Jakou čínu .... zkušenosti

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

31. 1. 2024, 6:27

Možná alternativa k Paulimotům a jiným slušným stolním čínám....?

https://youtu.be/FBCplCpTZBs?si=GCX5wUBZUU8uiIpG

https://youtu.be/IcjOVA6fN0c?si=K5G11eSBB5YuvyaJ

Těch Cyrrteců je samozřejmě víc.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

31. 1. 2024, 8:39

Ahoj, ten Cyrrtec se do té propagace celkem pustil, vyskakuje mi to snad všude (evidentně jsem taky cílovka) a vypadá to poměrně pěkně. Každopádně bych se rád podělil o zkušenost s jinou značkou.
Už to budou 2 roky, co jsem si pořídil vrtačkofrézku od polské společnosti Cormac, konkrétně model ZX7032G.

https://www.cormak.pl/pl/frezarko-wiert ... -400v.html

Jde pochopitelně o činu jako ostatní ale rozhodně vyšší kvality. Je to poměrně neobvyklá konfigurace, na tyto strojky poměrně masivní podstavec i sloup, frézovací hlava je s převodovkou a 3f motorem (dnes u těchto strojů frčí BLDC motory jen s elektronickou regulací otáček). Ve vřetenu je kužel MK3, což je pro tuto hlavu s převodovkou opět nestandartní (obvykle u jen u větší frézky s MK4).

Na počátku po rozbalení stroje jsem udělal rozborku a sborku kvůli stěhování do patra a pečlivé montáži odměřování. Bylo to i celkem praktické pro omytí velkého množství konzervační vazelíny/oleje.

Po sestavení už ji jen používám skoro na denní bázi. Musím říct, že jsem opravdu spokojený a nelituju jediné koruny kterou jsem dal za nový stroj. Kromě menšího opravy v elektrice jsme neměl potřebu cokoliv opravovat nebo nějak extrémně vylepšovat. Pod frézku jsem vyrobil celkem masivní podstavec na štelovacích nohách které sedí na hokejových pucích. Pod to skříňka z Hornbachu.

Asi by to tu bylo na několik stránek, kdybych měl popsat všechno, co jsem s mašinkou už vyrobil a jak s ní pracuju tak pokud by někoho něco konkrétního zajímalo, ptejte se.
Přílohy
IMG_8302-compressed.jpeg
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5242
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

31. 1. 2024, 9:16

Když koukam na vase masinky, tak si rikam jakej jsem asi rozmazlenej :shock:
Prosel jsem celou cestu hobíka od stolni malé BFky k dnešní FNce, vzdy po čase jsem zjistil, ze je neco blbě, bfka malo tuhá, ale to mi tak nevadilo, delal jsem fakt malé věci, ale chybějící posuv motorem mě štval hodně. U kamarada jsem zkusil fn22 a chtel zmenu. Po nejake době z toho byla Avie, mk4, krasnej stav, montaz dro, spokojenost.
Po par letech zase zjisteni, ze delam vetsi veci, ze mam mensi zko, ze mi chybi rychloposuv, ale to par let trvalo. Ted jsem se svoji fenkou naprosto spokojenej, samo koukám po strojich, ale vim ze ke me nic vetsiho nenastehju. Takze u me konečný model. Proto obdivuju, ze vam staci rucne klickama a ani s nejakym provizo pohonem aspoň na xko :shock:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

1. 2. 2024, 5:39

Charon píše: 31. 1. 2024, 9:16 Když koukam na vase masinky, tak si rikam jakej jsem asi rozmazlenej :shock:
Prosel jsem celou cestu hobíka od stolni malé BFky k dnešní FNce, vzdy po čase jsem zjistil, ze je neco blbě, bfka malo tuhá, ale to mi tak nevadilo, delal jsem fakt malé věci, ale chybějící posuv motorem mě štval hodně. U kamarada jsem zkusil fn22 a chtel zmenu. Po nejake době z toho byla Avie, mk4, krasnej stav, montaz dro, spokojenost.
Po par letech zase zjisteni, ze delam vetsi veci, ze mam mensi zko, ze mi chybi rychloposuv, ale to par let trvalo. Ted jsem se svoji fenkou naprosto spokojenej, samo koukám po strojich, ale vim ze ke me nic vetsiho nenastehju. Takze u me konečný model. Proto obdivuju, ze vam staci rucne klickama a ani s nejakym provizo pohonem aspoň na xko :shock:
Z tvého pohledu a zkušeností je jasný, že my jsme pořád blíž začátku cesty k výběru toho ideálního stroje. Mít dílnu v přízemí, pravděpodobně uvažuju o větší FNce než je tvoje fenka nebo o FA3U. Tyhle stroje do patra hold ale nevynesu a pokud by se mi to náhodou povedlo, zatížením stropu bych se určitě velmi rychle dostal zase do přízemí. Ta moje vrtačkofrézka stojí hned vedle Svoboďáka JSO4, pak tam mám malou sloupovou vrtačku s křížový stolem od Aciery, hoblíka HO20, malá původně páková frézka, a ještě jedna vrtačka od Svobody. Svářečku a pásovku skoro nepočítám, ty skoro nic neváží. Suma sumárum, bral bych radši tvoje problémy s úzkými “futry” než váhový limit. Do té doby to budou lehčí stroje s omezenou tuhostí se kterou se dá taky pracovat, když u toho člověk přemýšlí a ví kde jsou limity stroje.
Do té doby musím shánět baby magnetku, kterou bych tam ještě někde narval :lol:
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

1. 2. 2024, 7:35

Charon píše: 31. 1. 2024, 9:16 Když koukam na vase masinky, tak si rikam jakej jsem asi rozmazlenej :shock:
Prosel jsem celou cestu hobíka od stolni malé BFky k dnešní FNce, vzdy po čase jsem zjistil, ze je neco blbě, bfka malo tuhá, ale to mi tak nevadilo, delal jsem fakt malé věci, ale chybějící posuv motorem mě štval hodně. U kamarada jsem zkusil fn22 a chtel zmenu. Po nejake době z toho byla Avie, mk4, krasnej stav, montaz dro, spokojenost.
Po par letech zase zjisteni, ze delam vetsi veci, ze mam mensi zko, ze mi chybi rychloposuv, ale to par let trvalo. Ted jsem se svoji fenkou naprosto spokojenej, samo koukám po strojich, ale vim ze ke me nic vetsiho nenastehju. Takze u me konečný model. Proto obdivuju, ze vam staci rucne klickama a ani s nejakym provizo pohonem aspoň na xko :shock:
Míro, u tebe se ty frézky jeden čas točily jako svatí na Orloji.) Jsem rád, že jsi našel finální stroj, ať dlouho slouží.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

1. 2. 2024, 8:40

jama píše: 17. 1. 2023, 9:14 Vlastní někdo ze zde přítomných Paulimot PM3700? Mohu požádat o reference ne/spokojenost s tímto strojem? Díky. https://www.paulimot.de/drehbank/PM3700/dro
Vypadá to jako klon populární CMJxxx. Ze stejné stáje bude i ten Cyrrtec. Vypíchnu jedinou špatnou věc, pro mě podstatnou. Univerzála je napevno s osou vřetene. Ne že by nešla sundat, ale zůstává tam deska. Takže jakákoliv výměna univerzály znamená nové seřizování. Nebo to úplně předělat.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

1. 2. 2024, 12:21

Pouze ten nejdražší Cyrrtec bez převodovky s MK5 má Cam-lock.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2024, 7:55

pafik píše: 1. 2. 2024, 8:40 ...... Vypíchnu jedinou špatnou věc, pro mě podstatnou. Univerzála je napevno s osou vřetene. Ne že by nešla sundat, ale zůstává tam deska. Takže jakákoliv výměna univerzály znamená nové seřizování. Nebo to úplně předělat.
napadlo mně to samé :) to je hodně zajímavé, že to dělají vcelku už i ta výrobní náročnost oproti závitu/camlocku je mnohem vyšší...ale možná jsem něco přehlídl
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2691
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

1. 2. 2024, 11:03

Já si myslím, že to dělaj právě proto, že to vychází levnějc, ale třeba ne. Nicméně by to bylo logický - levnej soustruh, levná technologie. Vymrsknou to na jedno upnutí a je to :) .
Ještě mě napadlo, že samotné řešení vřetene pevně spojeného s přírubou není možná levnější, než camlock nebo kužel, který mají některé levné soustruhy, ale jako celek včetně univerzály to pak levnější vyjde.
seda8
Příspěvky: 44
Registrován: 28. 4. 2019, 7:51
Bydliště: Praha 8

5. 2. 2024, 4:31

zexner píše: 31. 1. 2024, 8:39 Ahoj, ten Cyrrtec se do té propagace celkem pustil, vyskakuje mi to snad všude (evidentně jsem taky cílovka) a vypadá to poměrně pěkně. Každopádně bych se rád podělil o zkušenost s jinou značkou.
Už to budou 2 roky, co jsem si pořídil vrtačkofrézku od polské společnosti Cormac, konkrétně model ZX7032G.

https://www.cormak.pl/pl/frezarko-wiert ... -400v.html

Jde pochopitelně o činu jako ostatní ale rozhodně vyšší kvality. Je to poměrně neobvyklá konfigurace, na tyto strojky poměrně masivní podstavec i sloup, frézovací hlava je s převodovkou a 3f motorem (dnes u těchto strojů frčí BLDC motory jen s elektronickou regulací otáček). Ve vřetenu je kužel MK3, což je pro tuto hlavu s převodovkou opět nestandartní (obvykle u jen u větší frézky s MK4).

Na počátku po rozbalení stroje jsem udělal rozborku a sborku kvůli stěhování do patra a pečlivé montáži odměřování. Bylo to i celkem praktické pro omytí velkého množství konzervační vazelíny/oleje.

Po sestavení už ji jen používám skoro na denní bázi. Musím říct, že jsem opravdu spokojený a nelituju jediné koruny kterou jsem dal za nový stroj. Kromě menšího opravy v elektrice jsme neměl potřebu cokoliv opravovat nebo nějak extrémně vylepšovat. Pod frézku jsem vyrobil celkem masivní podstavec na štelovacích nohách které sedí na hokejových pucích. Pod to skříňka z Hornbachu.

Asi by to tu bylo na několik stránek, kdybych měl popsat všechno, co jsem s mašinkou už vyrobil a jak s ní pracuju tak pokud by někoho něco konkrétního zajímalo, ptejte se.
Mám obdobu, která je v podstatě stejná, jen má natáčecí stůl a tím pádem je těžší.

https://allegro.pl/oferta/frezarko-wier ... 6618767288

Jen jsem dodělal hloubkový doraz pro vrtání, zvedl sloup o 100mm a pod vřeteno jsem dal plynové vzpěry pro lehčí zvedání a spouštění.

Moje vrtfréz má ocelové kalené kola v převodovce - měl jsem to po roce provozu rozebrané.
Nemohu si na ní stěžovat. Na malé věci a přesné vrtání vč. závitů super a na velké věci mám větší frézku.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5242
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

5. 2. 2024, 4:43

Za skoro 60 papírů :shock: a na prvních fotkách s pohonen v Xku, na dalších už bez :lol: :lol:
Nevím proč kupovat tohle na malé věci, když máš teda dospělou... Závituju běžně na fence od M3 do M14 a na přesnost a rychlost si teda nestěžuju :)
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
seda8
Příspěvky: 44
Registrován: 28. 4. 2019, 7:51
Bydliště: Praha 8

5. 2. 2024, 5:32

Charon píše: 5. 2. 2024, 4:43 Za skoro 60 papírů :shock: a na prvních fotkách s pohonen v Xku, na dalších už bez :lol: :lol:
Nevím proč kupovat tohle na malé věci, když máš teda dospělou... Závituju běžně na fence od M3 do M14 a na přesnost a rychlost si teda nestěžuju :)
Na větší frézce nemám výsuvnou pinolu, tudíž závitovat moc dobře nejde. Zase má všechny 3 posuvy. na Vrtfrézce stejně dělám 85% věcí a jsem spokojen. Před 3mi lety vyšla na 42k.
zexner
Příspěvky: 160
Registrován: 10. 9. 2018, 2:37
Bydliště: Hradec Králové

6. 2. 2024, 6:55

seda8 píše: 5. 2. 2024, 5:32
Charon píše: 5. 2. 2024, 4:43 Za skoro 60 papírů :shock: a na prvních fotkách s pohonen v Xku, na dalších už bez :lol: :lol:
Nevím proč kupovat tohle na malé věci, když máš teda dospělou... Závituju běžně na fence od M3 do M14 a na přesnost a rychlost si teda nestěžuju :)
Na větší frézce nemám výsuvnou pinolu, tudíž závitovat moc dobře nejde. Zase má všechny 3 posuvy. na Vrtfrézce stejně dělám 85% věcí a jsem spokojen. Před 3mi lety vyšla na 42k.
Souhlas, taky na tom udělám naprostou většinu věcí. Já jsem pořizoval před dvěma lety cca za 36k. Navíc FNka může stát kolik chce ale abych ji dostal do dílny, musel bych shodit střechu a podat si ji jeřábem a současně bych musel podepřít strop.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

7. 2. 2024, 5:07

tumlik píše: 1. 2. 2024, 7:55
pafik píše: 1. 2. 2024, 8:40 ...... Vypíchnu jedinou špatnou věc, pro mě podstatnou. Univerzála je napevno s osou vřetene. Ne že by nešla sundat, ale zůstává tam deska. Takže jakákoliv výměna univerzály znamená nové seřizování. Nebo to úplně předělat.
napadlo mně to samé :) to je hodně zajímavé, že to dělají vcelku už i ta výrobní náročnost oproti závitu/camlocku je mnohem vyšší...ale možná jsem něco přehlídl
Asi přehlídl - Musíš myslet politicky! :lol: Pokrok nazastavíš!
On číňan taky není (na rozdíl od jeho spokojených :lol: zákazníků) blbej a tak to z toho jednoho kusu obvykle nedělá. Je to v lepším případě slisovaný a svařený z nějakýho bláta, v horším pouze složený a sesmrklý ("svařený") a pak zase nakonec akorát přetočený
Viz obrázky třeba -
https://vi.aliexpress.com/item/10050042 ... ry_from%3A
a nebo
https://vi.aliexpress.com/item/10050042 ... ry_from%3A
LukasGunther
Příspěvky: 441
Registrován: 14. 3. 2017, 3:53

8. 4. 2024, 5:57

Zdravím,

V práci máme na takové to smouleni soustruh Bernardo 400

A teď otázka řeže vám to dobře závity??

Už jsem zkoušel nastavit stoupání 2 mm a řeže to cca stoupání 1.8mm pak jsem nastavil stoupání 5 a řeže to stoupání cca 4,5mm

Viz příloha nastaveno na 1.5 a měrka tak vůbec nejde..

Co sakra dělám špatně??
Přílohy
17125521984191054804178388078570.jpg
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“