Mazání SV18R

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

24. 6. 2013, 8:31

Velmi malý proud by tam měl stříkat. Stačí dírka jako od špendlíku a usměrnit proud do ložiska. Pokud uděláš větší díru, tak ji postupně přiškrtíš kleštěma.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2013, 8:42

Díky za bleskovou odpověď. Dírku vyvrtám, ale nejdřív vyměním olej. Soustruh jsem dovezl v úterý a nevím co je tam za olej (nějaký rozředěný petrolejem). Tak jsem objednal Paramo CUT3 a jak bude nalitý budu vrtat :) . Abych rovnou viděl co to dělá a nemusel jsem to znovu rozebírat.
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

25. 6. 2013, 2:35

Neviem, či som to správne pochopil, ale Paramo CUT3 je rezný olej, nepatrí do prevodovky.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

25. 6. 2013, 2:45

jj, je to řezný olej ale je určen i k mazání kluzných vřeten - u SV18 je doporučován jako náhrada oleje PO. Do převodovky samozřejmě ne.
Viz např. tento odkaz: http://rhstroje.eu/content/7-mazani-stroje" onclick="window.open(this.href);return false;
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

30. 8. 2013, 6:51

mne vytiekol olej s nadržky a ked som kupil a dolial už mi to na lavom olejoznaku nevytlači na sklo len na pravom a predtym to šlapalo pekne a olej mam dobry PO čko
sustruh sv18 ,vrtačka
pidi
Příspěvky: 213
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

9. 10. 2013, 5:39

zdravím pánové odborníci mám jeden dotaz, měl už někdo to čerpadlo oleje od tohoto soustruhu rozdělané. Mně to normálně maže, ale ten proud v olejoznacích je nějaký malý. Po přečtení zdejšího fóra jsem dotáhl ten regulovací šroub, přičemž se tlak trochu zvedl, ale ještě to není úplně ono, navíc ten olej je takový zpěněný. Dá se to nějak opravit? Olej jsem tam nalil od pána od kterého jsem ten soustruh koupil a ten mi řekl, že je to nějaký turbínový olej (řídký) a že on ho tam lil celou dobu co ho měl.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2013, 6:31

pidi píše:zdravím pánové odborníci mám jeden dotaz, měl už někdo to čerpadlo oleje od tohoto soustruhu rozdělané. Mně to normálně maže, ale ten proud v olejoznacích je nějaký malý. Po přečtení zdejšího fóra jsem dotáhl ten regulovací šroub, přičemž se tlak trochu zvedl, ale ještě to není úplně ono, navíc ten olej je takový zpěněný. Dá se to nějak opravit? Olej jsem tam nalil od pána od kterého jsem ten soustruh koupil a ten mi řekl, že je to nějaký turbínový olej (řídký) a že on ho tam lil celou dobu co ho měl.

ještě než začneš cokoli rozdělávat, regulovat atd. tak na tom čerpadle, na sací trubce co bere olej z nádržky je jakoby "filtr" je to jemné sítko a přes něj ještě hrubé, normálně omotané drátem k té trubce, tam začni, pokud do toho nikdo nečuměl deset let a ty sítka tam jsou, bude to zasraný jak jetel.
Rozdělat, sítka pročistit a pak laborovat dál :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2013, 7:03

Ahoj, od včerejška jsem řešil podobný problém. Celý týden jsem zaškrabával vřeteno, v neděli jsem to dal dohromady a včera mi to přestalo úplně mazat. Vyndaj jsem tedy olejovou nádž, čerpadlo (žádný filtr tam nebyl) a vyčistil - bylo tam plno bordelu. Dal jsem nový olej, smontoval a nic... Takže jsem sundal trubičku od čerpadla k té "rozvodné" kostce a bingo! Trubička byla úplně ucpaná u té kostky. Vypadalo to jako nějaký filc. Tak jsem to vypíchal špendlíkem a profoukl. Pro jistotu jsem ještě sundal tu kostku, ale tam už bylo vše čisté. Dal jsem to dohromady a už mažu :D .
Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
coroner
Příspěvky: 58
Registrován: 11. 10. 2011, 5:36
Bydliště: Vysočina - u Křižanova

9. 10. 2013, 7:19

1asv píše: Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
Mám to stejně a soustruh tak běhá spokojeně co ho mám (zatím tedy jen dva roky), takzě to považuji za normální.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

9. 10. 2013, 7:27

coroner píše:
1asv píše: Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
Mám to stejně a soustruh tak běhá spokojeně co ho mám (zatím tedy jen dva roky), takzě to považuji za normální.
Díky za bleskovou reakci - a hned jsem klidnější :D . Vláďa
pidi
Příspěvky: 213
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

9. 10. 2013, 8:37

ještě než začneš cokoli rozdělávat, regulovat atd. tak na tom čerpadle, na sací trubce co bere olej z nádržky je jakoby "filtr" je to jemné sítko a přes něj ještě hrubé, normálně omotané drátem k té trubce, tam začni, pokud do toho nikdo nečuměl deset let a ty sítka tam jsou, bude to zasraný jak jetel.
Rozdělat, sítka pročistit a pak laborovat dál :wink:[/quote]

dík za odpověď, já to právě rozebral a žádné sítko tam nebylo, ono to mazalo, ale ne jak jsem byl zvyklý, že to prostě v olejoznacích bublá jako v pračce. Tam bylo vidět, že olej přitéká, ale nebylo to ono. Tak po přečtení zdejšího fora, jsem ten šroub dotáhl na max. a olejoznaky se naplnily, tedy ne až po okraj, ale je tam toho podstatně více. Jenže to zase začalo pěnit, jakoby to někde přisávalo vzduch.
pidi
Příspěvky: 213
Registrován: 13. 8. 2009, 8:46
Bydliště: Třinec

9. 10. 2013, 8:49

1asv píše:Ahoj, od včerejška jsem řešil podobný problém. Celý týden jsem zaškrabával vřeteno, v neděli jsem to dal dohromady a včera mi to přestalo úplně mazat. Vyndaj jsem tedy olejovou nádž, čerpadlo (žádný filtr tam nebyl) a vyčistil - bylo tam plno bordelu. Dal jsem nový olej, smontoval a nic... Takže jsem sundal trubičku od čerpadla k té "rozvodné" kostce a bingo! Trubička byla úplně ucpaná u té kostky. Vypadalo to jako nějaký filc. Tak jsem to vypíchal špendlíkem a profoukl. Pro jistotu jsem ještě sundal tu kostku, ale tam už bylo vše čisté. Dal jsem to dohromady a už mažu :D .
Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
já to měl také rozebrané po tu kostku, zjistil jsem, že ta přívodní hliníková trubička byla prasklá a tam mi kapal olej, už je to opravené. Kostku jsem vyfoukal vzduchem, ale nejde mi do hlavy, že po zašroubování toho seřizovacího šroubu (opravdu na doraz) tak se to sice zlepšilo, ale určitě to není na max. ta olejoznaky nejsou úplně plné, ale už není možnost přidat. Tak nevím, zda je už vyběhané čerpadlo a nebo zkusit vyměnit tu pružinku na tom šroubu. Mám za to, že je to jako u hydrauliky pojistný ventil, když to má větší odpor tak bude větší tlak a ta pružina může být už unavená. Zase nechci aby to čerpadlo trpělo, proto prosím o radu.
koptic
Příspěvky: 117
Registrován: 14. 1. 2011, 9:04
Bydliště: Nejdek

10. 10. 2013, 7:58

pidi píše:
1asv píše:Ahoj, od včerejška jsem řešil podobný problém. Celý týden jsem zaškrabával vřeteno, v neděli jsem to dal dohromady a včera mi to přestalo úplně mazat. Vyndaj jsem tedy olejovou nádž, čerpadlo (žádný filtr tam nebyl) a vyčistil - bylo tam plno bordelu. Dal jsem nový olej, smontoval a nic... Takže jsem sundal trubičku od čerpadla k té "rozvodné" kostce a bingo! Trubička byla úplně ucpaná u té kostky. Vypadalo to jako nějaký filc. Tak jsem to vypíchal špendlíkem a profoukl. Pro jistotu jsem ještě sundal tu kostku, ale tam už bylo vše čisté. Dal jsem to dohromady a už mažu :D .
Ale mám teď ještě jiný problém - přijde mi, že olej pomalu odtéká zpet do nádržky a když čerpadlo pustím, klesne mi olej v nádžce až na spodní hranu kontrolního okénky (v klidu je na max.). Je to normální? Nebo mám trochu snížit tlak?
já to měl také rozebrané po tu kostku, zjistil jsem, že ta přívodní hliníková trubička byla prasklá a tam mi kapal olej, už je to opravené. Kostku jsem vyfoukal vzduchem, ale nejde mi do hlavy, že po zašroubování toho seřizovacího šroubu (opravdu na doraz) tak se to sice zlepšilo, ale určitě to není na max. ta olejoznaky nejsou úplně plné, ale už není možnost přidat. Tak nevím, zda je už vyběhané čerpadlo a nebo zkusit vyměnit tu pružinku na tom šroubu. Mám za to, že je to jako u hydrauliky pojistný ventil, když to má větší odpor tak bude větší tlak a ta pružina může být už unavená. Zase nechci aby to čerpadlo trpělo, proto prosím o radu.
a zkoušel jsi ten šroub povolit?
S28, PR20, VK32, SV18RA, 2Ud, N1, OH 253, Engelhardt SD240, Bomar STG 220G, Gildemeister CTX 200 S2
Weiler Condor VS1, Harrison Alpha 330 S, Masturn 32 CNC
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2013, 8:27

jj, povolit jsem ho zkoušel, ale pak se mi zdálo, že tam jde málo oleje. Je mi ale jasné, že je to vždy docela subjektivní. :D . A kromě toho nevím co tam bylo za olej a teď jsem tam dal ten co tam doporučují (Paramo CUT3). Takže to samozřejmě vypadá trochu jinak.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

10. 10. 2013, 8:47

pidi píše:já to měl také rozebrané po tu kostku, zjistil jsem, že ta přívodní hliníková trubička byla prasklá a tam mi kapal olej, už je to opravené. Kostku jsem vyfoukal vzduchem, ale nejde mi do hlavy, že po zašroubování toho seřizovacího šroubu (opravdu na doraz) tak se to sice zlepšilo, ale určitě to není na max. ta olejoznaky nejsou úplně plné, ale už není možnost přidat. Tak nevím, zda je už vyběhané čerpadlo a nebo zkusit vyměnit tu pružinku na tom šroubu. Mám za to, že je to jako u hydrauliky pojistný ventil, když to má větší odpor tak bude větší tlak a ta pružina může být už unavená. Zase nechci aby to čerpadlo trpělo, proto prosím o radu.
Ještě mě napadlo, jestli není moc "otevřená" nebo uvolněná mazací trubička nad vřeteníkem (viz moje fotky na straně 2 tohoto vlákna) a tudíž to nemá malý odpor a okénko se málo plní.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“