MN80 - Konkretne otazky ohladom renovacie, udrzby

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
MarosD
Příspěvky: 38
Registrován: 14. 8. 2023, 9:32

14. 8. 2023, 12:24

Ahojte,

vopred sa ospravedlnujem za samostatnu temu, no chcel by som to mat z dlhodobeho hladiska pohromade, co sa mi ako zaciatocnikovi hodi.

Kupil som si tento sustruh, pretoze sa venujem rekonstrukcii a renovacii velkym studiovym magnetofonom, kde casto potrebujem vyrobit nejake diely, alebo upravit (kladky, komutator DC motorov, ...). Proste mat sikovneho pomocnika. CNC 4-osu frezku uz mam, tak toto bude snad na dlhsi cas dostatocne. Naposledy som sustruzil nieco na priemyslovke, ale kedze sme boli elektrotechnicky odbor, tak sme to mali malo a som v podstate novacik. Jemnej mechanike, strojnictvu vsak aj prave vdaka tym magnetofonom rozumiem, aj som zrucny [ to len pre pripadne "podrypovane" prispevky, ze nemam na nic sahat :)) ]. Bazim po postrehoch ludi, co tento sustruh maju a su s nim zziti.

1. Sustruh som kupil v originalnom stave aj s prislusenstvom.

2. Sustruh som najprv demontoval a chcem dat do poriadku ten originalny stol. Cital som aj tu na fore, ze to niekto menil za iny a ze ten stol je nevhodny, avsak...mam rad originalitu a chcel by som ho zachovat. Po rokoch tie capovane spoje na stole jemne povolili a ked sa o stol zaprem, tak vrzga. Konzultoval som to s kamaratom, co vyraba gitary a odsuhlasil mi napad, ze k capom vyvrtam male diery (1 az 2mm) a injekcnou striekackou tam vstreknem lepidlo na drevo (Titebond).
Do 8 rohov v nohach (skrinky, kde je motor a prislusenstvo) dam drevene hranoly 20x20 a rovnako ich tam prilepim + skrutka. Medzi nohy dam este jednu pomocnu speru a malo by to byt OK.

Otazka: Je ten stol naozaj taky pruser? Zamyslam sa totiz a tym, ze je vyrobeny z makkeho dreva tak tlmi vibracie a tym vedeli, preco to tak spravili.

3. Kedze nemam pohodlne k dispozicii 3f privod, tak chcem dat do neho f. menic s tym, ze povodny prepinac pouzijem len ako povelovy na chod/vypnute/reverz. Do riadiaci vstup menica vyvediem von na panel, nech si viem regulovat otacky. Rozmyslam, ze si dam aj na vreteno snimac realnych otaciek, to nie je problem. Vo vnutri je motor 0.25kW a 1355 ot/min.


Otazka: Je to dostatocne? Alebo odporucate ist do vyssieho vykonu pre akykolvek dovod


4. Niektore prislusenstvo, casti sustruhu su... nepovedal by som hrzave, ale proste je vidiet, ze to nie je ciste zelezo, co ani nepredpokladam, ale...

Otazka: Je nejaka moznost cistenia a potom zakonzerovania olejom? Kedze sa jedna o citlive veci, nechcem na to aplikovat bez poradenia ziadnu chemiu, ci mejake mechanicke abrazivne metody. Je to myslene aj do buducnosti pre mna, ze ako sa k tomu spravat.


5. Hnacie remene (min. ten z motora na remenicu) vymenim.

6. Pohraval som sa aj s myslienkou zatmelenia "dier" v povodnom natere a nasledne to pekne prestriekat na originalnu farbu, ale to si encham az na moment, ked to technicky bude vsetko OK :))

Inac je to krasny sustruh a tyzden som stravil rozhodovanim medzi Bernardo, Holzman, Paulimot a vybral som si toto. Ta tuhost a prevedenie ma utvrdila a rovnako aj ucta k starsim vyrobkom.

Pripadne dalsie otazky by som rad smeroval sem - nie ohladom toho ako sustruzit, ale pripadne co naco pouzit, kedze som v tom naozaj zaciatocnik a vsetkym Vam dakujem za pomoc.

Maros
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 8. 2023, 12:43

Použij motor 0,55 kW / 1400 ot a dej tam převod cca 1/2,2 do pomala. Pak se veškeré ovládání dá realizovat měničem a ty převody nebudeš muset používat.
Snímat otáčky je zbytečné.
Ten původní vypínač je dost nešikovný, ale žít se s tím dá. Dobře se to ovládá průmyslovým joystikem.
MarosD
Příspěvky: 38
Registrován: 14. 8. 2023, 9:32

14. 8. 2023, 1:29

Diky moc! Presne tam by potom smerovala moja otazka, ci sa da potom nastavit optimalny prevod, ze si vystacim len s regulaciou frekvencie na menici.

***
Zobrazenie otacok: Slo mi len o to, ze menic budem mat schovany v skrinke, kde je motor, cize nebudem vidiet na displej.

Sice.. ak by menic mal napr. MODBUS, tak mozem na to spravit taky jednoduchsi interface s displejom.
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 8. 2023, 2:58

K těm otáčkám :
No občas zapomínám, že ne každý stojí u strojů tak dlouho jako já. K některým měničům existuje prodlužovací kablík k tomu panýlku s displejem a otáčky se dají nastavit přímo na tom panýlku.
Jiný tip : některé měniče mají analogový výstup a dá se na něj "poslat" ekvivalent otáček. Pak by stačil měřák do panelu.
capajev
Příspěvky: 321
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

14. 8. 2023, 4:00

MarosD píše: 14. 8. 2023, 1:29 Zobrazenie otacok: Slo mi len o to, ze menic budem mat schovany v skrinke, kde je motor, cize nebudem vidiet na displej.
Řeším to teď také. Na přední stranu stolu jsem si z měniče vyvedl ovládací tlačítka a otáčkoměr. Otáčky čtu pomocí indukčního snímače schovaného ve vřeteníku.
IMG_4574.jpeg
IMG_4422.jpeg
MarosD
Příspěvky: 38
Registrován: 14. 8. 2023, 9:32

14. 8. 2023, 8:17

Milan:
Ano, s tym analogovym vystupom to by islo.

Capajev:
Presne takto nejako som to ja povodne myslel. Mozno odveci otazka, ale.. Tvoj stroj vyzera naozaj luxusne. Robil si repas kompletny, alebo si taky zachovaly kupil? Ak si to cistil ty, tak ako si dosiahol taky povrch/lesk? Diky moc.
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

14. 8. 2023, 8:27

Ako zakryvate maznice keď sa povrch strieka ?
Ak dávam tmel a na to potom ide farba ? Dajú sa nejak vyraziť von ?, Alebo ako ich bezpečné zakrit ? Ďakujem
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 8:54

MarosD píše: 14. 8. 2023, 8:17 Milan:
Ano, s tym analogovym vystupom to by islo.

Capajev:
Presne takto nejako som to ja povodne myslel. Mozno odveci otazka, ale.. Tvoj stroj vyzera naozaj luxusne. Robil si repas kompletny, alebo si taky zachovaly kupil? Ak si to cistil ty, tak ako si dosiahol taky povrch/lesk? Diky moc.
No problem s vystupem fm je ten, ze on neukazuje skutečné otacky motoru, ukazuje jake by měly být, pokud teda nema zpetnou vazbu, což u takoveho pidimotůrku mit nebude. A remenice jsou 1 ku 1? Mě teda zajimaji skutečne točky vřetena jine ne. A to splňuje otáčkoměr co capajev okoukal u mě s povolenym copyrightem :lol:
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 8:56

adam410 píše: 14. 8. 2023, 8:27 Ako zakryvate maznice keď sa povrch strieka ?
Ak dávam tmel a na to potom ide farba ? Dajú sa nejak vyraziť von ?, Alebo ako ich bezpečné zakrit ? Ďakujem
Nezakrývám, vyndavam, lakuju, osazuju nove. Stoji pak kacek a stejně pod starymi je vetsinou humusu pokokot a kanalky chteji vycistit
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
adam410
Příspěvky: 92
Registrován: 28. 3. 2022, 8:54

14. 8. 2023, 9:01

Kde to kupuješ ? A ako sa rozdeľujú ?
Ďakujem
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 9:08

Jinak Milan ma pravdu s motorem, prevody, je profik. Udelej to podle jeho rady.
Ja jsem hobik a otacky vretena potrebuju merit, abych mel opakovatelnost povrchu

Ke stolu, mel jsem emenu, asi pred rokem sla do sveta, nikdo z fora nechtěl, stav noveho stroje, frekvenčák, skoro komplet příslušenství... stul puvodni.
Puvodni stul je zbytecne obrovsky, kdyz vyhodiš předlohu je leva skrinka prazdna, jen motor a nahoře. Prave šuplata na příslušenství gut, ale mimo těch na klestiny a kola jsou ty zbyla naprd, nepřehledné a nešoupou se.
Capajevova cesta noveho stolu, nova kovova šuplata s výjezdy je správná, já bych se na originalitu stareho stolu vysr...
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 9:12

adam410 píše: 14. 8. 2023, 9:01 Kde to kupuješ ? A ako sa rozdeľujú ?
Ďakujem
Strejda gůgl, asi tři sekundy.... :mrgreen:
Samo podle velikosti, kdyz pominu typově jiné, třeba se závitem

https://www.industrial.cz/detailsklk.as ... 21T0000101
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 9:23

Tady je ten můj bývalý :(

viewtopic.php?t=39874&hilit=Mn80
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5244
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2023, 9:24

A vrele doporucuju precist tohle vlákno, dost tam najdeš

viewtopic.php?t=6523&p=478006&hilit=Mn80#p478006
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
MarosD
Příspěvky: 38
Registrován: 14. 8. 2023, 9:32

14. 8. 2023, 10:31

Charon píše: 14. 8. 2023, 8:54
No problem s vystupem fm je ten, ze on neukazuje skutečné otacky motoru, ukazuje jake by měly být, pokud teda nema zpetnou vazbu, což u takoveho pidimotůrku mit nebude. A remenice jsou 1 ku 1? Mě teda zajimaji skutečne točky vřetena jine ne. A to splňuje otáčkoměr co capajev okoukal u mě s povolenym copyrightem :lol:
K tym otackam - tak ono so snimacom na vretene je to pomerne ocividne a ja som to chcel tiez povodne tak chcel spravit :)))

Ad ana. vystup z FM:
Kedze som este nikdy na tom sustruhu sam nesustruzil, netusim, nakolko klesnu realne otacky v porovnani s frekvenciou motora. Ak by som pridal k frekvencii nejaku matematiku, kde zapocitam prevod remenic, tak mi to +- realne otacky ukaze. Predpokladam, ze +- 50 ot/min sa dokaze tolerovat. 7seg displej, co mam v plane si dokazem naprogramovat, ako sam chcem.

Len.. srat sa s matematikou + snimat analogovy vystup z menica, to je ovela jednoduchsie odsnimat to priamo, to je fakt.
Charon píše: 14. 8. 2023, 9:08 Jinak Milan ma pravdu s motorem, prevody, je profik. Udelej to podle jeho rady.
Ja jsem hobik a otacky vretena potrebuju merit, abych mel opakovatelnost povrchu
Ano, toto urcite urobim. Velmi si cenim tu radu a uz aj zhanam taky motor!
Charon píše: 14. 8. 2023, 9:08 Ke stolu, mel jsem emenu, asi pred rokem sla do sveta, nikdo z fora nechtěl, stav noveho stroje, frekvenčák, skoro komplet příslušenství... stul puvodni.
Puvodni stul je zbytecne obrovsky, kdyz vyhodiš předlohu je leva skrinka prazdna, jen motor a nahoře. Prave šuplata na příslušenství gut, ale mimo těch na klestiny a kola jsou ty zbyla naprd, nepřehledné a nešoupou se.
Capajevova cesta noveho stolu, nova kovova šuplata s výjezdy je správná, já bych se na originalitu stareho stolu vysr...
Asi jo, len ja mam nejaku zvlastnu uchylku zachovat to povodne - alebo aspon myslienku. Velkost stola mi nejako neprekaza. Mozno casom, ked sa na tom naucim robit, tak zistim, ze ten stol je zbytocne, ale teraz nechcem do toho "vrazat" viac, ako je nutne. Mozno zistim, ze som sustruznicky neschopak a so stolom som sa sral zbytocne.
Charon píše: 14. 8. 2023, 9:23 Tady je ten můj bývalý :(
viewtopic.php?t=39874&hilit=Mn80
Naozaj krasny kusok. Ten moj ma veru stopy aj po znasilneni, ale zas cena bola pomerne dobra, v prepocte 40000 Kc. Samozrejme, ze radsej to uz nejdem kontrolovat po inzercii, lebo by ma drblo. Berem to proste ako dobry kauf a aj na znamky pouzivania ten sustruh chodi tuho (skusal kamarat sustruznik).

Ta otazky do plena:
1. Cim ocistit znacne zasle prislusenstvo od korozie? Nejake jemne kartace? 3000 brusny papier a potom napenetrovat olejom?

2. Kupil som si na zaciatok rezny olej v spreji TECTANE. Je tam napisane, ze je biologicky odburatelny, co ma pomerne desi a nerad by som tomu MN ublizil nejakym zlym olejom na vysmazanie :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“