MN80 - Konkretne otazky ohladom renovacie, udrzby

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

25. 8. 2023, 8:02

Jediny vyznam MN80 je klestinove upinanie a moznost vymeny za chodu(to je jediny zmysluolny dovod to kupit za cenu co to predavaju samozrejme s vsetkymi klestinami k tomu) , na vsetko ostatne postaci cinan, ktory bude nevybehany a bude mat veteno v loziskach tak ze otacky niesu problem.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 9:16

atlan píše: 25. 8. 2023, 8:02 Jediny vyznam MN80 je klestinove upinanie a moznost vymeny za chodu(to je jediny zmysluolny dovod to kupit za cenu co to predavaju samozrejme s vsetkymi klestinami k tomu) , na vsetko ostatne postaci cinan, ktory bude nevybehany a bude mat veteno v loziskach tak ze otacky niesu problem.
Ovšem za predpokladu, že opomenieme u drvivej väčšiny čínskej produkcie v podobnej cenovej relácii ako bazárová emenka potrebu dorobenia doma, aby to aspoň nejak chodilo, o tom vretene síce na valivých ložiskách, ale bez predopnutia, pretože na low cost súdruh dáva do vretena 2x obyčajné jednoradé ložisko (nedávno to tu dakto postol na videách). Takže ak to má chodiť, treba aj toto opraviť. A to sa nebavíme o tom príslušenstve, pretože by ma zaujímalo, či za tie peniaze čo emenu kúpim slušného číňana a ešte mi zostane na zvyšok výbavy.
Ty si emenku zrejme videl iba na obrázkoch. Ja som skúšal oboje, nedá sa zrovnať.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

25. 8. 2023, 9:46

Protože jsem měl postupně 3 stolní čínské (čím dál tím lepší) soustruhy a teď mám Mn80, dovolím si pár postřehů. Čína byla levná, dneska je levný už jenom šunt. Nedá se říct, že je to úplná tragédie, ale žádná hitparáda to není. Použitím modernějších technologií se to zlepšuje. Přes to všechno jsem si po 10 letech na číně koupil Mn80. A jsem maximálně spokojenej. Sice je to soustruh dělaný na učňáku (můj 1961) postižený úrovní techniky té doby ale po technické stránce a ergonometricky úplně někde jinde než soudobá čína. Vlastně jediná věc, co mě fakt mrzí jsou ty ložiska ve vřetenu. Tady bych šel do změny okamžitě.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

25. 8. 2023, 10:23

Konečně je tu po dlouhý době zajímavý téma o konkrétním stroji, kde se člověk něco dozví.A pak tu zase musí někdo něco začít s těma čínskýma krámama.
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 11:05

stanik84 píše: 25. 8. 2023, 10:23 Konečně je tu po dlouhý době zajímavý téma o konkrétním stroji, kde se člověk něco dozví.A pak tu zase musí někdo něco začít s těma čínskýma krámama.
No ale veď to je svojím spôsobom tiež k téme. Dozvedel si sa, prečo je MN-80 lepšia ako čína :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

25. 8. 2023, 12:34

Přesto, že jsem fanda MN80, tak se pokusím jen krátce popsat jaký rozdíl je po finanční stánce mezi MN80 a číňanem, přesto, že spousta věcí na číňana není nebo nelze aplikovat. Zkus si dokoupit : Dělička na vřeteno, dělička,frézovací suport,pákový koník,revolverová hlava do koníka,pevná a pohyblivá luneta,Lícní deska.leštící desky,hroty, podpěry na soustružení dřeva,převodová kola na závity-s úplnou sadou se dají soustružit závity o kterých ani nevím k čemu jsou,kleštiny - tři druhy a k tomu upínací vložky a upínání jako takové a bůh ví na co jsem zapomněl. Jen tak pro zajímavost cena těch kleštin když je budeš kupovat nové je taková, že by jsi za to měl dva ty malé číňany. A další věc - na tomto soustruhu lze s trochou opatrnosti soustružit průměry 1mm ale i menší a až do průměru 150mm(160), závit klidně M35 - vyzkoušeno. Zvládne tohle číňan? Další věc - viděl jsi někdy prodávat MN80 kvůli tomu že jí odešel pohon?
Právě proto jsem si před lety pořídil MN80 a ne číňana. Číňana jsem neměl, takže se mohu jen ptát - jaká je třeba jeho hlučnost? A těch otázek by byla spousta. Samozřejmě, že MN80 má i své slabší stránky, ale je to opravdu velice univerzální strojek. Ale dalo by se o tom povídat velice dlouho. Z mého pohledu je velká škoda, že se přestal vyrábět a hlavně jeho nová verze.
Zatím Ahoj Lubos2
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 1:25

Lubos2 píše: 25. 8. 2023, 12:34 Přesto, že jsem fanda MN80...
Tu sa musím v určitých ohľadoch toho Číňana trochu zastať, pretože na tie čínske sústruhy sa dá množstvo príslušenstva ktoré si vymenoval, naozaj kúpiť. Teraz nehovorím o kvalite, ale o dostupnosti (existencii). Lunety sú, nezávislé skľúčovadlá sú, klieštinové upínanie je (na er32 isto, na 5C skoro určite). Taktiež revolverová hlava do koníka existuje, hroty a podpery jak by dal od výmyslu sveta, paradoxne tým, že číňan má MK2 alebo MK3 v pinole a vretene je na Ali väčší výber ako máš v skrinke MN-80 v plnej výbave. Frézovací suport nieje žiadna rarita, rovnako ako niekoľko konštrukcii rýchloupínania na nože. Existuje malá suportová brúska. Naviac kúpiš prakticky všetko čo na sústruhu je ako náhradný diel, čo pri emenke si môžeš akurát nechať zdať ak opomeniem sporadicky bazár a kusovú novovýrobu. Na rozdiel od meneky číňana vlastnia milióny hobíkov po celom svete a web je plný najrôznejších návodov na úpravy alebo výrobu rôzneho príslušenstva. Ale stále platí, že z hovna bič neupletieš a ak má číňan byť aspoň trochu zrovnateľný s emenou v stave v akom ju obvykle kúpiš, stojí to veľa času, energie a ďalšie investície, ako aj potrebu mať možnosti obrábania.
V tomto problém naozaj nieje.
Skôr tu ide naozaj o kvalitu, presnosť emeny v protiklade s konštrukčno-výrobnými kopancami čínskej produkcie v tejto cenovej relácii ako stroja, tak toho príslušenstva. A nakoniec, keď to zrátavam tak či onak, emena mi vyjde ako lepšia investícia za nižšiu cenu ako ten číňan s porovnateľnou nadštandardnou výbavou.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

25. 8. 2023, 2:16

Milan199 píše: 24. 8. 2023, 8:16 Tak chtěl jsem hlavně upozornit na výhody měkých čelistí a ty se týkají i čelistí pro ruční sklíčidla. Pro sklíčidlo IU80 jsou jen monoblokové // což se docela prodraží // ale pro IU100 už jsou i nástavkové.
S tím bych si osobně dovolil lehce a opatrně :) nesouhlasit
iu80.jpg
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

25. 8. 2023, 3:13

Sancho Panza píše: 25. 8. 2023, 2:16 S tím bych si osobně dovolil lehce a opatrně :) nesouhlasit
Ja sa opatrne opýtam: kde sa na také chodí?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 8. 2023, 4:04

Sancho Panza píše: 25. 8. 2023, 2:16
Milan199 píše: 24. 8. 2023, 8:16 Tak chtěl jsem hlavně upozornit na výhody měkých čelistí a ty se týkají i čelistí pro ruční sklíčidla. Pro sklíčidlo IU80 jsou jen monoblokové // což se docela prodraží // ale pro IU100 už jsou i nástavkové.
S tím bych si osobně dovolil lehce a opatrně :) nesouhlasit
iu80.jpg
Nádhera ! To ale není produkce Svitav ?
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

25. 8. 2023, 4:55

Tak jsem chtěl můj předchozí příspěvek zpřesnit, ale něco jsem zkazil. Takže krátce.
Pro zverodoktor - já jsem se snažil porovnat ty soustruhy ne některý hanět. A snažil jsem se objasnit, že pokud chci porovnat cenu MN80 s číňanem tak tomu číňanovi musím dokoupit stejné příslušenství.
Příslušenství se samozřejmě dokoupit dá a případně se dá i upravit pro konkrétní strojek.
Ale nemohu porovnávat kleštinové upínání MN80 s upínáním ER32 na číňana musím porovnávat ER32 upínání na MN80 s tímtéž upínáním na číňana. (jen tak mimochodem - kde máš stromečkové kleštiny s příslušenstvím) to je docela pecka - cenová.
Takže s tvým závěrem souhlasím, že i bez ohledu na kvalitu vychází číňan dle mého názoru stejně draze ne-li dráž jak MN80 - toď můj názor.
Pro Sancho Panza - je to velice pěkné. Přidávám se k otázce zverodoktora - kam se na to chodí?
Ahoj Lubos2
Milan199
Příspěvky: 2937
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 8. 2023, 6:52

Lubos2 píše: 24. 8. 2023, 9:07 ...
Ale čistě teoreticky by mně zajímalo jak by jsi chtěl aplikovat pneumatické sklíčidlo na MN80 - a ber to tak, že neznám tato sklíčidla a tak by mně zajímalo jejich možné uplatnění. Díky za odpověď a Ahoj Lubos2
Asi začnu funkcí toho pneumatického / hydraulického sklíčidla. Nakonec by se za něj dalo "tahat" i vačkovým mechanismem na kleštiny.
rohm.png
Na obrázku je sklíčidlo Rohm 85 - tedy velikost co by "pasovala" i na MNku. Vlevo je to vlastní tělo. Vpravo jsou vidět vnitřnosti. Kulisa se třemi šikmými drážkami. Za tu taháš pomocí toho závitu // M16 //. Sklíčidlo tedy může upínat hřídele i za díru. Krok čelistí je ale malý - cca 2,5 mm. Proto se vyrábějí jednoúčelové čelisti, které se protočí přímo na požadovaný průměr. Sklíčidlo se upíná pomocí těch tří šroubů M8 přímo na přírubu stroje. U MNky bys tedy musel vyvrtat do příruby ty tři závity, nebo si vytočit mezikus.
pneu.png
Na dalším obrázku je vlevo pneuválec upravený pro ovládání sklíčidla nebo i kleštiny. Je důležité si uvědomit jak a kam působí ty síly. Kdybys ten pneuválec upevnil na pevnou část stroje, stačilo by nějaké dvouřadé kosoúhlé ložisko, které by umožnilo táhlu ke sklíčidlu volný rotační pohyb. Veškerá síla by ale tlačila do ložisek vřetene, což by MNku spolehlivě zastavilo. Proto je pneuválec upraven. V tom bubínku vpravo je dvojice kosoúhlých vřetenových ložisek. Přes tato ložiska je pneuválec upevněn na vřeteni, ale díky nim se netočí. V tom bubínku vlevo je menší dvojice ložisek. Ta je na pístnici a v ní je uchyceno táhlo // trubka // které tahá za sklíčidlo / kleštinu. Celé je to duté aby tím mohl projít materiál.

Vpravo dole je kleštinový upínač na "tlačné" kleštiny z A12 a kleština. Vpravo nahoře je to silové sklíčidlo Rohm 85 a běžná univerzálka IU80 pro porovnání. Táhlo jsem nenašel, ale je to trubka se závity. Ještě by se hodilo vyfotit upínač na kleštiny tažné // jako k MNce // ale ten je na bruse nakulato a slíbil jsem kolegovi, že nebudu ve firmě na dílně nic fotit.

Montovat to pneuupínání na MNku je ale podle mne zbytečné hrdinství. Hodí se to na CNC soustruh. Není to také nic levného ! Tohle malinké sklíčidlo stojí asi 50k a ten pneuválec se dá u Rohmu // nebo Kitagawy // koupit taky, ale cena bude okolo 100k.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2265
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

25. 8. 2023, 7:19

Milan199: díky za foto a popis toho pneuválce. Aspoň nebudu vymýšlet vymyšlené. Mám v plánu něco s těma Nikkenama. Tam jsou hydraulický rotátory pro upínání hydroupínkama. Tak to nějak skombinuju. Nějaký Rohmy a Berga tu mám taky, sice 200ky. Ale chtěl bych to nějak napáchat na tu kolíbku ke 4ose. A ovládat to přes hydrauliku.
Díky za fajn diskuzi.
Lubos2
Příspěvky: 94
Registrován: 18. 10. 2013, 3:03

25. 8. 2023, 8:29

Pro Milan199 - Děkuji ti zato, že jsi mně objasnil funkci toho pneumaticky / hydraulického sklíčidla a doprovodil to fotografiemi(dobré pro pochopení je to sklíčidlo v rozsypu). Jinak samozřejmě s tebou souhlasím, že na MNce by to bylo zbytečné hrdinství.
Jinak si ale dokážu představit jak to udělat, aby to fungovalo pneumaticky i na ní.
Ještě jednou dík a Ahoj Lubos2
MarosD
Příspěvky: 38
Registrován: 14. 8. 2023, 9:32

26. 8. 2023, 2:24

Pani, nadherne sa tie veci citaju o MN80, kedze som si vybral na svoje potreby dobre. Takisto aj vyborne informacie o kliesinach a ani spravani a pouzivani.
********
Ja som sa to uz opytal davnejsie, ale je problem, ked nemam ten bubnienok vzadu na vretene pre rychlo upinanie? Ak to je problem, nema niekto ten bubienok vyrobeny?

Ked som to skusal nasucho, tak sa mi to zdalo dostatocne. Tu vlozku som len prestrcil vretenom ako na predoslych fotkach a rukou utiahol. Nic som v kliestine este nesustruzil.

****

Kedze chcem cez vikend nastavit loziska a mam uz aj menic - trosku som odbocil. Akurat pisem SW pre takyto doplnok k MN. Bude mi zobrazovat otacky vretena, frekvenciu a tri teploty - loziska a motor. Snimace som pouzil Pt100, kedze tie mam v suflikovej zasobe. Co tam este chcem, ze indikacia preklzu remenov; pretoze budem merat otacky aj na motore, ja na vretene, tak sa to urcit da.
D2E4B973-CCBB-4680-BA10-8937BD44BAD5.jpeg
Ked to odladim, nie je problem vyrobit aj pre Vas (pripadne, ak Vas napada nejake doplnenie, mozem dat).
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“