Revolverový soustruh

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

8. 9. 2009, 9:27

V novějších tabulkách toho o metrických kuželech už moc nenajdete. Doma se podívám do hodně starých, tam bych to měl mít. Když, tak to přilepím.
MJ
Příspěvky: 62
Registrován: 27. 1. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2009, 9:45

vak píše:Tumlíku díky moc za cenné informace :lol: :lol:

S tím metrickým kuželem jsi mi moc nepotěšil, nevíš jestli se nechá sehnat redukce třeba metrický=>MK3?
Dobrý den,
Na této straně dole v tabulce máme redukce Metric -> Morse.
http://www.zjp.cz/cz/redukcni-pouzdro-p ... tml?id=180
Redukci mimo řadu (na zakázku) Vám případně nacením, jen potřebuji znát velikost metrického kužele a MK. Jsou na zakázku, cena je příznivá.
MJ.
ZJP, s.r.o. - tech support
www.zjp.cz
[b]Upínací technika BISON
Tvrdokovové nástroje[/b]
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

8. 9. 2009, 9:32

Tak jsem rozebral vřeteno a vypadá to nic moc. Co si o tom myslíte, půjde s tím něco udělat?
Přílohy
vreteno_cele.jpg
vreteno.jpg
kuzel.jpg
pouzdro1.jpg
pouzdro2.jpg
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

9. 9. 2009, 12:08

MJ píše: Dobrý den,
Na této straně dole v tabulce máme redukce Metric -> Morse.
http://www.zjp.cz/cz/redukcni-pouzdro-p ... tml?id=180
Redukci mimo řadu (na zakázku) Vám případně nacením, jen potřebuji znát velikost metrického kužele a MK. Jsou na zakázku, cena je příznivá.
MJ.
Díra u ústí ma průměr cca 24,4 mm, tak co by to mohlo být za kužel?
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

9. 9. 2009, 8:09

Snad by nebylo špatné změřit na kuželu vřetena malý a velký průměr a vzdálenost od těchto průměrů. Uveď ale jestli ta vzdálenost je měřena jako odvěsna, nebo jako přepona. Pak se bude možno spočítat úhel a usoudit o jaký kužel se jedná. Co se týče opravy, bylo by nejlepší vřeteno brousit. Při dobré vůli snad opravit i postupným smirkováním různou hrubostí smirků a doleštění. Vlastní ložisko nevím. Jelikož jej není možné sevřít, tak při zaškrabávání asi přijde k tomu, že už dosedneš na doraz a nebude co škrabat. To se ale jistě vyjádří znalejší opraváři.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
MJ
Příspěvky: 62
Registrován: 27. 1. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2009, 8:34

vak píše:
MJ píše: Dobrý den,
Na této straně dole v tabulce máme redukce Metric -> Morse.
http://www.zjp.cz/cz/redukcni-pouzdro-p ... tml?id=180
Redukci mimo řadu (na zakázku) Vám případně nacením, jen potřebuji znát velikost metrického kužele a MK. Jsou na zakázku, cena je příznivá.
MJ.
Díra u ústí ma průměr cca 24,4 mm, tak co by to mohlo být za kužel?
Dobrý den,
bohužel mám normu na metric kužele jen pro velikosti 4,6 a pak 80,100,120.. a víc. Chtělo by to ještě bližší údaje (velký malý průměr kuželu, vzdálenost konců kuželu)
MJ
ZJP, s.r.o. - tech support
www.zjp.cz
[b]Upínací technika BISON
Tvrdokovové nástroje[/b]
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

9. 9. 2009, 8:40

MJ píše:
Dobrý den,
bohužel mám normu na metric kužele jen pro velikosti 4,6 a pak 80,100,120.. a víc. Chtělo by to ještě bližší údaje (velký malý průměr kuželu, vzdálenost konců kuželu)
MJ
Mohu se zeptat jak se taková věc měří uvnitř? Posuvka totiž nemá tak dlouhé čelisti (hloubka je totiž cca 80mm) abych tam dosáhl. Děkuji
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2009, 9:54

:D jednoduše,pokud to máš venku tak vnitřek namaž olejem zmuchlej papír zatlač ho dozadu,ale zas ne moc a nalej do toho sádru.Za hoďku to zezadu vyklepni přes ten zmuchlanej papír a máš kužel :D

Na tom kuželu si nádrhem čmrkni nějakou délku,třeba aby se ti to dobře počítalo tak 50mm a změř průměry,výpočet úhlu je učivo tak páté třídy takže nám ten úhel cos vypočítal napiš a podebatujem dál nemusíš ho ani počítat ,stačí když napíšeš kuželovitost 1 ku ?

good luck 8)
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

9. 9. 2009, 2:27

S tou sádrou mi to taky napadlo, zkusím to večer odlít.

Poradil by někdo co s tím vřetenem? Nejlépe jak to v "amatérských" podmínkách opravit?

Díky
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

9. 9. 2009, 8:23

Hoši, pokud je to metrický, tak je to 24, pokud je to morse, tak je to trojka.
S tím odlitkem ze sádry toho moc nevymyslíte, neb kuželovitost mtrických kuželů je pro všechny stejná - 1:20 a morse 3 má 1:19,922. Jediná spolehlivá metoda je nabarvit modří vnitřní kuel a vsunout tam metrickou 24ku a morse 3. To vše za předpokladu, že kužel není nadrblý.
Ofotil jsem pár stránek z historie, snad to někomu pomůže.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2009, 8:54

:D to je námjasné :D
že mu tam nejde trojka to on ví takže s největší pravděpodobností tam bude metrický kužel ,pokud by měl doma trn M24 tak nebude špekulovat a vrazí ho tam už dávno :wink:

vak se ptal jak se taková věc měří uvnitř tak když má vřeteno venku tak to může otisknout,kdyby ho měl na mašině tak ten úhel změří přesně taky, sinusovým pravítkem
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

10. 9. 2009, 10:19

vak píše:Tak jsem rozebral vřeteno a vypadá to nic moc. Co si o tom myslíte, půjde s tím něco udělat?
Takže jak říkal Hardmesr,to vřeteno budeš muset brousit nakulato,ovšem nedělám si iluze,že vzhledem k stáří stroje už zde byla aplikovaná vícekrát GO takže je docela možné že až se dobrousíš na pěkný povrch tak bude cementovaná vrstva v čudu(jestli už nebyla v čudu při minulé,případně předminulé GO :(
Ty ložiska se dají přestružit ale nevím jaké máš výrobní možnosti :) v amatérských podmínkách to asi nebude pipi 8)
vak
Příspěvky: 132
Registrován: 4. 7. 2008, 8:16

11. 9. 2009, 9:35

Napodruhé se mi povedlo odlít tu dutinu, vřeteno totiž není průchozí. Doměřil jsem se k těmto údajům: větší průměr 24,5, menší 21,8, vzdálenost 40, což je přepona. Z toho mi vychází kuželovitost 1:14,806, úhel 3°51'58'', je to možné? Co to může být za kužel?

Co se toho broušení týká:
Kužel vřetene "překukuje" zvenku na obou stranách více než 3mm, jestli jsem dobře počítal, tak při broušení bude zalézat 1mm na 0,15mm ubroušeného průměru, což by nemuselo být tak hrozné.
Hardmesr: Jak to udělat tím smirkem? Vzít hranoly s různou hrubostí smirku, vřeteno roztočit a postupně ručně dobrousit a doleštit?
tumlik:myslíš že je u takhle starého stroje něco cementovaného?
I kdyby se povedlo přebrousit vřeteno, horší je to s těma bronzovýma pouzdrama, každý kužel na tom vřeteni má jiný úhel a s mojim vybavením to rozhodně nevystružím, leda nějakým ručním výstružníkem. Nešlo by to pak zabrousit nějakou brusnou pastou? Nedokážu si totiž představit, že bych celý vřeteník někam nesl.
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

11. 9. 2009, 8:59

vaku teď bych raději nereagoval, neboť nejlepší by bylo opravdu broušení toho vřetena. Když není tato možnost dostupná, dá se povrch pokud není rýhovaný moc hluboku, přeleštit. Vřeteno se upne snad nejlépe v soustruhu do sklíčidla a opře hrotem (způsob upnutí se zvolí podle možností soustruhu). Vřeteno se roztočí, vezme se pás smirku široký asi stejně jako délka kužele a smirkuje se mírným posouvání podél kužele tak, aby smirek netvořil přímé, ale křížové stopy. Začne se smirkem se zrnitostí asi sto a pokračuje se postupně smirkem jemnějším až třeba do zrnitosti 400 a více až je povrch dostatečně hladký a bez rýh. Pak se musí povrch řádně očistit, aby v něm nezůstala zrnka smirku a neničila pouzdro. Kdysi se ještě povrch zahlazoval koženým řemenem v začátku s leštící pastou.
Bohužel leštění neodstraní nekruhovitost a házivost kužele a tak je to jenom náhradní a ne moc vhodné řešení. Pak se kužel jemně natřený tzv. miniovou barvou vsouvá do ložisek (musí být ložiska přední i zadní), Vřetenem se otočí v ložisku a podle otisku barvy se zaškrabává ložisko miskovým škrabákem. Postup se opakuje (odstraňuje se místo s otiskem). Není to jednoduchá práce a měla by se nechat odborníkovi. Může vzniknout problém s nesouosostí vřetena a lože, případně přeškrabání. Správně pak sestavit vřeteno s kluznými ložisky také není jednoduché. Opakuji to co nahoře. Raději bych to nepsal.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2009, 10:38

vak píše:Napodruhé se mi povedlo odlít tu dutinu, vřeteno totiž není průchozí. Doměřil jsem se k těmto údajům: větší průměr 24,5, menší 21,8, vzdálenost 40, což je přepona. Z toho mi vychází kuželovitost 1:14,806, úhel 3°51'58'', je to možné? Co to může být za kužel?.
Vyšlo mě to samý :lol: kuželovitost je to cos napsal
ten kužel je hodně strmý,ještě se před první světovou používal kužel Brown & Sharpe ,ale tam byla kuželovitost 1:24 tzn. ještě menší než metrický

vak píše:Hardmesr: Jak to udělat tím smirkem? Vzít hranoly s různou hrubostí smirku, vřeteno roztočit a postupně ručně dobrousit a doleštit?.
Jak říká Hardmesr,šmirglem z toho uděláš leda tak šišoid :lol:
vak píše:tumlik:myslíš že je u takhle starého stroje něco cementovaného?.
:lol: no to si nemyslím,nechám se píchnout do krku že jo :wink:

Mám doma takovou malou šikovnou frézku(na obrázku) co má nemlich takový typ vřetene jak na tom tvém soustruhu(dva kužely proti sobě).vyrobený 1908
a to vřeteno má metrický kužel 32,průchozí díru,mezi těma kuželama u zadního ložiska je ještě axiální kuličkové
klidně po něm budu šmejdit pilníkem a neudělám rýhu,kdyby to nebylo tep, upravené tak by se to s tou bronzí dřív nebo pozdějc zadřelo jestli bys to mazal nebo ne

já si myslím,že to tvoje origo vřeteno šlo do kopru a někdo do toho tvého soustruhu udělal "copy it right" podle původního :wink: utvrzuje mě v tom i to,že není průchozí
Přílohy
P1010539.JPG
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“