Sústruh Wawerka - demontáž vretena

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

15. 8. 2023, 1:09

Dobrý deň,
mám starší :) sústruh Wawerka a zakuslo sa mi predné klzné ložisko-puzdro. Malo by byť kuželové, len neviem ako to tam je celé uložené iba odhadujem a nerad by som niečo pokazil. S vretenom sa nedá vôbec pohnúť - stalo sa mi to ked som sústružil... Všetky štyri ozubené kolesá na vretene sú "voľné" jemne sa hýbu. Potreboval by som aspon nákres rukou, ak by niekto vedel. Do ktorej strany to mám vytláčať. Ďakujem za každý postreh, radu.
Ďakujem
Wawerka - vreteno - predná časť.jpg
Wawerka - vreteno - zadná časť.jpg
Wawerka - vreteno - celé.jpg
Wawerka.jpg
Naposledy upravil(a) MariánM dne 15. 8. 2023, 1:26, celkem upraveno 1 x.
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2023, 1:23

Cau,
povolil si matice na oboch puzdrach? Pokial ano, tak tu prednu a zadnu vysrobuj uplne von. tie vnutorne zostanu volne visiet na vretene. Potom to mozes opatrne skusit vyklepnut smerom doprava k suportom. Bacha, vo vnutri budes ma urcite na perach tie ozubene kolesa. Volne by sa nemali pretacat, pokial je vreteno zaseknute. Tie kolesa u samozrejme na perach, takze ich budes musiet tiez opatrne dat dole. Nasledne by si mal byt schopny vytiahnut vreteno von a pochopitelne aj kolesa. Klzne loziska mozu byt v vo vreteniku nalisovane alebo nejak zaistene. Poriadne si to prezri z oboch stran.
Ako si to mazal?
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

15. 8. 2023, 9:53

Zadné púzdro sa dá pekne vykrútiť, vnútorná matica ide ľahko povoliť.
W-zadné púzdro pred demontážou.PNG
W-zadné púzdro po demontáži.PNG
a axialne ložisko vovnútri je potom pekne voľné
W-zadné axiálne ložisko.PNG
Predná vnútroná matica medzi ozubkom a telesom prevodovej skrine je uplne navoľno (ked sa to zahrizlo bola povolená uplne)
W-predná vnútorná matica.PNG
Predná vonkajšia - tú som tiež povolil o cca 10mm a tým som posunul vreteno smerok k suportu - išlo to len s kladivom
W-predná vonkajšia matica.PNG
ona sa nedá vykrútiť uplne pretože tento výstupok na vretene tomu bráni a ako som ju povoľoval tak vdaka tomu sa pohlo vreteno smerom k suportu
W-predná vonkajšia matica - výtupok vretena.PNG
Takto som posunul vreteno a vnútri skrine sa mi už ozubká nehybali (vôla len pár stovák cca už nebola) tak som sa bál aby som niečo ne...
Zobral som mosadznú platňu oprel o predok vretena a kladivom posunul kusok naspäť smerom od suportu - kolesá v skrini majú opäť vôľu (tých pár stovák).
Myslel som si že vreteno treba vytiahnuť smerom k suportu a že ozubká su na kajlíku a budu sa dať pekne vytiahnuť.

Sústruh som kúpil asi pred necelým rokom a robil som na nom asi 5x len drobnosti, mazať som nemazal lebo pán od ktorého som to kupoval vravel že je v prevodovej skrini olej a ten sa rozstrekuje pri pustenom stave - a ano je to všetko mokre od oleja a zadné púzdro je pekene "mokré" pred tým ako som šiel sústružiť a zadrhlo sa - som si pokrútil s hlavičkou s rukou v pohode... potom zapnul a po pár sekundách bolo.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

16. 8. 2023, 12:00

Zkus se podívat sem: https://youtu.be/ERyGI0eD4qo
Třeba Ti to pomůže...
mstreicher
Příspěvky: 589
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2023, 12:27

To video je super. Presne to som sa snazil popisat.
Uz to, ze si mal tu maticu povolenu znamena, ze lozisko nebolo nastavene a velmi pravdepodobne sa kvoli "vaklu" zadrelo. Sprav poriadnu fotku vretenika aj so svetlom. Nikde nevidiet, ako sa mazu loziska. Mal by do nich kvapkat olej. To, ze mas olej vsade este neznamena, ze bol v loziskach. To je tiez jedna z moznych pricin problemu.
Zadne lozisko mas teda vonku. Skus vyklepnut/vytiahnut vreteno tak, ako to robi chlapik na videu.
Ta predna matica musi ist nejak opatrne vysrobovat. Mozem sa myslit, ale nedava mi zmysel, aby tam bolo nieco, co by tomu branilo. Z tej fotky sa to neda rozpoznat.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

16. 8. 2023, 12:47

Lépe jednou vidět, než o tom desetkrát slyšet. :D A ještě malý dodatek....https://youtu.be/tio_sfIt46g
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

16. 8. 2023, 9:07

Super - veľmi pekne ďakujem za tipy, pozrel som videjká,
Pravdepodobne to budem mať konštrukčne podobne aj ja na Wawerkovi.
divné mi je, že ako som s vretenom pohnul o cca 10mm smerom k suportu tak sa neuvolnilo, ani mosadzné púzdro sa nepohlo (to pri hlavičke).
Asi som aj ja spravil chybu, že som cielene nemazal puzdra - ale bol som v tom, že sa mažú cez dierky
W-mazacia dierka predného púzdra.PNG
Dostanem sa k tomu asi až cez víkend - isto dám vedieť... a asi naberiem odvahu a skusím jemne klepnúť mozadzou ozubká smerom dozadu od suportu.
To vreteno sa musí dať vymontovať asi len smerom k suportu.
milan.83
Příspěvky: 826
Registrován: 25. 1. 2018, 7:26

17. 8. 2023, 7:03

V mém případě poklep vůbec nepomáhal a udělal jsem improvizovaný stahovák a za 5 minut bylo staženo.
předválečný soustruh Volman, protahovačka HMS 850, Gude MIG 192/6K, frézka F1J2
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

17. 8. 2023, 9:02

Presne nad tým sťahovákom uvažujem aj ja. Prestrčím cez vreteno závitovú tyč M30, vzadu dám veľkú podložku a maticu
(strašne to vyzerá nakreslené ale...)
W-sťahovák - zadok.PNG
V predu zatiahnem trochu tu velku maticu a oprem na nu trubku, znova dám podložku a maticu.
W-sťahovák - predok.PNG
takto by som to mal vytiahnuť smerom k suportu a nepoškodiť prevodovú skriňu, či? Pričom počas sťahovania asi bude treba pomôcť ozubkám čo sú na vretene poklepaním aby šli dole z perka.
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

28. 9. 2023, 10:39

Zdravím vás.
Po dlhšej odmlke sa idem pochváliť :). Nedalo sa mi skôr - dnes večer som sa dostal k demontáži vretena - provizorný sťahovák pomohol.
Predná časť od suportu
Sťahovák-predná časť.jpeg
zadná časť
Sťahovák-zadná časť.jpeg
a tu je výsledok
Vreteno plus ozubká, podložky.png
nevedel som, že sú tam po dve drážky v ozubkách a po dva kajlíky...Keďže sú kajlíky dosť plytké
Vreteno_kajlíky.png
tak som pri rozoberaní musel natáčať ozubká aj púzdra (či ako sa to volá - vymedzovacie...) ale nakoniec sa podarilo. Vidieť že som trocha "zroloval" dva kajlíky - aj tak ich budem museť asi všetky vymeniť a dať vyššie.
Myslel som že predné púzdro bude kuželové ale nie je ani trocha.
Vreteno_predná časť.png
Meral som vreteno v predu a má uplne rovnaký priemer po celej dlžke.
Tu je púzdro zvnútra
Púzdro_mosadz predok.png
Keď som to vytiahol bolo to cele od oleja tak som z toho divný prečo sa to zakuslo.

Viete mi prosím poradiť na čo si dať pozor pri skladaní?
Asi by som mal najskôr vyčistiť to bronzové púzdro a vreteno aby do seba išli "ľahko" až potom to poskladať. Či?
Ďakujem.
syzko
Příspěvky: 64
Registrován: 25. 6. 2019, 9:46

29. 9. 2023, 12:18

Jestli se zadřelo, budete to muset vřeteno zaleštit a futro zaškrabat na barvu podle vřetena.
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

29. 9. 2023, 12:26

Ložiská dať namiesto púzdra je asi hlúposť však?
zverodoktor
Příspěvky: 2995
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

29. 9. 2023, 3:43

Tie ložiská ak sú staviteľné, nebývajú kuželové vo vnútri, ale zvonku. Vťahovaním ložiska zadnou maticou do rovnako kuželovej diery v telese vretenníka sa zmenšuje ten vnútorný valcový otvor. Bronzová šálka preto býva na nejakom mieste (miestach) pozdĺžne rozrezaná, aby sa sťahovala. Skús poriadne vyčistiť ložisko, možno to je iba klam, ale zdá sa že dole v žliabku je prepadový otvor na olej.
Mohlo sa ti to kusnúť kľudne tým, že ak ložisko nieje správne mazané zvyšuje sa jeho teplota a rozťažnosťou materiálu sa vôle vymedzia až sa to zadrie.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

29. 9. 2023, 7:25

Ahááááá to dáva zmysel!!! pretože ja som mal vnútry v prevodovke povolenú maticu, keď sa to kuslo... pozrem to - super postreh dík za radu
MariánM
Příspěvky: 8
Registrován: 28. 11. 2022, 12:17

29. 9. 2023, 9:22

Nedalo mi to a bol som to vymontovať - išlo to veľmi jednoducho len som dotiahol maticu čo je medzi univerzálkou a prevodovou skrinou... kedže som už vedel že je to na kuželi :) (tiež ma to malo somára napadnúť ked zadné je na kuželi :) - fakt dík za radu) Vľavo je predné čo som práve demontoval a v pravo zadné
Púzdra.png
Nasadil som to predne "zakusnuté" a keď chytím vreteno do handry a aj púzdro da sa s tým točiť ťažšie ale da. Zadné je uplne voľné.
Vreteno s puzdrami.png
Bolo to tým že boli povolené obe matice aj zvonku (tou čo som vytiahol puzdro - hlavne tou) aj vovnútri.

Asi to zložím a budem sa musieť riadne vyhrať s naštelovaním - nejaký typ?
Prosím vás, keď to rozbehám mám pri dlhšom státi najskôr naliať olej zhora do dier kde sú púzdra až potom púšťať alebo ako sa stará o takto konštruované vreteno?
Ďakujem
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“