Mesa 5i25 a 7i76

Odpovědět
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 2. 2016, 6:07

no ale problém je právě v tom že ono jim to nestíhá na tom PI2 :? (pokud jsem správně četl jejich popis)

Když to nestíhá ani tahle primitivní grafiku, jak potom asi stíhá to ostatní :?:

Pokud mám servosmyčku na aspoň 1kHz (a ono se občas hodí i 2,5kHz) a nějakou netriviální kynematiku (minimálně kompenzaci "zvlněného povrchu").
Věřím tomu že ještě ani nemají napsanej nějakej komplikovanější HAL vzhledem k rané fázi testování.
Stejně tak pozicování pomocí WebKamery dává zabrat i normálnímu PC (odezva/zpoždění obrazu z kamery)

Prostě to zatím moc důvěry v použitelnost nebudí :roll:

(a věř mi, já bych byl strašně rád kdyby existovala ekvivalentní náhrada MESY protože mě točí jak na naši banánovou republiku hází bobek když chce člověk od nich koupit)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2016, 7:14

no lpt nemam rad diky zkusenostem sahajicim nekte do roku 98 a je to cim dal horsi

pro me to je interface na tiskarnu na cokoli jinyho to byl vzdy problem a to i v dosu

dalsi podstatny problem je ze i kdyby to bylo spolehlive tak to nevypada duveryhodne
stavim profi stroje, prece by jste treba v autoservisu neprevzali praci kde karoserie bude poheftovana elektrodou a servisak rikal drzi to, drzi tak co chcete
musi to taky nejak vypadat
takovy profi stroj se dela treba pul roku, podle toho vypada honorar, a mam ospiky uz z motherboardu nebo pccka v rozvadeci
prumyslova reseni jsou bohuzel vetsinou dost problematicka atd...
takze jde taky o to jak to pak vypada pro zakaznika
a dalsi vec je samozrejme ta spolehlivost
zaruka se musi plnit takze vsechny caviky kolem toho jdou pak za tebou a zkus si v alze reklamovat ze to plt nefunguje spolehlive na rizeni CNC
a ze jsi projezdil 40 000,- a ze to je vinou jejich nespolehliveho vyrobku a ze to po nic chces
co ti na to asi reknou, vsadim CNC ze ti reknou ze se do toho pripojuje cnc a ze jsi to pouzival v rozporu s ucelem

co se tyce toho pi o nicem nevim ale rad se poucim je to pro me nova informace
nicmene na prvnim pi jsem poustel realtime streamy ve vysokem rozliseni (byl to nahled na HD webcamery)
nejaky problem s grafikou jsem nezaznamenal

ted vyjdu z praxe na PC:
ty problemy s realtime jsou liche funguje to naopak
kdyz nastavis pomer v silny prospech pro realtime (velkou opakovacku v servosmycce ktera ma plny hal blbinek)
tak si neskrtnes v GUI ale ne naopak
tj frezujes a zamrza ti grafika ale stroj jede plynule
vyhodou reseni s hradlovym polem je ze stepgeny jedou v tom poli takze muzes snizenim opakovacky servosmycky ulevit tomu procaku
zadny strach o ztratu kvetinky bezne to beha mnohonasobne rychleji nez bezne automatizacni prvky za statisice takze je kam snizovat

problemy nastavaji treba na noteboocich a nekterych pc kde mas kvuli powermanagementu neodmaskovatelna preruseni ktera maji vyssi prioritu nez cokoli co na tom cpu bezi za software
diky tomu to keca obcas na nejakem hardware i do realtime procesu ktere se muzou zdrzet a linuxcnc si pak stezuje (zde myslim nic takoveho nehrozi)

jinak komunikuje to s hradlovym polem po SPI a umi to DMA a nejaky stovky Mbit prenosovku tak snad ok
neni to takovej kanon na vrabce jako pci protoze to je seriove a pci je paralelni ale na druhou stranu to zase nema takove rezie s obsluhou sbernice atd... mohlo by to ve finale byt skoro srovnatelne

zatim bych to nezatracoval jsem preddomluveni na vzorku na testovani (i kdyz se povede splasit tu mesu) ted to nejak vsechno dotahnout
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Matko
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 10. 2015, 12:04

12. 2. 2016, 11:34

PiDi_CNC

Neviem presne čo myslíte pod nedostatočným výkonom pre grafiku. Aké grafické programy to má zvládať počas činnosti?
Podľa nás je výkon dostatočný.
Na už zverejnených videách je možné si pozrieť grafické možnosti Rasperry Pi2.
Na 1. videu v druhej polovici videa je vidieť monitor počas práce s rozlíšením 1280x1024.
Na 2. videu je vidieť monitor počas testovania parametra "latency", pričom na pozadí sa sťahuje z Youtube predchádzajúce video a prehráva sa. Rozlíšenie monitora je 1920x1200.
Možno menším problémom môže byť mierne oneskorenie zobrazovanej pozície nástroja oproti realite ( do cca. 0,5sek ).

https://www.youtube.com/watch?v=ZJOIYXu7SeI
.
https://www.youtube.com/watch?v=3ETM9PCQli0
.
yaqwsx
Příspěvky: 137
Registrován: 9. 9. 2011, 1:12

12. 2. 2016, 12:32

To Matko: Pokud jsem správně četl, tak předpokládám, že máte vlastní desku s FPGA, která se k Raspberry Pi připojuje pomocí SPI je to tak? Budete prodávat svou desku samostatně, tzn. aby byla připojitelná i ke klasickému PC (ať už MB která SPI disponuj, ač je jich velmi málo, nebo PCIe -> SPI kartou)? Osobně se mi totiž nezamlouvá řešení s RaspPi a raději si připlatím cca 850 Kč na x86 desku se kterou mám velmi dobré zkušenosti.
Matko
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 10. 2015, 12:04

12. 2. 2016, 3:54

PiDiCNC

Zatiaľ sme neuvažovali o priamom pripojení na PC.
Samozrejme je to však celkom pekná myšlienka a v prípade, že by sa do PC vložila doska s SPI výstupom, je to možné využiť aj takto, bez raspberry PI 2.
Po SPI komunikujeme rýchlosťou 15MBit, môže však byť aj menšia, moduly sa automaticky prispôsobia.

Každý modul PiDiCNC obsahuje FPGA. Všetky impulzy sa generujú harwerovo, program iba posiela požadovanú rýchlosť a preberá aktuálnu pozíciu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 2. 2016, 4:32

Matko píše:Neviem presne čo myslíte pod nedostatočným výkonom pre grafiku. Aké grafické programy to má zvládať počas činnosti?
Jediný grafický program který vyžaduji aby běžel je AXIS GUI z LinuxCNC :oops:
Matko píše:Na 1. videu v druhej polovici videa je vidieť monitor počas práce s rozlíšením 1280x1024.
A právě z tohoto videa usuzuji že to tu garfiku naprosto nestíhá. :(
Matko píše:Možno menším problémom môže byť mierne oneskorenie zobrazovanej pozície nástroja oproti realite ( do cca. 0,5sek ).
Nezamněnujte prosím opožděnou pozici nástroje 0,5sec a obnovovací frekvenci grafiky 0,5sec.
Tedy místo plynulého pohybu nástroje (aspoň 20 obrázků za sekundu když už to nedá těch 60 jako normální PC) jsou to pouze asi dva obrázky za sekundu :!:
Matko píše:Na 2. videu je vidieť monitor počas testovania parametra "latency", pričom na pozadí sa sťahuje z Youtube predchádzajúce video a prehráva sa. Rozlíšenie monitora je 1920x1200.
Latence 195000ns je tedy taky překvapivě hodně vysoká, na to že to běží na "jednočipu", nicméně pro HW generování step pulzů by měla být ještě plně použitelná.
Pro představu při frekvenci sevosmyčky 1kHz (tedy interval 1ms) je zpoždění 0.195ms téměř 20% zpoždění.

Nepíšu to proto, že bych chtěl nějak hanit Váš produkt, který se mi jinak velmi líbí, ale proto, že toto mě od jeho koupě naprosto odrazuje.
Možná, že kdybych nikdy neviděl jak LinuxCNC běží na MESA kartě tak bych uvažoval jinak...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2016, 4:39

Latence 195000ns je i na me hodne
cekal bych teba 30 000

co se tyce toho vykreslovani kdyz by se snizila rychlost servosmycky bude to lepsi
je to patrne jen otazka preferenci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Matko
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 10. 2015, 12:04

12. 2. 2016, 4:42

Okamih prevzatia rýchlosti a odpamätanie pozície sa určuje v FPGA a tu je latencia na úrovni nanosekúnd.
Pre nás je dôležité iba to, aby sme nestratili cyklus, čiže aby latencia programu neprekročila cca. 0.9 ms.
Vo videu sme chceli iba ukázať, že latencia programu na Raspberry Pi2 je vyhovujúca.

Je potrebné asi zabudnúť na nazeranie na latenciu ako doposial.
Nepravideľnosť prístupu programu z PC, alebo z Raspberry Pi 2 na PiDiCNC nehrá žiadnu úlohu, pokiaľ samozrejme neprekročí vyššie uvedených cca. 0,9ms.
Hardware si sám zabezpečí latenciu na úrovni cca. 50ns.
Naposledy upravil(a) Matko dne 12. 2. 2016, 4:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 2. 2016, 4:47

robokop píše:ted vyjdu z praxe na PC:
ty problemy s realtime jsou liche funguje to naopak
kdyz nastavis pomer v silny prospech pro realtime (velkou opakovacku v servosmycce ktera ma plny hal blbinek)
tak si neskrtnes v GUI ale ne naopak
tj frezujes a zamrza ti grafika ale stroj jede plynule
Netvrdím že mají problémy s RealTime. To co mě trápí je právě to že si už "neškrtnu" v tom GUI.
Respektive na běžné ovládání skrze GUI to asi bude OK.
Možná zbytečně předháním a ono to nebude zase tak hrozné jak to z těch videí zatím působí.
robokop píše:zatim bych to nezatracoval jsem preddomluveni na vzorku na testovani (i kdyz se povede splasit tu mesu) ted to nejak vsechno dotahnout
Samozřejmě by nebylo moudré zatracovat něco bez reálného vyzkoušení pouze na základě pocitu z videa.

Budu se těšit až nám popíšeš jak se ti to bude zdát na reálném stroji.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2016, 4:55

jj prubnu to rad
myslim ze to co popisujes je jen otazkou nastaveni preferenci strojoveho casu
diky tomu HALu to je castecne pevne dane takze kdyz tomu halu das moc tak uz nezbude nic na GUI a bude to trhane

btw az si s tim pohraju rad zapujcim, teda paklize to nekam hned nepouziju
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Matko
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 10. 2015, 12:04

12. 2. 2016, 5:00

Odpoveď k "veľkej" latencii som napísal asi o 3 príspevky vyššie. Prosím o jej prečítanie si.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 2. 2016, 5:05

chlapci chlapci
nesmíte být zmlsaní grafikou z PC her
Haidenhain TNC 426 má grafiku ještě o řád horší než je v tom videu a špatnej systém to určitě není
kdyby to dokázalo chodit jako ten Hajdoš a jako vadu to mělo grafiku "jen" jako je v tom videu, tak zaplať pámbu za to, klobouk dolů a beru všema deseti a myslím že nejen já
za chvíli budete frfňat, že to v reálném čase nezobrazuje jak lítaj špony a že jsou jinak barevný :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

12. 2. 2016, 5:09

mne osobne tiež grafika vôbec nechýba,,,aj keby vôbec nebola ... :)
Matúš
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2016, 5:24

jeden zasadni test se da snadno prubnout
zkusit tam nacist treba frezovani povrchu mince 0.25 nastrojem draha vedle drahy
k tomu staci jen to raspberry

to samotne nacteni a zobrazeni je ten kritickej okamzik
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

12. 2. 2016, 5:56

testone píše:chlapci chlapci
nesmíte být zmlsaní grafikou z PC her
Haidenhain TNC 426 má grafiku ještě o řád horší než je v tom videu a špatnej systém to určitě není
kdyby to dokázalo chodit jako ten Hajdoš a jako vadu to mělo grafiku "jen" jako je v tom videu, tak zaplať pámbu za to, klobouk dolů a beru všema deseti a myslím že nejen já
za chvíli budete frfňat, že to v reálném čase nezobrazuje jak lítaj špony a že jsou jinak barevný :D
Grafika LinuxCNC je srovnatelna s urovní PC her zhruba před 15-ti až 20-ti rokama, takže si myslím že zase tak velké požadavky na HW to nejsou :mrgreen:

Jediný problém je v tom že by tu grafiku musel vykreslovat hardware k tomu určený a ne hlavní procesor.
To je uplně to samé jako když se Robokopovi nelíbí připojování něčeho jiného než tiskárny k LPT portu :D
Ten LPT port je ale ve srovnání s tím na ovládání CNC vhodnější než hlavní procesor pro počítání 3D grafiky :!:
LPT musí ovšem být použit v datovém režimu (na což je dělný) a né na umělé taktování jeho jedntlivých pinů každý na jiné frekvenci (na což rozhodně dělaný není).
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“