AC Servomotory z CNCshopu

Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 5. 2011, 8:11

Co znamená vypadá to cenově zajímavě? Nějak nevím co si pod tím mám představit :D
Tak taky přidám něco do kola :D
http://eshop.profcom.cz/obchod/AC-servo ... d=cena-asc" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

13. 10. 2013, 10:31

Oživujem toto vlákno, lebo uvažujem o servomotoroch Leadshine kvôli priaznivej cene.
Na cncshope majú v ponuke len 60V verziu 400W serva (ACM604/60V) Vedel by mi niekto poradiť, kde sa dá zohnať 220V verzia tohto serva (ACM604)? Prípadne kde sa dajú zohnať vyššie rady servopohonov leadshine? Na stránkach leadshine.com som našiel 220V servomotory rady EL5, ktoré sa vyrábajú aj vo vyšších výkonoch, ale nenašiel som žiadneho predajcu, ani ebay nepomohol, všade je dostať len ACM604/60V, ako na cncshope a nič iné :(

Tieto servá mám na mysli:
http://www.leadshine.com/series.aspx?ty ... ries=EL5-M

Druhá otázka: Servá leadshine ACM sú vybavené enkóderom 2500 imp/ot. Pri max. otáčkach 5000 min-1 výstupná frekvencia z enkóderu je, ak dobre počítam, približne 208 kHz. Mach3, ktorým by som to chcel riadiť nedovoluje takéto frekvencie vstupu. Tipujem, že sa to rieši elektronickým prevodom driveru. Alebo sa mýlim? Ako sa to teda rieši, keď sa mýlim?

Vďaka za názory a odpovede. :)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 10. 2013, 10:52

není nic jednoduššího než kontaktovat přímo výrobce
přímo k tomu vybízí
http://www.leadshine.com/LeadshineSales.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
max. ti neodpoví nebo tě zdvořile pošle do .....
pokud se nepletu, můžeš si domluvit typ enkoderu, brzdu, krytí......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2013, 10:58

jsou myslim daleko lepsi ac serva na ebayi
byvaji to panasonic, yaskava, mitsubishi

napr:
http://www.ebay.com/itm/MITSUBISHI-100W ... 3a83c890b4" onclick="window.open(this.href);return false;


ten kmitocet pulzu se resi jinak
hardwarovym interpolatorem ktery tu frekvenci da (gravos, emc, smoothstepper)
kdyz by jsi vydelil v driveru pocet impulzu napr 10ti tak by ty skoky byli prilis hrube a rusilo by to PID regulacni smycku
nebylo by to stabilni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

13. 10. 2013, 1:54

Vďaka, robokop, skúsim teda napísať do Leadshine.
Na ebay sú všelijaké servá, ale keďže ešte nemám žiadne skúsenosti so servopohonmi, chcem radšej kúpiť nové pohony a min. 400W, radšej ale výkonnejšie, aby som nemusel tolko sprevodovať do pomala a prichádzať tak o rýchlosť posuvov.

Doma sa mi povaľujú 2 kusy serv Sanyo Denki 400W / 220V /3000ot /s inkrementálnymi enkódermi a jedno 750W servo s podobnými parametrami, čo som našiel na šrote. Spočiatku som si myslel, že zoženiem nejaké drivery k týmto servám, ale teraz vidím, že bez skúseností by bol risk kupovať neoriginálne drivery a potom laborovať, prečo to nefunguje.
Preto hľadám nejaké nové servopohony, aspoň 400 W, najlepšie 220V, kompletné, lacné a aby to dobre fungovalo s Machom. To sú moje skromné požiadavky :)
Ceny sú dosť vysoké, tak zvažujem aj 3f KM.

Ešte raz vďka.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2013, 2:03

na yebai jsem pri hledani tohoto potkal desitky, mozna stovku podobnych setu
ty serva leadshine tomu nesahaji po kotniky, jestli chces nejakou jistotu jdi do provereneho vyrobce servopohonu s rozumnou historii
kvalitni pohony maji napr. feedforward a celou radu dalsich funkci bez kterych je takovy pohon k nicemu
ty serva leadshine jsou dobra na ruznou automatizaci ale pohon os na cnc je velmi narocna aplikace a aby to fungovalo potrebujes funkce ktere leadshine nemaji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

13. 10. 2013, 3:33

A čo je to ten feedforward prosím :?:
Naposledy upravil(a) Oliver Rovný dne 13. 10. 2013, 5:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

13. 10. 2013, 4:49

Fakt, že na ebay je toho dosť na výber, keď sa pri hľadaní neobmedzím len na jedného výrobcu. 750W servosety sú nad moje možnosti, ale čo tak tento 400W servoset pre tri osi?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... ink:top:en

Bolo by to vhodné riešenie v spojení s Machom a nejakým interpolátorom? Cena mi príde celkom priaznivá za to všetko.

Alebo potom tento 750W set od Samsungu.
http://www.ebay.com/itm/SAMSUNG-1KW-SER ... 3a7db756a2

Ale 1400 EUR, to už je dosť palba, tak neviem :( A pri tom neviem, či by to dobre fungovalo s Machom.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2013, 5:07

no a kolik tun ma tvoje masina ze hledas 750W serva?

s machem alespon bez smoothstepperu ti poradne nepojede zadne servo

feedforward je prima reakce serva na zmenu polohy z kontroleru
bez toho to servo resi pomoci PID kde musi vzniknout polohova chyba ta, roste v case a az po nejake dobe je vystup tak veliky ze vznikne reakce
v realu to dela to ze serva jsou vsechny maliko po zadu za systemem, coz se pak projevuje v nepresnosti drah a ta nepresnost roste s rychlosti obrabeni

jinak se stavci treba podivat do manualu a porovnat ho u serva z ebay a u serva leadshine
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

13. 10. 2013, 8:42

robokop píše:no a kolik tun ma tvoje masina ze hledas 750W serva?
Tak na tony to urcite nepocitam :) Portal bude mat vsehovsudy do 250 kg.

Ja som pri volbe pohonov vychadzal z konkretnych poziadaviek na stroj, ktore udavaju potrebny krutiaci moment na skrutkach cca 4Nm aj s mensou rezervou.
Servo 400W / 3000ot by malo trvalo poskytnut 1,27 Nm krutak, takze musim sprevodovat 1:3 dopomala, co da 3,8Nm. Maximalne otacky na skrutke preto budu 5000/3=1666. Max. rychloposuv pri skrutke so stupanim 4mm bude teda 6,6m/min, co mi pride trochu malo.
Preto uvazujem aj o silnejsich pohonoch.
Servo 750W /3000ot da 2,2 Nm Krutak, tak staci sprevodovat 1:2 a max. rychloposuv sa vysplha na 10 m/min, co je uz k spokojnosti.
Su moje uvahy nespravne?
robokop píše:feedforward je prima reakce serva na zmenu polohy z kontroleru
bez toho to servo resi pomoci PID kde musi vzniknout polohova chyba ta, roste v case a az po nejake dobe je vystup tak veliky ze vznikne reakce
v realu to dela to ze serva jsou vsechny maliko po zadu za systemem, coz se pak projevuje v nepresnosti drah a ta nepresnost roste s rychlosti obrabeni

jinak se stavci treba podivat do manualu a porovnat ho u serva z ebay a u serva leadshine
Regulacna odchylka, alebo teda vlecna chyba je mi znamy pojem, len ma teraz prekvapuje, ze sa da odstranit, lebo som si myslel, ze to je nevyhnutny prvok regulacnej slucky.
BTW, nevies v akom rozmedzi sa vlecna chyba pohybuje pri dobre nastavenom systeme? Je to v radoch stupnov, alebo len niekolkych minut? Pre zaujimavost sa pytam.
HoGo
Příspěvky: 92
Registrován: 22. 12. 2009, 12:15

13. 10. 2013, 10:33

Pozri sa sem http://eshop.profcom.cz/obchod/AC-servomotory" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja tiez pokukujem po servach a na ebay sa mi zdaju ceny dost vysoke vzhladom na to, ze je to bez zaruky a este s clom, DPH a postovnym. V tom Profcome maju ceny takmer na urovni ebay a parametre aj tych najlacnejsich verzii su vcelku dobre. Ale pozor, nie kazdy menic s ada kombinovat s kazdym ich servom. Treba sledovat aka je seria serva a pohonu. V porovnani s Leadshine mi vychadzaju lacnejsie tie Delty (ked si aj odpocitam naklady na zdroje 60V)
Adrian
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2013, 10:52

kde jsi prisel k tem 4Nm
co tam mas za srouby/vedeni
realne jsem na 12tunovou masinu pouzil profi serva lehce prez 2kW
kulickovy sroub prumer 50 mm
linearni vedeni kluzne
realne ten tunovy stul jezdi 8m/min a servodriver ukazuje mimo akcelerace kroutak do 2Nm
v akceleracich netusim nebot je to zlomek vteriny

u tebe by ty 200W mohly bejt uplne akorat jeste s dost slusnou rezervou
vem si s jakym vykonem pracuji krokove motory, jednotky maximalne do nekolika malo desitek watu
serva se daji spickove pretizit minimalne 3X coz resi to ze tam kde mas 6Nm krokac tam staci 2Nm servo
krokac nikdy neda vic jak to co mas na stitku, servo ano i kdyz na kratkou dobu ale bezne je to 3-5x tolik viz nejaky odkaz tu kde to ma prodejce u motoru napsane

jo a jeste k tomu prevodu, serva se bezne neprevoduji paklize to neni vylozene nutne, je to spis k horsimu
idealne spolku a primo na sroub
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

14. 10. 2013, 5:22

HoGo:
Ten eshop už poznám, tie isté servopohony predávajú tu: http://www.modesto.sk/sk/Servomotory
Ceny sú rovnaké, akurát títo majú sídlo nedaleko Senca, čo by bola pri nákupe výhoda, lebo to mám blízko. Mne sa ceny vidia rovnaké, ako inde. Za tri servá (bez brzdy) a tri drivery á 400W pýtajú cca 2400 E. Ja som ochotný dať max. polovicu tej sumy, za čo s odretými ušami kúpim 400W servá s drivermi od Leadshine na cncshope. Nepočítam interpolátor a zdroj
potom mi ešte ostáva možnosť - 3f krokáče.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

14. 10. 2013, 8:30

robokop píše:kde jsi prisel k tem 4Nm
co tam mas za srouby/vedeni
Jednoduchá otázka, ktorá vyžaduje zložitú odpoveď.
K tým 4Nm som prišiel nasledovne:
Stanovil som najťažšie podmienky frézovania, ktoré sa budú vyskytovať: Čelné frézovanie 5-zubou frézovacou hlavou D=60 mm, hlbka rezu 3mm, posuv 0,15mm/zub, materiál - ocel 600MPa. Tieto podmienky vedú k posuvovej sile približne 1000N (výpočet pomocou známyh empirických vzťahov).
Skrutky trapézáky, 20x4, matice plast, alebo bronz, ešte sa uvídí. Trecí koeficient som uvažoval 0,1.
Tieto data dajú požiadavku na Mk na skrutke 1,6 Nm. Zanedbal som trenie vo vedení. Lineáry veľký odpor zrejme nepridajú, tak povedzme 2Nm na skrutke by boli až až.
Ja som pôvodne plánoval použiť krokáče, takže som dal dvojnásobnú požiadavku na Mk, teda Mk=4 Nm. Potom som začal uvažovať o servách a akosi som si neuvedomil, že tie nemusia byť tak predimenzované, takže vyzerá, že robokop má pravdu :) 4 Nm sú asi zbytočne moc.

Takže pri 400W /3000ot servách by stačilo sprevodovať 1,5:1. Max. rýchloposuv pri 5000ot by potom bol vyše 13 m/min a max, zrýchlenie pri 250 kg portáli by bolo 4 m/s.s ak zanedbám moment zotrvačnosti skrutky a prevodu a neuvažujem možnosť krátkodobého preťaženia serva.To vyzerá uspokojivo.

Ešte som overoval os z, tam som stanovil najťažšie podmienky takto: Vŕtanie doplna do ocele 600MPa klasickým vrtákom priemeru 20mm. Výpočet nebolo treba, stačilo pozrieť do tabuliek, kde píšu aj osovú silu potrebnú na vŕtanie s patričným posuvom (0,11mm/zub). Uvádzajú 480 N. Mám skúsenosť, že tabuľky sú veľmi optimistické a v skutočnosti treba väčšiu osovú silu, tak 2x väčšiu, čiže cca 1000N.
Tým pádom je tá istá požiadavka na Mk, ako v prípade čelného frézovania.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2013, 8:35

jo tak pri takoveto kombinaci to i bude
byt to nejaha hobby konstrukce, lineary a kulickace tak staci daleko min
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“