Moje nová SV 18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

10. 1. 2017, 8:45

Ahoj, už několik měsíců pročítám toto forum a tak jsem se rozhodl, že sem přidám také své dílo, které možná někomu poslouží jako inspirace. V případě dotazů mi určitě napište.

Před několika lety jsem toužil po soustruhu a nakonec jsme pořídili těžký soustruh Volman. Zachovalý a nádherný soustruh, bohužel malé otáčky a celkově byl určen spíše pro těžký průmysl, než pro malou domácí dílnu.

Obrázek Obrázek Obrázek

Tento sousstruh jsem po pár měsících vyměnil za SN20, zprvu jsem myslel, že ho zgěnerálkuji ale pak nebyl čas a přešla mě i částečně chuť. Dělal jsem na něm generálku předná nápravy na Zetor 25 a začal jsem zjišťovat, že co se přesnosti týče, už není v nejlepší kondici a cena generálky je příliš vysoká.

Obrázek Obrázek Obrázek
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

10. 1. 2017, 9:12

Nakonec i SN20 šla z dílny a podařilo se mi sehnat zachovalou SV 18, která byla před nedávnem v generálce, tj. veškeré plochy zaškrabány, vše plně funkční. Obrovská radost byla zkažena jen slabým jističem. Neudržel roztočení 6kW motoru. Prodluživákem z jiného rozvadeče vedle hodin se mi podařilo si se soustruhem pár dní pohrát. Byl jsem nadšený přesností i ovladatelností. Vzhledem k napájení mi bylo jasné, že musím soustruh předělat na FM a tak jsem začal shánět.

Obrázek Obrázek

Jelikož to mám pro domácí účely, nechtěl jsem investovat příliš mnoho peněz a tak jsem zvolil čínksý měnič TECO 7.5kW.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

V rámci instalace měniče jsem přepracoval celou elektroinstalaci. Měnič jsem naprametroval podle mých představ a v převodovce nechal pouze nejvyšší převodový stupěň. Předlohu na vřeteníku používám jen pro opravdu nízké otáčky. Funguje to perfektně.

Následovala výroba krytu proti cákání emulze. Kryt stojí na svých nohách, díky čemuž se nepřenáší vybrace ze soustruhu a kryt je hezky stabilní.

Obrázek

Do zadních T drážek supportu jsem si vyrobil další svislý posuv s deskou, na kterou mohu šroubovat svěrák nebo upínky. Do universály upnotou frézou se krásně dělají drážky na pera či jiné drobné frézování. Na foto ještě není namontovaná upínací deska.

Obrázek
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3324
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 1. 2017, 9:43

pěkné to máš akorát ten potenciometr bych dal na lepší místo aby byl poruce v pravo vedle suportu podobně jak na RD-čku
takto když optimalizuješ rychlost tak nevidíš dobře na špónu možná i central stop by tam mohl být.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

10. 1. 2017, 11:55

Ahoj,

ohledně toho umístění máš pravdu, už jsem si toho mnohokrát všiml že by bylo lepší, mít to po pravé ruce.

Mám objednané digitální odměřování z aliexpressu tak možná pak při jednom předělám ovládací pavel i s odměřováním na druhou stranu.

Ještě zvažuji montáž otáčkoměru ale prozatím jsem neviděl žádné elegantní řešení, které by se mi líbilo.

Jirka
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3324
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 1. 2017, 12:11

No otáčkoměr asi nebudeš potřebovat, ale zajímavé by bylo toto:
Když budeš mít odměřování, tak pokud bude mít i referenční značky, tak by šla udělat taková vychytávka.
Automatický výpočet řezné rychlosti se zobrazením aktuální hodnoty.
Třeba vbd destičky fungují dobře jen v správném rozsahu řezné rychlosti...dál by šlo udělat i automatická změna otáček v závislosti na průměru atd ale to bys musel vzít procesor a celé to udělat, nebo nechat udělat.
Jo a měnič umí zobrazit otáčky a umí i korigovat zobrazené hodnoty když je vložená převodovka ale né každý to umí.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

10. 1. 2017, 1:05

Ahoj,

menič to sice umí ale nevím, jak ot dostat do zorného pole. Můžu to zobrazit na displeji měniče ale ten je stějně dole v rozvaděči...

Jsou další tři možnosti:

1. Použít analogový výstup měniče, který bych zparametroval jako požadované nebo výstupní otáčky, použil nějaký analogový převodník a zoprazil to na LED čítači (např. 4 digity)
2. Připojit měnič přes sběrnici s levným PLC nebo logem a k tomu vizualizační panel (to je dost drahé řešení)
3. Indukční čídlo a levný otáčkoměr (takové neprofesionální řešení a nevým kam umístit čislo)

VBD destičky používám spíše na vyšší otáčky (lepší povrch). Zkusil jsem v číně koupit na zkoušku destičky ale mam problém, že mi netvoří šponu jako spirálu ale dělá mi to takový nekonečný drát a nevím, čím je to způsobené.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3324
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

10. 1. 2017, 1:27

VBD je velké množství a záleží i na materiálu. No a ohledně měření otáček bych udělal tu třetí variantu a dal bych čidlo do vřeteníku, nebo na řemenici vřeteníku kousek plíšku indukční snímač a jeto. Tam je vlsatně ještě předloha, tak sundat plech co kryje soukolí u univerzály a namontovat tam, nebo na opačný konec z venku na levé straně
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

10. 1. 2017, 1:36

Ahoj,

řemenice mě také napadla ale furt bych musel pracovat s dělení 1:8. Do oleje se mi čidlo dávat nechce. Jedině opačný konec vřeteníku.

Máš zkušenost s nějakým tímto otáčkoměrem co bys doporučil?


Ohledně destiček z číny. Vím, že záleží na mnoha faktorech, destiček používám více druhů. Vždy šlo o Pramet nebo jiné "značkové" ale nikdy se mi "drát" neutvářel, vždy herčí či ošklivější špona. Až u těchto čínských. Zajímavé. :-)


Obrázek
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 1. 2017, 4:07

odměřování bych si dal někam nad vřeteník na oči a ovládání někam doprava k ruce, třeba na suport

většina i levných otáčkoměrů umí dělit / přepočítávat pulzy na otáčku

já jsem spokojený s tímto http://www.ebay.com/itm/Frequency-Count ... Sw5VFWLz0l
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

11. 1. 2017, 6:37

Díky za tip. Našel jsem to i u číňana na aliexpressu za pár korun

https://www.aliexpress.com/item/2016-Br ... f45dc58870

Za pokus nic nedám, jen musím pořádně rozmyslet, jak připevnit magnet na matici vřetena. Přemýšlím o přilepení. Nechce se mi do toho dělat závity.

Jirka
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 1. 2017, 7:45

OK, ale to je jiná kategorie otáčkoměru - to co jsem dával jako odkaz umí dělit = jde to nastavit podle převodu/snímače - že to zobrazí správně otáčky i když na vstupu bude víc jak jeden pulz na otáčku nebo dokonce méně jak jeden pulz na otáčku. Ne vždy je to potřeba, ale někdy se to muže hodit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

11. 1. 2017, 8:37

Ahoj,

souhlasím s tebou. V případě že bych dal snímač přímo na vřeteník tak přepočet nebude třeba.

Jirka
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

13. 1. 2017, 3:48

Bohy075 píše:V rámci instalace měniče jsem přepracoval celou elektroinstalaci.
Jako elektrikář bych měl několik zásadních připomínek k Tvému "přepracování elektroinstalace". Máš tam i docela zásadní bezpečnostní chyby (posuzuji tedy dle přiložených fotek a schématu zapojení). Jestli by Tě to zajímalo tak zkus prostudovat tuto normu: https://ulozto.cz/!MMVrRncRH/csn-en-602 ... adavky-pdf" onclick="window.open(this.href);return false; a možná pak na to přijdeš i sám.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

13. 1. 2017, 5:20

Mam strojarnu na Cvut a tak elektro normy jsou pro me Španělska vesnice. Určitě to není krok zpět co se tyče původní elektroinstalace a funguje to k me naprosté spokojenosti. :-)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7230
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 1. 2017, 5:42

Bohy075 píše:Mam strojarnu na Cvut a tak elektro normy jsou pro me Španělska vesnice. Určitě to není krok zpět co se tyče původní elektroinstalace a funguje to k me naprosté spokojenosti. :-)
bože dobrej....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“