eloxovani

Odpovědět
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

7. 9. 2012, 8:49

Jo k tomu letovu, myslím že nefunguje protože všechno vozí k fialovi.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
franta107
Příspěvky: 61
Registrován: 7. 11. 2011, 12:24
Bydliště: kolínsko

8. 9. 2012, 9:43

včera jsem dostal tip na LOM - letecké opravny malešice, ale na stránkách nic nemají - je to asi TAJNÉ! :P

s tím černým zinkem je to nic moc, je to nejspíš na díly které nejsou moc ve frekvenci - hned se to poškrábe - ošahá
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

8. 9. 2012, 11:07

Co by jsi doporučil na povchovou úpravu železa aby to drželo, nerezlo a nepřidalo na velikosti materiálu? Jo tak jsem koukal že v těch běchovicích je švestka..
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
franta107
Příspěvky: 61
Registrován: 7. 11. 2011, 12:24
Bydliště: kolínsko

8. 9. 2012, 3:29

no jestli to má být právě černé tak s tím si taky lámu hlavu,tak aby to nerezlo a právě proto jsem zkoušel ten zinek,ale protože to bylo na exponovaném dílu,tak se to brzo, resp. záhy ošahalo. zkoušel jsem černění, ale to nezabrání rzi(resp. je to jiný druh rzi) a navíc ten díl nakonec byl z hnědými fleky, takže vybrat si mezi galvanovny, co která umí bez problémů je těžké, nevím třeba jaké vlastnosti má černý chromát....černý chrom je asi pro běžnou ochranu dílů nepraktický
jednou jsem sháněl černění titanu,(ten by se měl nechat dokonce naeloxovat,ale jsou na to potřeba asi jiné procedůry a protože to je materiál nerozšířený,tak to nikdo nedělá) našel jsem firmu v brně(musel bych dohledat),myslím, že to bylo vakuově napařované, ale bylo to fakt pěkné....až na tu sumu, jež se téměř vyrovnala ceně trubky

svýho času jsem hledal žárové (ponorné) cínování, ale neuspěl jsem nikde, spousta galvanoven se chlubí, že to dělají, ale je to jako ze zedníkama - všechno umím, všude jsem byl dvakrát a nakonec to jsou brouci pytlíci.
jo v běchovicích byla na současném místě gal. výzk. ústavu šéfovou tam dělala B.B.B.B.. si již nevzpomínám, tam to uměli z nerezí a pak se tam přesídlil švestka s kvíčalou - toho jsem tam nyní již dlouho neviděl
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

9. 9. 2012, 7:31

Ja teraz riešim problém. Potrebujem pri jednom eloxovať asi 300 plieškov o hrúbke 1,5mm s rozmermi 100x200. V plechu mám len jednu 6-tku dieru. A čo je najhoršie do tejto diery sa potrebujem upnúť pokiaľ možno z vnútra a tak pevne aby bol dokonalý prenos el. prúdu na povrchu plechov. Povrchová úprava musí byť blízko 100%.
Bohužiaľ prvé riešenie čo ma ihneď napadlo je nemysliteľné. Chcel som ako prvé vytvoriť 4mm otvor a ten po eloxe zväčšiť na 6 :).

Videl niekto ako sa eloxuje alebo pokovuje v takomto veľkom množstve? Konkrétne ma zaujíma spôsob uchytenia. Aby som nevymýšľal niečo už overené.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2012, 8:49

V mém bývalém zaměstnání byl v galvanovně v zinkovací lázni bubínek, který se točí a drobné díly se dávají dovnitř bez upínání. Jestli to funguje i u eloxu to netuším, ale myslím, že by to mohlo být podobné
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2012, 9:31

Fungovat to určitě nebude, minimálně proto, že vrstva eloxu je nevodivá a na eloxovaném předmětu se bez přívodu proudu nevytvoří.
Uživatelský avatar
marekzcke
Příspěvky: 192
Registrován: 26. 1. 2012, 2:04
Bydliště: Mladá Boleslav

9. 9. 2012, 9:43

Ano to je ten probém. V súčasnosti sa to robí v malom množstve kde sa jednotlivé pliešky upínajú krídlovými maticami. Pri 300 kusoch je to ale nemysliteľné. Zaužívaná technológia je ponorenie koša do lázne. Pri tomto koncepte musím zotrvať. Zrejme budem musieť všetky pliešky vešať na trny do kužeľa s priemerom od 5 do 7 kde tá 6-tka diera sa zasekne uprostred... A pritiahne to potom nejaké kladivko ako v klavíri :), ktoré budú protikusom ku kužeľovým trnom. Najviac sa bojím, že tam bude slabí prenos a nevytvorí sa dostatočná vrstva.
Rad kreslim v 3D. Ked je to zaujimave a nieco nove sa naucim, tak aj zadarmo.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

9. 9. 2012, 7:58

jova píše:Fungovat to určitě nebude, minimálně proto, že vrstva eloxu je nevodivá a na eloxovaném předmětu se bez přívodu proudu nevytvoří.
Ouha to mi nedošlo
Per aspera ad astra
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

12. 11. 2012, 6:41

Před pár týdny jsme doma poprvé eloxovali - a nutno říci, že úspěšně. Výsledek nás překvapil. Rádi bychom teď ale vyzkoušeli pokročilé uzavírání povrchu. Nevíte, kde by se dal sehnat octan nikelnatý a octan amonný?
Napster050
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 3. 2011, 12:17

3. 4. 2013, 7:19

páni, potreboval by som poradiť čo robím zle...
skúšal som doma elox. predmet dám do moridla (NaOH), opláchnem vodou a následne dám do kyseliny (cca 22% H2SO4, katóda potravinárska hlinikova folia). Prúdová hustota bola na 52cm2 predmet cca 0,55A. skúšal som to dva krát - raz som ho tam nechal hodinu, potom skoro dve.
A teraz nastáva ten problém - predmet sa mi nechce zafarbiť. Používam na to farbu na textil "La Nave" čo by malo byť asi to isté, čo Duha. Samozrejme som pred tým roztok tej farby (30g na liter) zohrial na cca 40-50°C. Jediné "zafarbenie" čo sa mi podarilo, bolo že v čiernej farbe sa ten predmet ktorý sa eloxoval až 2hod. zafarbil jemne do zelena. ten čo sa eloxoval len hodinu sa nezafarbil vôbec, alebo ak, tak to moc nepoznať. Po vyvarení sa ten zelený nádych ešte zmenšil.
Napriek tomu to vyzerá, že vrstva oxidu sa vytvorila, pretože predmet nie je potom vodivý.

Kde robím chybu ?
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2013, 7:51

Dělám to v podstatě stejně jako ty. Při eloxování se snažím udržet co nejnižší teplotu. Jediný rozdíl u mě je v teplotě při barvení. Lázeň s barvou se snažím držet těsně pod bodem varu. Vypařenou vodu dolévám. Zatím se mi většinou dařilo.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2013, 8:29

elox se při vysoké teplotě uzavře a již žádnou barvu nepřijme. Základ je při eloxování udržet teplotu ideálně kolem 30°C - většina lázní se intenzivně chladí a míchá
Následně se barví - speciální barvivo má úplně jiné vlastnosti, je to prášek a barví strašně drsně a hrozně :) proti barvám na textil a vejce je to úplně jinde a sytý odstín nikdy nedosáhnete
po barvení se povrch uzavírá - buď povařením doma nebo ohřátím na cca 70°C s příměsí spec. přípravku. Když se uzavírá bez varu je povrch čistší a lepší a neztratí barvu

Taky proudová hustota je nižší, běžně se pohybuje kolem 2-3A/dm2
Pokud je eloxovaná vrstva slabá nepřijme dostatek barvy.

PS: pokud máte mikrometr dá se to trochu odměřit
po NaOH a opláchnutí vodou změřit
při eloxování se nejdříve výrobek zmenší asi o 10-15um a následně se vytvoří elox cca 15-20um. Tedy ve výsledku nesmí být nikdy menší než při vložení jinak to znamená že je vrstva eloxu velmi slabá.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Napster050
Příspěvky: 6
Registrován: 6. 3. 2011, 12:17

3. 4. 2013, 8:44

nuž mikrometer aby som to zmeral teda nemám.. :/
len nechápem prečo to ostatným s takýmto farbivom ide na prvý pokus a mne nie... ani na tretí. neviem či je chyba fakt v tej farbe, alebo robím niekde technologickú chybu.
máte niekto typ kde na slovensku by sa dala takáto špeci farba kúpiť ?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 4. 2013, 9:10

běžně ji nikde nekoupíš. tedy nejmenší množství co máme je asi 1kg a s tím se dá nabarvit barák. Snad se zeptat někde v eloxovně
jakou barvu potřebuješ?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“