pracovný stôl, káblovanie, odsavanie

hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

23. 9. 2006, 4:42

Podarilo sa mi spojazdnit moju cnc frezku. ma to rozmer 1000x800mm
pracovná doska je zhruba 800x600mm. mam to popripajane len tak na divoko, tel. káblami, a je to na doske MDF.
Potrebujem to dorobit, aby to aj vyzeralo a dalo sa na to spolahnut. Chcem tym obrabat predovsetkym drevo a plasty, ale clovek nikdy nevie, mozno casom aj nejaky hliník mosadz.
Poradte, ako na to?

Chcem to urobit poriadne.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2006, 5:06

hopik píše:Podarilo sa mi spojazdnit moju cnc frezku. ma to rozmer 1000x800mm
pracovná doska je zhruba 800x600mm. mam to popripajane len tak na divoko, tel. káblami, a je to na doske MDF.
Potrebujem to dorobit, aby to aj vyzeralo a dalo sa na to spolahnut. Chcem tym obrabat predovsetkym drevo a plasty, ale clovek nikdy nevie, mozno casom aj nejaky hliník mosadz.
Poradte, ako na to?

Chcem to urobit poriadne.
Blahopřeju!

Jak moc pořádně to má být? Mně se líbí takové ty článkové kabelovody, to by asi bylo pořádně, jenže to bude asi pěkně drahé. Ale jednou jsem použil (u obyčejného stroje) spirálovou PUR hadici pro stlačený vzduch, není nijak přehnaně drahá, a do ní zatáhnul kablík. Vypadalo to docela hezky a vydrželo to léta.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2006, 9:09

prochaska píše: Blahopřeju!

Jak moc pořádně to má být? Mně se líbí takové ty článkové kabelovody, to by asi bylo pořádně, jenže to bude asi pěkně drahé.
Neřekl bych, že je to moc drahé. Tedy pokud dobře chápu, že si pod pojmem "článkové kabelovody" představujete kabelové řetězy neboli nosiče energetických přívodů. Já na svou mašinu kupoval značkové kabelové řetězy od Kabelschlepp a vycházelo to tušim okolo 50Kč na článek. Rozměr v průřezu 78x36mm a vzdálenost mezi klouby asi 45mm. Plastové provedení Uniflex. Takže řetězy na osy X a Y přišly na necelé 2 tisíce i s koncovkami a omezovači tahu.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8174
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2006, 9:26

tomashal píše:Neřekl bych, že je to moc drahé. Tedy pokud dobře chápu, že si pod pojmem "článkové kabelovody" představujete kabelové řetězy neboli nosiče energetických přívodů. Já na svou mašinu kupoval značkové kabelové řetězy od Kabelschlepp a vycházelo to tušim okolo 50Kč na článek. Rozměr v průřezu 78x36mm a vzdálenost mezi klouby asi 45mm. Plastové provedení Uniflex. Takže řetězy na osy X a Y přišly na necelé 2 tisíce i s koncovkami a omezovači tahu.
Přesně tohle jsem myslel. Tak to není zase tak strašně drahé.
Aleš Procháska
Ladas
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2006, 8:09
Bydliště: Nachod
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2006, 10:24

Zkus se mrknout na stranky firmy IGUS .... http://www.igus.cz
konkretne : http://www.igus.cz/default.asp?PAGE=EnergyChains tam si urcite vyberes vhodny retez. Ceny bych se zase tak moc nebal. Rekl bych, ze bude obdobna jako se zminil kolega, nebo dokonce jeste nizsi. Staci si vyplnit poptavku (typ, delka retezu, ...).
Ladas
Příspěvky: 4
Registrován: 23. 8. 2006, 8:09
Bydliště: Nachod
Kontaktovat uživatele:

23. 9. 2006, 10:34

Jo ... jeste me napada. Pouzivate nekdo ve vasich masinkach linearni kluzna loziska od IGUSu? Konkretne rada DryLin. Na prvni pohled sice tyhle loziska nevzbuzuji moc velkou duveru ... zadne kulicky :shock: , duralove vodici tyce (AlMgSi 0,5 F22) tvrdeeloxovane na povrchovou tvrdost 75 HB :shock: . Nemusi se mazat - bezudrzbove. Odolne proti prachu, necistotam - bez nutnosti kryti, steracu prachu.
Nemluve o celkem priznive cene. Linearni lozisko cca 350,-. S tou tyci je to trochu horsi cca 1500,- za metr. Ceny se odvijeji od prumeru vodici tyce.
Ja planuju pouzit tenhle system na "osu Z" (zvedani vretena) pro moji frezku.
Nejake zkusenosti? :D
Uživatelský avatar
Luborson
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 2. 2007, 9:34
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2007, 10:51

Používám řetězy od murrplastik, u nás to dodává www.schmachtl.cz, poradí mejlem, navrhnou skladbu, pošlou katalog a stálo to asi 30,- za článek. na mašinu 1300mm x 650mm mě stály kompletně asi 2500,- s dph
Uživatelský avatar
Luborson
Příspěvky: 16
Registrován: 19. 2. 2007, 9:34
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2007, 10:54

igus lineární vedení chodí kamarádovi na řezačce na žulu asi 4000kg a je to nádhera, voda prach a jiný svinstvo a naprosto tiché. můžu jen doporučit.
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

3. 1. 2010, 9:09

Zaujima ma ako mate riesene odsavanie prachu, ked frezujem drevo mam prach vsade, aj ked to odsavam priemyselnym vysavacom. Snazim sa otacky vretena znizit na minimum aby mi to vzduch z chladenia vtretena /Teknomotor 1,6kW/ nerozfukaval. Aj tak vlezie ten prach vsade
Je tu dalsi problem, zo zvuku vysavaca mam nervy, ked to huka 3 hodiny tak sa nedokazem sustredit. :(
Myslim si ze nie som sam, ktory potrebuje odsavanie vyriesit, a naco vymyslat uz vymyslene.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

3. 1. 2010, 9:44

Snižovat otáčky vřetene při obrábění dřeva je principiálně špatně! Tam je potřeba naopak (za předpokladu použití stopkových fréz) co nejvyšší otáčky (běžně 24.000 - 28.000). U profi mašin se chlazení vzduchem řeší tak, že chladící vzduch je směrován mimo obrácí oblast a to tak, že na čele vřetena je našroubován takový sběrací koš, kdy okraje koše jsou tvořeny PE třásněmi , nebo kartáči. Tento koš je připojen na odsávání. Jinak z praxe můžu potvrdit, že 100%ní odsávání u dřevoobráběcích CNC (ani u tříosky, natož pětiosky) neexistuje, jsou operace (např falcování dveří, čepování) kdy prostě kvanta třísek lítají přes metr daleko a mašinu je třeba po pár hodinách prostě vyhrabat lopatama. Ale tyhle operace se na amatérských mašinkách moc neprovádí, takže by mohl pomoci ten odsávací koš v kombinaci s rozumným odsáváním - tím myslím ne průmyslový vysavač, kde vyje komutátorový motor, ale odsávání do pytlů s asynchro motorem - je jich fůra a nejsou až tak drahý - např http://www.proma-ferm.cz/odsavani-pilin ... ath=205783 těm tisíci kubíkům sice moc nevěřím, ale truhláři to dost používají a vím, že to slušně odsává např středně velkou olepovačku.
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

3. 1. 2010, 10:13

To je pekne riesenie pre stolarov ale drobny prach je aj tak vsade.

Dodávaný vak spolehlivě odfiltruje částice větší než 0,3 mm3 (menší částice můžou částečně procházet)

V stolarskej dielni to az tak nevadi.

neuvadzaju nikde hlucnost
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2010, 9:10

Je to rozhodně méně hlučné, než jakýkoliv vysavač. Pokud by ti i tak vadila, pak to odsávání dej do vedlejší místnosti, a napoj ho hadicí, nebo si udělej rozvod z duralových trubek (na odpad) (pozor, u trvalejšího provozu nedoporučuji z důvodu tvorby statické elektřiny! ) nebo z plechových okapových rour, nebo z hadice (ta je dost drahá)

Prach ignoruj - toho se nezbaváš - stačí jednou za dva roky dílnu pořádně vysát.
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

4. 1. 2010, 7:20

Já to mám tak, že kostra moji frézky je z dřevotřísky - je to jakási "bedna" - viz tady : http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=2622 - na fotkách to ještě není úplně zakrytované..
Ještě to nemám úplně hotové, budu to trochu předělávat ale ve výsledku to chci uzavřít tak, abych zabránil prášení do okolí...
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

4. 1. 2010, 9:07

Ano, umístit stroj do bedny, která bude odsávaná, je snad jediná metoda, která zabrání prachu šířit se po okolí stroje. Problém nastává, pakliže je stroj větších rozměrů - i když z praxe znám podobná ,,akvária´´ z Lexanu o velikosti 8x6x4 m - a jsou funkční!

To R-stick - co jsi myslel těmi duralovými odpad. trubkami? Nemyslel jsi Novodur? Ten se užívá celkem často .
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

4. 1. 2010, 9:29

R - stick píše: Prach ignoruj - toho se nezbaváš - stačí jednou za dva roky dílnu pořádně vysát.
tu nejde o mna, ja ho dokazem ignorovat, ale moja zena nie.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“