Málé vřeteno

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

3. 1. 2014, 4:29

Stavím hodně malinké CNCčko. Takové na stůl k poči na hraní, na seznámení se s problematikou CNC. Bude tak malé (vnější rozměry cca 27 x 32 x 26 cm), že většinu času bude trávit v regále a když zatoužím si hrát, tak jej přenesu na stůl. Bohužel, místo mám omezené.

Když už ale bude, tak bych byl rád, abych na něm mohl i občas něco drobného udělat. Vyvrtat tišťák, vyfrézovat hliníkový panel na nějaký přístroj, nějaké gravírování, ...
Vzhledem k tomu, že od toho nevyžaduji každodenní robotu a CNCčko bude malý, tak jsem uvažoval i o nějakém malém vřetenu v podobě něčeho takového: http://eshop.proxxoncz.cz/product/path/ ... duct_id/22. Tzn. fréza o max. průměru 3,17 mm.

Jsem si vědom toho, že to vřeteno není asi nic moc, ale když to použiji doopravdy jen na hobby ....

Pročítal jsem hodně diskusí a jsem z toho dost na rozpacích. Když vynechám vřetena 3 KW, tak i např. ze 160 W přecházejí na 500 W a pod. Tak pak nevím jestli toto 40 W vřeteno není totální úlet. Jestli když dám do ní 3 mm frézku a dotknu se hliníkového panelu, tak jestli se nezastaví a brát vůbec nebude. Nebo i klidně menší průměr, ale to prý se hned ucpe a zlomí. To, že by to bralo u hliníku jen po desetinách bych přežil. Ono to třeba nepovolí i tuhost stroje brát větší špónu. Bude to dostačující? Vůbec nemám představu, co si taková fréza veme za příkon do hliníku, do dřeva ... vím, že je to závislé na ostrosti, materiálu, ... ale nemám ani představu. Dát do toho velké vřeteno bych měl asi taky problém vzhledem k rozměrům stroje.

Dík za každou reakci.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

3. 1. 2014, 4:43

Podobného Proxxona , taky 40 w, mám a zastavit se rozhodně dá. Je to ale většinou při broušení. Jiná věc je že budou kolísat otáčky když zajedeš do masa. Dremel je na tom výkonostně mnohem líp ale zpracováním a přesností na Proxxona nemá. Podívej se jak vypadají kleštiny obou výrobců a je to jasné. A to je jen jedna věc z mnoha. Nejlepší bys měl nechat vřeteno jako otevřenou věc a zkusit.Když ho nepoužiješ tak mini bruska se doma neztratí. Je možné že ten Proxxon ti bude stačit , ale rozhodně není o výkonu ale o otáčkách.Lepší by bylo od Proxona BFW 40/E . Zkrátka jako to bývá u řady staveb větších frézek. Tvůrci začínají Dremelem, pak vymění za Kress , pak Atas a tak dále .... :D .
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

5. 1. 2014, 4:21

Díky za reakci.

Hold mi nezbyde, než to prostě otestovat. Jestli se dá zastavit jen při broušení, kdy je tam třeba 2 cm kotouček a opřu se, tak to by bylo dobrý. Přeci jen ta frézka má mnohem menší průměr.

Jsem zatím jen teoretik, ale co jsem různě četl, tak mě Dremel moc nepřevědčil. Takže bych rád zůstal u něčeho jako je Proxxon. Ano, BFW 40/E by bylo supr, ale vůči tomu mému CNCčku to je obr.

Škoda, že ten Proxxon nedělá něco o trochu většího než je ta 40 W.

Kress, Atas ... jak jsem psal. Je to maličké CNCčko.
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

5. 1. 2014, 7:07

Ale dělá , tohle má 100w http://eshop.proxxoncz.cz/product/path/ ... duct_id/10" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 1. 2014, 7:50

radu78 píše:Ale dělá , tohle má 100w http://eshop.proxxoncz.cz/product/path/ ... duct_id/10" onclick="window.open(this.href);return false;
100W mají obě další vřetena LB/E a IB/E - je to na jejich štítku ;-)
250W má BFW 40/E - taky to má na sobě napsané ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2014, 9:08

Můj má na sobě taky napsané 100W a k němu dodávaný zdroj má na sobě 12V/2.0A.. :roll:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5211
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 1. 2014, 9:17

Thomeeque píše:Můj má na sobě taky napsané 100W a k němu dodávaný zdroj má na sobě 12V/2.0A.. :roll:
No zdroj na těch 100W moc není ;-).
Je fakt že to je stejné tělo jako IB/E akorát na 12 až 18 V takže silnější zdroj - 18/6A a jsi doma ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

5. 1. 2014, 9:25

Thomeeque píše:Můj má na sobě taky napsané 100W a k němu dodávaný zdroj má na sobě 12V/2.0A.. :roll:
1. Tak to mi rozum nebere. Pokud si dobře vzpomínám, tak s tím děláš i ozubený kola a pod. a zdroj 24 W ti neshořel? ... to by pak tech 40 W bylo ok.

2. Pro toto 100 W vřeteno jsi kdysi poptával výrobu držáku s 20 mm upínáním? Jestli se nepletu, tak jsi tam měl vzdálenost od středu 24,5 mm. To taky potřebuji pořešit. :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 1. 2014, 9:42

pepik píše:1. Tak to mi rozum nebere. Pokud si dobře vzpomínám, tak s tím děláš i ozubený kola a pod. a zdroj 24 W ti neshořel? ... to by pak tech 40 W bylo ok.
Ozubený kola atp. už jsem dělal větším vřetenem (Metabo OFE 728, 710W, určitě tam na nějakym obrázku bude). Ale tim neřikám, že by to ten Proxxon určitě nedal, on má taky celkem páru (nějaký tenký panýlky 2mm frézou dá skoro určitě). Taky myslim, že se ti malý šikovný vřetýnko doma neztratí, takže pro začátek klíďo. Bohužel nikde nevidim dobrou fotku MICROMOT 50/E zdroje, ale vypadá, že to bude hodně podobný tomu mýmu.
pepik píše:2. Pro toto 100 W vřeteno jsi kdysi poptával výrobu držáku s 20 mm upínáním? Jestli se nepletu, tak jsi tam měl vzdálenost od středu 24,5 mm.
Jo. Ale teď bych to asi pojal tak, aby malý i velký vřeteno měly stejnou vzdálenost tj. aby byly ve stejný ose (teď si např. velkym vřetenem nemůžu srovnat kompletní pracovní plochu pro malý vřeteno atp.).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

6. 1. 2014, 8:21

Thomeeque píše:
pepik píše:1. Tak to mi rozum nebere. Pokud si dobře vzpomínám, tak s tím děláš i ozubený kola a pod. a zdroj 24 W ti neshořel? ... to by pak tech 40 W bylo ok.
Ozubený kola atp. už jsem dělal větším vřetenem (Metabo OFE 728, 710W, určitě tam na nějakym obrázku bude). Ale tim neřikám, že by to ten Proxxon určitě nedal, on má taky celkem páru (nějaký tenký panýlky 2mm frézou dá skoro určitě). Taky myslim, že se ti malý šikovný vřetýnko doma neztratí, takže pro začátek klíďo. Bohužel nikde nevidim dobrou fotku MICROMOT 50/E zdroje, ale vypadá, že to bude hodně podobný tomu mýmu.
No mě na tom hlavně zarazilo to, že 100 W vřeteno honíš 24 W zdrojem. Ten to pak přeci musel limitovat. A pokud neshořel při delším používání, tak to musí být dostatečný.
Thomeeque píše:
pepik píše:2. Pro toto 100 W vřeteno jsi kdysi poptával výrobu držáku s 20 mm upínáním? Jestli se nepletu, tak jsi tam měl vzdálenost od středu 24,5 mm.
Jo. Ale teď bych to asi pojal tak, aby malý i velký vřeteno měly stejnou vzdálenost tj. aby byly ve stejný ose (teď si např. velkym vřetenem nemůžu srovnat kompletní pracovní plochu pro malý vřeteno atp.).
Já tam asi stejně víc jak 20 mm upínání nedám a navíc, čím je vřeteno blíže ložiskům, tím lépe z důvodu tuhosti.
Tím malým vřetenem myslíš 100 W nebo menší úměrné k tomu 24 W zdroji?
Je to subjektivní pojem. Mě se zdá 100 W dost. :-)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2014, 9:51

a co si vyrobit neco takoveho http://www.angelfire.com/az2/proff/" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 1. 2014, 10:19

pepik píše:No mě na tom hlavně zarazilo to, že 100 W vřeteno honíš 24 W zdrojem. Ten to pak přeci musel limitovat. A pokud neshořel při delším používání, tak to musí být dostatečný.
Ona je možná spíš otázka, jak je to s těmi 100W vřetena, když k němu standardně dodávají takto slabý zdroj - jakože to asi bude chtít brát s rezervou (tak jsem i původně myslel svůj první vstup tady :)). Nejspíš je to myšlený spíš špičkově než tvrvale, pak by i ten zdroj celkem odpovídal.

O tom "tvém" jsem si pak ještě přečetl, že doporučují zdroj od 1A/12V, takže to asi budu ještě trochu větší prdítko.

Netroufám si radit, chtělo by to něčí osobní zkušenost.
pepik píše:Já tam asi stejně víc jak 20 mm upínání nedám a navíc, čím je vřeteno blíže ložiskům, tím lépe z důvodu tuhosti.
Tak to pak určitě ano. Btw. u těch 24.5mm byla ještě 3mm rezerva.
proxxon_hodler.gif
pepik píše:Tím malým vřetenem myslíš 100 W..
Jj, toho "100W" Proxxona s 24W zdrojem :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“