Špatné závity na Bernardo 550 WQ

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 5. 2015, 8:44

Trochu nerozumím téhle větě:
jova: jj lidskej faktor sem si taky uvědomoval a dost jsem si hlídal, abych to připojoval vždy ve stejnej moment...
Já když řežu závity, protože nemám hodinky, nastavím na kolech stoupání, najedu si na začátek řezu, zapojím matici posuvu a už jí nerozpojuji. Říznu závit, vyjedu nožem z řezu, reverzem přejedu na začátek , opět nastavím hloubku řezu a jedu další závit... Tím je zajištěno, že po celou dobu zůstane zachované spojení vřeteno, závitový šroub, potažmo suport a řez je veden ve stejném místě.
Pokud se ti i při tomto způsobu závity nepřekrývají je skutečně někde něco špatně a je třeba zjistit kde. Napadají mě tyto možnosti:
1. mezi vřetenem a závitovým šroubem je na převodech nedefinovaná vůle. Nebude se jednat o vůli mezi zuby, ta by takovou chybu vnést neměla a patrně se nebude jednat ani o vůli na klíncích, ta nebude také tak velká, spíše bych hledal právě vypadlý klínek, protáčející se kolečko na nějaké hřídeli... Možná by k odhalení pomohlo zablokování otáčení závitové tyče a ruční pootáčení vřetena vpřed / vzad.
2. při uzamčené matici je mezi suportem a ložem nedefinovaná vůle. Pohybuje se do stran vlastní závitová tyč, nebo závitová matice... Způsob jak to odhalit už jsem dával minule.
3. vůle na podélném suportu nožové hlavy (nožové saně). Dotáhnout trochu pevněji jeho pera, případně dotáhnout na doraz.
Pak už mě napadají jenom takové šílenosti jako volné vřeteno, vřeteník... :roll:

S těmi hodinkami ti neporadím, zkus nastudovat tohle: http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=8514&mode=view třeba budeš moudřejší.
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

19. 5. 2015, 12:07

jova: no psal jsi že bys "...zatím vynechal hodinky a zkoušel to bez rozpojování posuvu. Vyeliminuješ vlastní chybu." domníval jsem se že máš na mysli lidskou chybu, tedy lidskej faktor nepřesnost při připojování v ten správnej moment, protože mě to trochu trvalo, než jsem vychytal, kdy mám zmačknout páku, aby zapadla přesně do čísla hodinek.

Zkoušel jsem i tvůj test (dík za tip) a je tam opravdu vůle, ale na krajích to není úplně na tvrdo. Přirovnal bych to jako kdyby to naráželo do nějaký tvrdý gumy např. Neumím to popsat, ale zkrátka jako kov na kov to není. To je možná špatně, co?

Jinak - když sem reverzoval, tak jsem nepřepínal převodem, ale vyjel ze závitu, zastavil motor, přepnul (el. přepínačem) smysl otáčení motoru, atd atd, v podstatě přesně tak, jak píšeš. Vše bylo pořád "zamčený" v sobě. A přesto jsou závity mimo. Večer zkusím vše, o čem píšeš a hodim sem nějakej smysluplnej výsledek. Dík za text, proberu to :)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

19. 5. 2015, 12:46

Ten můj soustruh je toto:
http://www.bernardo.at/shop/de/metall/m ... 400-v.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Koupil jsem ho novej asi před 1,5 rokem prčé byl za dobrou cenu (32 tis). Manuál k tomu ale byl jen takovej nakřivo natištěnej, levně nakopírovanej, což mě trochu zarazilo. Ale všechny tyhle věci se stejně dělaj v číně v jedný fabrice. Myslel jsem ale, že když jsou to rakušani, budou mít třeba lepší kontrolu kvality, než třeba jiný Značky-Neznačky.

Tady je manuál k soustruhu Quantum D240x500 (což je totéž co Bernardo Profi WQ 550)
http://bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf

Já mám verzi bez variátoru, 400V. Je dobrý, že jsou v tomhle návodu i rozkresy ND, jak to do sebe zapadá, vč. kat. čísel, což v mým tištěným Bernardu není. Liší se možná fakt jen drobnostmi, zatím jsem našel jen hodinky, které Quantum nemá. Jinak je to navlas stejný. Řekl bych totožný.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 5. 2015, 1:01

kareldc píše:Zkoušel jsem i tvůj test (dík za tip) a je tam opravdu vůle, ale na krajích to není úplně na tvrdo. Přirovnal bych to jako kdyby to naráželo do nějaký tvrdý gumy např. Neumím to popsat, ale zkrátka jako kov na kov to není. To je možná špatně, co?
Ta vůle tam bude vždy. Ani nejde o to, jak "tvrdě" se to chová při najetí na doraz. Hlavní je, aby potom, při větším záběru, už nedošlo k žádnému dalšímu posuvu, třeba právě té závitové tyče do stran. Chce to vyzkoušet na obě strany.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

19. 5. 2015, 4:04

Tak to tady pročítám a přemýšlím proč je to v sekci cnc soustruhy???
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

19. 5. 2015, 9:07

Té tabulce nerozumím,
Mě pro závit o stoupání 0.75 mm výpočet vychází tak, že můžeš matku zavřít na jakémkoli 3 dílku ciferníku.
Začnuli např. dílkem 1, pak mohu při příštích úběrech zavírat matku na jakémkoli z dílků očíslovaných 1, 4, 7, 10 (to jen kvůli tomu abys nemusel čekat na celou otáčku ciferníku, pokud máš čas klidně můžeš pokaždé zavřít matku na stejné rysce např. č. 1).
Pozn. Kvůli tomu, že má ciferník jen 12 rysek zatímco ozubené kolečko 48 zubů lze zavřít matku ještě třikrát mezi každými sousedními ryskami (např. pro stoupání závitu 0,5 mm můžes klidně zavítat 48 krát za otáčku ciferníku - nemusíš tedy ani čekat na rysky).
Závity se stoupáním 0,35 mm, 0,45 mm, 0,7 mm, 1,25 mm, 1,75 mm, 2,5 mm a 3,5 mm nelze soustružit za použití závitových hodinek*) a musí se zeverzovat bez rozepnutí trapézové matky.
*) teda pokud k hodinkám nejsou výměnná ozubená kolečka o jiném počtu zubů


Pokud v tom mám chybu, tak mě prosím někdo opravte!
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

20. 5. 2015, 10:29

Monteg: ok, příště dám podobný dotaz do sekce "konvenční soustruhy", nevšiml jsem si toho, omlouvám se i ostatním.

Byl jsem v dílně do 3 do rána a doma se mnou nemluví ani klika :D
Napadlo mě, že některý věci se dost dobře nedaj popsat, a tak sem dávám link na krátký video. Je to test, kterej mi jova doporučil. Ale tentokrát jsem o šroub opřel úchylkoměr.
https://www.youtube.com/watch?v=9JlXuK_-iZg
Axiální vůle při zamknutých saních a normálním doražení je asi 0.04 (při silném zatlačení na doraz až 0.06), tedy rozsah 8 (12) setin. Může právě tohle být příčinou?

Prima den :)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2015, 11:20

Podle mě ne :( Hledal bych chybu jinde.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 5. 2015, 1:00

jova píše:Podle mě ne :( Hledal bych chybu jinde.
Přesně tak :) chyba je v tom ,že si nevypíše bydliště, třeba by se ti na to pak někdo podíval kdo bydlí kousek od tebe a během minuty na to došel, tímhle způsobem to může být taky na pětiletku :wink: Třeba sedí jova ve vedlejším baráku ani o tom nevíš :D
Vůli můžeš mít i ve šroub/matka nožového suportu, případně uvoněnou matici a blbým rozjížděním levá pravá ti to jednou tu vůli ten závit natáhne a podruhé zas ne, případně i jiné věci od špatně utaženého obrobku, nožové hlavy atd.
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

20. 5. 2015, 1:19

tumlik píše:...Třeba sedí jova ve vedlejším baráku ani o tom nevíš :D ...
Že by byl Tábor v severních Čechách :roll: :D :D :D
Já vím, byl to jen příklad. Připomínka je to každopádně správná!
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

20. 5. 2015, 5:00

Doplněno - Dèčín :) Na to není co říct.
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

20. 5. 2015, 5:13

tumlik píše:
jova píše:Podle mě ne :( Hledal bych chybu jinde.
Přesně tak :) chyba je v tom ,že si nevypíše bydliště, třeba by se ti na to pak někdo podíval kdo bydlí kousek od tebe a během minuty na to došel, tímhle způsobem to může být taky na pětiletku :wink: Třeba sedí jova ve vedlejším baráku ani o tom nevíš :D
Vůli můžeš mít i ve šroub/matka nožového suportu, případně uvoněnou matici a blbým rozjížděním levá pravá ti to jednou tu vůli ten závit natáhne a podruhé zas ne, případně i jiné věci od špatně utaženého obrobku, nožové hlavy atd.
tzzzzz :D :D :D :D

"Já su z moravskej" to pro mně, jako rozeného Ašáka znamená něco mezi Krnovem a Břeclaví, tedy taky nic moc, vím známost osoby vše mění.......
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

20. 5. 2015, 11:00

Když se dívám na to video a vidím jak ten šroub lítá zprava doleva, jak se to musí chovat v záběru při rozjíždění závitu ?
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2015, 7:32

Podle mě se nebude dít nic. Ta vůle je tam pravidelná, maximálně daná tuhostí stroje. Když to bude rozjíždět, tak mu "sebere" maximálně nějakou tu setinku z nastavené hodnoty.
Ještě jednou jsem koukal na to video a zjistil jsem, že ty jsi vlastně tím měřením pouze zjistil, jak pevně je uložený ten šroub.
Měl by jsi ty hodinky připevnit na suport a snímal vůli, za stejných podmínek, mezi tím suportem a ložem. Tím by jsi měl proměřit celou soustavu šroub-matice a všechny případné vůle. Ještě bych při tom rozpojil matici, popojel kousek tam a zpět a zase sevřel matici. Pokud to budeš dělat ve stejném závitu, měly by ti hodinky ukázat vždy stejnou hodnotu. Tím budeš podle mého mít vyeliminovanou závadu v této části a můžeš se zaměřit na ty převody...
kareldc
Příspěvky: 25
Registrován: 16. 5. 2015, 3:11
Bydliště: Děčín

21. 5. 2015, 7:47

No ten šroub na videu nelítá. Lítá ručička, proto jsem tam ten úchylkoměr dal. A jak jsem už psal (a jak je vidět z videa), rozsah vůle je kolem 8 setin (tedy rozsah - tzn že na jednu stranu 0.04 mm). Šroub se při řezání opírá o saně vždy jen jedním směrem a při každým průchodu jsou nastaveny podobný podmínky, takže rozdíl vůlí mezi prvním a druhým průchodem nemůže být nikdy ani ty 4, setiny který simuluju natvrdo kolečkem. Ale mě druhá stopa lítá (jak už sem psal) přesně mezi první (a i při reverzu), což je mnohonásobně víc, než je naměřená vůle šroubu. Našel jsem v DC známýho, kerej je vyučenej obraběč a dnes programuje NC. A jednoznačně potvrdil to, co řiká jova. Takková axiální vůle šroubu (při pevným dorazu rukou na kolečko !) je prej běžná někdy i u větších litinových soustruhů. A navíc, při samotným řezání jsou tam prej síly rozloženy trochu jináč.

Napadlo mě něco podobnýho jako radu78 - zřejmě myslíš na násobení vůlí (něco jako páka) kdy se malinká vůle na šroubu projeví v mnohem větší míře na noži, ale prej to tak není. Samozřejmě známej nemusí mít pravdu, ale já to cejtim podobně jako on (a jova). Musim hledat jinde.

Pro mě je tohle objevování úžasný, ale nechci vás votravovat s každou blbostí. Zkusim přesně změřit vůli samotných saní (proti loži), příč. suportu, horního suportu, nožové hlavy, rozebrat saně a podívat se na půlenou matku atd atd. Až v tomhle budu mít jasno, tak sem teprv napíšu. Takhle bysme se mohli bavit dlouho, to má tumlík pravdu :D

Rozhodně vám všem díky za postrčení, vybral jsem si z vašich příspěvků mnohem víc, než jen to, čeho se přímo týkají. Prima den :)
Bernardo Profi 550 WQ 400V (ekviv. OPTIMUM D240 a hromada dalších)
manuál: http://www.bigstreet.cz/soustruh/quantum.pdf
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“