Stavba laserového CNC

antibalda
Příspěvky: 7
Registrován: 8. 11. 2016, 2:47

10. 11. 2016, 7:29

Ano, na OSS je nejlepsi, ze ma hromadu konfiguracnich souboru s priponou *.c :-)
Jen si nejsem jisty, zda to neni nad sily puvodniho tazatele.
V jazyce C mám docela velké zkušenosti - programuji jednočipy od firmy Atmel. Zkoušel jsem i několik (úspěšně) projektů pod Windowsem.

Samozřejmě, že pokud bych si šel koupit korunovou záležitost (v porovnání s laserovým CNC), tak si to koupím a nediskutují nad tím, ale tohle je prostě výzva, která může skončit fiaskem, stejně jako úspěchem. Mám rád nové věci a rád se učím, bohužel jsem docela tvrdohlavý, ovšem z elektroniky jsem už zvyklý na zklamání, ale zase když něco dělám, nasadím si hóódně vysoký cíl. Poslední velký projekt, který jsem takto dělal byl na zakázku indukční ohřev s výkonem okolo 5kW, ze začátku to taky nešlo, ale nakonec se zadařilo.


Takže když si to zrekapitulujeme :
1.) Vyrobím z hliníkových profilů pevný rám a pracovní stůl. Nakonec velikost smrsknu na 50x50cm. Vyrobím i bednu, do které se to vše vejde.
2.) Přidám pojezdy - na osu X použiju nepodepřené tyče /o jaké průměru by stačily ?/, na osu Y použiju lineární pojezdy.
3.) Jako motory použiji krokáče Nema17 a driver TB6560, s nastavením mikrokroků, proudu motorem a dalším nastavením budu laborovat.
4.) Koupím 40W CO2 trubici + optiku + ostřící hlavu + zdroj k laseru.

Po zneškodnění všech vůlí v mechanický konstrukci, zkusím Macha3 jak se to celé bude chovat, dále vyzkouším LinuxCNC a ani pokud poté nebudu spokojen s výsledky, koupil bych PLC řízení - však mechanická konstrukce je stejná, drivery jsou stejné, jen to řízení se liší a to jde kdykoliv přehodit, že.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 7:32

stav se na kus reci
predvedu ti poradnej laser abys vubec vedel jak to funguje
muzes si to vyzkusit ovladat a zjistit co to potrebuje
mozna by se dala pujcit nebo lacino prodat trubka optika atd...
neco bych schrastil

jedno kouknuti je za 1000 prispevku zde
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 11. 2016, 7:52

robokop píše:tohle je celkem sranda
ale motate tu dve veci dohromady
rizeni vykonu pri akceleracich a brzdeni
nicmene nekde musi byt taky receno kam s vykonem klesnout !
to rezani neni linearni !
To by ta úprava LinuxCNC snad zmákla taky.
robokop píše:nikdo tu nepopsal princip gravirovani (je to zcela odlisny mod, uplne jiny princip prace)
tedy vypaleni ne vektoru
ale rastrovych dat metodou radkovani
To bude asi podle vhodnosti, na něco budou lepší vektory, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 7:55

pouzivam ty mody 50 na 50

napis udelas gravirovanim ale na proriznuti je to nesmysl

rez udelas vektorem
napisy jsou tak na prd

se nekdy zastav na vyzkouseni uvidis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 11. 2016, 8:25

Úplně greenhornovský dotaz: nemá podporu pro řízení laseru nějaké řešení na jednochipu?
Třeba nějaká varianta GRBL, TinyG/G2, Smoothie, USBcnc a co já vím co ještě dalšího existuje?

Pokud jediný problém je ve sladění řízení výkonu laseru ve vztahu k rychlosti pojezdu, tak tohle by se dalo asi celkem elegantně a ne moc složitě řešit externí krabičkou s procesorem za pár desetikorun. A hlavní řídicí systém by o tom vpodstatě ani nemusel vědět. Krabička by dostávala nějakým vedlejším kanálem jen informace o rychlosti (třeba jen signály DIR/STEP od os), požadovaný plný výkon (třeba nasimulováno jako otáčky vřetene) a signál START/STOP (třeba taky jako virtuální vřeteno). PWM by si pak řešila sama. Tohle bych si troufnul napsat celkem za chvilku.
Pokud by se to dělalo nad LinuxCNC, tak by asi nebyl problém vytahat tyhle informace z HALu a poslat je do té krabičky, podobně jako se třeba po Modbusu řídí vřeteno.

Gravírování v rastrovém režimu je principálně velmi jednoduchý úkon. Možná jako obvykle se ďábel skráva v detailech, ale s koncepčně podobnými úkoly jsme si hráli už před moc a moc roky (různé jednojehličkové tiskárny a jiné rastrové hračky).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 8:31

teoreticky je to resitelne
prakticky jeden soubor v tom jejich software ma pul giga
vem to ze mas jeden motiv potrebujes jet seriovku takze to znasobis na plochu masiny abys delal treba 50ks zaraz
rozliseni 0.05mm
jezdi se rychlosti tak 500mm/s

to uz neni pro kdejake arduino

v necem je taky potreba predzvejkat data pro ten kontroler
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 11. 2016, 8:47

Rozlišovačka 0.05mm je 20 bodů na milimetr. Takže třeba pro gravírování 500x500mm je to to 10000 bodů na řádek. I kdyby ten laser udělal jeden průchod za sekundu, tak je to řízení rychlostí nějakých 10 kHz, to levný ARM zvládne i když se u toho ještě bude šťourat v nose.
A čistý objem dat pro těch 500x500mm je 100 mil. bodů. Předpokládám, že informace jen ON/OFF, takže čistých dat (po předžvýkání) je nějakých 12.5 MByte. Žádné drama.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2016, 8:53

prave ze to neni on off
je tam nejaka preionizace atd.... co jsem cetl
z nejakeho duvodu to je dost velke

kazdy bod je minimalne nejaky interval s pwm podle odstinu sede v obrazku + nejaka linearizace

ale vpodstate se tu vsichni bavime o necem bez hlubsi znalosti problemu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 11. 2016, 10:47

Tak jsem trochu pogoogloval a na webu je spousta projektů, kde si lidi CO2 laser předělali na řízení GRBL, tedy Arduinem.
Takže při troše snahy by se asi dalo najít nějaké hotové nebo snadno upravitelné řešení.
Případně existuje open-source projekt LAOS. To běží na ARMu LPC1768.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2016, 6:08

dobry postreh

tak to je jina
ten LaOs umi i gravirovat
pouziva to tiskovy system OS
takze hadam treba hpgl pro vektory
a klasicky bitmapy pro gravirovani
spolupracuje s inkscape a dalsimi

to by resilo vetsinu problemu
takhle si to uz umim predstavit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3162
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 11. 2016, 7:43

A opět jsme se dostali k tomu křemíku. :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 11. 2016, 8:15

jo to jo
ale vpodstate jsme poridili hotovy polovodic
tj nemusime nic psat od 0 bez znalosti problemu

to bez znalosti problemu je nejvetsi problem protoze to te odsuzuje to napsat cele tak 3x od 0 podle toho jak postupne zjistujes co vlastne potrebujes

navic to vychazi z opensource programu kde nekdo nechal desetitisice hodin prace za tebe

porad netusim jak je v tomhle systemu vyresene poradi!
tj budu mit inkscape v nem treba vektorem udelany orez a uvnitr bitmapu
asi si predstavim ze zvlast poslu bitmapu na gravirovani a pak zvlast vektor na orez

ale co kdyz budu mit vektor ve vektoru
a budu muset nejdriv vypalit vnitrky protoze jakmile vypalim vnejsi kontury vypadne to a spadne pod stul

dal netusim jak je resene kdyz ruzne kontury pouzivaji ruzne rychosti a ruzne vykony

hadam ze to co delam 20s budu delat tak 5 minut kdyz to budu muset rozdelovat a palit separatne

ale to jen tak uvazuju nahlas
treba to maji nejak vyresene
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 11. 2016, 11:44

jen tak mimochodem kolik stojí celej ten řídící systém? 5000 10000 50000 100000?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubbez
Příspěvky: 3162
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 11. 2016, 1:04

10 - 15t kompletní řízení, vč. displeje. Samozřejmě jsou všude už přímo výstupy na drivery, vn zdroj, PC ... Samozřejmě to umí gravírovat i řezat.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 11. 2016, 1:35

když odpočítáme dislplay, tlačítka,relé.. PC kolik z toho zbyde pro ten vlastní soft? třetina? tedy třeba 5000? říkám si co by mě donutilo za 5000 něco vymýšlet, ladit atd.. kolik by mě to stálo práce? i kdyby ch byl mistr světa a trvalo mi to "jen týden "po večerech stojí mi to za těch 5000? no nic.. to nemá smysl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“