Začátečník - CNC na výrobu PCB

Odpovědět
adamh
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 11. 2008, 12:38
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2008, 12:51

Zdravím,

nějakou dobu řeším problém výroby plošných spojů, mám možnost nechat si je dělat u firmy, nicméně je dobré si desku předtím doma vyzkoušet a zjistit, kde je chyba předtím, než mi přijde pět hotových vadných kusů. Taky je domácí výroba rychlejší, krátce po nakreslení bych mohl začít pájet. Fotocestu jsem nezkoušel, bojím se jí a přijde mi poměrně nákladná, a proto přemýšlím o jiných metodách.

Kdybych si postavi frézu, mohl bych si v Eagle nakreslit cestičky, převedl bych to do g-kódu a poslal z počítače fréze, která by mi cestičky do cuprextitu vyškrábala a navíc vyvrtala díry (s vrtáním na koleně problém nemám, nicméně občas se stane, že vrták ujede, pákovou vrtačku nemám). Doma mám malou modelářskou vrtačku, otáčky se regulují napětím, které do vrtačky jde.

Moje představa je taková, že by mi stačil menší rám (pro moje potřeby klidně 30x30 cm), dvě závitové tyče, dva krokové motory nebo motory a enkodér a jedno servo, které by vrtačku zvedalo v ose Z. Celé by mi to řídil nějaký MCU připojený ke staršímu PC přes sériák. Celé by se to mohlo vejít do půldruhého tisíce korun (bez počítače). Je potřeba řešit ještě něco dalšího?

Jsem spíš programátor než elektrotechnik, takže spoustu běžných elektrotechnických dovedností jako je výroba DPS nebo pájení neovládám buďto vůbec, nebo jen omezeně. Z oblasti CNC jsou mé znalosti minimální, a proto se obracím na vás, odborníky.

Má cenu vyrábět v amatérských podmínkách plošňáky touto metodou? Jsou takto frézované plošňáky dostatečně kvalitní?

Díky,

A.
Naposledy upravil(a) adamh dne 21. 11. 2008, 1:18, celkem upraveno 1 x.
[b][url]http://www.adamh.cz[/url][/b] - osobní web a weblog
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

21. 11. 2008, 1:03

hmm, cenu to ma v uvozovkach jen takouvou, ze si to clovek vyzkousi, ovsem jestli jde pouze o reseni vyroby DPS na na fotoceste nevidim nic
nakladneho.

fotocitlivy kuprextit, vyvojka, chlorid a v laserovce nejlepe na pruhlednou folii vytisknout (dvojmo) motiv.....osvecuji to normalni zarivkou a taky to funguje.

co jsem slysel o frezkach do kuprextitu, nejsou zrovna levne a taky clovek musi pocitat s tim, ze se ztupi (udajne docela rychle)....

cnc stroj vlastnim, ovsem DPS si udelam stejne radsi fotocestou (vypada to skoro profi)
Prichy
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2008, 1:35

Nevím jakou máš technologii pro výrobu desek fotocestou ale řekl bych že za cenu stroje vyrobíš tak 1000 kusů DPS. Je pravda že se při fézování nemusíš patlat s chemikáliema a může to být i rychlejší (záleží na složitosti desky). Existují na to specíální nástroje ale nejsou zrovna levné. při frézování naraziš na to že frézuješ dva naprosto odlišné materiály. Sklolaminát ti otupí nástroj a ten potom neřeže měď ale jen ji jaksi vytlačuje. Takže jak není fréza absolutně ostrá tak výsledek je velmi špatný.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

21. 11. 2008, 3:00

nemelo by po tak hodne stat.
Obrázek
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

21. 11. 2008, 7:13

Fotocestou mám desku hotovou maximálně za dvacet minut až půl hodiny, když použiju desku už s nanesenou fotovrstvou. Nejdražší jsou asi fólie do tiskárny a chlorid železitý, jde to i s Hcl a peroxidem, ale je ztoho strašný a jedovatý smrad. Na osvicování používám rtuťovou výbojku RVL 250W s odstraněnou vnější baňkou. Výbojka je vpasována do 500W halogenového reflektoru. Tlumivku a kondenzátor jsem namontoval do krabice od starédo PC zdroje. Výbojka tlumivka a kondenzátor pochází ze staré pouliční lampy a reflektor stál stovku. Kousky skel, mezi které dávám desku s klišém mi dali ve klenářství zadarmo, průhledná fólie do ingoustovky stojí dvacku a deska s fotovrstvou v GM podle velikosti od 20 Kč. Dá se koupit i sprej, ale dopře nastříkat fotovrstvu je první předpoklad úspěchu a to už chce tréning... Další náklady chlorid železitý, litr asi za stovku a krabice NaOH (čistič) půl sta. Z toho namíchám 2% roztok NaOH který se používá jako vývojka osvícené desky. Takže náklady na pořízení technologie by neměly přesáhnout tři stovky... Pak jde dělat i něco takového:
Přílohy
plosnak.JPG
DSC00261.JPG
DSC00260.JPG
DSC00258.JPG
DSC00255.JPG
VW
Příspěvky: 92
Registrován: 13. 3. 2007, 11:37
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2008, 9:00

c.honza píše:Fotocestou mám desku hotovou maximálně za dvacet minut až půl hodiny, když použiju desku už s nanesenou fotovrstvou. Nejdražší jsou asi fólie do tiskárny a chlorid železitý, jde to i s Hcl a peroxidem, ale je ztoho strašný a jedovatý smrad. Na osvicování používám rtuťovou výbojku RVL 250W s odstraněnou vnější baňkou. Výbojka je vpasována do 500W halogenového reflektoru. Tlumivku a kondenzátor jsem namontoval do krabice od starédo PC zdroje.
Potvrzuju - fotocesta a leptání je nejlepší.
Co používám za postup a vybavení já:
http://www.wagnerovi.cz/view.php?cisloclanku=2008100001
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

22. 11. 2008, 6:01

VW píše:Potvrzuju - fotocesta a leptání je nejlepší.
Co používám za postup a vybavení já:
http://www.wagnerovi.cz/view.php?cisloclanku=2008100001
Díky za perfektní odkaz!

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2008, 11:03

Myslim, ze jsem to sem uz kdysi psal, tak jen pro pripomenuti:

1. Predlohu je mozno tisknout inkoustovkou na obycejny kancelarsky papir (samozrejme nastavit nejvyssi kvalitu tisku a, pokud to jde, tak nejvetsi mnozstvi inkoustu) a ten potom zpruhlednit potrenim petrolejem. Prebytek petroleje se musi odstranit sterkou. Delam takhle stovky desek rocne s vysledky vice nez uspokojivymi.
Vytisk z laserove tiskarny je vhodne pred zpruhlednenim naparit v parach nejakeho rozpoustedla. Funguje aceton, nitroredidlo, toluen atd. Docili se tim mnohem vetsiho zcernani predlohy.

2. Pri vyvolavani desky s fotovrstvou se mi osvedcilo misto samotneho sodneho louhu (1,5%) pridat do 0,9 litru vyvojky jeste 100 ml vodniho skla. Vyvojka nepracuje tak ostre a hlavne temer nenapada neosviceny lak.
Vyvojka trochu starne (i ten samotny louh), tak je dobre si pred vyrobou pokazde namichat novou.
--
jrt
Uživatelský avatar
lamoz
Sponzor fora
Příspěvky: 369
Registrován: 31. 1. 2008, 1:26
Bydliště: Praha

24. 11. 2008, 10:32

adamh
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 11. 2008, 12:38
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

25. 11. 2008, 7:44

Díky všem za reakce a pěkný obrzkový návod, ani jsem nečekal, že jich bude tolik:-) Nakonec zkusím tu fotocestu, jen co si seženu něco na osvit (ikdyž frézka mě láká stále).
[b][url]http://www.adamh.cz[/url][/b] - osobní web a weblog
hns
Příspěvky: 21
Registrován: 9. 10. 2007, 5:29
Bydliště: Ostrafsko
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2008, 3:33

Jestli te laka frezka zkus kouknout na muj strojecek na mojekonstrukce.webpark.cz/cnc.htm nebo http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=638 ... c&start=30
Zatim mi to funguje, jeste pracuju na kresleni kolecek pro kontakty, ale jinak deska se da klidne "vyplivnout"
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“