Má první cnc mašina

Odpovědět
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

4. 9. 2016, 8:02

Nějaký tip na oddělovací desku přes LPT ? Abych si to mohl nastudovat . Někde jsem vyčetl , že přes tuto desku se dá spouštět motor. ono něco takového je i v machu ? funguje to spolehlivě ?
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

4. 9. 2016, 8:07

Cena přijatelná vybavenost ?

http://cncshop.cz/PDF/CNC_IO_Board.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

4. 9. 2016, 9:07

Taky souhlasím s Thomem; to že se daj přes ty desky roztočit motory je tak trochu pointa, v Machu to de taky. 😀
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

5. 9. 2016, 12:13

No a Ty teda použiješ ty motory nema 17, k tomu drivery od žabky a chceš LPT oddělovací desku aby s tím chodila, chápu to dobře?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 9. 2016, 10:18

Dr.EmmetBrown píše:Nějaký tip na oddělovací desku přes LPT ? Abych si to mohl nastudovat . Někde jsem vyčetl , že přes tuto desku se dá spouštět motor. ono něco takového je i v machu ? funguje to spolehlivě ?
Ta z CNCShopu bude asi v pohodě (až na možné rušení z relátek, pokud bys nimi spínal výkonový vřeteno atp., jak píše hobbyrobot), někdo už jí tu chválil. Také jsou tu lidi spokojeni s nějakou levnou z Ebaye (možná tato, ale to si ověř; btw. to USB je tam jen jako zdroj 5V). O relátku platí to samý, výkonový spínání to chce držet někde dál (relátko na desce můžeš využít ke spínání většího relátka někde mimo).

Jinak i krokáče jsou "motory", radši používej jednoznačnější termíny.

@kutil_tim: sice mu řikáš, ať se od toho drží dál, ale v podstatě mu radíš, ať si jednoduchou verzi oddělovací (resp. breakout) desky sám vyrobí. Cesta komp s LPT dej tam xp a mach lecjakýho začátečníka docela potrápila, ne každý PC s LPT je na to vhodný (ntb teprv, to souhlas). Bez koncáků se tady člověk asi fakt obejde, ale třeba bez HOME switchů bych už fungovat nechtěl.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 1:14

Dr.EmmetBrown píše:jen otázečka ty co jsem viděl ja měli černý plast . vy máte co za verzi?
Tu co je na obrázku, tedy otevřenou. Ty v plastové krabici jsem koupil na zkoušku, rozebral a když jsem viděl vnitřní provedení, skončily (po patřičné rekonstrukci) v jedné mé pokusné konstrukci. Je to šunt.
Ty mnou zmiňované jsou hned po nákupu většinou taky šunt, ale dají se upravit s menší námahou, takže je potom mohu prodávat, aniž bych se styděl.
Co se týká toho USB . Protože je to muj startovací projekt s cnc tak jsem se rozhodl že to udělám jak jste mi radili přes lpt . Ale do budoucna bych rád to usb.
Pokud použiješ Arduino, do něj nahraješ program GRBL a přímo k němu připojíš ty mnou doporučované drivery, tak ti vznikne jednoduchá řídící jednotka. Ovládací program Grbl controller dokončil, odladil a počeštil můj mladší a (všeho :-)) schopnější kolega. Program Grbl už existuje ve verzi 0.9, manuál k němu je těsně před dokončením a bude volně ke stažení. Trochu času mi zabralo pohrání si s Grbl 0.9, aby manuál odpovídal skutečnému stavu programu a ne zbožným přáním jeho autora :D . Ale ke cti mu slouží, že těch chyb nebylo mnoho.
Grbl používám, byť nikoli (až na vyjímky) pro CNC stroje, ale pro miniaturní robotické manipulátory a abych mohl elegantně spojit Arduino s drivery, používám k tomu buď Arduino connector shield, nebo používám Arduino Nano a píchnu ho do téhle základní desky s dostatečným množstvím konektorů. Admin mi doufám promine skrytou reklamu...

Pro CNC strojky máme v plánu používat Linux CNC, běžící na mikrokontroleru BeagleBone s programem vytvořeným v Machinekit. Při takovéto konfiguraci už nepotřebuješ žádný další počítač, monitor se připojí rovnou k mikrokontroléru, na ovládání stačí myš, data se přenesou na SD kartě. Spolehlivost se jeví vynikající, byť se stále ještě jedná jen o prototyp, rodící se ve volných chvílích, kterých není mnoho. Ale to by se (snad) mělo letos na podzim trochu změnit a BeagleBone by se měl dostat výše na seznamu priorit.
Přemýšlel jsem co se základní deskou ( PC) A tak mě napadlo . Drivery a veškeré řízení krokových motorů stejně musím někam dát tak si udělám vetší skřín a pc schovám do ní . kamarád mi sehnal desku s lpt a co je hlavní je to tim mITX což má 170x170 mm . vše schovám a připojím jen klavesnici myšku a monitor . Zaznělo tu že mach 3 funguje lépe na čistém pc tím lépe pro mojí myšlenku.
To je pro začátek ideální řešení, pokud neuděláš zmatek v kabelech a důsledně oddělíš datové kabely od silových. Ale to jako silnoproudař asi umíš dobře.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

5. 9. 2016, 1:22

Já vim, že tady je spousta lidí proti, ale mě prostě tyhle desky fungujou http://www.ebay.com/itm/TB6560-3-Axis-3 ... SwyKxXg0tq" onclick="window.open(this.href);return false; jen sem hned ze začátku dodržel takový ty základní věci, jako že dráty k motorům sou stíněný a tak. Je pravda, že s nima nepracuju každej den 8 hodin, to už si musí každej zohlednit sám. Ale zas je k tomu i Mach3, takže i kdybys nebyl spokojenej (ale to si nemyslim), tak máš Mach licenci za 900,-Kč :) . No a drží tě to dál od elektriky, protože jednodušeji už to zapojit nejde. Vezmeš LPT šňůru, propojíš s počítačem, pak připojíš jen motory a zdroj, a funguje to, nic víc není třeba. Vím co teď bude a aspoň se to tady oživí jako u Lifiho.
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

5. 9. 2016, 1:32

Pozri si tuto dosku. Je vyborna, ficim na nej uz 4 roky z Machu3 cez usb...

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=18146" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 9. 2016, 2:18

jeykey píše:Já vim, že tady je spousta lidí proti, ale mě prostě tyhle desky fungujou http://www.ebay.com/itm/TB6560-3-Axis-3 ... SwyKxXg0tq" onclick="window.open(this.href);return false; jen sem hned ze začátku dodržel takový ty základní věci, jako že dráty k motorům sou stíněný a tak. Je pravda, že s nima nepracuju každej den 8 hodin, to už si musí každej zohlednit sám. Ale zas je k tomu i Mach3, takže i kdybys nebyl spokojenej (ale to si nemyslim), tak máš Mach licenci za 900,-Kč :) . No a drží tě to dál od elektriky, protože jednodušeji už to zapojit nejde. Vezmeš LPT šňůru, propojíš s počítačem, pak připojíš jen motory a zdroj, a funguje to, nic víc není třeba. Vím co teď bude a aspoň se to tady oživí jako u Lifiho.

to o té licenci na macha za 900,- je docela srandovní . žádnou licenci nemáš dostaneš prostě čínskou čorku.
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

5. 9. 2016, 2:32

nekaž to ustanovení o dobré víře, prostě si to koupil.
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

5. 9. 2016, 3:22

jeykey píše:No a Ty teda použiješ ty motory nema 17, k tomu drivery od žabky a chceš LPT oddělovací desku aby s tím chodila, chápu to dobře?

Ano přesně tak . Nebudu někam spěchat . Ono je to také o financích .
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

5. 9. 2016, 3:28

kutil_tim píše:

Ale je vidět že zkoušíš rád nové složitější cesty a když při těch cestách dokážeš odpálit i aurdino tak to bych ti doporučil spíš něco hotového na co máš , nebo učit se učit se v opačném případě
raděj drž se od elektriky dál.

Ano rád zkouším a učím se .. a to že se odpálilo arduino nechápu dodnes . ono to taky bylo arduino z číny .... ale i já jsem jen člověk a mohl jsem udělat chybu .
Od elektriky se držet dál nebudu když mě to živý a hlavně baví ....
jeykey
Příspěvky: 114
Registrován: 25. 8. 2014, 8:02

5. 9. 2016, 3:49

Správně
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

5. 9. 2016, 7:12

Trošku mimo to co u řešíme

Dnes jsem vytáhnul tu moje sestavu co tu mam ( arduino ramps 1,4 a displej )
Vím je to pro 3d tiskárnu
Stáhnul jsem si firmwar a uspěšně nahrál . Displej se po nahrání rozsvítil jen encoder nefunnguje a nemohu se pohybovat v menu . Nemáte zde někdo z vás firmware co by fungoval i s tím encoderem? Mám ale malou radost že se to neodkouřilo a aspon něco to ukazuje a hlavně že je to funkční :D

Každopádně pořád se držím toho co tu řešíme .
Pro hobby robot
na konci září bych si vzal ty drivery tb6560 .
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2016, 7:41

Dr.EmmetBrown píše:Pro hobby robot na konci září bych si vzal ty drivery tb6560.
Kdykoli k službám. Případně je možno je koupit zde, dodávám je tam já.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Odpovědět

Zpět na „elektronika pro krokove motory http://www.siliconbrain.biz/“