žihanie?

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2010, 6:25

mam jednu otazocku, co sa stane ked sa vyziha uz zihana ocel?? co sa tyka tepelneho spracovania tak tam mam v technologi. hliniku 7075 to nespravi nic len pri obrabani uz neostava leskli ale matny, ale to moze byt aj tym ze vramci moznosti a improvizovania som ho zihal v teplovzdusnej rure vo firemnej kuchinke :D
ale preba poznamenet ze to fungovalo ako zazrak ziadna deformacia vplivom obrabania sa neprejavila co bolo dovtedy kazdodennym problemom.
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2010, 4:37

vyzihanim zihane oceli se nestane nic..resp bude porad zihana..
nicmene zihani v troube neni zihani to je ohrev bez jakekohokoliv vlivu na danou ocel.. ta teplota 250st je tak nizka ze to nic neudela.. pokud tedy nemate nejakou rychlopecicitroubu ktera da treba 650st :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2010, 5:55

Nevím, jestli je žíhání hliníku podomácku dobrý nápad :-) Dá se tím dost podstatně srazit pevnost.
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2010, 6:31

prochaska píše:Nevím, jestli je žíhání hliníku podomácku dobrý nápad :-) Dá se tím dost podstatně srazit pevnost.
to je prece duvod k zihani srazit pevnost, pripadne odstranit pnuti.. nebo sem nekde neco nepochopil?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

17. 12. 2010, 7:35

Já mám za to, že zíháním se pevnost duralu zvyšuje. Zhruba se dá říci, že tepelné operace neželezných kovů mají opačný účinek než u ocele.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2010, 8:43

RaS píše:
prochaska píše:Nevím, jestli je žíhání hliníku podomácku dobrý nápad :-) Dá se tím dost podstatně srazit pevnost.
to je prece duvod k zihani srazit pevnost, pripadne odstranit pnuti.. nebo sem nekde neco nepochopil?
Já to pochopil naopak, že chce odstanit jen pnutí, ne tu pevnost :-) Sám kdybych chtěl srazit pevnost tak nebudu kupovat drahou 7075 a dělat z ní měkotinu, ale vezmu rovnou něco měkkého :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2010, 8:45

bobik píše:Já mám za to, že zíháním se pevnost duralu zvyšuje. Zhruba se dá říci, že tepelné operace neželezných kovů mají opačný účinek než u ocele.
Ono je to s hliníkem dost divné. U některých slitin ano, u některých ne. Ale obvykle tam bývá stárnutí, buď přirozené nebo umělé. A nesmí se to s tím stárnutím přehnat, protože pevnost roste jen určitou dobu a pak dalším stárnutím zase klesá (u některých slitin). Jestli jsem to dobře pochopil, tak je to děsná alchymie :-)
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 12. 2010, 9:43

no to je jedno.. nicmene pokud ma nekdo potrebu zihat hlinikove slitiny kvuli snizeni pevnosti mel by poridit lepsi frezku..
docela by me zajimalo jestli takove ty pidifrezky (tim nechci nikoho a nic urazit) poznaji rozdil jestli frezujou treba automatovej dural s cca 250MPa a nebo treba dvojnasobne pevnej certal s cca 500MPa? ja to treba na freze nepoznam,naopak to pevnejsi se me obrabi lepe.. ale pokud vezmu treba 14220 zihanou na mekko s nejakejma 550MPa a zuslechtenou 14220 treba na 800MPa tak to je sakra znat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2010, 12:43

v rure na pecenie som zihal 7075 nie ocel co sa pevnosti tyka tak zostal pevnejsi neslo mi o ziadne zmekcovanie ale o znizenie vnutorneho pnutia kedze vyrabame veci ktore maju po obrobeni tendenciu krutit sa bolo to nanervy vyrobil som presni tvor na sustruhu nasunul na hriadel dal do frezy ofrezoval a z hradela to uz ani za svet neslo dolu ked so to neako stiaho a odmeral tak dire bola vseljaka len nie dobra miestami sa to zmrstilo o cca 0.1mm a to je pri H6 a H7 otvoroch kilometer. zial technologicky postup a podobne veci si to vynutili robit to takto takze sa ponukala moznost otovr nasledne vystruzovyt co bolo ale podla mna nachuja lebo to uz nikdy nebude ono alebo zihat raz ked som mal asi 15 rovnakych kusou a prvi mi nesiel po obrobeni z hriadela dolu povolili mi nervi zobral som zvisok aj napriek tomu ze uz bol vysustruzeny nabuchal som to do rury dal tam 375st celzia nechal to 2 hodiny potom stiahol na 200st nechal dalsiu hodinu a potom uz len ochladzovanie na vzduchu na moje prekvapenie sa pocas toho "zihania" nic nedeformovalo hodil som to na hriadel ofrezoval a islo to nadherne dole odmeral som to pasametrom po frezovani a zmieny boli max 0,002mm dal som si porovnat tvrdost 148BR pred zihanim 149BR po zihani. a co sa tyka frezovania AL tak aj mne sa omnoho lepsie frezuje tvrdsie ako meksie druhy, oceliach 11600 a 14220 som pri frezovani nezbadal ziadne rozdiely ale ked som mal 14220 zuslachtenu ale to bude tym ze freza na ktorej robym je fakt silna a je urcena skor na hrubovacky material K110 ( je to jeden druh 19tkovej ocel len neviem presne kolko )
frezujem bez najmensich problemou
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 12. 2010, 3:21

Tak tenhle postup žíhání odporuje všemu co píšou v knížkách :-) To budu muset taky vyzkoušet :-)
Aleš Procháska
TOMAX
Příspěvky: 116
Registrován: 25. 5. 2010, 8:34
Bydliště: Nové Zámky
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2010, 6:50

v knizke som si pozrel presny postup zihania, nemame ruru ktora by to vyhriala na dostatocnu teplotu a nemam ani tolko casu aby som mohol stale behat k tej rure aby som dodrzal aspom postup toho zihania tak som si spravil vlastny a ono to zazrakom fungovalo, akurat dobra rada ten hlinik najprv poriadne odmastit lebo emulzia hrozne smrdi ked sa zacne odparovat v rure, odvtedy v nej uz nikto nic nepiekol :D
aj tak sa ma kupovat druha
SolidWORKS 2012 + SolidCAM 2012
-
CNC sustruh pohánanými nástrojmi
5oska DMU eVo 40
a nejaké tie 3osé mašinky :)
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“