Tipy a triky

obrabeni na klasice
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 6. 2013, 3:41

oscar píše:
RaS píše:vy to někdo používáte? díru pro výstružník mrsknu vrtákem a neřeším to..
a zase se jako hlupak zeptam (prestoze bych to asi nalezl v tabulkach):
existuje +- nejaka formule (prakticka zkusenost) na velikost vrtaku a vystruzniku?
tzn, 11H7 vystruznik se do duralu vrta na 10.8.
diky, mira
To by mne také zajímalo, jestli není něco jako "vynásob to osmi" :D
Mini soustruh SC-4
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

19. 6. 2013, 3:55

je, vyvrtat tu díru klidně vrtákem, tak aby byla v celé délce o těch +-0,25 menší, nebyla do oblouku, nebyl ten budoucí povrch něcoH6 okousán vrtákem kterému se zrovna zachce kousek do strany protože se mu nalepil kousek špony atd atd
když nějakej umělec nabrousí ten 11,8 vrták ke straně, udělá mu to klidně díru 12,5 a navíc do šroubovice
daj´se takový vrtáky i koupit, nedávno jsem jich krabičku dostal, už se nedivím proč :D
shrnuto
pokud dokážu udělat díru pro výstružník s dostatečnou spolehlivostí a v dostatečné jakosti vrtákem, nemusím používat výhrubník
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 6. 2013, 4:00

No, a je to, díky ! :D
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

19. 6. 2013, 5:27

Miller píše:
oscar píše:
RaS píše:vy to někdo používáte? díru pro výstružník mrsknu vrtákem a neřeším to..
a zase se jako hlupak zeptam (prestoze bych to asi nalezl v tabulkach):
existuje +- nejaka formule (prakticka zkusenost) na velikost vrtaku a vystruzniku?
tzn, 11H7 vystruznik se do duralu vrta na 10.8.
diky, mira
To by mne také zajímalo, jestli není něco jako "vynásob to osmi" :D
vystružování.png
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

19. 6. 2013, 9:47

to Max: Pěkné ! Z čeho to je, nějaký Dobrovolný ? :)
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

19. 6. 2013, 10:09

Teď přesně nevím, ale myslím, že to bylo převzato a upraveno z německé učebnice. Kdysi jsem si to půjčil z knihovny a oskenoval jen to, co mě zajímalo, takže to není úplně komplet.

P.S. Tak měla by to být kniha Učíme se pracovat s kovem, autor Friedrich Bendix.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

28. 6. 2013, 8:44

... píše:
RaS píše:vy to někdo používáte? díru pro výstružník mrsknu vrtákem a neřeším to..
a zase se jako hlupak zeptam (prestoze bych to asi nalezl v tabulkach):
existuje +- nejaka formule (prakticka zkusenost) na velikost vrtaku a vystruzniku?
tzn, 11H7 vystruznik se do duralu vrta na 10.8.
diky, mira
To by mne také zajímalo, jestli není něco jako "vynásob to osmi" :D
Taky jsem vrtal dural. Diru 6x12H7 na kruznici durch prez material 67mm , predepsana tolerance 0,02 roztec dir na jedne strane a na druhe strane.
Prisel zastupce fi Arno prodal nastroj za 4tis. Doporucil rezne podminky a vysledek byl - 80% zmetkovitost. Svedl vinu na udajne nepresne upnuti.
Pak prisel zastupce jine firmy ... zmetkovitost 75%
Dasli prisel zastupce Iscar - ten to vzdal a otevrene priznal, ze nevi kde je chyba pri vyrobe.
Prisel zastupce Hoffman Group - supr vrtak (produktivita zvysena na 350%) , pouzit klasicky SK vystruznik - vysledek 75% zmetkovitost.
Nakonec po telefonu Hamfinal a ejhle - 0 (slovy nulova) zmetkovitost pri puvodnim upinani nastroju do veldonu.

Celkovy vysledek vrtak 11,5 od Hofmann Group, celni vystruznik 12H7 od Hamfinalu a super kvalita a vykon.
(pri testech pouzit i RO vrtak - dira 11.5 a celni vystruznik 12H7 = supr kvalita)

Takze pratele - konec starym vystruznikum, ktere kopiruji chybu pri vrtani a to at pouzivame ruzne vyhrubniky, hrubovaci vyvrtavaci tyce a jine. :wink:
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 6. 2013, 10:02

Nic nového pod sluncem, už v začátcích NC jsme používali výhrubníky a taky výstružníky s "ostrým rohem". Ty nekopírují díru po vrtáku. Nechali jsme si je nejprve upravit z klasických a poté nové "operační" udělat v naší nástrojárně. Hrubovací vyvrtávací tyč nekopíruje díru, když je dobrá dvojice nožů. Pokud nemáš výhrubník, či výstružník s ostrým rohem, tak před výhrubníkem to projeď stopkovou frézou o 0,5 až 1 mm menší průměr, potom už můžeš pokračovat klasicky a rozteče budou O.K. To ale není na sériovku.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2013, 7:56

Mám jednu zvláštnost u soustružení díry.
Když jedu nožem dovnitř bere špónu a když ven tak nepatrnou taky. U venkovního průměru to nedělá.

Jediné co mě napadá je vůle na saních která posune špičku vysunutého nože do díry do záběru při zpětném chodu. Co vy na to?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Zbýňa
Příspěvky: 1926
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

1. 7. 2013, 9:07

Cjuz píše:Mám jednu zvláštnost u soustružení díry.
Když jedu nožem dovnitř bere špónu a když ven tak nepatrnou taky. U venkovního průměru to nedělá.

Jediné co mě napadá je vůle na saních která posune špičku vysunutého nože do díry do záběru při zpětném chodu. Co vy na to?
Menší tuhost vnitřního nože.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2013, 9:14

Vnitřní nůž, hlavně v malé díře, pracuje s poměrně nepříznivou geometrií, je řeznými silami víc namáhaný na ohyb, takže víc uhýbá než když se stejný nůž použije na vnější povrch.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2013, 10:05

dík za vysvětlení
nůž 10x10 je opravdu hodně vysunutý (50mm) a díra je malá (15mm) je v ní tak tak. Zvenku mám jiné nože, dělá mi to jen ten v díře.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2013, 4:56

Cjuz píše:dík za vysvětlení
nůž 10x10 je opravdu hodně vysunutý (50mm) a díra je malá (15mm) je v ní tak tak. Zvenku mám jiné nože, dělá mi to jen ten v díře.
Zkus si udělat novou nožovku na kulaté nože s více průměry a použij frézu, (né krumpáč :D )tu dej nepatrně do úhlu vůči ose. Osobně už tak páchám díry dost dlouho.
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

3. 7. 2013, 12:33

Pánové, obecně, kdy použít frézu se 4, 5, 6 břity? Podle čeho se rozhodovat?
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 7. 2013, 6:25

podle toho jestli hrubuješ nebo dokončuješ.. případně i podle materiálu..
těžko budeš frézovat hlubokou drážku třeba v hliníku 6ti břitkou..tu bys zacpal šponama ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“