Frézka na měkké materiály

Marlo
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 7. 2007, 8:09

27. 7. 2007, 3:55

Ahoj, přemýšlím o tom, že bych postavil frézku na měkké materiály, hlavně překližku, dřevo a příležitostně možná trochu hliník. Problém je v tom, že se stavbou nemám zkušenosti, nikdy jsem nic podobného nestavěl a přístup k nějakému strojovému parku je prakticky nulový (pokud bych si to chtěl vyrábět sám). Dalším menším zádrhelem je to, že bych si představoval rozměry stolu zhruba 1500x500 a pracovní zdvih vřetena okolo 200 mm, takže podle mého úsudku by to již nějaké zkušenosti chtělo.
Elektroniku bych si představoval H1, případně něco podobného.
Konstrukčně by se mi zamlouvali ty frézky, které posílám v příloze (našel jsem je někde na NETu).
Něříkám, že bych to nezvládl. Po pár pokusech a omylech a po mnoha předělávkách a dodělávkách bych se možná dostal k tomu, že by mi to fungovalo. Ale vzhledem k tomu, že bych se radši zabýval hraním si s vyráběním na CNC a ne se samotnou stavbou CNC (a hlavně odlaďováním), rád bych našel někoho, kdo potřebné zkušenosti již má a kdo by měl chuť se do něčeho podobného pustit.

Případně kdyby se našel někdo, kdo by mi rozmluvil špatné úvahy a potřebné díly mohl na CNCčku vyrobit, byl bych schopen si připravit v ACADu potřebné výkresy jednotlivých dílů.

Zatím jde o úvahy a plánování a protože jsme na fóru, byl bych rád, kdyby sem někdo hodil nějaké poznatky co a jak udělat nejlépe, jaké materiály použít, jaké vodící prvky, posuvné prvky, ...

Díky Voj
Přílohy
mcut.jpg
cnc20001.jpg
Marlo
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 7. 2007, 8:09

27. 7. 2007, 4:11

Stále také přemýšlím o tom, zda by mohl být posun jednotlivých ramen řešen pomocí ozubeného řemenu, nebo se tomu raději vyhnout a použít trapézák. Dřevo není tak tvrdé, aby to nezvládl. Co si o tom myslíte ??
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

27. 7. 2007, 7:26

ten trapezak ti kluci asi hned vyvrati....co se tyce stavby, uvidime, co na to rekne pupak, jestli si troufne na takovou potvoru. chvili asi budes muset pockat, neozval se mi na posledni "osobku" takze ma asi dovcu :-)
Prichy
Marlo
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 7. 2007, 8:09

27. 7. 2007, 7:58

Možná bych mohl doplnit ještě pár informací ohledně záměru. Jedná se mi hlavně o výrobu kopyt ze dřeva na trupy na modely letadel, dále o frézování překližek, balsy, laminátových desek, občas možná hliník a všemu co k tomu patří. Pořadavek na překližky by byl v pohodě, jejich rozměry jsou okolo 600mm, balsa má většinou něco lehce přes metr, to už je horší. Ale ty trupy . . . V nejhorším případě bych mohl stáhnout pracovní plochu na 1100x500 a rozdělit kopyto na 2 díly, potom spojit k sobě a plochu dobrousit ručně. Určitě by to výrazně pomohlo konstrukci frézky a celé její tuhosti. O půl metru kratší stůl by už byl znát.

Koukal jsem na stavebnicové prvky firmy Ulmer (http://ulmer.invite.cz/php/index.php), mají docela pěkný sortiment různých profilů, včetně vedení. Zkrátka by se z toho dala postavit asi docela tuhá konstrukce na dřevo, ale ta cena bude asi vysoká. Psal jsem o ceník, tak uvidíme, co mi pošlou.

Voj
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2007, 9:28

v pripade vyroby kopyt na trupy atd... to vidim na poradnou fusku
protoze je to 3d obrabeni a to vyzaduje:
1. presnost
2. rychlost
takze valiva vedeni, kulickove srouby, serva
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

1. 8. 2007, 3:21

Podobné frézky z profilů ITEM stavím (vzory viz. přiložené fotografie). Menší má pracovní rozměry 900x700x110mm, větší s vlastním stolem potom 1200x900x130mm. Frézky jsou mj. vybaveny kuličkovými lineárními vedeními a kuličkovými šrouby. Veškeré díly včetně elektroniky jsem si zpracovával sám. Tudíž (budu-li umět) rád Vám poradím, případně pomohu s výrobou či úpravou jednotlivých dílů včetně elektroniky a programového vybavení. 3D frézování uvedené stroje bez problémů zvládají, takže Váš záměr řešitelný je (mohu předvést).
Přílohy
cnc10.jpg
cnc1.jpg
Uživatelský avatar
majkl
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 7. 2006, 7:42

6. 9. 2007, 3:39

život jak již několikrát bylo řečeno, je otázkou kompromisů.
reaguji v podstate na prvotni zpravu v tomhle threadu.

Jako bych se v tom videl, pred tak 8 lety. Taky sem chtel frezku "pouze na drevo" a mozna hlinik.
V soucasny chvili, mi stroj jiz beha dle predstav a muzu jen konstatovat, ze do stavby CNC stroje z ITEM profilu bych nesel - a zrovna tak do Pseudofrezky znacky Kress !! To je nejvetsi humus na kterej sem snad moch kdy narazit.

Jiz 2x mi ji menili, povolene obvodove hazeni dle vyrobce ma byt 0,01 na lozisku a 0,05 ve vzdalenosti 40mm od loziska... Prozatim se nam se servisnim technikem nepodarilo najit kus, jež by házel na ložisku méně nežli 0,05. Takže s trochu vyloženějším nástrojem - právě do dřeva je to vskutku o život...

Abych se vratil zpět k tem AL profilům.
Při zvažovaných rozměrech stroje - a to hlavně délky ( resp. šířky portálu ), musí ten portál být relativně tuhý., jinak ten stroj bude použitelný opravdu jen na vyřezávání přepážek z Balsy a 'slabé' překližky.. Ono se sice zdá že obrábět právě dřevo je pohoda, ale ono je pěkná sviňa...

Všem doporučuju již od začátku přemýšlet především nad tuhou konstrukcí, a hlavně tuhým portálem, pokud potřebujete obráběcí plochu 1500x600mm. Zdvihem v Z-ose prilis nerozhazujte, jelikož každý centimetr na výšku vám celý portál zvedá a o to tužší jej budete muset zkonstruovat.

Z vlastních zkušeností doporučuju výhradně kuličkové šrouby v bezvůlovém dvoumaticovém provedení, a zrovna tak bych nepreferoval
použití ozubených řemenů z jednoho prostého důvodu a to že u pohybu řemenem, bude nutné použít převodovku s vysokým převodovým poměrem - BEZVůLOVOU !! a nejlépe zcela, jelikož vzhledem k průměru řemenice vám bude při 15 minutách vůle na výstupu převodovky, vznikat zákonitě vůle 0,3mm na ose ( při průměru řemenice cca 80mm ~ 250mm/otáčku )..
Kdo se už řešením tohohle problému zabýval a počítal, ví proč mluvím o průměru 80mm.
Kvalitní bezvůlová převodovka + řemeny, domecky , pripadne torzni tyc a spol vas prijde sice o neco malo levneji nezli sroub, ale dle vlastni zkusenosti uz bych se tomu vyhnul ( bohuzel jsem se k teto kombinaci take rozhodl a v soucasne dobe se mi podarilo sehnat opravdu bezvulovou prevodovku za dobre penize - pochopitelne starsi ).

JInak kdyz je rec o penezich, nechci se az prilis hadat, ale slusnou masinu pro obrabeni dreva se vam pod 100.000,- postavit nepovede. A paklize jste si jiz spocitali hrube naklady, pak je vynasobte 2 a budete mit vcelku realnou castku na kterou vas to prijde vzhledem k prvotnim chybam ktere urcite udelate, pokud nestavite 2. nebo 3. stroj..
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 4:13

Musim dat Majklovi zcela zapravdu. Portalove frezky z AL profilu techto typu maji malou tuhost a stroj takto konstruovany ma opravdu dost problematicke pouziti.Pokud si nekdo pod obrabenim dreva predstavuje smrdlani 3 frezou se zaberem 2mm a rychlosti posunu 10mm/s,pak je to pro nej to prave,ale frezovani duboveho dreva 8mm frezou s plnym zaberem15mm a posunem 40mm/s je o necem jinem.Navic takovy stroj musi mit uz dobre vyresene odsavani, upevnovani materialu a alespon 800W vreteno (lepe 1.2kW).Investovat 100 tis. do masinky z profilu je dost skoda,protoze takovy stroj je dost malo perspektini z hlediska toho,co vse se s CNC frezou da delat.
Masina s prac rozmery 1500x500x200 pro obrabeni dreva ,plastu a Al se da udelat tak za 150 tis. Myslim tim plnohodnotny stroj postaveny na poradne zakladne a s kvalitnimi lin. komponenty.Uz se na takovou masinu dlouho chystam. Chtel bych ale jeste delsi x-osu (nejspis 2000mm),ale cena kvalitnich lin vedeni a sroubu je pro tyhle rozmery dost husta.O motorech a rizeni ani nehovorim.
Jinak jsem nedavno na nejakech francouzskejch strankach o CNC videl nabidku na kompletni dokumentci na takovy stroj za 150Euro.Je tam videt i v realu a udelal na me opravdu dojem.Takhle nejak bych si to predstavoval. Jestli ten link najdu,tak ho sem soupnu.Stoji to za to.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 8:03

Nechci se s ohledem na své (v porovnání s Vašimi) skromné zkušenosti příliš hádat, ale obávám se, že stroj řádově vyšší tuhosti s Vámi uvedenými parametry tj. pracovními rychlostmi, výkonným vřetenem, dořešeným odsáváním, na lineárech a kuličkových šroubech běžný domácí stavitel z nakupovaných nebo na zakázku vyráběných dílů za 150 tis Kč (s DPH?) nepostaví.

Přesná cena za stroj pracovních rozměrů 1500x500x200mm v konstrukci z Al profilů činí zhruba 98 tis. Kč (bez DPH) přičemž podíl profilů činí přesně 13 tis. Kč včetně opracování. Zbytek připadá na lineární vedení a šrouby, pohony, kabeláž, elektroniku a další příslušenství. Běžný stavitel patrně bude mít nákupní ceny materiálu znatelně vyšší, na druhou stranu nemusí nutně používat výhradně nové prvky.

Nezanedbatelnou výhodou konstrukce z Al profilů je skutečnost, že stavbu rámu stroje může zvládnout každý přiměřeně zručný stavitel s přístupem k základnímu strojovému vybavení. Tuhost strojů z Al profilů zcela logicky nemůže dosáhnout tuhosti speciálů s ocelovým nebo litinovým základním rámem. V každém případě, lze ale na takových strojích dosáhnout rozhodně výrazně lepších výsledků, než jaké s despektem uvádíte.

Předpokládám, že důkladná rozvaha o účelu a použití stroje nad příslušným řádně zpracovaným rozpočtem při zvážení technických možností stavitele předchází rozhodnutí o samotné stavbě.
Naposledy upravil(a) pkremla dne 6. 9. 2007, 9:04, celkem upraveno 1 x.
Predro
Příspěvky: 31
Registrován: 29. 5. 2007, 8:24
Bydliště: Slovensko

6. 9. 2007, 9:00

Mozno by pre vas , podobne ako v mojom pripade kedze nemam skusenosti a urcite by som si ani netrufol pustit sa do niecoho podobneho riesil som to prakticky tak ze som si takuto masinu vytipoval a kupil ...... skuste pozriet - http://www.iehk.net/Products/CNCIEC1212.html dal som si to priviet , obrabam zatial len drevo .... bezproblemov
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 9:03

Brat za slovo me muzes.Takovy stroj se za 150 tis. postavit da. Je to ovsem cena vyrobni. Uvadim ji pro cloveka, ktery uvazuje o tom,ze si
takovy stroj sam postavi a jako reakci na prispevek Majkla. Tech 150 tis. predstavuje naklady na mechaniku,vreteno 800W a elektroniku s kvalitnimi krokaci 4Nm. Delal jsem si rozpocet na podobny stroj pro sebe a naklady mi pro 2m osu X vychazi na zhruba 165 tis. Pro 1500mm predpokladam naklady o 10-15 tis. mensi. Kalkulace je delana pro lineary a srouby THK. s pouzitim Hiwin by to jiste slo jeste o neco stlacit.
Praci ovsem musi clovek investovat svoji,jinak je situace ponekud jina.
Co se stroju z profilu ITEM a BOSH tyce,je na Ebay stala nabidka nejruznejich typu a rozmeru od 2500-4000 Euro,takze v podstate neni duvod,proc neco takoveho sam pracne vyrabet,kdyz to lze snadno koupit.
Tedy pokud to nekdo nema jako hobby,coz je muj a asi i tvuj pripad.
Muj prispevek rozhodne nechce nijak hanet stroje z profilu,ale podle mych osobnich zkusenosti se na nic jineho,nez gravirovani malymi frezkami rozumne pouzit nedaji.Na skutecne frezovani je konstrukce malo tuha.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 9:11

Za 2.000 až 4.000 Euro nový stroj uvedených rozměrů na lineárech a kuličkových šroubech na EBay k prodeji prostě není.

Bez možnosti nahlédnout do odkazovaného rozpočtu (dokonce s THK lineáry?) se takto můžeme přít nekonečně dlouho.
Naposledy upravil(a) pkremla dne 6. 9. 2007, 9:17, celkem upraveno 1 x.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 9:16

Predro píše:Mozno by pre vas , podobne ako v mojom pripade kedze nemam skusenosti a urcite by som si ani netrufol pustit sa do niecoho podobneho riesil som to prakticky tak ze som si takuto masinu vytipoval a kupil ...... skuste pozriet - http://www.iehk.net/Products/CNCIEC1212.html dal som si to priviet , obrabam zatial len drevo .... bezproblemov
Pokud vím, tak se jedná o čínský výrobek. O čínských výrobcích bylo i na tomto fóru již napsáno mnoho. Tento zcela konkrétní výrobce/prodejce a patrně i stroj je diskutován na http://www.cnczone.com/forums/forumdisplay.php?f=46 (přesný odkaz na vlákno ale bodužel nemám).
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2007, 9:25

U me vychazi vlastni Al konstrukce z plnych a odlehcenych profilu.Cenove to pro 2m variantu dela asi 28 tis. Vaha zhruba 150 kg.Portal je specialni a max tuhe konstrukce z nekolika kombinovanych profilu.Lineary na X-ose jsou 25mm,na Y a Z 20mm.Kulickove srouby nepredepjate.Na X-ose 20mm s 10 mm stoupanim,pro Y a Z jsou 16mm a 5mm stoupani.Priznam se, ze jsem to z velke casti opral od toho Frantika.Lip se to asi vymyslet neda.Dulezite je taky ulozeni osy Z.Ta klasika,co kazdej pouziva nepatri mezi nejlepsi reseni.
pkremla
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 8. 2007, 11:38
Bydliště: Cheb

6. 9. 2007, 9:28

To: Pupak
BTW. Můžete mi prozradit, které 4Nm krokové motory umožňují létat pracovní rychlostí diskutovaných 2500mm/min. při dostatečném kroutícím momentu pro obrábění opět diskutovaných dubových fošen za zmíněných řezných podmínek? Neútočím :wink: , pouze takový motor hledám.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“