revolverová hlava

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 9. 2010, 9:42

Chtěl bych postavit revolverovou hlavu a řeším systém výsuvu hlavy, vím že se používá posuv hydraulický to bych použít nechtěl a pak posuv pneumatický, těmto systémům ovšem vůbec nerozumím nemůžete mě někdo nakopnout správným směrem po čem se kouknout?
případně neexistuje pro mě asi nejjednodušší řešení nějaký systém elektrický, zvažoval jsem elektromagnet, ale takový elektromagnet z výsuvem cca 15mm by musel být asi obrovský pro potřebnou sílu, případně jiné řešení?
mimochodem nemáte někdo představu jakou silou musí být ty dvě části do sebe přitáhovány? třeba 2000N nebo víc vůbec netuším.. chtěl bych vyjít z konstrukce tady již zmiňované akorád ji trošku zvětšit, průměr hlavy předpokládám cca 250mm..
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 9. 2010, 9:53

placnu treba neco jako steracovej motor a jim pohaneny zavit by mohl dat slusnou silu k zajisteni
sikovne vymyslena mechanika by mohla resit vyuziti toho stejneho motoru na rotaci cele hlavy tedy treba jednim smerem povolit ten sroub a vysunout hlavu jakmile dojede sroub na konec zacne tocit hlavou

zpetnym pohybem zatahnout hlavu a dotahnout sroub
vse dvema relatky + spinace indikujici konkretni nastroj (staci magnet a jazyckovy kontakt z GM za 15kc na kazdou polohu nastroje)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

29. 9. 2010, 6:18

ja som vydel celkom fajn riesenie hlava sa nevysuvala len sa otacala a zaistovalo sa to 4mi kolikmy tore sa vysuvali pneumaticky tam ani velmi nieje co riesti netreba ziadne dorazi alebo nieco podobne piest vysunie kolik pokial to pôjde (hlava je zaistena) a ked piest koliky zasunie hlava sa odisti.. urcite by bolo dobre mat tam neake snimace polohy tach zaistovacich kolikou koly bezpecnosti aby sa nahodou nezacalo obrabat s zaistenou hlavou alebo aby sa motor otacajuci nastrojovou hlavou nesnazil pretocit hlavu ked je zaistena...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2010, 6:36

myslím že není potřeba vymýšlet nové a nové konstrukce, zajištění kolíky podle mě nebude nikdy 100% bezvůlové , tak jako když povyjede hlava a tlakem pružin zapadnou dvě ozubené mezikruží s lichoběžníkovými drážkami do sebe.. když hlava povyjede sepne koncák a poté je možné ji otáčet ozubeným řemenem a relativně malým krokovým motorem celkem přesně..
jde mě jen o ten výsuvný systém, řešení elektromotoru a přez řemenici dopomala otáčet šroubem a tím vytahovat hlavu dejme tomu by šlo asi použít
otázkou je jakou silou musí ty pružiny tlačit? a jak silný by ten elektromotor potom musel být ?

případně ten pneumatický ventil jaký?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2010, 8:23

tady je odkaz na hlavu z ktere bych chtěl konstrukčně vycházet..
http://www.cnc-projects.de/
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

29. 9. 2010, 11:54

RaS píše:myslím že není potřeba vymýšlet nové a nové konstrukce, zajištění kolíky podle mě nebude nikdy 100% bezvůlové , tak jako když povyjede hlava a tlakem pružin zapadnou dvě ozubené mezikruží s lichoběžníkovými drážkami do sebe.. když hlava povyjede sepne koncák a poté je možné ji otáčet ozubeným řemenem a relativně malým krokovým motorem celkem přesně..
jde mě jen o ten výsuvný systém, řešení elektromotoru a přez řemenici dopomala otáčet šroubem a tím vytahovat hlavu dejme tomu by šlo asi použít
otázkou je jakou silou musí ty pružiny tlačit? a jak silný by ten elektromotor potom musel být ?

případně ten pneumatický ventil jaký?
Pokud bys pouzil centralni sroub, tak by mozna stacilo dat na nej jen talirovou pruzinu.. ? Mechanismus, ktery bude otacet sroubem udelat samosvorny (snekovy prevod, treba ten motor ze steracu). A utazeni nastavit proudem motoru. Kroutak motoru se spocte stejne, jako pro posuv osy sroubem (google poradi)

Sila pruziny by mela jit odvodit z rezne sily. Podle konstrukce by melo byt celkem trivialni ji prepocitat na silu, ktera pusobi v miste uchyceni. Podle me ti vyjde, ze muzes pouzit nekolikanasobnou rezervu a moc to neresit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 9. 2010, 12:47

ja myslim ze otaceni hlavy krokacem je zbytecne
a znacne to komplikuje rizeni te vymeny

hlavy jsou delane vetsinou tak ze maji vuli na hrideli (neco jako treba uzsi pero nez drazka pro nej) a presnou polohu nastroje definuje ten aretacni celni ozub, ono si to v te vuli najde misto

veskere kouzlo je pustit otaceni a ve chvili kdy se mihne ten spravny nastroj ho zarazit a zatahnout hlavu

ted jsem to resil minuly tyden na jednom stroji

motor otaceni byl trifaz asi 100W s pomocnym kondikem
dve relatka plus pomocne na brzdicku ktera zabrzdi ten motorek na fleku ve chvili kdy spadne jeho napajeni do 0 (tedy aby setrvacnosti neposunul hlavu dal)
4 induktivni snimace a hridelka s vyfrezovanejma drazkama tak aby to odpovidalo kodovani pozice nastroju v GRAYove kodu

uplne natupo jsem spojil hydraulickej vysuv s otacenim hlavy protoze to vysouva mzikove

takze
1. sepnuti rotace (jedno rele soucasne sepne hydrauliku vysuvu odbrzdi motor a zapne mu napajeni)
2. testovani spravneho nastroje (proste se porovnava tabulka nastroju dle kodovani)
3. vypnuti rotace (to jedno rele se vypne tim spadne brzda motorku ktery stoji na fleku a hydraulika to v tu chvili vtahne)

chodi to naprosto spolehlive jediny co bylo treba poladit bylo natoceni te hridele co koduje ty polohy nastroju

je tam trosku hazard s tim odbrzdovanim ale je to tak rychle ze vubec nevadi ze ten motor mene nez desetinu vteriny tlaci proti zaaretovane hlave)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 9. 2010, 1:37

ten motor bude otáčet tou hlavou pořád dokola stále stejným směrem? tzn z pozice 1 půjde přímo na pozici 2 ale z pozice 2na 1 pujde pres 3,4...x,1, v jistych pripadech by totiz bylo vhodne aby třeba pozice 4-8 nebyly nastavovany napr kdyz se pouzije nestandartni drzak z kterym proste nepujde z duvodu kolize otocit dokola osy

nicmene jake sily tam asi mohou nastat resp s jakou silou pružin počítat? netuší někdo jak to zjistit a neb oalespoň nějak odhadnout?
soustruh má na vřetenu asynchronní motor 3kw, serva na šroubech osy Z a X jsou 1kW šrouby mají stoupání 16 a 4mm
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 10. 2010, 8:16

Tak to nakonec vyhraje pneumatickej válec, průměr 100 dává sílu při 6Barech cca 4000N, nicméně můžete mě prosím někdo potvrdit jak funguje tenhle ventil? pneumatika není můj obor..tak jestli je má myšlenka správná

pokud zapojím pneumatický válec dvojčinný jednu komoru na výstup 4, druhou na výstup 2 tak v normálním stavu když pustím vzduch do vstupu 1 tak projde ventilem do výstupu 2 vzduch a píst válce půjde do jedné polohy, výstup 4 a 5 budou průchozí a vzduch z druhé komory tím odejde..
pokud sepnu elektromagnet spojí se vstup 1 s výstupem 4 čímž dojde k plnění druhé komory a současně se spojí 2-3 a vzduch z komory 1 uteče
na výstupy 5 a 3 se mohou zapojit tlumiče hluku, je má myšleka správná?
děkuji..

plánuji hlavu přitahovat talířovou pružinou cca 2000N, tato síla bude působit jako jistota i bez vzduchu, válec tuto pružinu s cca 100%rezervou přetlačí a poté při zajištění bude přídržná síla 2+4kN tedy 6kN otázkou je jestli taková síla není brutálně předimenzovaná a jestli nejít do menšího válce?
Přílohy
festo.jpg
festo.jpg (4.43 KiB) Zobrazeno 4061 x
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

1. 10. 2010, 9:24

to je klasickej 5/2 ventil .... 4, 2 pripojis pist - 1 privod, 3 a 5 je odfuk na ne se davaji tlumice

ps. pist vybrat s tlumenim v koncovych polohach

' u talirovych pruzin je treba rozlisovat pracovni silu a silu potrebnou k dosazeny urcite polohy - ta muze byt x nasobek pracovni - ( tedy jestli to misto stlacovani neplanuje naopak uvolnovat )
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“