nástrojová bruska-začínám kutit

Odpovědět
r4cv
Příspěvky: 2701
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

16. 5. 2016, 8:15

Mierku som dal iba ofrézovať. Rozmery neboli, tak som musel pomerať mašinu.
Netrafil som sa celkom, ale dá sa to doladiť na to jazýčku.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2016, 9:47

Přesně tak, výška měrky je pokud vím 130mm, to bývá i osa děličky a koníků, ale může se i mírně lišit, já jsem si třeba tu měrku potřeboval upravit takto, jedna strana 130, povolíš šroub otočíš a 133 mm :wink:
P1120343.JPG
P1120345.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 5. 2016, 11:07

mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
pitíčko
Příspěvky: 234
Registrován: 27. 4. 2014, 9:17
Bydliště: Zbečno

17. 5. 2016, 11:25

Tak, tumlíku...a máme Tě! :lol: Teď si o tobě podle otisků z fotky můžem zjistit že se živíš kovoobráběním, že o něm provozuješ web a že jsi z Moravskej. :lol: :lol:
Čína okopíruje vše...i rychlost dodání České pošty...
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

18. 5. 2016, 5:35

Zbýňa píše:Tady koupíš metrickou 60 redukci na morse 5 a pak už tam láduješ co se ti zamane i z druhý strany.
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... chozi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mě se podařilo sehnat jak redukci z metriky na morse tak sadu od šedesátky po jednotlivých stupních níž a i metrický 32 kleštinový pouzdro s kleštinama, ale je to opravdu výjměčný zboží.

to je super díky, předpokládám že i zde platí co nejmenší počet redukcí na požadovaný kužel, ideál by byl mít me60/5, me60/4, me60/3......to ale asi bude nereálné
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 5. 2016, 11:30

ovi-ivo píše:
Zbýňa píše:Tady koupíš metrickou 60 redukci na morse 5 a pak už tam láduješ co se ti zamane i z druhý strany.
http://www.kovonastroje.cz/Nastroje-pro ... chozi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mě se podařilo sehnat jak redukci z metriky na morse tak sadu od šedesátky po jednotlivých stupních níž a i metrický 32 kleštinový pouzdro s kleštinama, ale je to opravdu výjměčný zboží.

to je super díky, předpokládám že i zde platí co nejmenší počet redukcí na požadovaný kužel, ideál by byl mít me60/5, me60/4, me60/3......to ale asi bude nereálné
můžu se zeptat, co tě vede k tomu, bazírovat tak umanutě na tom metrickém kuželu a shánět redukce z Me60 na Mk když na druhé straně máš Mk5 a ta de vyfutrovat v podstatě až do nuly :roll: , redukce na to stojí pár šušňů a dají se sehnat celkem obstojně, to že zbýňa sehnal metriku a její redukce až dolů ještě neznamená, že se toho válí všude mraky, navíc je to spíš sběratelská rarita do šuplíku než by jsi to využil, jedinej význam to má redukovat Me60/Me50 co je na osumnáctce jen kvůli redukcei na kleštiny, jinak je to k ničemu a i tak je tam furt jedno futro navíc :wink:
....tohle mě hlava nebere, ta dělička je supr tuhá protože není v ložiskách, ale dělalo se tak do šedesátých let, pak už přešli na Mk5/ISO50, to jsou ty novější děličky, dá se to sehnat taky za pár korun, docela často se to objevuje v inzerátech
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Zbýňa
Příspěvky: 1926
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 5. 2016, 12:57

Je to tak. Já tam používám redukci Me60/Me32 právě kvůli tomu kleštinovýmu pouzdru a dlouhejm kleštinám, ale dostal jsem se k tomu jako k celku náhodou a používám to protože nemám origo kleštiny :) Nicméně až někdo vymyslí kdovíjakou "úchylárnu" kde bude potřebovat něco vrazit i z druhý strany tak ta možnost tu je.
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

24. 5. 2016, 1:41

Odpověď pro tulmíka:

já už na té redukci me60/mk5 netrvám, jak říkáš je to totálně zbytečná investice (a taky to něco stojí..),
Ovšem ta redukce na iso 40 by se mi jistě šikla kvůli možnosti broušení frézy přímo na frézovacím trnu...nebo sem zase vedle jak ta jedle stím broušením přímo na frézovacím trnu????
Že by se nějak hojně vyskytovala ta nová za rozumný peníze v inzerátech říct teda nemožu...asi se dívám špatně, proto sem pořídil nakonec tu která byla dostupná za rozumný peníz...no a nakonec teda říkáš že je víc tuhá ta starší, tak to si mě potěšil :)
Jo a ty morse redukce do vřeteníku mají být striktně pouze bez unašeče nebo možů byt i s unašečem??

No a otázka pro všechny:

dá se vůbec sehnat univerzální opěra?
Nebo ste si ji vyráběli ?

předpokládám, že origo kleštiny neseženu, tak se ptám jaké jsou ještě alternativy za rozumný peníz...
Zatím zdar
r4cv
Příspěvky: 2701
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

25. 5. 2016, 7:06

chcel som ju vyrábať, a keď už bola nakreslená v CADe, tak sa mi podarilo kúpiť jednu hotovú. Je staršia, má už nejaké škrabance a nemá nonius, ale je hotová.

Podľa toho, čo som zisťoval, tak je zohnať ju je veľká náhoda.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2016, 11:37

ovi-ivo píše:..................
Jo a ty morse redukce do vřeteníku mají být striktně pouze bez unašeče nebo možů byt i s unašečem??
Já mám origoše a ty jsou všechny bez unášeče, na MK5/Mk2 bývá v čele závit tuším M8 jako unašeč malinkých srdíček, ale to je jiný unášeč než jsi myslel :D
ovi-ivo píše:No a otázka pro všechny:

dá se vůbec sehnat univerzální opěra?
Nebo ste si ji vyráběli ?

předpokládám, že origo kleštiny neseženu, tak se ptám jaké jsou ještě alternativy za rozumný peníz...
Zatím zdar
Jo dají se sehnat, občas se to na inzerci objeví, když jsem byl u jednoho známého překupníka tak jich tam měl v bedně snad padesát :roll: , cenu nevím, neptal jsem se já si tu podpěru dělal, páč jsem měl jenom jednu, pochopitelně i s noniusem :lol: vypadá to nějak takhle, výkres je v manuálu, má průměr 20mm :wink:
P1050217.jpg
dost důležité jsou pak palce, nadělal jsem si různé úhly 20,30,40 stupňů podle šroubovic abych nemusel tu podpěru vyklánět, ona pak zavazí, rovným palcem nabrousíš prd, ten je spíš na dělení

i kleštiny se dají sehnat, jsou s průměrem válcové části 23mm a závit tuším m22x1,5, alternativy jsou v tomto případě ideál 5C, protože k tomu seženeš kužel Mk5 :wink: nebo naše varianta metrická pro soustruhy SV18, akorát tam se dá sehnat jen vložka Me50, to je to co už jsem psal výše :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

25. 5. 2016, 12:26

Tumlíku známý překupník to bude ten co začína na svo......a končí na ...boda?
asi nemá cenu přemýšlet jestli s noniem nebo bez..... prostě jedině s noniem.
Nic musím valit makat zatím zdar a dík
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

7. 6. 2016, 9:34

Mám další dotaz po odmlce (pracovní vytížení)
BUdu nechat vyrábět kontrolní trn ke kameníčku mohl by mě prosím někdo poradit s rozměrama... jelikož nemám zkušenosti.

stačí mě:
1. jaký kužel na konci je ideál?
2. délka kontrolní válcové části (200 nebo 300mm)?
3. průměr kontloní části?

no a vneposlední části by mě zajímal materiál (mám možnost 14220)?


jo a aby se dal pak použít i na koníky a hrotový přístroj

předem dík
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2016, 12:02

ovi-ivo píše:stačí mě:
1. jaký kužel na konci je ideál?
2. délka kontrolní válcové části (200 nebo 300mm)?
3. průměr kontloní části?

no a vneposlední části by mě zajímal materiál (mám možnost 14220)?


jo a aby se dal pak použít i na koníky a hrotový přístroj

předem dík
ad1. no ideál by byl ten základní, tzn. Mk5, ale to už je zase dost velké bago na ten hrotový přístroj, takže dva, jeden s mk5 a druhý s mk2
ad2. 300 se mě už zdá docela dost, myslím, že když to udělá 200 tak to bude bohatě stačit a pokud s tím chceš štelovat děličku, případně hrotový přístroj s kozlíkama tak rozhodně bych tu kontrolní část nedělal válcovou když už to bude dělat, ale čtyřhran, pokud to bude broušeno v hrotech, jak kužel tak hranol tak s tím můžeš ladit i hroty :wink:
ad3. hranol o šířce stovkového sin. pravítka

14220 jo
pokud to bude broušené v hrotech, tak to můžeš použít na cokoli
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
ovi-ivo
Příspěvky: 1117
Registrován: 12. 4. 2015, 9:41
Bydliště: kůsek od Hodonína

7. 6. 2016, 3:48

tumlik píše:
ovi-ivo píše: ....ad3. hranol o šířce stovkového sin. pravítka.......
mě by strašně zajímalo proč hranol?? :shock: nikde sem takový trn neviděl...
podmě na to prakticky(asi ze sebe zase udělám debila no, je to pro poučení i druhých a někdo to musí udělat :D ):
například rovnání pracovního vřeteníku:
-dám do dutiny kontrolní hranatý trn a otočím ho nahrubo třeba podle úhelníku, aby tam byl cca pravý úhel
-stojánek s hodinkama prdnu někde na plochu brusného vřeteníku a hodinky dostanu do polohy měření "y" vynuluju
- následně sjedu sloupem vřeteníku dolů do polohy Y1 a zjistím úchylku
- otáčím a laboruju trnem tak dlouho dokud naměřené hodnoty nejsou stejné Y=Y1
-pokud jsou stejné můžu bezproblému jezdit hodinkama podélně po trnu a srovnat jednu osu na nulu, aniž by nastalo zkreslení naměřených hodnot zdůvodu nevyrovnané druhé osy jako to je u kulatého trnu(proto ten hranatý trn?)
- pak se dostanu s hodinkama do polohy X a můžu jezdit hodinkama podél trnu a srovnávat další osu.
a je hotovo srovnáno a může se pracovat.

no a šířka toho sinusovýho pravítka je kolik??
nechat zušechtit 14220? co všechno kalení, cementace?

mk kužel se vybrousí mězi hroty na brusce na kulato no a ta hranatá část se vybrousí najaké brusce mezi hroty?
Přílohy
měření.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 6. 2016, 9:11

ovi-ivo píše: mě by strašně zajímalo proč hranol?? :shock: nikde sem takový trn neviděl...
podmě na to prakticky(asi ze sebe zase udělám debila no, je to pro poučení i druhých a někdo to musí udělat :D ):
například rovnání pracovního vřeteníku:
-dám do dutiny kontrolní hranatý trn a otočím ho nahrubo třeba podle úhelníku, aby tam byl cca pravý úhel
-stojánek s hodinkama prdnu někde na plochu brusného vřeteníku a hodinky dostanu do polohy měření "y" vynuluju
- následně sjedu sloupem vřeteníku dolů do polohy Y1 a zjistím úchylku
- otáčím a laboruju trnem tak dlouho dokud naměřené hodnoty nejsou stejné Y=Y1
-pokud jsou stejné můžu bezproblému jezdit hodinkama podélně po trnu a srovnat jednu osu na nulu, aniž by nastalo zkreslení naměřených hodnot zdůvodu nevyrovnané druhé osy jako to je u kulatého trnu(proto ten hranatý trn?)
- pak se dostanu s hodinkama do polohy X a můžu jezdit hodinkama podél trnu a srovnávat další osu.
a je hotovo srovnáno a může se pracovat.

no a šířka toho sinusovýho pravítka je kolik??
nechat zušechtit 14220? co všechno kalení, cementace?

mk kužel se vybrousí mězi hroty na brusce na kulato no a ta hranatá část se vybrousí najaké brusce mezi hroty?
za debila určitě nebudeš, to je přesně ono, pokud předpokládáš, že kozlík je kolmý, spodek rovnoběžný a plocha děličky taky (tohle všechno bude sedět) tak ten hranol je na rovnání vřeteníku a potažmo toho hrotového přístroje ideální u seřízených koníků stačí kulatina (rovnáš jen jednu rovinu a na přesný úhel ti stačí pravítko na stůl), ten trn byl na machinistu, vždycky když se s tím takhle peru, tak si říkám, že už si to konečně musím vyrobit taky, proto píšu, že když to budeš dělat tak takto :)
čím menší je průměr kulatiny při klasickém kruhovém kontrolním trnu, tím hůř a dýl se ty dvě osy nastavují, no stačí si to párkrát zkusit, popisovat je to nadlouho, stejně tak u toho hrotového přístroje,
stačí to jen srovnat podle úhelníku jak jsi to nakreslil a taky správně popsal, laborování s ježděním sloupem dolů a nahoru můžeš klidně vynechat :wink:

to sin pravítko má 25mm
vyklonění o určitý úhel je podle pravítka snadné, pokud ho nemáš ale máš takový čtyřhran jako kontrolní trn, tak po srovnání jedné roviny podle úhelníku můžeš přesný úhel nastavit jen podle dvou hodinek, případně doraz-johansonka-hodinky, délka posuvu vs úchylka, tohle na kulatině nikdy neuděláš :wink: .
Ten trn měl v ose veprostřed délky otvor s háčkem na které se zavěsilo závaží na provázku a to ti v těch hrotech udělalo svislou rovinu, pak jsi jen utáhl hroty a sundal závaží, tím odpadl úhelník...
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“