sériové alebo paralelne?

Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 11:39

Hello ,

Aky máte názor na zapojenie KM s cievkami para. alebo do serie? Alebo aké su výhody a nevýhody pri zapojeniach?

Som obmedzený driverom ktorý dá max 3,5A ,motor pri seriovom zapojení má 3A a pri paralelnom 6,5A ,

poprosim o vysvetlenie alebo akukolvek radu.

Patres
Naposledy upravil(a) Patres.I dne 26. 4. 2013, 2:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6959
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 4. 2013, 12:09

pokud máš driver do 3,5 a tři to bere na serii tak ti nezbyde nic jiného než jej zapojit seriově , většina výrobců uvádí v grafu průběhy momentu jak pro serii tak pro oparalel ,teda pokud není jen čtyř vývodový , tak to porovnej
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 1:38

packa píše:pokud máš driver do 3,5 a tři to bere na serii tak ti nezbyde nic jiného než jej zapojit seriově , většina výrobců uvádí v grafu průběhy momentu jak pro serii tak pro oparalel ,teda pokud není jen čtyř vývodový , tak to porovnej
Jedná sa mi o Microcon SX34-2740N (5,3 Nm) No tam graf nieje ,skôr som myslel že existujú rovnaké rozdiely medzi para a seriovo ,napriklad že menší moment alebo podobne .
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8933
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2013, 2:00

Patres.I píše:Jedná sa mi o Microcon SX34-2740N (5,3 Nm) No tam graf nieje
Já ho tam (http://www.microcon.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;) našel, určitě to taky zvládneš..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 2:02

Thomeeque píše:
Patres.I píše:Jedná sa mi o Microcon SX34-2740N (5,3 Nm) No tam graf nieje
Já ho tam (http://www.microcon.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;) našel, určitě to taky zvládneš..
Diky moc :)
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 2:02

Thomeeque píše:
Patres.I píše:Jedná sa mi o Microcon SX34-2740N (5,3 Nm) No tam graf nieje
Já ho tam (http://www.microcon.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;) našel, určitě to taky zvládneš..
Diky moc :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8933
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2013, 2:10

Za málo.. a možná změň nadpis na Sériově nebo paralelně, ne? Bipolárně to dáš tak jako tak (počítám, že máš bipolární driver - čtyři dráty k motoru).

Jinak, osobně bych na nějaké ose zkusil obě kombinace. Paralelně na 3.5A bude sice "papírově" slabší, ale možná dostatečně silný i v rychlostech, které už bys sériovou kombinací nedocílil (a ještě ušetříš nějaký ten Watt :)). Hodně to záleží na napájecím napětí, které půjde do driveru. Kolik to bude?

Jde o to, že paralelně zapojené cívky potřebují (v tomto případě dvakrát) menší napětí pro protlačení stejného proudu - a proud je to, díky čemu se to pootočí.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 26. 4. 2013, 2:35, celkem upraveno 2 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 2:15

Thomeeque píše:Za málo.. a možná změň nadpis na Sériově nebo paralelně, ne? Bipolárně to dáš tak jako tak (počítám, že máš bipolární driver - čtyři dráty k motoru).

Jinak, osobně bych na nějaké ose zkusil obě kombinace. Paralelně na 3.5A bude sice "papírově" slabší, ale možná dostatečně silný i v rychlostech, které už bys sériovou kombinací nedocílil (a ještě ušetříš nějaký ten Watt :)). Hodně to záleží na napájecím napětí, které půjde do driveru. Kolik to bude?
Zatial na TBA6560 odskúšanej 2 ročnej ,to tu nebudeme asi riešiť ,vieme každý svoje ,preto zatial to obmedzenie 3,5A

Neskôr chcem M542 tie majú 4.2A a napájanie čo najviac dovolia motory a drivre .

PS : píšeš že paralelne 3.5A ,no v tabulkách je 5.5A ,neodpálim dosku? :twisted: to tak že ked mám 3.5A dosku a 5.5A motor , tak to v klude môže bežať?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8933
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2013, 2:29

Patres.I píše:píšeš že paralelne 3.5A ,no v tabulkách je 5.5A ,neodpálim dosku? :twisted: to tak že ked mám 3.5A dosku a 5.5A motor , tak to v klude môže bežať?
Driver si proud hlídá, alespoň do určitý míry (zcela zkratovat se ten výstup nesmí, takže někde nějaká mez nejspíš bude, ale toto je myslím v klidu). Počkej kdyžtak, jestli k tomu nenapíše něco ještě někdo jinej, nerad bych měl případný odchod tvojí desky na svědomí já :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 2:40

Thomeeque píše:
Patres.I píše:píšeš že paralelne 3.5A ,no v tabulkách je 5.5A ,neodpálim dosku? :twisted: to tak že ked mám 3.5A dosku a 5.5A motor , tak to v klude môže bežať?
Driver si proud hlídá, alespoň do určitý míry (zcela zkratovat se ten výstup nesmí, takže někde nějaká mez nejspíš bude, ale toto je myslím v klidu). Počkej kdyžtak, jestli k tomu nenapíše něco ještě někdo jinej, nerad bych měl případný odchod tvojí desky na svědomí já :)

T.
Proud hlídá ,aj čínska doska ?

PS : Zatial som snou nemal najmenší problém .
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8933
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2013, 2:53

Patres.I píše:Proud hlídá ,aj čínska doska ?
Ano, i čínská deska hlídá proud :)
Patres.I píše:PS : Zatial som snou nemal najmenší problém .
Tak to hlavně nezakřikni ;)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 2:57

Thomeeque píše:
Patres.I píše:Proud hlídá ,aj čínska doska ?
Ano, i čínská deska hlídá proud :)
Patres.I píše:PS : Zatial som snou nemal najmenší problém .
Tak to hlavně nezakřikni ;)

oK, ked prídu motory tak to skúsim zapojiť paralelne,dúfam že nedá doska "pápá" ,na skúšky použijem čínu a neskôr kupim M542 -dúfam že budem spoko :)
Patres.I
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 1. 2012, 6:00
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 3:01

Ešte mi neni jasno že v momentovom grafe na motor SX34-2740N je max 4Nm. a tabulkovo 5.3Nm ,to bude asi preklep ? Alebo fakt?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8933
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2013, 3:16

Hmm, je to nějaký zvláštní. Píšou tam proud 3.8A sériově, když je motor jen na 2.75A sériově. Buď ho docela dost přetěžovali a nebo myslej celkovej proud do obou fází, tj. 3.8/2=1.9A na fázi* a pak by moment byl menší. Uvidíš v reálu. Ale aspoň je z těch grafů vidět, že v paralelní konfiguraci se moment drží do mnohem vyšších otáček.

*EDIT: Ale zase pak by neměl být moment pro paralelní konfiguraci při stejném resp. dokonce trochu vyšším proudu menší, ale cca stejný, spíš tam asi opravdu prali těch 3.8A nebo to je nějakej překlep. Nebo jestli si třeba nepletou 2740N a 2740D..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 4. 2013, 7:22

z mé strany bych používal pouze sériové zapojení, tedy 3A.


prvně se využije plný moment akorát dynamika nebude tak dobrá jako u paralelního při jeho plném proudu
paralelně při polovičním proudu bude výkon (kroutící moment) menší než při sériovém zapojení

druhně při paralelním spojení bude muset trvale pracovat nadproudová ochrana což může zapříčinit přehřívání výkonových koncových členů. Pokud je tam jen nějaký IO nemusí paralelní zapojení dlouhodobě vydržet, ale může
zde se může namítnout že si přece proud volím sám a driver se má přizpůsobit, to ano ale je zde nějaká rychlost regulačního obvodu a všech prvků. Pokud by byl driver dokonalý můžu výstupy zkratovat kouskem drátu a on to musí zvládnout. Jenže rychlost nárustu proudu může být tak vysoká že než zareaguje proudová ochrana dostane se hodnota proudu špičkově mimo technické možnosti driveru respektive jeho koncového tranzistoru. Ten je přetěžován a následně se může prorazit.
U profesionálních driverů je toto méně pravděpodobné protože koncové tranzistory jsou mnohem více předimenzované a měly by zvládat i poškození (zkrat) vedení k motoru.

třetně pokud to driver vydrží tak by měla být dynamika větší u paralelního zapojení ale nečekal bych nějaké zásadní zvýšení maximálních otáček
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“