Nová CNC

JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

5. 4. 2008, 7:37

Mám v plánu se už konečně po pár pokusech pustit do stavby pořádné frézy. Začínám se tedy poohlížet o vhodných konstrukčních prvcích a také vybírat tu nejlepší variantu, jak frézu postavit. Trošku jsem si pohrál v Solidworks a "vyrobil" tohle. Rád bych na frézku znal Váš názor, vím že je to jedna z klasických konstrukcí, ale i tak názory na to kde vyztužit, kde přidat jsou užitečné. Každá rada nad zlato :lol: Rozměry jsou ve skice, jinak materiál je uhlíková ocel (hlavní rám) a boky jsou z hliníku (nebo duralu). hmotnost by se měla pohybovat okolo 80-90kg, alespoň podle propočtů. Použití na dřevo, uhlíkové a skleněné textilie, hliník a jiné barevné kovy.
Přílohy
CNC
CNC
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

6. 4. 2008, 9:02

to cos nakreslil je sice krasny ale ten xove posuv se me nejak nezda. kdyz budes frezovat neco na kraju tak se bojim aby to nepropruzilo to by chtelo spis to vedeni dvojity na kazdym boku jedno.
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

6. 4. 2008, 10:19

jo zapomněl jsem dodat, že ten stůl bude podepřený vzpěrami a nakonci budou ložiska, která po té desce budou jezdit, jako 1. varianta. Jako 2. by bylo klasické lineární vedení na obou stranách stolu a uprostřed kuličkový šroub. Záleží ještě na tom, až přijdou nabídky a kolik budou chtít za ty lineární moduly.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2008, 11:21

JooH píše:jo zapomněl jsem dodat, že ten stůl bude podepřený vzpěrami a nakonci budou ložiska, která po té desce budou jezdit, jako 1. varianta. Jako 2. by bylo klasické lineární vedení na obou stranách stolu a uprostřed kuličkový šroub. Záleží ještě na tom, až přijdou nabídky a kolik budou chtít za ty lineární moduly.
Opření ložiska shora nezabrání vibracím, ledaže by ten stůl byl velmi masivní. Zkus si to ještě promyslet.
Aleš Procháska
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

6. 5. 2008, 10:05

X-posuv už je opraven. Ale při pročítání fóra jsem narazil na diskuzi o zpevnění konstrukce s použitím betonu (polymerbetonu), myslíte, že při těchto rozměrech a plánovanému použití Fe profilů a duralu pro konstrukci boků (1-2cm) a příčným spojkám pro Y-osu (opět dural 2cm) nutné?

v přílohách je simulace posunů a rozložení napětí v modelu (jen mi si neumím z těch čísel představit, jestli je to hodně nebo málo)
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

6. 5. 2008, 10:07

Posun
Přílohy
ram_ocel_5000N_posun.avi
(8.57 MiB) Staženo 252 x
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

6. 5. 2008, 10:09

rozložení
Přílohy
ram_ocel_5000N_rozlozenisil.avi
(8.57 MiB) Staženo 196 x
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

6. 5. 2008, 8:08

Tomu snad neverite, ze takto jednoduchou simulaci dospjejete k nejakym pouzitelnym vysledkum. Leda ze byste to opravdu minil vse vyrobit z jedineho kusu. To by, ale uz nebyla frezka, ale maketa a tam je simulace napeti docela zbytecna.
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

6. 5. 2008, 9:28

No já nečekám výsledky na tisíciny nebo setiny přesně, ale předpokládám, že nějaký pokus pořád lepší než žádný. Nebo snad ne? Udělat si představu je dobré a když uvidím i na takto jednoduchém modelu slabá místa, tak o to lépe si na ně můžu dát pozor při samotné stavbě. Jen malé prodloužení (a tudíž zvětšení opory) bočních výztuží nebo uzavření Y osy do čtverce udělalo (i na tomto primitivním modelu hodně co do pevnosti) a já předpokládám, že i na skutečné fréze to musí být znát.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2008, 9:55

Simulace neni uplne zbytecna zalezitost.Pokud nekdo nema strojarske vzdelani a navic mu chybi praxe,je tezke si udelat realnou predstavu,jak se jednotlive casti stroje chovaji pri zatizeni prac. silami.I kdyz je simulace jen jednoduchou aproximaci skutecnosti,muze poskytnout cenne informace a umozni vyhnout se fatalnim chybam v navrhu.
Kdyz vidim nektere tovarni vyrobky, ve kterych se desetileti objevuji ty stejne chyby v konstrukci,kladu si otazku,jestli se vubec nad tou konstrukci nekdo zamyslel,nebo se ji pokusil nejak optimalizovat.
Pak mi dojde,ze je to vsechno o penezich a nechuti menit zabehle veci,kdyz to prece nejak funguje.
Pak narazim na komplikovany svarenec vzesly z kvalitnich analyz a simulaci a vidim,ze nekdo tomu prece jen to usili venuje.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

7. 5. 2008, 1:43

Já přece netvrdím že simulace nejsou přesné a že by se neměly používat, ale zpusobem jakym to delate se skutecnosti moc nepriblizite (spise vzdalite). Tahle simulace nema vubec zadny vyznam. V te frezce je rozlozeni napeti UPLNE JINAK pokud je z JEDNOHO KUSU tak jak to mate kvuli simulaci protoze Inventor sestavy simulovat neumi. Kdybyste nasimuloval CELOU SESTAVU pri pouziti JEDNOTLIVYCH DILU tak by to bylo uplne o necem jinem.

Jak pisete
v přílohách je simulace posunů a rozložení napětí v modelu (jen mi si neumím z těch čísel představit, jestli je to hodně nebo málo)
tak je jasne ze simulaci a vypoctu napeti v modelu asi moc nerozumite. Je tedy zbytecne ztracet cas s nejakou simulaci pokud ani nevite co delate.

Predmet TECHNICKA MECHANIKA jsem docela nesnasel, ale ted jsem rad ze jsem jim musel projit.
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

7. 5. 2008, 8:35

CZ_Pascal píše:Inventor sestavy simulovat neumi.
Tady bych se zastal Inventoru :D protoze jestli tohle vzeslo z cosmos expres tak to bude nejspise solidworks :D a inventor neumi jednoduse FEM analyzu sestavy, ale umi pri vyuziti dynamicke simulace spocitat jednotlive sily a ty prenest do FEMu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

7. 5. 2008, 9:12

"cosmos expres" mi bohuzel nic nerika. O moznosti dynamicke simulace Inventoru jsem nevedel. Trouchu jsem na to koukl a vypada to velice pouzitelne. Dik za info. Asi jsem nasel stary clanek ve kterem doporucovali pro MKP (FEM) cele sestavy pouzit DesignSpace tak jsem predpokladal ze Inventor na tohle nemysli. Nicmene pouziti FEMu na celou sestavu je jeste trochu presnejsi nez pouhe zjisteni sil v jednotlivych mistech a nasledna simulace jednotlive soucasti.
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

8. 5. 2008, 8:37

Je to ze solidworks ( CosmosX ). Proto jsem tu simulaci také dělal, abych si udělal nějakou představu, moc zkušeností s většími stroji nemám (ani jsem ještě nepoužil lineární vedení :lol: ), a proto tedy aspoň tadle jednoduchá simulace. Bohužel nemám plnou verzi (jen studentskou licenci) jinak bych nasimuloval celou soustavu, ne jen jeden díl.
Teď bych se opravdu rád chtěl pustit do stavby už plnohodnotného stroje a proto todle všechno, psal jsem sem dotaz na tu konstrukci, co si o ní myslíte, ale nikdo z těch zkušenějších ( co nepotřebují simulaci ) mi neporadil, tak jsem si musel pomoci takhle sám :lol:
JooH
Příspěvky: 114
Registrován: 20. 7. 2007, 8:07
Bydliště: Chomutov - Ústecký Kraj

13. 5. 2008, 11:24

Je tu další věc, a doufám, že už jedna z posledních. Vybírám vhodné lineární vedení a napadlo mě, jaké jsou výhody/nevýhody lineárního vedení nebo vodících tyčí (podepřených) z těchto stránek:

http://www.linearnitechnika.cz/sortimen ... -technika/

- a jestli s nimi nemáte nějaké zkušenosti?
- a jak toto lineární vedení dimenzovat (jde mi o velikost a další důležité vlastnosti, na které bych se měl informovat) např. jestli někdo máte podobnou frézu (podobně velkou) a mohli by jste mi napsat co tam máte vy? To by mi dost pomohlo.
- a jakou trápezovou tyč a od koho (např. link na firmu, nebo email) a jaké stoupání (v plánu je použití krokových motorů ze serveru gravirovanie.sk a sice 6,4Nm a driver H1)
Děkuju za reakce :)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“