nahrada hydraulickeho piestu

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

26. 1. 2010, 8:44

Mam tu hydraulicky piest cca 20cm dlhy, po vysunuti cca 25cm. sila staci cca 15 radsej 20kg a viac. Potrebujem ho nahradit elektricky polohovatelnym posuvom s presnostou polohy cca 0.5mm, radsej 0.2mm. Oproti hydraulike to musi byt rychlejsie .. ale zas ziadne zazraky ,. staci tych 5cm prekonat za 1 sec lepsie za 0.5sec.

Pozadovana je odolnost voci beznym poveternostnym podmienkam (dazd, blato, mraz, teplo) resp. podobna odolnost ako ma bezny hydr. piest.

Poloha musi byt snimatelna relativne + nejaky index na zaciatku .. resp. lepsie priamo absolutne suradnice. Resp. moze to mat priamo zadatelnu polohu napr. ako modelarske serva t.j. dlzka impulzu. Elektronika na to bude riesena samostatne takze na tom velmi nezalezi ako sa to odsnima/zreguluje.

Nema to byt kusovka takze radsej zhanam nejaky "komplet", ktory by sa na to dal pouzit.

(Jednu moznost, modelarske servo upevnene na vozicku linearneho vedenia, odtlacalo druhy vozicek, uz bola testovana . avsak cena modelarskych serv s takou silou a kov. prevodom je obludna).

Dik za kazdy navrh ..
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

26. 1. 2010, 10:27

To servo sa da vyrobit, elektronika na to je na webe aj v amaterskych radiach. Da pouzit silnejsi pomalsi motor, alebo sprevodovany, a na jeho os viacotackovy potenciometer. Dajmetomu sruba zo stupanim 5mm a 10 otackovy potenciometer. Da sa to navrhnut aj s napätovym komparatorom. Presnost by mala vyhovovat. Potom je este vhodnejsie posuvne digitalne meranie, verim ze by sa nasiel niekto kto by k tomu napisal program pre PIC alebo Atmel. Digitalna sublera vide o nieco viac ako precizny viacotackovy potenciometer.
Edit 1: este je varianta s tym tiahlom na oske sprevodovaneho motora a takisto obycajny 270 stupnovy precizny prachotesny potenciometer, ale vznika nelinearita v roznych uhloch natocenia.
Edit2: cim sa to bude ovladat ?
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

26. 1. 2010, 10:44

Niečo také bolo už pred 20-timi rokmi na traktoroch - konkrétne príves -balíkovač slamy mal piest na tuším odrezanie špagátu. Bolo to na pohľad ako hydraulický valec, ale vnútri bol elektromotor s prevodovkou. Chýbalo tam len snímanie polohy - boli tam len koncáky vpredu-vzadu. Možno to ešte nekde existuje. Ale asi to bolo dlhšie.
vlado
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

26. 1. 2010, 10:45

J0hny: nemyslim ze vami nacrtnuty hobby pristup je realny ;) Uz len doriesenie odolnosti proti vode bude vazny problem, nehovoriac ako sa to zachova pri -20 ;)

Hore som prave pisal .. ze to nema byt kusovka.. mozno sa bude jednat o nahradu aj 1000ks piestov ... a tym padom by som nerad projektoval komplexnu vyrobu .. ale radsej zobral "polotovar" kde sa uz len co to upravi (uchyty, pripadne doplni nejaky snimac polohy pokial to v polotovare nie je atd).

Mimochodm ovladat to naozaj bude AVR-ko pretoze je tam este komplexny subor inych vstupov (zaroven mi je jedno ci polohu snimam z potaku ez AD prevodnik alebo z inkrementalu) Toto nie je predmetom problemu. Problem je rozumne spolahliva mechanika za rozumnu cenu.

Edit: linearita nie je zauiimava je moznost ju softom dotlacit kam treba.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

26. 1. 2010, 10:58

No, hobby pristup, nemyslel som to zrovna sposobom pouzit autozdvihak a stieracovy motor so skodovky :roll:
Tak skuste ponuku linearnych aktuatorov, srubove, hrebenove... so snimacom polohy. Alebo nieco pouzitelne z auta, tiez to odolava prachu, spine, vonkajsim teplotam a ma to gumene konektory.
Edit: Tie aktuatory som myslel samozrejme uzavrete IP55 a viac, napr THK ma v ponuke aktuatory rod, a VLA-CT...
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2010, 4:31

Lineární motor pro polohování parobolické antény satelitu? Ten je hotovej, relativně levnej, je dělanej do venkovních podmínek .... jenom nevím, jak je rychlej, silnej bude dost.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

26. 1. 2010, 6:57

Tie na paraboly idu max 1cm za sekundu, velky prevod, aby sa to nepohlo pri napore vetra. Nudil som sa a overil som to :)
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2010, 4:54

Upravit převod?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

28. 1. 2010, 7:02

Vcera som zvazoval 8" pohon pre polarny zaves, ktory som experimentalne upravoval. Ale vysledok bol o tom, ze je nutne menit motor.. Jeho vykon, je pre tuto aplikaciu poddimenzovany. Obavam sa aj o prevody .. ked tam dam iny silnejsi motor ;)

Problemom tejto aplikacie je, ze potrebujem pomerne rychle a silne servo a nie je pozadovana ani dlha draha ani presnost. Kvoli tomu je ale ocakavana nizsia cena ako pri beznych linearnych pohonoch, ktore maju rozlisenie aj 1um, co ja nevyuzijem.

Zatial dik za napady.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

28. 1. 2010, 11:29

No, je pravda ze vyhovujuce aktuatory v ponuke sa pohybuju okolo 150 eur a viac... inac zhanam nieco podobne, akurat presnost mi je ukradnuta, na otvaranie prednej kapoty na aute. Mozno narazim na nieco pouzitelne pre K. Ked tak dam vediet.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“