Co, čím a jak se měří

katipan
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 2. 2009, 11:41
Bydliště: Domažlice

23. 7. 2010, 11:53

Možná někomu pomůže popis měření a měřidel - http://www.quido.cz/mereni/
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

11. 12. 2010, 8:07

Podla mna velmi pekne spracovane, urcite odporucam nastudovat tym, kto sme nestrojari, neuskodi nam.
Len skoda, ze tam nie je podrobnejsie spracovane meranie rovnobeznosti a rovinnosti vodiacich ploch, to by sa urcite zislo nielen mne. Ale hadam doplnia...
mc
Příspěvky: 20
Registrován: 24. 2. 2010, 12:10
Bydliště: Košice-okolie

12. 12. 2010, 7:21

Budem za blba, ale ako sa dostanem frézkou nad vyvrtanú dieru znova do osi ?
(napr. frézovanie zapustenia hlavy skrutky)
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

12. 12. 2010, 8:44

Najedu frezou priblizne na stred otvoru, zajedu v Z do otvoru, mikroposuvem jedu v X dobud si freza neskrtne o material, vynuluji X a jedu v X na druhou stranu dokud si opet neskrtne. Rozmer v ose X vydelim 2-mi a na nej opet najedu. Jsem ve stredu otvoru osou X. Totez udelam pro osu Y. A je to :D
Pavel Urban
mc
Příspěvky: 20
Registrován: 24. 2. 2010, 12:10
Bydliště: Košice-okolie

13. 12. 2010, 7:07

Takto to robím, pokiaľ je otvor väčší, ale opačne to nejde :-), zatiaľ to riešim výmenou frézy za vŕtaciu hlavičku s vrtákom ako je diera, nastavením do diery, výmena za frézu a ... ale sa mi stáva, že pri výmene za frézu sa dačo furt pohne a som vedľa. Niekedy sa dá predvŕtať vrtákom s priemerom frézy a ňou to dokončiť, ale väčšinou mi vrták výškovo nevojde a vreteno sa už vyššie dvihnúť nedá (BF20L)
(príklad diera 5mm pre skrutku M6 s inbusovou hlavou - zapustenie hlavy skrutky fi 10mm)
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

13. 12. 2010, 7:53

mc
Příspěvky: 20
Registrován: 24. 2. 2010, 12:10
Bydliště: Košice-okolie

13. 12. 2010, 8:19

to je "najíždecí trn" ? Nepochopil som ako to funguje. Predpokladám, že hrotom do diery, ale ako zistím, že je to v diere vycentrované...Niečo podobné som už videl, ale napriek popisu som nepochopil ako to funguje... mam malú predstavivosť alebo IQ...

http://internetshopping.cz/eshop.php?id ... id=8820604

Popis: upínací průměr: 10mm, celková délka: 88mm, průměr dotykové části: 4mm a 10mm, měřící přesnost: 0,005mm, max.otáčky: 600 ot./min. Upnutí do vřetene frézky. Jakmile se trn dotkne předmětu, magnet mezi upínací a dotykovou částí trnu se vychýlí. Po odjetí zpět, když budou oba magnety ve stejné poloze, je osa vřetene přesně o polovinu průměru dotykové plochy (2mm nebo 5mm).

Cez víkend som urobil robil prípravok na sústruženie sférických povrchov podľa videí na internete. Keďže mám strach rozoberať suport, umiestnil som ho na miesto pohyblivej lunety. Normálne to funguje, len nôž som zvolil asi nevhodný, lebo povrch je véééľmi drsný.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 12. 2010, 9:26

mc píše:to je "najíždecí trn" ? Nepochopil som ako to funguje. Predpokladám, že hrotom do diery, ale ako zistím, že je to v diere vycentrované...Niečo podobné som už videl, ale napriek popisu som nepochopil ako to funguje... mam malú predstavivosť alebo IQ...

http://internetshopping.cz/eshop.php?id ... id=8820604

Popis: upínací průměr: 10mm, celková délka: 88mm, průměr dotykové části: 4mm a 10mm, měřící přesnost: 0,005mm, max.otáčky: 600 ot./min. Upnutí do vřetene frézky. Jakmile se trn dotkne předmětu, magnet mezi upínací a dotykovou částí trnu se vychýlí. Po odjetí zpět, když budou oba magnety ve stejné poloze, je osa vřetene přesně o polovinu průměru dotykové plochy (2mm nebo 5mm).
na youtube jsou videa jak to funguje.. upnes do vretene roztocis a ono to smajda pomalu najizdis k hrane smajdani se zmensuje a zmensuje a kdyz jses presne na hrane tak to najednou v mziku uleti a zacne zase smajdat, pri trose trpelivosti se to da naucit a opakovatelna presnost najeti je tak 1až 2setiny..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
mc
Příspěvky: 20
Registrován: 24. 2. 2010, 12:10
Bydliště: Košice-okolie

13. 12. 2010, 9:50

Tak toto som potreboval - laicke vysvetlenie, dík, važne. Také si asi tiež objednám, už som takto jednu frézu zlomil, keď som "nastavoval" dotyk na hranu :-(
Ale nie je to to čo hľadám.
Trafiť sa nástrojom väčšieho priemeru nad os menšej diery.
Ak som dobre pochopil princíp martyxxxovho výrobku, tak to zasuniem hrotom do diery a keď sa prestane viklať, tak je to v osi...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 12. 2010, 10:25

mc píše:Tak toto som potreboval - laicke vysvetlenie, dík, važne. Také si asi tiež objednám, už som takto jednu frézu zlomil, keď som "nastavoval" dotyk na hranu :-(
Ale nie je to to čo hľadám.
Trafiť sa nástrojom väčšieho priemeru nad os menšej diery.
Ak som dobre pochopil princíp martyxxxovho výrobku, tak to zasuniem hrotom do diery a keď sa prestane viklať, tak je to v osi...
tak to nefunguje, kdyz s tim zajedes do diry tak se bude vrtet vzdy, pojedes nejdriv xkem doleva az najedes jednu vnitrni hranu, vynulujes Xko pojedes na druhou stranu a ziskas treba x=16,42 vydelis 2 dojedes na 8,21 a vynulujes Xko a jses ve stredu Xka to same potom v Y a mas stred diry takhle udelas diru vetsi nez 4mm nebot ten dotek ma prumer 4mm
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

13. 12. 2010, 7:19

To není můj výrobek, ale Avengera, mám ale v podstatě totéž od Mitutoyo. Do malé díry špičkou, do velké válečkem a je to. Když jedeš do malé díry špičkou, tak to chce opatrně Z-kem, nejlepší je mikroposuv jak má třeba BF20. Otáčky max. do 1000 / min. Do malé díry špičkou je to rovnou, do velké při měření válečkem je ale pro přesné najetí potřeba odečíst mrtvolu osy / 2 pokud se nepletu.
Uživatelský avatar
H4N$
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 11. 2007, 9:40
Bydliště: 49°24'9.07"N 17°12'40.95"E

24. 3. 2011, 6:58

Zneužiju téma.
Jestli někomu uniklo ...
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz ... _17246.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se najde iniciativní blbec, který neví, že to nejde a udělá to.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2011, 9:26

H4N$ píše:Zneužiju téma.
Jestli někomu uniklo ...
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz ... _17246.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Koukám a vidím, že to tu někdo napsal. Takže moje zkušenosti:
Mám doma asi 8 ks posuvek v této kategorii mimo jiné.
Kdysi jsem si koupil právě tyto powerfixy k pile na řezání :lol: ale byl jsem velmi mile překvapen, protože byly docela v pohodě nějaký čas jsem je používal i normálně u soustruhu (posuvka mě vydrží tak 2 měsíce, pak mi na ni něco spadne, nebo ona do něčeho :D a jde do kopru ...)
Před 3 týdny jsem koupil zas jednu v OBI za 300 peněz, no doma jsem to rozbalil, a docela jsem byl zklamanej, malé čísla, rozvaklanej krám, nejde to moc seštelovat, ukazuje na 150 mm hodně velkej rozdíl (0,1mm) oproti mikrometru při vnějším měření.
Včera jsem koupil jednu v lídlu co tam teď mají a je fakt docela dobrá, velké číslice, oproti mikráči rozdíl 0,01 na 150 mm a to není zlé. Je o hodně lepší než co se teď prodává v tom obi, akorát je k tomu taková brutálně veliká baterie a ty plastový kryty na tom nic moc, no ale je to za tři kila tak musí být člověk soudnej :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3598
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2011, 9:18

Beru zpět to co jsem napsal o těch posuvkách z Lídlu :| . Neskutečnej krám z jednoho prostého důvodu. Šikmáči tam udělali funkci, kdy po každém novém zapnutí posuvky tlačítkem ON (posuvka se nezapíná sama jak je u některých zvykem) se původní hodnota vyresetuje a je tam opět nula, pokud si toto člověk nevšimne tak je to nalevačku. Například posuvku odložím s hodnotou 4,95, ona se po nějakém čase vypne, pak ji chci znovu zapnout a na displeji blikne nějaká max. hodnota a objeví se 0,00, musím zajet čelistma k sobě a znova nula. Hm tak na to si asi nezvyknu i když jsem v případě běžné kde hodnota zůstávala dával čelisti k sobě vždycky, ale jen abych se přesvědčil, že tam ta nula stále je.
tak asi tak
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2011, 5:59

ja tech lidlovejch koupil postupne asi sest a porad nejakej problem
jedna fixlovala o par desetin!!!
jiny nevydrzeli na baterkach nebo cvachtali nebo se pridirali

nakonec ted mam rok mitutoyo a jsem velmi spokojenej, byla levnejsi nez sest tech lidlovejch dohromady a verim ze s ni budu spokojenej jeste dlouho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní odkazy“