Svěrák zvedá obrobek

aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 1. 2016, 2:22

Ahoj,
je normální, že mi strojní svěrák zvedne při utažení obrobek o cca 0,1mm (zvedá to nerovnoměrně)? Řekl bych, že asi moc ne.

Teď je otázka, čím to je a co s tím. Jediné, co mě napadá, že čelisti jsou v příčné rovině nějak do V (zkusil bych to i změřit indikátorem, ale nejsem si jist, jestli zajistím, abych ve skutečnosti nezměřil nějaké křivosti ustavení svěráku, stolu frézky, vedení pinoly atd., moc na tyhle kontrolní měření vybavení nemam). V tom případě by možné řešení bylo to na brusce v sestaveném stavu přebrousit, aby byly kolmé, resp. možná naopak do A aby to při utažení spíše obrobek tlačilo dolů. Že by se při utahování nějak deformovala čelist, se mi nějak nezdá, je to dost masivní svěrák Zbrojovka, jako je tento http://www.strojesvoboda.cz/foto/Katalo ... 281%29.JPG" onclick="window.open(this.href);return false; akorát že šířka 125mm.

Dost mě ten svěrák zklamal. Byl to úplně nový svěrák nikdy nepoužitý ještě na dřevěném rámu, zavoskovaný a zaletovaný v igelitu. Je pravda, že to je rok výroby tuším 1973, takže se litina zráním za tu dobu mohla o něco hnout. Tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=52&t=16037" onclick="window.open(this.href);return false; jsem s ním už jeden problém měl. To jsem teď vyřešil ofrézováním té pohyblivé vnitřní části o 0,45mm aby obrobky seděly na bočních opěrných plochách. Když třeba měřím paralelní podložku položenou ve svěráku jen volně bez sevření, tak už je to OK. Resp. jedině to jde na křivo, protože mi jde stůl frézky na křivo a pak i ten svěrák jako celek je o nějakou setinku křivý (chtěl by jako celek přebrousit). Když ale svěrák utáhnu, tak se to právě zvedne.

Původně mi to zvedalo o víc, ale zjistil jsem, že abusy, co drží čelisti, asi trochu přečnívají dovnitř. Tak jsem je trochu opiloval. Možná u pohyblivé že by to ještě trochu chtělo. Pak mě ještě napadá, jestli jsem čelisti neprohodil, jak jsem to měl rozebrané při čištění. Nicméně to by přeci mělo být jedno - čelisti mají být broušené na přesné rozměry a srovnané mají být už plochy, ke kterým se montují, Alespoň předpokládám.

Nejraději bych koupil úplně nový svěrák, třeba od Strojtexu. Vůči tomu zbrojováckému mam celou řadu výhrad (na nástrojařskou frézku zbytečně vysoký a má malé rozevření - ten od Strojtex má přestavitelnou pohyblivou čelist).

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2016, 2:45

dej nekomu prebrousit vodici plochy, jak je na nich vule, tak tak to v horni casti celisti zveda, nejasteji se vymrda, kdyz nekdo upina par mm silnou desku, domlati kliku kladivem a pak bere desitkou frezou milimetr, v praci mam taky takovy, pro hovada zamecniky, ty dobry mam zamceny
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

1. 1. 2016, 2:47

Ahoj v Novém roce. Zvedání obrobku dělají i přesné CNC svěráky. Většinou to způsobuje vůle v pohyblivé čelisti. Dotažením se čelist jakoby vzpříčí a přizvedne i kus. Zvednutí obrobku zamezíš upnutím obrobku za " nehty ", to jest obrobek je ponořený do svěráku jen kousíček a doklepeš ho na podložky nejlépe přesné. Potom už svěrák nedotahuj, obrobek by se znovu zvedl.
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 1. 2016, 2:57

Správne postrehy, ale: ten zverák má slabé T-vedenie, naviac priskrutkované iba dvoma šrobmi, to je žalostne málo proti klasickým frézarským zverákom, ktoré majú na každej strane masívne lišty upevnené 4-mi skrutkami. mal som dva - menší a väčší, no nebol som s nimi spokojný, jeden som predal, druhý mám, no používam ho velmi zriedka, aj to iba pod vrtačku. Zožeň si klasický prestavovací zverák buď červený Narex, alebo zelený Michalovce. Keď tam vymedzíš vôle, dvihne obrobok iba minimálne, a ide ho lahko doklepať
010.JPG
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

1. 1. 2016, 3:36

zvedání obrobku ve svěráku je normální věc
vyplývá to z principu
více či méně se zvedne každý
správně se upíná tak, že obrobek je opřený referenční plochou o zadní pevnou čelist a přimáčkneš ho pohyblivou čelistí přes kulatinu, tak aby se pohyblibá čelist mohla zvednout bez vlivu na obrobek
ten princip vyplývá z rozkladu sil
samo to má smysl jen pro přesnou práci načisto
na hrubování se to nepoužívá
celých několik desítek minut videa je o tom na trubce od toho Rusa co tam má hromadu (mimochodem výborných) výukových videí
i je tu na to někde odkaz
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

1. 1. 2016, 4:05

vyplývá to z mechaniky těles, svěrná síla namáhá dolní část svěráku (prizma) na ohyb, střed prismy se zvedá nahoru. Brání tomu sice šrouby, které jsou zakotvené do T-drážek, ale ten stůl frézky to táhne s sebou. Také se může vzdouvat materiál, upnutý jen za kraje (nerovnoměrně vzhledem k rovině, ve kterém leží střed obrobku).
Dík členovi "aleshonsa" za námět, člověk si to při tom upínání vlastně ani neuvědomí, že toto nastává. A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

1. 1. 2016, 4:51

No dobře, ale o celých 0,1mm?
Měřil jsem to za pomocí paralelní podložky. Ta je kalená a broušená. Dokonce jsem použil i podložky ze sady, které jsou rovnané na všechny 4 strany. Takže práci vlastního obrobku můžu vypustit.

Jinak vedení pohyblivé čelisti je u zborojováka vskutku pochybné. Nejraději bych někde sehnal svěrák, jako je ten červený hranatý na fotce. U něho vidím výhodu, že ho můžu upínat ne jen přes zářez ale i za celý zbytek základny. Což se může hodit třeba při upnutí na otočný stůl abych měl střed rotace obrobku jak potřebuju.

Na přesnost tedy můžu upínat přes váleček mezi obrobkem a pohyblivou čelistí. U tenkých obrobků asi jedině tedy doklepnutí na podložky. Akorát je otázka, jak to bude fungovat, když budu ještě potřebovat mít obrobek přiražený k dorazu. Nebo když bych chtěl udělat přesně paralelní plochy tak upínat přes pilky.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

1. 1. 2016, 5:14

filla píše:dej nekomu prebrousit vodici plochy, jak je na nich vule, tak tak to v horni casti celisti zveda, nejasteji se vymrda, kdyz nekdo upina par mm silnou desku, domlati kliku kladivem a pak bere desitkou frezou milimetr, v praci mam taky takovy, pro hovada zamecniky, ty dobry mam zamceny
Prebrousit ano. Ale nekdy staci mezi obrobek a celist sveraku vlozit slozeny papir. :wink:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4891
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

1. 1. 2016, 5:48

Sverak cervenak je bohuzel velice tezko sehnatelny nebo za cenovy nesmysl, stale po nich pasu :-)
Ruske sveraky maji celisti na pruzinach zda to ma na zvedani/nezvedani nejaky vliv si muzes u "ich" pomerit :-)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 1. 2016, 5:58

Koupil jsem tyto svěráky s představou, že se tomu zvedání obrobku vyhnu. Tak jsem se bohužel nevyhnul. Taky to zvedá, i když je z principu čelist upínacím šroubem přitlačována k základně svěráku.
Přílohy
Sverak.JPG
Sverak.JPG (86.77 KiB) Zobrazeno 6608 x
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2016, 6:34

bobik píše:Koupil jsem tyto svěráky s představou, že se tomu zvedání obrobku vyhnu. Tak jsem se bohužel nevyhnul. Taky to zvedá, i když je z principu čelist upínacím šroubem přitlačována k základně svěráku.
Tak zrovna u tohoto typu ti to nevěřím :wink: Mám je doma a musím, říct, že je to asi to nejpřesnější s čím se dá dělat, zkus se zamyslet nad tím, jestli máš plochu, kterou podkládáš párovýma podložkama v přesné kolmici s plochou, která dosedá na pevnou čelist.....to bude totiž ten problém údajného nazdvihování po dotažení :)
A všeobecně to platí o každém sveráku, jestli fréznu jednu plochu, otočím, fréznu "kolmici" a pak chci přes tyto dvě plochy mydlit rovnoběžnku, musím si být stoprocentně jistý, v případě posazení na paralelní podložky, že ony dvě plochy jsou k sobě kolmé stejně jako pevná ku základně, pokud ne, musím zvolit jiný způsob upnutí, tisícinové etudy se zde ale většinou nekonají :)

Ten svěrák co je v prvním příspěvku mám taky od nového a mám ho teda vymazlenej do přesna, nedovolil bych si ho nazvat krámem
Jinak mám dobré zkušenosti se svěráky s klínovými čelistmi, to jsou ty co na nich frézaři tak rádi mlátí do obrobku a ten jim pořád odskakuje a odskakuje tím víc, čím větší silou do něj tlučou páč tam většinou pod těma čelistma něco chybí :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

2. 1. 2016, 10:06

elbarto píše:Sverak cervenak je bohuzel velice tezko sehnatelny nebo za cenovy nesmysl, stale po nich pasu :-)
Ruske sveraky maji celisti na pruzinach zda to ma na zvedani/nezvedani nejaky vliv si muzes u "ich" pomerit :-)
http://www.strojesvoboda.cz/katalog.php ... s=6457&o=1" onclick="window.open(this.href);return false;
qwer
Příspěvky: 1301
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

2. 1. 2016, 11:19

Ten už má chudák čosi za sebou :( a ten ľudomilný :lol: predajca ho schválne odfotil tak, aby nebolo vidno ako je rozvrtaný :roll:

http://stroje.bazos.sk/inzerat/56456672 ... dielnu.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Tie dva zelené v odkaze má po 100€ za ks, no sú to 200-ky, ale stav a cena je viac ako dobrá
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 1. 2016, 11:41

200mm je stejně moc. Mam to k FN22 a tam nejvýše 125mm.

Poptávat cokoliv u Svobody je bezpředmětné. Buďto to bude na první pohled normální cena, ale pak se z toho vyklube nějaký vrak, takže na druhý pohled už to bude cena mimo mísu. Nebo to bude už samo o sobě nehorázná cena.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 1. 2016, 11:42

bobik píše:Koupil jsem tyto svěráky s představou, že se tomu zvedání obrobku vyhnu. Tak jsem se bohužel nevyhnul. Taky to zvedá, i když je z principu čelist upínacím šroubem přitlačována k základně svěráku.
Co je to konkrétně za svěráky (výrobce)?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“