Lineární snímač

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

21. 2. 2010, 7:00

Mimochodem - co jsem cetl dokumentaci, tak EMC by mel umet sekundarni odmerovani pro koreci polohy. Vicemene staci vytvorit druhou PID smycku pres linearni odmerovani, ktera upravuje vstupni signal do stepgenu (ktery muze ale nemusi mit zpetnou vazbu). Koeficienty se nastavi tak, aby to nezacalo oscilovat (myslim, ze relativne nizky proporcialni a vetsi integralni zisk pro linearni odmerovani a nulova integrtacni slozka pro samotny driver)

Staticka presnost by pak mela byt na presnosti linearniho odmerovani (dojede to pres integralni zisk), dynamicky je asi treba si s tim trochu pohrat.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 2. 2010, 7:08

To je sice hezký, ale já ještě na netu nenarazil na mašinu s EMC, co by to uměla. Určitě by se s tím někdo pochlubil. Jestli někdo na to narazíte, tak sem s odkazem.
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

21. 2. 2010, 8:01

Nasel jsem tohle, je to jen postup nastaveni: http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/emcinf ... n_One_Axis

mozna bude trosku sproblem s nastavenim parametru, aby tam nebyly znatelne prejezdy. Asi by to slo odsimulovat primo v EMC, zkusim se na to podivat (samotneho docela zajima ;-) )
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

21. 2. 2010, 8:26

TAk dal uz google moc nerika. Nekde na EMC forech je zminka, ze to jeho zakaznici pouzivaji.
Velky problem bude backlash. Bez nej by to melo fungovat celkem bez problemu, mozna jen troska ladeni. Kompenzovat backlash je asi daleko tvrdsi orisek, PID predpoklada +- liearni system, take vysledlkem muze byt oscilace kolem spravne polohy. Kybernetici ale urcite vymysleli, jak to resit. Ale co jsem koukal na tvoji masinku, tak tam asi backlash nebude problem, dokud nezacnes obrabet v tisicine ;-)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2010, 10:01

Emc samozrejmne umi krokac s enkoderem, to problem neni kdyz se vi jak na to. Dvojite PID pro jednu osu pouzivam napr. kdyz potrebuju index pro vreteno. Jednim PID se obrabi a druhym polohuje pri ATC. Moznosti v kombinaci s tim co vsechno EMC umi je tolik ze se neda jednoduse popsat obecny priklad pouziti v podstate lze EMC donutit k cemukoli a pokud neni zbyti lze si upravy provest az na urovni zdrojaku, protoze je FREE.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“