CNC tak trochu univerzální :)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2017, 4:16

filla píše:
azamo píše:Jenomže ten píst působí lineárně ,na to je tam vzduchový zásobník .
muzes dat odkaz na plynovou vzperu, ktera ma v cele delce vysuvu konstanti silu?
Vidím to na problém s 1/4 viagry -nepíchá jenom popichuje :mrgreen:
Vzpěra se zásobníkem funguje dostatečně dobře pro tyhle aplikace,pro hnidopichy je možný dát redukčák +přetlakový ventil a udržovat skoro konstantní tlak připojením na vzduchový rozvod kterej hnidopiši zajisté mají.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

9. 11. 2017, 4:20

madmax_cz píše:Set zde v jiném vláknu zmiňovaný sice za 14000,- po slevě ale předpokládám, že jsou to B2 a bez DPH a bez kabelů ..... takže vlastně za 20.000 jedna osa ( cena opět nesrovnatelná ) :)
Jak nesrovnatelná? Porovnávaš ty vôbec porovnatelné varianty? Pozeral si na ten ich cenník (TEKNIC)? :?
Lebo pokial si dobre pamatám, tak dačo porovnateľné k tomu 14 tis. setu od DELTY tam začinalo dakde okolo 500-600 USD. A to je, prosím pekne, tiež cena bez DPH, bez cla, bez dopravy, a bez ZDROJA! :roll:
madmax_cz píše:ani s "pouze 3200 imp/ot" nevyužiji plné rozlišení encoderu"
Panenko skákavá! :lol: Možno to vyznie šokujúco, ale ver tomu, že "využitie uživateľom" je ten najposlednejší z najposlednejších dôvodov, prečo tam to rozlíšenie také je.
V prvom rade tam je pre DRIVER. A ak je driver dobrý, dokáže krásne zúžitkovať aj desiatky miliónov p/ot.

Každopádne, pár tipov:
• porovnávaj hrušky s hruškami :wink:
• na klasické DC servo (so štetinkami) sa vyprdni.
• na tzv. "EasyServo" sa tiež vyprdni. Tie strčí do vačku aj podstatne lacnejšie čínske integrované AC servo (napr. od JMC link).
• a na krokáče sa už úplne (ale že úúúplne) vyprdni! :lol:
• 750W servo ti na tú mašinu bude viac ako dostatočné (aj 400W by bolo asi stále dosť). Schopnosť 300-350% preťaženia dokáže divi.
• a na MACH sa vyprdni tiež! :D
• ohľadom riadenia nerieš čínske experimenty/exkrementy, a radšej choď do dačoho overeného. Ja by som odporučil kombináciu s LinuxCNC/MachineKit. EtherCAT, MESA (step/dir), a pod. A potom ešte existujú aj takéto alternatívy: Sinumerik 808D (step/dir). Prípadne bude začiatkom roka dostupná ešte jedna, myslím že docelá zaujímavá alternatíva odomňa (high-end servo + riadenie, všetko po optickej zbernici, plne zladené s LinuxCNC/MachineKit), no to je momentálne ešte stále v štádiu vývoja (vývoj HW ukončený, SW v štádiu dokončovania a následného dolaďovania FW a drivera). To len tak na okraj :wink:

PS: To kolko máš tých lineárov? :shock: a kde si to všetko pokradol? :lol:
pekné pekné :) Budú aj dáke nazvyš, pre prípadný predaj/barter? :wink:
 
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2017, 4:35

OompaLoompa píše: pekné pekné :) Budú aj dáke nazvyš, pre prípadný predaj/barter? :wink:
 
Budou :wink: :mrgreen: většina projektů se stejně neuskuteční ,stačí půl roku až rok počkat :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
madmax_cz
Příspěvky: 40
Registrován: 9. 10. 2017, 11:20

9. 11. 2017, 4:55

OompaLoompa píše:
PS: To kolko máš tých lineárov? :shock: a kde si to všetko pokradol? :lol:
pekné pekné :) Budú aj dáke nazvyš, pre prípadný predaj/barter? :wink:
 
Ad 1) měl jsem původně na mysli DC serva a tys je cenou přirovnal k AC delta na což jsem reagoval jako na nesrovnatelné.

Ad2) poznámku k rozlišení encoderu jsi asi záměrně nekopíroval celou...... Měl to být vtip 😀

Ad 3) kolik lineárů potřebuješ? Jsou i přes velikou slevu poměrně dost drahé. Cca 7000 kolejnice a 2 vozíky. K dispozici je asi 20 takovýchto setů.

Ad4) zajímá mě tvůj způsob řízení a těším se na odladěnou verzi. Programoval jsem mašiny v HSM a mám svou licenci sprutcam 😀

Ad5) nejsem žádný blbec 😀😀😀
Naposledy upravil(a) madmax_cz dne 9. 11. 2017, 7:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

9. 11. 2017, 6:22

madmax_cz píše:Ad 1) měl jsem původně na mysli DC serva a tys je cenou přirovnal k AC delta na což jsem reagoval jako na nesrovnatelné.
DC serva? :? Ja tam vidím len zmienku a link na BLDC od TEKNIC - čo ani náhodou nie je to isté ako "DC servo".
madmax_cz píše:Ad2) poznámka k rozlišení encoderu jsi asi záměrně nekopíroval celý...... Měl to být vtip 😀
Zámer by som tam nehladal. Kopíroval som vety, ktoré mi klali do očí :lol:
Ak to mal byť len vtip, ktorý ma ale na svetelné roky obletel, tak samozrejme beriem s5 :roll:
madmax_cz píše:Ad 3) kolik lineárů potřebuješ? Jsou i přes velikou slevu poměrně dost drahé. Cca 7000 kolejnice a 2 vozíky.
Ak to sú fungl nové originály (ne-čínske, a nie z vadnej série :lol:), tak to nie je zlá cena. Ešte popremýšlam, a prípadne sa ozvem :)
madmax_cz píše:Ad5) nejsem žádný blbec 😀😀😀
Děkuji za info. Zapíšu si :mrgreen:

Mne sa len zdalo, že popytuješ názor dakoho, kto sa do problematiky aspoň ako-tak vyzná. Omlouvám se, ak som tomu zle pochopil, a zcela zbytočne ti mojimi názormi zaprasil vlákno :|
 
madmax_cz
Příspěvky: 40
Registrován: 9. 10. 2017, 11:20

9. 11. 2017, 6:53

OompaLoompa píše:  
samozřejmě, že budu rád za každou radu a to hlavně ohledně elektroniky což je evidentně tvůj obor (můj bohužel zatím ještě ne)..... a díky tvému prvnímu příspěvku jsem si o tom byl nucen něco nastudovat, abych vůbec věděl na co se případně ptát.
Na to konto jsem narazil třeba na YASKAWA 750W SGD7S-5R5A00A+SGM7J-08AFC6S za cenu cca 600 eur -nový set s katalogovou cenou 1250 eur..... servo je parádní jen ještě potřebuju někde najít a nastudovat ten driver. Na stránkách výrobce popisují detailně
pouze zbývající dva tipy měničů .... nebo jen špatně hledám :)

.....lineáry jsou samozřejmě fungl nové ..... cena na internetu 290 euro 1 vozík a 288 euro 1m kolejnice..... takže ceny více než lidové :)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 11. 2017, 7:15

madmax_cz píše:Na to konto jsem narazil třeba na YASKAWA 750W SGD7S-5R5A00A+SGM7J-08AFC6S za cenu cca 600 eur -nový set s katalogovou cenou 1250 eur..... servo je parádní jen ještě potřebuju někde najít a nastudovat ten driver. Na stránkách výrobce popisují detailně
pouze zbývající dva tipy měničů .... nebo jen špatně hledám :)
Jake 2 typy měničů?
K SGD7S-5R5A00A dokumentace je bez problémů k dispozici:
https://www.yaskawa.com/delegate/getAtt ... k_12_0.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Obecně Yaskawa má dobrou a dobře dostupnou dokumentaci.
madmax_cz
Příspěvky: 40
Registrován: 9. 10. 2017, 11:20

9. 11. 2017, 7:21

Mex píše:
madmax_cz píše:Na to konto jsem narazil třeba na YASKAWA 750W SGD7S-5R5A00A+SGM7J-08AFC6S za cenu cca 600 eur -nový set s katalogovou cenou 1250 eur..... servo je parádní jen ještě potřebuju někde najít a nastudovat ten driver. Na stránkách výrobce popisují detailně
pouze zbývající dva tipy měničů .... nebo jen špatně hledám :)
Jake 2 typy měničů?
K SGD7S-5R5A00A dokumentace je bez problémů k dispozici:
https://www.yaskawa.com/delegate/getAtt ... k_12_0.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Obecně Yaskawa má dobrou a dobře dostupnou dokumentaci.
Toto jsem četl. Ale nenašel... říkám, že elektronika není moje silná stránka :)
Naposledy upravil(a) madmax_cz dne 10. 11. 2017, 9:14, celkem upraveno 1 x.
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2017, 7:27

Ja jsem spíš zvedavej na samotnou stavbu, řešíš to na zakázku nebo u svého chlebodárce?
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
madmax_cz
Příspěvky: 40
Registrován: 9. 10. 2017, 11:20

9. 11. 2017, 7:33

piskoteek píše:Ja jsem spíš zvedavej na samotnou stavbu, řešíš to na zakázku nebo u svého chlebodárce?
Řeším to u sebe v dílně a pro sebe.

A zeptám se tě na ty vzduchové vzpěry na Z.

Pořád si myslím, že je to pro takovéto servo kontraproduktivní prvek.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 11. 2017, 7:42

madmax_cz píše:Ale nepochopil způsob komunikace s jejich tuning softem a označení analog
Strana 2-9.
One of the following is selected:
Sign + pulse train, CW + CCW pulse trains, and
two-phase pulse trains
with 90 phase differential

Umí to DIR/STEP a má to FeedForward.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2017, 7:50

madmax_cz píše:
A zeptám se tě na ty vzduchové vzpěry na Z.

Pořád si myslím, že je to pro takovéto servo kontraproduktivní prvek.
Kontraproduktivní prvek je stavět hračku když se dá koupit jetá dospělá jen zrepásnout.
Vyvážení Zka bez přidání hmoty která zvýší setrvačnost soustavy asi není na škodu ,ale taky můžeš přidat na výkonu serva a dál se tomu nevěnovat.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2017, 8:00

pro tvoji představu japonskej Brother s rozjezdama cca 420x300x300 - litinová profi mašina na lineárech, váha 2tuny, vřeteník s motorem může vážit odhadem 120kg, lítá to bez jakékoliv kompenzace Zka 24m/min se zrychlením 1,5G s 1kW servem... to servo je zatížené v průměru na rychloposuvu na cca 35% při zrychlení zlomek sekundy to jde na 290%.. originál servo tam bylo 710W a lítalo to na původním systému o něco pomaleji..
u toho tvého strojku budeš mít na Zku pár desítek kg, tak se na takovéhle věci s klidem vykašli.. budeš mít jiné důležitější starosti..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
madmax_cz
Příspěvky: 40
Registrován: 9. 10. 2017, 11:20

9. 11. 2017, 9:11

Půjdou serva připojit k něčemu podobnému. Chápu to správně jako náhradu MACHu? :)
Přílohy
ovladaci panel.jpg
Naposledy upravil(a) madmax_cz dne 10. 11. 2017, 10:17, celkem upraveno 2 x.
r4cv
Příspěvky: 2701
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

9. 11. 2017, 9:14

Na zetko ale treba počítať so servom s brzdou. Len aby si nenakúpil dopredu a potom nemusel vymýšľať.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“