upinacia sada na sutruh na drevo

Odpovědět
supbodo
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 6. 2009, 9:01
Bydliště: Žiar nad Hronom

16. 9. 2010, 7:10

Dobrý deň. Potrboval by som poradit ohladom tejto sady alebo podobnej.
Nikde som nenašiel dokumentáciu. Možno by to nemusela byt práve tato ale niečo podobné. Zdedil som malu dielničku tak ju dávam trochu dokopi.

http://www.uni-max.sk/sada-upinacich-pr ... odchuck/d/
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2010, 5:58

Základní otázka: CO CHCEŠ SOUSTRUŽIT ??

Ta sada je na speciální věci - viz další obrázky Takže pokud budeš chtít soustružit talíře, úchytky, vrtané věci nebo nějaké další speciality, tak by se ti to mohlo hodit - ovšem můj mázor je, že to jsou vyhozené peníze.

U soustružení dřeva je navíc problém v tom, že v obchodech seženeš hromadu různých sad, z nihž použiješ max tak jednu komponentu, a to co opravdu potřebuješ, nikde neseženeš a musíš si to nechat dělat. Bohužel - taková je situace.

Mimochodem - už jsi někdy v obchodě viděl šroubový unašeč, nebo otočný hrot se špičkou dlouhou 70 mm, a průměrem 18 mm ???
supbodo
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 6. 2009, 9:01
Bydliště: Žiar nad Hronom

16. 9. 2010, 7:55

Presne na to som to chcel použiť. Taniere, misky atd. Ako si prišiel k tým rozmerom? Ja som nič nenašiel. Vieš mi poradiť niečo vhodnejšie. Zdedil som dielničku a nadšenie ale vedomosti to už je horšie.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2010, 9:35

No, tak v tomto případě by to bylo opodstatněné. - Ale připrav se na to, že v konečné praxi z té sady použiješ tak třetinu. Co se týče těch rozměrů, co jsem nahodil v příspěvku - tam se jedná o přípravek k upínání hranolků při lunetovém soustružení drobných kusů a prodlouženého otočného hrotu tak, aby prolezl lunetou. Tyto dvě komponenty neber v potaz.

Naopak co by se ti mohlo hodit, tak tyto unašecí hroty: http://www.uni-max.sk/sada-upinacich-hrotov-m33x35/d/ nebo možná ještě otočný hrot s vyměnitelnými vložkami: http://www.uni-max.sk/sada-upinacich-hrotov-9-ks/d/ - v tomto případě bych se já ale hodně rozmýšlel, jestli do toho jít, nebo ne. Já to totiž řeším tak, že na Aukru seženu nějaký jetý hrot a nechám si ho předělat. A i přes vysokou cenu takové úpravy to vychází o mnoho levněji, než celá uvedená sada - a navíc mám pouze to, co potřebuji.

Dále co se týče soustružnických nožů - ty nekupuj, ale udělej si je. Na Aukru sežeň Radeca (10x10 - 18x18 + celá škála rozměrů mezi těmito tolerancemi) tak do 1,5 eur/ks a vybruš si z nich nože. Je to chvilka a vyjde tě to na čtvrtinu ceny nabízených sad. (nehledě na to, že sračky typu karbidového ostří opravdu nepotřebuješ .....)

Jinak co ještě budeš potřebovat, tak dobrou stolní brusku, protože budeš neustále nože brousit. Zapomeň na situaci, kdy by jsi s jedním nožem bez broušení jel 8 hodin v kuse. Dřevo - a zvláště měkké je totiž pěkné svinstvo, a sám budeš překvapený, jak často ti bude ostří odcházet.
supbodo
Příspěvky: 43
Registrován: 1. 6. 2009, 9:01
Bydliště: Žiar nad Hronom

18. 9. 2010, 3:07

Ďakujem za rady. Takže je viac menej rozhodnute ale je tu ešte jeden problém a to je spôsob upnutia k oske. Ja tam mam 16- závit a stúpanie som
taras zabudol ale to zmerám len neviem či mi to tam bude pasovať. Ak by niekto vedel aký je tam závit bol by som mu povdačný.
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

18. 9. 2010, 4:55

Na ruční soustružení dřeva používám starý pilníky ,který přebrousím.Jsou celkově dlouhý a maj většinou i rukojed :D .
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 829
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2010, 9:12

JO, to je taky dobrá varianta - na začátek to bohatě stačí. Hlavně se na tom dá naučit brousit, a když se podaří nůž zk***** tak to tolik nebolí. Ale později doporučuji přeci jen to Radeco - je o hromadu lepší. Zvláště to s příměsí kobaltu.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“