Vřeteno KRESS hazivost

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

29. 5. 2014, 8:50

Přemýšlím o koupi vřetena kress . Chci se zeptat jak je to z reálnou házivostí kleštiny ?
Chci občas frézovat hliník 3mm frézou . pokud budu používat jednobřitou tak by to nemělo být tak kritické ale co dvoubřité ?
máte stím někdo praktické zkušenosti ?
Druhá možnost je nějaké 0.8kw čína , ale do toho se mi moc nechce . přijde mi to taková sázka do loterie co vlastně číňan pošle , aby to stou házivostí nebylo ještě horší .
Díky za rady . Jsem začátečník a teprve se učím ,tak jestli plácám nesmysly tak mě opravte :roll:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 5. 2014, 8:53

kupodivu kres i čínská vřetena mají házivost velice nízkou , spíš je problmém sehnat levné kleštiny v přijatelné házivosti ,
nexus06
Příspěvky: 75
Registrován: 25. 1. 2009, 8:06
Bydliště: praha

29. 5. 2014, 9:20

no ja jsem stál před stejným dilematem a rozhodl se pro číňana. Když jsem slyšel ten kravál z Kresse, tak se mi jsem myslel, že mi pukne hlava. Chvilku se to dá vydržet, ale pár hodin? Mám doma ručního Dremela, ten je tišší než Kress. Dílnu mám v bytě. Jakmile vezmu do ruky Dremela, už je ve dveřích má neuvěřítelně tolerantní dražší půlka( to myslím smrtelně vážně, zlatá to žena ). Spolehlivě ji vzbudí. Číňan si může frézovat celou noc jak chce a všichni chrupkají. To jen pro ilustraci jaký je to rozdíl. Pokud vodou chlazený, tak je krásně tichý. Vzduchem sice ušetříš na chlazení, ale už to taková hitparáda není. Navíc ti ten zatracený ventilátor rozfoukává piliny a zasírá vše okolo. S vodou chlazeným vřetenem jsem tenhle problém neznál, krásně mi to bralo odsávání.
I když máš dílnu někde kde hluk nevadí, sám bych v tom kraválu být nechtěl. Kamarád má Kresse a když slyšel ten rozdíl, tak těžce litoval. Navíc zbytečné starosti s uhlíky. Nevím, ale zvaž zda 0,8kw není málo. Na hliník to nemá zase takový výkon, ale to Kress taky ne i když lidi tvrdí jak to jde krásně. Nejde. Rozdíl v ceně mezi 0,8Kw a 1,5 Kw vřetenem není zase tak velký. Je to prostě takové šmrdlání. Já jsem frézoval laminát, dřevo, plasty a na to je 0,8kw vřeteno v pohodě.
Osobně bych bral číňana. Mám ho a nelituji. V téhle cenové kategorii nic lepšího neznám, možná Atas, ale ten jsem nikdy neviděl v praxi. No a co se týká kleštin, má packa pravdu, ale dají se koupit i kvalitní, pravda dražší. Spíš bych na tvém místě přemýšlel jestli kleštiny ER11 a nebo raděj ER16 pokud se rozhodneš pro číňana. Mám ER11 a dnes bych bral alespoň ER16.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

29. 5. 2014, 9:30

někde jsem tady četl že kress má házivost i 0.02 nebo víc a to je u trojky frézy celkem problém nebo se pletu ?
ta hlučnost mě taky štve . jak moc je to hlučné ? asi jako flexa ?
nexus06
Příspěvky: 75
Registrován: 25. 1. 2009, 8:06
Bydliště: praha

29. 5. 2014, 11:40

No tak jako flexa néééé, tak hlučné to není, flexa je zase někde jinde. Ale i tak je to na můj vkus sakra dost. Jen pro zajímavost, právě jsem dofrézoval. Od dětí mě dělí jediné dveře, pak asi 3m široká chodba a pak hned dětský pokoj. Dveře jsou proti sobě a ani ty jsem občas nezavřel když jsem odešel z dílny. Děcka svoje dveře standartně nezavírají. Žena, 2 letý kluk a 6 letá dcera spí jako by je do vody hodil, nikdo ani nehnul brvou. Samosebou to nebyl žádný hliník, ale 4hodiny tam lítala 1mm fréza na 24 000 otáček. No a ani žádnej soused nepřišel že ho ruším :) S Kressem si tohle neumím představit.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

30. 5. 2014, 7:18

Tak nevím pokud teda nebudu řešit hlučnost . frézku mám v dílně úplně bokem takže nikoho určitě rušit nebudu .
jinak co se týče házivosti a výkonu je ten kress 1050 srovnatelný s čínským vřetenem 0.8 nebo 1.5 kw ?
životnosti bych se asi nebál někde jsem tu četl že uhlíky jsou tak na 250 hodin to je u mě minimálně tak rok používání spíš víc .
mám to na takové to domácí šudlání určitě nebudu dělat žádnou sériovku nebo si tím vydělávat .
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

30. 5. 2014, 8:19

Hluk je bez debat....

Hazivost: Kdyz je ten KRESS uplne novy a mas stesti tak ma nejspis temer nulovou hazivost (tedy brano podle par videi na Youtube, ale nektere merici metody taky nebyly zrovna prokazatelne. Sam jsem to nevé nezmeril protoze jsem resil vsechny ostatni "porodni bolesti" pri stavbe hračky)
Problem je (aspon podle mě) ulozeni klestinove hridelky ktery je uplne kraticka a to podle me zpusobuje to ze je to hrozne nachylny na rozhozeni. Mel jsem KRES FME1050-1 a parkrat jsem s nim zlomil dvojecku frezu. Nikdy nedostal zadnou poradnou "řachu" (jako treba nabourani primo matkou klestiny kde by to nezachranilo vcastne lupnuti frezy).Ale jak znamo karbidovky jsou krehke a lupnou jak nic. I tak se ale to vreteno rozhodilo (nevim kdy protoze jsem hazivost zacal merit az jsem nebyl schopen dosahnout opakovatelnych vysledku pro frezovani tistaku kde je hrozne poznat kdyz se zrovna gravirovaci "jehla" upne tak ze "bere zadni stranou břitu" a misto krasne ostreho rezu je to rozrite jako od prasete). Tehdy jsem nameril (jestli si spravne pamatuji) neco pres 9 stovek !

Rozhodl jsem se tedy koupit Cinskeho Vodníka 2,2kW (protoze jsem chtel trochu vetsi klestinu abych mohl líznout na finish povrch necim malinko vetsim nez se da upnout do ER16)

Nejprve jsem byl trochu zklamany - hazivost s klestinami co s vretnem prisly byla porad mizerna (neco pres 4 stovky). Rozhodl jsem se tedy koupit na vyzkouseni precizni klestinu oe REGO-FIX a hned jsem byl pod 5 tisicin pri ruznem nahodnem upninani abych zjistil opakovatelnost upnuti. Ono totiz kdyz se nahodou povedlo upnout dobre tak i ten KRESS zvladal krasne ostrou hranu - problem byl v tom ze to bylo pouze jednou z deseti pokusu.

250hodin se zda jako dlouha doba, ale utece to rychleji nez myslis - musis pocitat i cas kdy vreteno bezi naprazdno, a pokud nemas doresene spinani vretene programem tak je tato doba rozhodne nezanedbatelna.

No a tim jsem nakousl i regulaci otacek programem - to se s KRESSEM dela spatne (musis si upravit jeho elektroniku).
Invertor se da ridit jak rucne tak programem uplne v pohode. (prevest PWM na 0-10V je otazka par halířových součástek a není problem ani galvanické oddělení)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

30. 5. 2014, 8:29

ono ty kresy maj dost blbě řešenou hřídel a uložení , podívej se sem na čem ti drží hřídel : http://www.cncshop.cz/hlavni-hridel-drzak-klestiny" onclick="window.open(this.href);return false;

ložiska jsou hned za sebou a to je moc krátké , oproti uložení celého rotoru na jeho koncích jako mají vodníci nebo ATASové
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

30. 5. 2014, 9:11

no ještě to zvážím ,ale asi půjdu do toho kresse do začátku na naučení to asi nebude špatná volba . jestli rok vydrží tak se pak uvidí . pak ho můžu používat v autoservisu na ruční frézování čehokoliv nebo jako brusku .
na karosařinu se bude určitě hodit :D .
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

30. 5. 2014, 3:20

azamo píše: ......do začátku na naučení to asi nebude špatná volba
Právě na to naučení je nejdůležitěší mít korektní zpětnou vazbu :!: protože jinak nevíš jestli to nejde protože to děláš blbě nebo protože to mrší špatné vřeteno :evil:
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

30. 5. 2014, 7:06

zpětnou vazbu máš na mysli otáčky vřetena ?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

30. 5. 2014, 8:37

Možná jsem se špatně vyjádřil :oops:
Zpětnou vazbou mám na myslí to, že když se něco podaří tak bys měl být schopen stejným postupem dosáhnout aby se to podařilo znovu.
Prostě něco nějak děláš (učíš se a zjišťuješ jak to vlastně dělat) a zpětnou vazbou je ti povedený výrobek nebo různě velká škoda.
Ale pokud se něco jednou podaří a pak několikrát ne přestože to děláš pořád stejně tak se učíš hoodně pomalu protože nevíš kde je chyba.

Nebo řečeno ještě jinak: Pokud je správný postup "odmněnen" neúspěchem tak se ho těžko naučíš, protože si myslíš že to děláš blbě (přesto že to děláš správně a měl bys tak pokračovat a případně daný postup zlepšovat)

Já jsem takhle s KRESSem ztratil dost času (a nástrojů pár taky) než jsem přišel na to v čem je problem.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 5. 2014, 8:56

nicméně zkušenosti jsou nepřenesitelné a stejně každej jde a ty prachy za toho kresse vyhodí aby si na to přišel sám.. :D nejlepší je naivně si myslet že to potom na něco použiju...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

30. 5. 2014, 9:16

no jo i špatné rozhodnutí je potřeba si dobře zdůvodnit :D
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

30. 5. 2014, 9:22

RaS píše:nicméně zkušenosti jsou nepřenesitelné a stejně každej jde a ty prachy za toho kresse vyhodí aby si na to přišel sám.. :D nejlepší je naivně si myslet že to potom na něco použiju...
budu ti oponovat, hřídel z Kresse není špatná, špatný je ten samotný Kress. Ale máš pravdu, leží mi tu třetím rokem rozebranej v šupleti, a žiju v omylu, že časem ukecám luboše, aby mi k tomu udělal "pěknej motorek" :lol:

Ale jak říka robokop, i cesta je cíl :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“