Mach3 + lan smoothstepper + 360kč čínská deska + M880A

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

27. 2. 2015, 1:20

Tak jsem si dnes vylepšil cnc smoothstepperem. Takže pokud bude někdo mít dotazy tak mu můžu odpovědět.
Co tedy vlastně mám v mašině:
Mach3
Ethernet Smoothstepper z cncshop.cz
oddělovací čínskou desku za 360kč
Drivery M880A na ose X a Y + zdroj PRS488 + KM SX31-2740
Driver DM542 na ose Z + zdroj 31A 2,A od inkoustové HP tiskárny. + SX23-1012

X a Y mám zpřevodováno mám do pomala 1:3 ozubeným řemenem - kuličkový šroub - rychlost 2800mm/min
Z má přímý náhon na metrický šroub pro posuny s vymezením vůle - rychlost 330mm/min

Ještě nemám zapojené dorazy .. zatím to všechno končí na estop. Až mi v pondělí či úterý dorazí relátka, tak si koncáky přes ty relátka napojím/oddělím a zapojím do modré čínské desky. Už aby to bylo. (na fotce je už vidět 12V adaptér který ty minirelátka bude pohánět. Rychlost sepnutí mají 0,5ms..takže malý fofrníčci. )
smooth1.jpg
Naposledy upravil(a) NextClick dne 27. 2. 2015, 8:05, celkem upraveno 2 x.
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 5:57

Řekl bych, že "modrá čísnký deska" se říká něčemu jinému.
Ty tam máš zapojenou normální oddělovací desku, která teda shodou okolností má taky modrou masku.
A co znamená "napojit/oddělit koncáky přes relátka"? K čemu je to dobré?
Schusterj
Příspěvky: 78
Registrován: 4. 4. 2013, 11:24

27. 2. 2015, 7:47

tak to já to mám trochu složitější :D .smoothstepper,oddělovací deska s CNC shopu(ovládání driverů),další dvě oddělovací desky vlastní konstrukce na vstupy-výstupy a MPG(taky vlastní konstrukce).Všechno funguje bez problémů :).Fota trochu nekvalitní,foceno starším mobilem. :?
Přílohy
22022015349.jpg
22022015350.jpg
22022015351.jpg
22022015352.jpg
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

27. 2. 2015, 8:11

Oujee tak jsem to přejmenoval na "360kč čínská deska" :)
Koncáky přes relátka z důvodu galvanického oddělení.. kvůli rušení.

Shusterj: koukám že ty další desky tam máš připojený také přes ten smoothstepper. Nějak jsem nepochopil jestli ten port 3 je taky klasické LPT. A nebo jaká tam je odlišnost?
Zatím jsem za dnešek zjistil, že mé oblíbené zastavování běhu programu mezerníkem místo estop asi budu muset oželet. To co na přímém lpt trvalo jen o fous déle než estop. Tak u smothstepperu trvá "kua" dlouho a ujede to hodně kroků navíc :(.
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Schusterj
Příspěvky: 78
Registrován: 4. 4. 2013, 11:24

27. 2. 2015, 8:20

Je to jako další LPT, můžeš si dokonce v menu ss nastavit jestli chceš piny 2-9 využít jako vstupy.To využívám na tý vrchní I/O desce (port 3 SS), kde mám připojený MPG ovladač.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 9:02

NextClick píše:Koncáky přes relátka z důvodu galvanického oddělení.. kvůli rušení.
Lidi neblázněte. Nedělejte z rušení něco tak strašného, jako byl za bolševika třídní nepřítel.
Pokud by ti systém zarušil vstupy od koncáků, připojené na nejobyčejnější optrony (správně zapojené), tak je něco špatně. Pak hledej, kde máš nějaký problém, a ten je třeba odstranit.
Dávat relátka na vstupy od koncáků je jako používat 3 prezervativy na svíčku. ;-)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 2. 2015, 10:01

NextClick píše: Zatím jsem za dnešek zjistil, že mé oblíbené zastavování běhu programu mezerníkem místo estop asi budu muset oželet. To co na přímém lpt trvalo jen o fous déle než estop. Tak u smothstepperu trvá "kua" dlouho a ujede to hodně kroků navíc :(.
To je totiž síla SS - že si načítá kroky do foroty a pak mu nevadí, když windowsy nad něčím chvilku přemýšlí - To přímé LPT neumělo a proto je u něj takový problém s laděním PC/windowsů ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

27. 2. 2015, 11:02

chb píše:
NextClick píše: Zatím jsem za dnešek zjistil, že mé oblíbené zastavování běhu programu mezerníkem místo estop asi budu muset oželet. To co na přímém lpt trvalo jen o fous déle než estop. Tak u smothstepperu trvá "kua" dlouho a ujede to hodně kroků navíc :(.
To je totiž síla SS - že si načítá kroky do foroty a pak mu nevadí, když windowsy nad něčím chvilku přemýšlí - To přímé LPT neumělo a proto je u něj takový problém s laděním PC/windowsů ...
Tak fakt takhle funguje?
Tak to by autoři Machu měli nahlédnout do nějaké učebnice programování na asynchronní události a výjimky. ;-)
HonzaCh
Příspěvky: 289
Registrován: 21. 11. 2006, 8:57
Bydliště: Ostrava

28. 2. 2015, 2:49

Mex píše:
chb píše:
NextClick píše: Zatím jsem za dnešek zjistil, že mé oblíbené zastavování běhu programu mezerníkem místo estop asi budu muset oželet. To co na přímém lpt trvalo jen o fous déle než estop. Tak u smothstepperu trvá "kua" dlouho a ujede to hodně kroků navíc :(.
To je totiž síla SS - že si načítá kroky do foroty a pak mu nevadí, když windowsy nad něčím chvilku přemýšlí - To přímé LPT neumělo a proto je u něj takový problém s laděním PC/windowsů ...
Tak fakt takhle funguje?
Tak to by autoři Machu měli nahlédnout do nějaké učebnice programování na asynchronní události a výjimky. ;-)
Ač bych de Billa a tu jeho bandu kopal do zadnic (i jinam) celé dny zato, jak zku*li svět IT a jak jejich zmetky dennodenně ničí život nejen můj*), ale milionů dalších nebožáků, v tomhle jsi IMHO bohužel mimo -- problém není asi tak moc v tom, jak si nabafrovat data, ale jak je v tom non-RT systému zároveň hladce a rychle nasypat do portu, který na to taky není určený.
H.
*) Bohužel se Widlí zbavit nemůžu. A ostatní to často obkreslují podle mainstreamu, stejně blbě.
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

28. 2. 2015, 3:16

hm to je zajímavé ... takže všechny 3 porty na SS lze použít jako (vstup) pro levné LPT oddělovací desky za pár babek
... jen si nedovedu představit, jak na takových vstupech funguje MPG - když SS má ve Mach takovou pomalou odezvu
... další věc je, jak ta pomalá odezva ovlivňuje koncáky či najížděcí sondu, aby to umělo spolehlivé opakovatelné najetí i při velkých rychlostech
/ respektive jakou má ten SS vůbec garantovanou snímací frekvenci na vstupech ?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 2. 2015, 5:00

ale ne, SS si bufruje výstupy pro motory - to neznamená pomalou odezvu - (snad jen že Mach zobrazuje kroky, které posílá do SS a je vždy o pár řádků napřed, než co se zrovna vykonává)
Co se týká vstupů. tak rychlost reakce je dostačující jak na sondy tak i na MPG

Jinak pokud nevíte, tak Mach po najetí na snímač/sondu na displeji zobrazí jen hodnotu kam až "setrvačností" dojel (krokáč neumí zastavit na fleku ... rampa a jiné vlivy) ale má uvnitř sebe registry, kam si zapisuje hodnotu souřadnic kdy přesně došlo k sepnutí sondy - a to je ta správná hodnota.

u SS lze skutečně nastavit všechny tři porty jako vstupní, ale první port se běžně nechává jako výstupní na motory.

existuje deska přímo pro SS (a v podobné ceně :-( )
viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=24&t=14731
Používám k plné spokojenosti
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

28. 2. 2015, 6:52

chb píše: ... u SS lze skutečně nastavit všechny tři porty jako vstupní

... existuje deska přímo pro SS (a v podobné ceně :-( )
viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=24&t=14731
Používám k plné spokojenosti
*tím použít jako vstupy... jsem měl namysli použít SS pro ovládání 3 levnej LPT oddělovacích IO desek...

ps. podle mě je trochu rozdíl, koupit 3 LPT oddělovací desky 10 USD/ks i spoštovným / nebo jednu za 140 USD ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 2. 2015, 7:02

HonzaCh píše:
Mex píše:Tak fakt takhle funguje?
Tak to by autoři Machu měli nahlédnout do nějaké učebnice programování na asynchronní události a výjimky. ;-)
...v tomhle jsi IMHO bohužel mimo -- problém není asi tak moc v tom, jak si nabafrovat data, ale jak je v tom non-RT systému zároveň hladce a rychle nasypat do portu, který na to taky není určený.
Myslíš? Já si to teda nemyslím.
Každý jen trochu slušný systém, který používá dlouhý vyrovnávací buffer, by měl umět příjímat a vysílat řídicí příkazy asynchronně, nezávisle na tom vstupním bufferu. Zejména když je nepredikovatelné, jak dlouho se ten nabufferovaný kód bude zpracovávat - pokud tam budou třeba příkazy pro pomalý přejezd přes celou frézku tam a zase zpátky, tak taky obsluha po odmáčknutí pauzy může ještě 1/2 minuty čekat na vyprázdnění bufferu (pokud to opravdu funguje tak blbě, jak bylo napsáno).
Taková školácká hloupost zbytečně degraduje možná jinak dobrý systém (píšu "možná", protože ho neznám).
pukislovakia
Příspěvky: 15
Registrován: 6. 3. 2011, 7:47

18. 3. 2015, 5:58

Neviem čo tu riešite? ESS s oddelovaciou doskou používam viac ako rok. Predtým som išiel na lpt... nedá sa to porovnať. S ESS idú krokače 2 x rýchlejšie ako s LPT.
Skúšal som aj pokeys. Výrobca dorobyl smoothstepper engines len pre 3 osi, ja som potreboval najmenej 4. Ináč to išlo celkom dobre...(za tu cenu dobré)
ESS používam na dvoch strojoch.
Ešte viac mozem doporucit výrobky CS-LABS. Mám rozchodený stroj IMA BIMA 800 na doske pre serva.. (ver.A) Využívam všetky 6 osí. Podpora výrobcu super. Pri zistení chyby reaguje hneď. 24V logika, s IO modulmy dostatok IO. Predpokladám že aj verzia pre Stepper je dobrá..? Ak má niekto skúsenosti nech sa podelí....
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

25. 3. 2015, 8:49

Ono se to vždy zastaví max do cca 3-4 sekund. Přesto je to ale nepříjemné prodloužení proti lpt. ALE: rozhodně je to celkově 10x lepší.
1. můžu použít rychlý pc i bez lpt.
2. estop funguje okamžitě! (jen díky tomu, že jsem zrychlil posuv z F1200 na F2800 se nejspíš setrvačností ujede dráha cca 1,5mm.)
3. konečně můžu přemýšlet o tom, že bych mohl vyrobit něco i v nějaké delší sérii

pozor!!: není to i s ESS odolné proti přetížení pc.
Situace co se mi stala:
Na mém dual core intel atom pc s SSD diskem jsem se během jetí programu v machu nudil a pustil si Firefox. Bohužel jsem si chtěl nainstalovat doplněk na blokování flashe. Při instalaci se pc zamyslel na pár vteřin a i přesto, že mach mi vždy běží s nastavenou vysokou prioritou, tak došlo ke ztrátě kroku. :(


pukislovakia píše: Ešte viac mozem doporucit výrobky CS-LABS. Mám rozchodený stroj IMA BIMA 800 na doske pre serva.. (ver.A) Využívam všetky 6 osí. Podpora výrobcu super. Pri zistení chyby reaguje hneď. 24V logika, s IO modulmy dostatok IO.
Jaké drivery používáš na pohon k těm servům v kombinaci k té CS-LABS desce?
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“