15 000 ot/min, při vyzsich ten jednobrit bez zaberu delal desive zvuky, posuv asi 200 mm/min. 2hod. práce, uber dolu 0.75mm.
Stejne se mi v te jedne kapse uplne dole při poslední spone lehce kousla, ale jen je povrch trosku horsi jakost, nastroj vydrzel a frezoval dal. Zjistil jsem, ze když jsem tam fouknul WD, byt plnou kapsu, tak se spony zhlukovaly do velkych kusu a chroupalo to, bez chlazeni mnohem lepsi. Materiál je trosku mekci, nez jsem mel minule, bylo to videt, když jsem dnes orezaval mat. z vyrobku.

U te 3 brite jsem mozna jel moc rychle na tak hlubokou kapsu v sirce frezy, tedy 100proc. prumeru, pak vznikaly vetsi spony, které freza na konci kapsy proste nestihla vyvest na povrch.

Zejtra me ceka poslední dil, upravil jsem meterial tak, abych se vyhnul problematickému frezovani alespoň nekde, tedy vyrezal jsem mista, kde by freza frezovala zbytecne 100 proc. prumeru. A v těchto mistech pojedu 3 britou 800mm/min a ty hluboke kapsy budu delat tim jednobritem. Prubezne vysavat spony.
Vzdycky se to totiž kouslo tam, kde spony nemeli kam utéct, když to reknu takhle, povrch a nejake hrubovani, kde jsem nejel 100 proc. průměrem ten problém nebyl, zkousel jsem to i s 10 4britou.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 8. 2016, 6:48

mrkni se kolik píše výrobce posuv na zub u těch fréz..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

5. 8. 2016, 9:52

U te 8mm 3 brite je pri 1éé proc. zaberu nejakych 0.02mm myslim, a kdyz jsem to pocital tak me vyslo i podle vc, posuv 1000/13000 ot
u te jednobrite byla uvedena vc, je urcena plasty a al, kde byla pouze vc, z toho jsem dopocital 300/20000 a prepocital na otacky 15 000.
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2016, 10:03

no hele urcite bych ti doporucilhpc frezu nauber a povrchy dodelat touhle frezou codelas ted a uvidis ze vsechno bude v pohode
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

6. 8. 2016, 12:38

Mrknu co jsou ty hpc frezy, nicmene ted to potrebuju dodělat. Zadnou HPC zatím nemam.
Budu ted testovat 2 britou, nechci se s tim parat moc dlouho.
Jinak ještě doplnuji informace o tech nástrojích, jak radil Ras.
Tak ta 8 ma ve 100 proc fz-0.029 a pro al vc-160-300, pocitam s nejakymi 240.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 8. 2016, 1:03

no a proč jedeš teda tak pomalu?
mimochodem co to máš za stroj? když bys jel do plného se záběrem 2 nebo 1,5 nebo třeba 1D tak bych věřil tomu, že se to zahltí a nebude stíhat vyhazovat špony.. jenže ty jedeš s hloubkou řezu 0,75mm což není ani 10% průměru, posuv máš někde na 40% doporučeného.. pokud ani tohle ta fréza nedá tak je buď tupá a nebo ten stroj na takové "zatížení" není stavěnej ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

6. 8. 2016, 1:08

hpc freza je urcena kbmasivnimu odebirani materialu. nedokazu si predstavit jak bych delal kapsu s dokoncovaci frezou. mozna trochoidnim frezovanim ale to se hodi na velke hloubky uberu. prfoste jedni nastrojem by jsi mel odebrat co nejvetsi cast materialu idealne tou hpc frezou ktera na to ma vhodnou geometrii britu s pridavkem 0.2mm a dodelat na cisto dookoncovaci frezou. a pak budes mit opravdu hezky povrch
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

6. 8. 2016, 4:07

RaS píše:no a proč jedeš teda tak pomalu?
mimochodem co to máš za stroj? když bys jel do plného se záběrem 2 nebo 1,5 nebo třeba 1D tak bych věřil tomu, že se to zahltí a nebude stíhat vyhazovat špony.. jenže ty jedeš s hloubkou řezu 0,75mm což není ani 10% průměru, posuv máš někde na 40% doporučeného.. pokud ani tohle ta fréza nedá tak je buď tupá a nebo ten stroj na takové "zatížení" není stavěnej ..
Myslis u te 3 brite?
To není pomalu podle mne.
Fz - 0.029, vc - 240
pak se v-9554 ot/min
a posuv f-831
Tak jsem to vypocital, trosku upravil na 800/13000 aby spony byli mensi. Myslis ze to blbe pocitam????
Stroj samo domo, podeprene tyce na Z, to není prece nic nového. S pis mi rekni Rasy jak jsi to myslel, ze jedu 40 proc. posuvu??
Naposledy upravil(a) Topol dne 6. 8. 2016, 4:21, celkem upraveno 1 x.
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

6. 8. 2016, 4:16

Hověz píše:hpc freza je urcena kbmasivnimu odebirani materialu. nedokazu si predstavit jak bych delal kapsu s dokoncovaci frezou. mozna trochoidnim frezovanim ale to se hodi na velke hloubky uberu. prfoste jedni nastrojem by jsi mel odebrat co nejvetsi cast materialu idealne tou hpc frezou ktera na to ma vhodnou geometrii britu s pridavkem 0.2mm a dodelat na cisto dookoncovaci frezou. a pak budes mit opravdu hezky povrch
Joo, to jooo. Nemam koupenou masinu, ale postavenou, takze hluboke zabery nelze. Jedu max 1mm. Pridavky si většinou nedavam, kvůli cam ve kterem delam, ale občas se to povede ze poslední zaber je dokoncovaci dejme tomu ty 0.2mm.
Povrchy mam velice dobře, neberte to chvastani zle, je to tim ze jedu malou sponu. Jen ted bylo první frezovani tech kapes, jak jsem fotil a tam byl problém, po problemu následek, kdy rozvibrovana freza bud zlomila brit, nebo udelala nedokonaly povrch.

Nicmene

Mam hotovo. Jel jsem poslední dil tak ze, ty problemove kapsy jsem udelal tou jednobřitou a zbytek tribritou. To bylo idealni reseni, je fakt ze v jednu chvili i ta jednobrita v te hluboke kapse chroupla, zase konec kapsy tesne před vyjezdem, ale dobře. Stal jsem u toho a lehce vyfukoval spony vzduchem, ty hluboke kapsy jsem jel na sucho. Výrobek hodka a videa dam vecer, neflakal jsem se a tocil, krome tech problémových kapes. No a na videu az sem dam je videt jak jsem materiál orezal, abych se vyhnul tem problemovym mistum.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“