eloxovani

Odpovědět
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 6:50

Ja si tiez myslim ze na doma to staci. Otazka je tiez kto od toho co ocakava. Pre mna je dolezitelsie zlepsenie mechanickych vlastnosti povrchu, konktretne oteruvzdornost.
Uživatelský avatar
sysel
Příspěvky: 655
Registrován: 12. 6. 2007, 9:24
Bydliště: Šenov u Ostravy
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 7:40

Řeknu to tak, pokud tam budou malé bílé flíčky, a bude to vypadat jak modrá mochomůrka, tak klidně, to by mi ani až tak nevadilo.. Ale ty tmavší a světlé fleky nevypadají moc pěkně... A musíme uznat, že dneska prodává obal a vzhled :cry:
5/2007 přístup na přestavěnou BF20
5/2009 dokončeno vlastní CNC
http://cnc.usysla.eu/
Uživatelský avatar
zdviza
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2009, 1:25
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 12:37

Tak s tímdle jsem se také potýkal, a měl sem tam dva problémy, tím největším byla správná hustota barvící lázně a její teplota, protože jsem ladil převážně odstín oranžové až zlaté, tak to bylo dost zdlouhavé bádání, ale nakonec se podařilo a dost zásadní zlepšení nestalo pokud celou dobu barvení se lázeň promíchává (laboratorní míchadlo). Druhým problémem nestejnoměrně vyloučené vrstvy oxidů (mapování), bylo znečištění protipólů, stačilo je dát na 3 minuty do 10% louhu pak opláchnout a ejhle už mapy nebyly vidět.
Libor
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 2:07

V Aeru jsem to pozoroval několikrát - byly tam vany a do nich se potápěl celej trup L-39 albatrosa. Takže si každej tu kádinku jistě dokáže představit:) Míchání ze zajišťovalo pravidelným posouváním vlastně ponořováním a vytahováním k hladině. Ano, je to nutnost.. Z toho plyne že lepších výsledků dosáhnete doma ve válcové nádobě a neustálým potápěním a vytahováním výrobku těsně pod hladinu.
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 7:53

V Aeru jsem to pozoroval několikrát - byly tam vany a do nich se potápěl celej trup L-39 albatrosa
Se mi zdá že nás tady trochu nebo spíš víc lakuješ. Já zas dělal v Letu Kunovice a tam se rozhodně celá L410 nepotápěla do eloxovací lázně. Eloxovalo se to po jednotlivých dílech. Jak bys tu H2SO4 dostal ze všech spár, záhybů a šterbin mezi snýtovanými plechy. Nehledě na to že celý trup je sestavený z různých materiálů a každý zyžaduje jinou technolodii pro eloxování.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

4. 6. 2009, 8:44

myslel sem tohohle:)))))))))
http://forum.rcmodell.hu/index.php?topic=41438.0

ale vážně, jo dělál se celej trup a měkde na netu jsou fotky zkusim najít
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

4. 6. 2009, 11:15

Tý brďo - Pavle to, že válíš i hungárštinu, to jsme netušil :shock: :lol:
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2009, 12:41

jó napot kívánok pane, tohle jinak nemluví Bohu žel..
památka na košickou výšku Obrázek Obrázek
Přílohy
katika.jpg
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

5. 6. 2009, 9:00

Jak bys tu H2SO4 dostal ze všech spár, záhybů a šterbin mezi snýtovanými plechy. Nehledě na to že celý trup je sestavený z různých materiálů a každý zyžaduje jinou technolodii pro eloxování.

Myslím, že Pavel zkouší kolik G-éček při tom houpání zleva doprava snesem. :lol: 8)
Taky si myslím, že bys do půl roku našel na louce hromádku hliníkové soli uprostřed křídel namísto L-39 .. :lol: :lol: :lol:

A nebo jsou v Aeru koumáci a závěrečné vaření ve vřelé vodě po eloxu (uzavření pórů a neutralizaci) prostě totálně zvládli.
Ten kotel si nějak ale neumím představit. Taky mi mohlo něco uniknout a technologie jsou už někde jinde ..

P.S. Pavle, nebyla to náhodou nějaká lázeň představující něco jako základovku, nebo předstupeň před ní ?
To mi přijde realitě blíž. :wink:
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

5. 6. 2009, 9:07

Aeroomni píše:jó napot kívánok pane, tohle jinak nemluví Bohu žel..
památka na košickou výšku Obrázek Obrázek
Jo jo, psina, psina, ale největší psina je, že tatíka nezapře ani náhodou :!: .. :idea: :wink:
Jinak jó napot kívánok netuším (pozdrav ???), musel bych se optat máti, ale od ní a od babičky jsem to jako děcko slyšel pořád.
Jj, je to tak, po máti jsem maďar jako poleno .. :wink:
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2009, 10:56

Taky si myslím, že bys do půl roku našel na louce hromádku hliníkové soli uprostřed křídel namísto L-39
Křídla se dělaly jinde jen trup v aeru. Snad každýmu dojde že tam nemáčeli trup těsně předtim než ho odvezli do lakovny k finálnímu nástřiku ne?
jó napot kívánok
je dobrý den :lol:
no se zapřením byl problém, slečna maminka se vdala a donutila nového manžela aby si malou osvojil. Pak přišli třeba do krámu a prodavačky na celý kolo jééééé celá po tatínkovi!! Jen ne po tom,co jí ved malou za ruku. Okolí jí dávalo nezaměnitelnou podobou docela záhul a malá se v deseti dozvěděla, že Bůh k ní byl štědrý, tatínků má vícero a další je v
pořadí, protože mamina se právě rozváděla. Jinak se neboj nic, že si nevzpomene jak se řekne slovensky "oco treba mi novy mobil aj kredit"
Obrázek
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2009, 11:11

Solná lázeň (pracovní prostor 7000x1200x2400 mm)
a ještě někdo cekne, pošlu na něj Nera! Obrázek
Přílohy
lazen.jpg
Uživatelský avatar
TimeCop
Příspěvky: 395
Registrován: 27. 3. 2008, 10:03

5. 6. 2009, 11:17

Vzhledem k tomu, že jsem eloxoval homemade součástky na stolní optický přístroje v sírové lázni
(kyselina z baterky) tak pomlčím a ustupuju, nemám zase dostatek informací .. :lol: 8)
VW
Příspěvky: 92
Registrován: 13. 3. 2007, 11:37
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2009, 12:37

Ty trupy se samozřejmě kompletovaly už stříknutý základovkou - v rámci praxe jsem nějakou chvíli dělal v hale kde se kompletovaly - randál z nýtování se přeslechnout nedá.

Ta solná lázeň bude řekl bych spíše pro tepelné zpracování duralu (běhal jsem k podobným vanám se svazky právě ostříhaných polotovarů - frézované ručně podle šablon, ostříhnutá a začištěná místa po odstřihnutí takových oušek díky kterým to při frézování drželo v přípravku). Prošlo to vanou s ohřátým perchlorem nebo trichlorem (už nevím), pak zahřívání v solné lázni a prudké ochlazení v lázni s vodou. Po tepelném pracování byly cca 2 hoďky na to aby se z toho něco vyklepalo v přípravku. Pak to prošlo kontrolou, šlo na elox a ozákladovat do lakovny. Pak se to třeba vrátilo a nýtovaly se na to nanýtovací stopmatky. Plošky nýtků se zakáply barvou, znova výstupní kontrola a pak montáž do draku. Tohle jsem dělal pár měsíců po vyučení.

Ty vany na elox byly samozřejmě veliký, ale nejen kvůli velikosti dílů (takový hlavní nosník není zrovna malý stejně jako přepážka), ale eloxovalo se najednou - třeba celá 100ks série.
VW
Příspěvky: 92
Registrován: 13. 3. 2007, 11:37
Bydliště: Hořovice
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2009, 12:40

Teď koukám, že jsem se i trefil ;o)
A i vím odkud je ten obrázek ;o))))))))))))

http://www.aero.cz/en/heat-treatment.html
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“