Frézování Al výpalku + konstrukce ze železa vs. hliníku

Technologicke postupy a měřidla v dílně
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

11. 11. 2010, 8:17

Nazdar.
Všichni víme, že výpalky z železného plechu mají řezné hrany dosti nevhodné k přerovnání frézováním. Jde to, ale nikdo okolo takový kšeft nechce...

Takže mě napadlo, jak to bude s hliníkovým výpalkem. Co kdybych nechal udělat polotovary řekněme z desítky nebo patnáctky plechu? Má někdo zkušenost, jak se to frézuje, zarovnává anebo řežou závity do hrany?

Předem díky za praktické postřehy. Ještě dodám, že předem nevím, jaké ten plech má přesně složení.

Radek
Naposledy upravil(a) rawen dne 14. 11. 2010, 9:05, celkem upraveno 1 x.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 11. 2010, 9:38

hlinik je blato a blatem zustane i pri paleni, spis budes mit problem kdo ti takhle velke desky bude palit, treba tam kam jezdim ja palej ocel do 20mm ale hlinik snad jen 4 nebo 5mm ten se uz potom reze vodou.. coz je financne trosku jinde..
mimochodem i ta ocel se da frezovat, pokud pouzijes normalni frezy a ne nejakou HSSku.. samozrejme prohnat to pak kalirnou je lepsi..
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

11. 11. 2010, 11:47

Jenom upřesnim, na laserech TRUMPF, kde se pálí 20mm ocel, se dá pálit tabulkově 8mm hliník, neofiko to zkousne i 10ku (vyzkoušeno). 15mm nevim nevim, možná by to i šlo, ale řezná hrana bude hodně ošklivá, otřepy hodně velký a ofiko neseženeš nikoho, kdo ti to laserem vypálí - mj. i proto, že hliník a pozinkovej plech hodně zasírá koncovou fokusační čočku, která nestojí 2stovky... (stojí cca 4 stovky, ale Eček)

Jinak řečeno - na hliník 10mm a vejš spolu s LASERem zapomeň.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8164
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2010, 12:17

A jaký tvar mají mít ty výpalky? Hliník do 30 mm běžně řežu na truhlářské formátovací pile (a dá se i daleko víc) a při tom jediná nutná pomůcka jsou chrániče sluchu :-) Tak jestli nejsou nějak tvarově složité tak by to šlo třeba takhle.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
zdviza
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2009, 1:25
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2010, 7:46

Hliník se za určitých podmínek nechá pálit, zatím mi chlapáci v práci vypálili na 14mm plíšku, nepodřezávalo to a povrch byl celkem ucházející, ale díry do toho prostě nejdou, takže ty byly pouze nastřelený.
Příští týden se jich optám jak to vlastně dělali.
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

12. 11. 2010, 7:32

prochaska píše:A jaký tvar mají mít ty výpalky? Hliník do 30 mm běžně řežu na truhlářské formátovací pile (a dá se i daleko víc) a při tom jediná nutná pomůcka jsou chrániče sluchu :-) Tak jestli nejsou nějak tvarově složité tak by to šlo třeba takhle.
A jestli jsou tvarově složité, tak 15 mm hliníku uřeže i ruční kmitací pilka (šukačka). A zvládne i ty díry.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

12. 11. 2010, 8:24

Vím, že se to dá řezat i pilkou.

Problém je v tom, že uvažuju o dílech, které neuříznu z běžné pásoviny a celou tabuli plechu nemůžu kupovat. Bylo by proto pohodlné získat někde polotovary (nejlevněji asi vypálit) a ty doobrobit.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

12. 11. 2010, 8:40

zkoušel jsi Alcom Alval ???
nechal jsem si tam nějaké polotovary dělat, cena se mi zdála OK a přístup vynikající, doufám že se nezhoršili, je to už dva roky, řezali to vodou, žádný problém.
http://www.hlinik.cz
TOMI BOY
Příspěvky: 52
Registrován: 26. 6. 2010, 9:00

12. 11. 2010, 9:51

no AL a laser je fakt blba kombinacia z pravidla to reze polovicu hrubky ocele v jednej firme mi rezali hlinik 10mm a otrepi boli 12mm chlapik co to obsluhuje vravel ze pri AL su otrepi rovnake alebo vecsie ako hrubka materialu je to proste na laser nevhodny material rovnako aj pre plazmu, najlepsie riesenie voda, alebo si dat nakrajat polotovar z ktoreho sa da spravit dany kus a potom to cele vyfrezovat.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2010, 9:54

rawen píše:Vím, že se to dá řezat i pilkou.

Problém je v tom, že uvažuju o dílech, které neuříznu z běžné pásoviny a celou tabuli plechu nemůžu kupovat. Bylo by proto pohodlné získat někde polotovary (nejlevněji asi vypálit) a ty doobrobit.

Radek
nevim teda za kolik se kupuje cela tabule plechu ale ja kupuju hlinikove slitiny ve valsteel a tam uriznou cokoliv.. a finalni tvar objedu cncckem..
cena je od cca 100 do 200kc kg vcetne rezu
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2010, 5:46

Ahoj Radku, co bys konkrétně potřeboval? Nějaké zbytky 15ky duralu tu mám, případně není problém v ALMSu dokoupit, cena je 180 Kč/kg vč. DPH, slitina 5083 AlMg4,5Mn. Řežu to do 300 mm na pásové pile, delší řezy kotoučem na horizontální frézce. Dají se vyříznout i různé neobdélníkové tvary. Něco se dá i ofrézovat, i když CNC nemám.

Výpalky z vody ale nefrézuju, jsou tam zbytky abraziva a tupí mi to HSS nástroje.
Petr Spáčil
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

14. 11. 2010, 4:24

Zatím nic konkrétního - přemýšlím o frézce a nějak se mi ji nechce dělat ze železa.

Radek
Krutor píše:Ahoj Radku, co bys konkrétně potřeboval? Nějaké zbytky 15ky duralu tu mám, případně není problém v ALMSu dokoupit, cena je 180 Kč/kg vč. DPH, slitina 5083 AlMg4,5Mn. Řežu to do 300 mm na pásové pile, delší řezy kotoučem na horizontální frézce. Dají se vyříznout i různé neobdélníkové tvary. Něco se dá i ofrézovat, i když CNC nemám.

Výpalky z vody ale nefrézuju, jsou tam zbytky abraziva a tupí mi to HSS nástroje.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 11. 2010, 6:09

pokud to ma byt k necemu a ne vyhozene penize tak uvazuj o zeleze.. usetris mezikrok a nebudes to pak predelavat.. cenove to vyjde na stejno sice ti budou mnozi obrabeci rikat ze stacvi hlinik protoze se jim lepe obrabi.. ale po tom co jsem zazil s pupakovou masinkou tak to malo duralu co tam bylo vyhazuju a cele predelavam.. frezovat duralovou masinku jsem jeste nevidel.. resp frezovat ne pizlat 3kou frezou v 10000ot po milimetru
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2010, 7:16

RaS píše:sice ti budou mnozi obrabeci rikat ze staci hlinik protoze se jim lepe obrabi
Doufám, že to není narážka na mě :D Já sice obrábění oceli komerčně nenabízím, ale samozřejmě uznávám její konstrukční výhody oproti duralu.

Řekl bych, že rozhodující je, co chce Rawen frézovat. Přesně jak píšeš - jestli jde o frézování Kressem nějakou 3kou nástrojem, nebo něčím kde dáš třeba 20ku nástroj.

Jinak si ale myslím, že taky hodně záleží na tom, v jakém místě daný materiál použiju. Já se třeba chystám stavět klasickou sloupovou CNC frézku s vřetenem Morse 3, ale skříň vřeteníku pravděpodobně udělám z duralu, protože v tomto místě už není skoro žádné rameno síly. Ale třeba samotný sloup bude litina, protože sloup je samozřejmě extrémně namáhaný obzvláště v krutu. No a takové věci jako držáky krokových motorů, tak tam je to úplně jedno.
Petr Spáčil
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 11. 2010, 7:26

Krutor píše:
RaS píše:sice ti budou mnozi obrabeci rikat ze staci hlinik protoze se jim lepe obrabi
Doufám, že to není narážka na mě :D
nebylo to mysleno nijak a na nikoho konkretne i kdyz to tak mozna vyznelo kdyz si to tady nabizel a vsichni vedi ze jsi vyhradni obrabec duralovych dilu pro tohle forum :)
ja pokud mam neco delat a nezalezi na materialu taky zvolim dural je to logicke nastroje se v podstate neopotrebuji a jde to podstatne rychleji, ale treba domecek loziska ja osobne bych z duralu nedelal ani na trona.. natoz na neco co ma skutecne frezovat.. samozrejme drzaky motoru a podobne nenamahane veci je mozna fuk.. i kdyz zkus dotahnout v duralu sroub na moment a za tyden ho dotahni na stejny moment znovu, proste ja uz jsem z duralu vylecenej..
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“