Mach přeskočí kružnice (plasma)

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Odpovědět
vylefi
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 3. 2015, 5:44

20. 7. 2015, 12:22

Zdravíčko,
Mám plasma router ovládaný machem. Problém přijde při pálení kružnic. V některých případech udělá jen naběžnou a hned výjezdovou hranu (kružnici neopíše) - souřadnice tam jsou, jen je prostě přeskočí. Myslel jsem si, že je chyba někde v gcodu, ale pokud stejný gcode pustím několikrát, někdy tu kružnici udělá, někdy ne (jen náběžnou a výjezdovou hranu). Zkoušel jsem různé tvary a velikosti "hran" - nemá to vliv. Pokud "hranu" nepoužiji (nebo manuálně najedu v gcodu na kružnici -ihned po náběžné hraně), kolečko udělá - samořejmně nepoužitelné, "se zápalem".
S žádným jiným tvarem problémy nemá.

Podklady kreslím v autocadu a do gcodu převádím v sheetcamu (když jsem zkoušel simulaci v sheetcamu , vždy bylo všechno v pořádku a kružnice opsal normálně)

Máte prosím někdo nějaké řešení tohoto problému? Je to dost omezující, když se nemůžu na pálení děr spolehnout....
vylefi
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 3. 2015, 5:44

3. 9. 2015, 7:26

Vážně žádný nápad, čím by to mohlo být?
Chvilku jsem myslel, že by mohla být chyba v g-codu. Tohle jsem ale vyloučil - stahnul jsem si simulátor a ten serii 300 děr "vypálil" bez problému.
Pomohlo by nějaké nastavení v Machu?
Zrovna včera jsem dělal jeden výrobek:
1.kus: v pořádku....
2.kus: přejel jsem jinam, vynuloval osy a nechal jet stejný g-code - jednu z děr neudělal - a nechtěl ji udělat ani při manuálním najetí v g-codu (chtěl jsem vypálit jen tu díru)
3.kus: přejel jsem jinam, vynuloval osy a nechal jet stejný g-code - opět v pořádku

Takže to dělá náhodně. Dost mě to otravuje život - prosím o pomoc.



Plazma je ovládaná přes síťovku z NTB. V pc je pouze Mach a sheetcam....
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2015, 10:26

mach se takto obcas chova, ja ho vyhodli, kdyz mi po nekolika hodinach frezovani znicil obrobek, po prechodu na linuxcnc bez potizi, a to mam programy s statisici i miliony radku (modely, formy)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 9. 2015, 1:06

No tak experimentuj, abys zjistil, kde je problém:
- pusť ten g-kód bez spuštění plazmy, třeba jen s nasazným fixem (abys viděl, co udělal)
Pokud to bez plazmy pojede dobře, bude problém zřejmě v rušení.
- pokud to ani tak nepojede, tak zkus výrazně zpomalit rychlost i zrychlení
- zkus to na jiném PC, nebo ten notebook nějak otestuj (jestli to správně chápu, tak tam máš nějaký interpolátor, připojený po Ethernetu)
kamilpetrjansta
Příspěvky: 204
Registrován: 28. 8. 2006, 11:13
Bydliště: Brno - venkov
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2015, 10:33

Zdravím,
těch informací pro vyřešení problému je tu dost málo.
Jestli chceš pomoct tak mi dej do emailu ( cnc-clinic@email.cz ) tyto věci:
1) Soubor pro sheetcam
2) Vygenerovaný G kód
3) Soubor s nastavením Machu
Dále potřebuji vědět, jaký používáš interpolátor a jestli máš zakoupenou plnou licenci.

S pozdravem

Petr
vylefi
Příspěvky: 3
Registrován: 14. 3. 2015, 5:44

7. 10. 2015, 7:01

Moc vám děkuji za pomoc. Nechtěl jsem bez vědomostí do programu "rýpat". Navíc mě odrazovalo to, že při stejném nastavení se tyto stroje chovají úplně normálně (plasma od firmy cybertronic).
Nakonec jsem si udělal zálohu machu a začal experimentovat s nastavením. Vypadá to, že problém jsem nakonec vyřešil. V nastavení "General logic configuration" - záložka CV control - nechal jsem zaškrtnuté pouze políčko "plasma mode". Od té doby se plasma chová normálně a bez problému řeže kružnice (už je nepřeskakuje). :D :)
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“