JAKÝ CAM SOFTWARE

CAM software
Maca76
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 3. 2014, 9:48

28. 4. 2014, 3:18

dodo_mt píše:
stro1 píše: Postprocesory robi EC ku kazdej novej licenci zadarmo.
dodo

Tak v Edgecamu něco zadarmo??? To je velký omyl. Postrprocesor na jeden stroj stojí 28 000 Kč/ bez DPH.
Takže pokud máte ve firmě více strojů, klidně úplně stejné stroje se stejným řídícím systémem, tak i tak si to naúčtují. Takže např 6 cnc strojů x 28 000 Kč = 168 000 Kč.

Dále co se mi u EC nelíbí:
Cena roční aktualizace činí 16% z ceny konfigurace Edgecam. Pokud Vám aktualizace systému vyprší, tak při obnovení do 3 měsíců od data, které je uvedeno na licenčním klíči je aktualizace systému nedojde k navýšení ceny – nicméně aktualizace je obnovena k původnímu datu jejího skončení. Pokud v této době systém neaktualizujete (tj. více než 3 měsíce od data vypršení aktualizace na klíči) je nutno zaplatit 32% (tj. 16% +16%) z ceny systému za obnovení aktualizace.

Což znamená, pokud nezaplatím včas poplatek aktualizace, cena se zvyšuje na 32 % z ceny systému... To také snad ostatní camy nemají.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2014, 4:01

dodo_mt píše:Editacia postu je v pripade EC jednoduchsia ako v HSM kde bez znalosti programovacieho jazyka nie ste schopny upravit post v EC ano a nemusite cakat na upravu postu od dodavatela.
Jak jsou tam teď dělané posty? Resp. jak vypadá úprava postu?
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2014, 4:14

Maca76 píše:Tak v Edgecamu něco zadarmo??? To je velký omyl. Postrprocesor na jeden stroj stojí 28 000 Kč/ bez DPH.
Takže pokud máte ve firmě více strojů, klidně úplně stejné stroje se stejným řídícím systémem, tak i tak si to naúčtují. Takže např 6 cnc strojů x 28 000 Kč = 168 000 Kč.
Tam je licence na postprocesor podle počtu obráběcích strojů? Nebo proč je to takhle? Něco takového slyším poprvé :shock:
Aleš Procháska
stro1
Příspěvky: 126
Registrován: 9. 5. 2013, 8:03

28. 4. 2014, 5:10

..........
Naposledy upravil(a) stro1 dne 1. 5. 2015, 7:15, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2014, 5:27

To je všechno dané koncepcí (jádrem) CAMu. Buď se model načítá a převádí do vlastního interního formátu a nebo se s ním pracuje přímo v interním formátu (a z toho též vyplývá to, jestli geometrii musím "převzít" nebo jestli s ní prostě jenom rovnou pracuju). To první je formálně vzato obecnější, ale to druhé dává víc možností.
Aleš Procháska
stro1
Příspěvky: 126
Registrován: 9. 5. 2013, 8:03

28. 4. 2014, 6:50

..........
Naposledy upravil(a) stro1 dne 1. 5. 2015, 7:15, celkem upraveno 1 x.
Maca76
Příspěvky: 36
Registrován: 15. 3. 2014, 9:48

28. 4. 2014, 8:12

prochaska píše:
Maca76 píše:Tak v Edgecamu něco zadarmo??? To je velký omyl. Postrprocesor na jeden stroj stojí 28 000 Kč/ bez DPH.
Takže pokud máte ve firmě více strojů, klidně úplně stejné stroje se stejným řídícím systémem, tak i tak si to naúčtují. Takže např 6 cnc strojů x 28 000 Kč = 168 000 Kč.
Tam je licence na postprocesor podle počtu obráběcích strojů? Nebo proč je to takhle? Něco takového slyším poprvé :shock:

JJ, účtují nám postprocesor podle počtu obráběcích strojů. Mazec, co? Klidně ukážu nabídku, kde to je černé na bílém.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2014, 8:18

OMG :shock:
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
dodo_mt
Příspěvky: 180
Registrován: 23. 4. 2008, 5:19
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2014, 5:24

stro1 píše:Pro DODO_MT:
v určitých věcech máš napůl pravdu. Rozdíl je patrný: úprava nebo komplet výroba postu v Edgecamu stojí nemalé peníze a ještě na to čekáš několik dní nebo spíše týdny. V HSMWorksu je vše zdarma a máš to už druhý až třetí den v pořádku :).
Priznam sa ze si ma zaskocil s tymi postami ze su plene ak si dobre spominam mi sme ich mali free asi preto ze sme brali viac licencii. S tym upgrade je to ozaj sprosta politika podobna ProE.
stro1 píše:Pro DODO_MT:
Rozpoznání útvarů v Edgecamu je super věc, nefunguje na vše, stejně se musí něco upravit ručně. V HSMWorksu to není, tam vybíráš vše ručně nebo podle šablony, kterou má skoro každý CAD-CAM, v HSMWorksu když máš cvik, jsi nejrychlejší ze všech i bez rozpoznání útvarů. Geometre v Edgecamu je složitější než v jádru HSMWorks (takže Inventor HSM nebo Solidworks+HSMWorks jsou a bude vždy rychlejší kreslení geometrie nežli jakýkoli CAD-CAM systém založený na starém typu jádra.
Neviem asi som nebol taky zbehly v HSM ale otvorene drazky alebo nespojite tvary ktore som chcel obrabat tak ako bezne obrabam mi bez dokreslenia geometrie nikdy nesli poriadne vyobrabat... ano ked mam jednoduchy kus obvod a 5 otvorov (prezeniem) tak som si vvyklikol obvod otvory a hotovo... Ale ak som skusal obrabat nieco zlozitejsie tak uz bol problem a musel som dokreslovat Geometriu aj v HSM. Neviem ake diely robite mozno nie take hluposti ako my :)

stro1 píše:Pro DODO_MT:
To samé platí o seznamu nástrojů.
Co je so zoznamom naradia/zasobnikom?

stro1 píše:Pro DODO_MT:
Dále co neumí tuším snad žádný CAD-CAM jsou roviny v jakých obrábíš. Máš aktivní jednu rovinu a můžeš obrábět ve druhé a nic se nerozsype, není třeba cokoli měnit, to samé platí o nulových bodech, tyto věci Edgecam neměl, myslím, že ani nemá, musel by mít nové jádro. Možná je tam nějaké zlepšení naoko, jenže si nemůžeš dovolit přetáhnout všechny nástroje z jedné roviny do druhé a pak jen vybrat skicy (jen klikáš, o nic se dál nestaráš). Navíc pomocné plochy v HSMWorksu nejsou třeba. To jsou možná důvody proč se v současné době hromadně přechází na jádro HSMWorks.
- Tomuto nerozumiem? Myslis ako nejake indexove obrabanie, pomocou vyklopenia? Lebo programujeme 7 pat osych masin a z vyklopeniami s posunom nulovych bodov nie je ziaden problem...
- Mozem ich aj pretiahnut z jednej roviny do druhej ale pri komplikovanejsich postupoch s natoceniami sa to veru rozpadne ale na to aby sa to nerozpadolo sa pouziva PCI makro, vtedy sa to nerozpadne a mozes ten postup pouzit aj v buducnsti... sablona ako v HSM.

stro1 píše:Pro DODO_MT:
MOžná jednu věc má Edgecam lepší, je to verifikace. Jen do chvíle než chceš porovnat obrobený díl s polotovarem. V ten moment je Edgecam v pasti a s ním i celá plejádam CAD-CAMů. Musíš totiž načíst již dříve obrobený polotovar a pak teprve porovnat. V HSMWorksu klikneš na jednu ikonu a máš to za půl vteřiny :) a takto bych mohl pokračovat dále.
To myslis akoze polotovar z predoslej operacie alebo ako? Lebo simulacia funguje uplne normalne... rychla, pomala, porovnanie voci realnemu modelu, mozes simulovat od urciteho nastroja v programe, simulacia stroja.... atd

stro1 píše:Pro DODO_MT:
Ještě k těm postům: zřejmě jsi jediný kdo má problém s postama v HSMWorksu. Naopak ti co mají problémy s postama v Edgecamu je mnohem, mnohem víc, proto přechází na HSMWorks. Třeba ti křivdím, máš velmi složité dílce, velmi složité stroje. Jsi ta výjimka potvrzující pravidlo.
Vsetky posty co mame asi 5 som robil sam vsetko su to posty pre 5 ose masiny a vsetky funguju tak ze ked vygenerujem program tak s nim dodatocne nerobim nic. Vseto som naprogramoval cez konstruktera postov ktory je zadarmo v EC je jednoduchy na ovladanie zvladne ho pouzit hadam kazdy kto ma ake take skusenosti s CNC obrabanim narocky nepisem s programovanim lebo je to v podstate skladacka s predpripravenych casti kodu ked to tak mozem nazvat.... Naprogramovat post pre 3osu masinu by bolo pre mna otazkou par hodin s tym ze by mi stacili len nejake programy toho stroja ako sablony...



Ale uz staci uz sme dost odbocili od temy takze ja koncim :)

dodo
CNC programátor
CAD: Pro/E 2001 - PTC Creo 6.0
CAM: EdgeCam 7.75 - EdgeCam 2020
jon
Příspěvky: 9
Registrován: 24. 6. 2009, 8:18

25. 5. 2014, 8:12

Ahojte , alebo dobry den ... aby som niekoho neurazil :)

v praci mame stare stroje (SPT16/NS660 ,SPT32/Meffi ,WF80/NS670) , na programovanie pouzivam stary dosovsky program ktory vo win7 a vyssie nejde
preto by som chcel poprosit zeby ste mi poradili aky program by sa mi k tym strojom hodil ... asi najvacsi problem bude s posprocerormi na tie stare sumky

vopred dik za odpovede

ps. Kovoprog mi pride ako naj riesenie , ale potreboval by som zeby ste sa podelili (kto pouziva tento program) o nejake skusenosti s tymto programom
Naposledy upravil(a) jon dne 25. 5. 2014, 9:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2014, 8:18

poradil bych nahradit win7
jsou treba free dosy pod linux a wine pro beh windows programu v linuxu
je to zcela zdarma a nevydira vas to upgradama jako microsoft

oproti tomu nejaky novy cam software vas pri nejmensim vyjde na desitky tisic, postprocesory podobne
urcite by jste v tom zahuceli za 100 000 a vic
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
tralalacz
Příspěvky: 63
Registrován: 5. 12. 2010, 1:23

11. 6. 2014, 7:53

Ahoj vespolek,
ted resim nakup noveho CAMu. Mame 2 roky stary EDGE CAM a jde do kose. Duvod spatne zazemi (nejsou prirucky, videa a podobne v cestine). Na zacatku relativne levny soft a kdyz se prictou skoleni ... Tak se nedoplatis.
Proste byly to vyhozeny penize. :oops:

Ted do noveho vyberoveho rizeni se dostalo HSMko a MasterCAM.
U MasterCAMu je moznost i programovani robotu (Robot master).
Ja zase vice potrebuji programovat CNC stroje a jsem vice priklonen HSMku.

Takze Vas vsechny prosim o argumenty , co mam rici sefovi aby koupil HSMko.

Jo... Kdyby se soft prodaval jako kazde spotrebni zbozi, tak si jej po case odkoupim od firmy sam. ALe to ti softaci maji osefovany.
jakob92
Příspěvky: 13
Registrován: 12. 2. 2019, 8:54

18. 12. 2022, 6:23

Zdravím, nechci zakládat nové téma, mám takový jednoduchý plasma router. Používám lazycam + mach3 a pro moje potřeby ideální. Vesměs používám jen pár jednoduchých g kódu. Ale teď bych chtěl zkusit vypálit mapu světa :D (dárek). Vše jsem si připravil a pak po tom, co jsem se podíval na gkod tak jsem si uvědomil , že lazycam, co mám má omezený počet řádků....

Je nějaká možnost - například jiný, nejlépe podobný program, který má třeba zdarma verzi na pár dní ? Popravdě se mi kvůli jednomu pálení nechce kupovat plnou verzi, když vím že to 100% dále nevyužiju.


Díky
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 12. 2022, 6:58

V čem máš ty vstupní podklady? Je možné je získat třeba v DXF?
Pak by se dal použít i nějaký CAM Adruino-třídy.
Třeba Estlcam nebo řada dalších.
G-kód pro plazmu si představuju, že je jednoduchý. Je to snad jen 2D, takže asi žádné velké speciality nejsou potřebné.
A protože jde o jednorázovku, tak by asi nevadila případná trocha ruční práce. Pokud by se v textovém editoru musela přidat nějaká hlavička nebo tím editorem změnit či přidat nějaké kódy pro zapálení oblouku a podobně.
jakob92
Příspěvky: 13
Registrován: 12. 2. 2019, 8:54

18. 12. 2022, 7:18

Ano DXF , ale je tam mnoho řezů, mám obavy co to bude dělat . Lazycam po různých optimalizacích a funkci čištění měl řezy docela proházené. Zkusím se podívat.

Opravdu router používám pro jednoduché řezy , je to spíše hobby mašinka. V Solidworks si namaluji ve formátu 2000x1000mm řezy a pak to v lazycam upravím . Tohle jsem si stáhl z internetu a v solidu spíše upravil velikost .
Odpovědět

Zpět na „CAM“