Zaskrabanie klz. lozisk SV 18

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

27. 1. 2011, 4:55

Právě proto jsem to psal :D ,grafiku jsem dělal.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

27. 1. 2011, 5:15

Ten typ valceku tiez dobre poznam z vytvarnej skoly, pouzivali sme take pri nanasani farby na linoryt. Jeden sa mi tusim vala doma kdesi v sufliku, tak aspon mam alternativne vyuzitie :wink: Tie valce co sme pouzivali v skole boli ale riadne vyzrete, isto este z cias bolsevizmu, ale o to lepsie, lebo boli vyhladene a paradne sa s nimi robilo. Ten co mam doma, to je len taka mala plastova hyena.
Ale v ziadnom obchode s vytvarnickym tovarom som to doposial nevidel (no ani som nehladal...), su to zrejme dost specialne veci.
Naposledy upravil(a) Oliver Rovný dne 27. 1. 2011, 5:27, celkem upraveno 2 x.
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

27. 1. 2011, 7:03

Ahoj radu78.Skrabal som to presne podla tohoto videa na you tube.Pozri si to .Myslim ze ti to bude jasne.
http://www.youtube.com/watch?v=LUEQhgGazAo

Su tam aj viacere videa.No je to kurevsky zdlhava robota aspon pre mna zaciatocnika.Suport nastastie nebol nieak moc vylagrovany.Ja som si ho len doladil aby bol 100percentny.Co mam doma nech je poradne.
A aku mas skusobnu plochu??Ja som mal origo liatinovu pozicanu.Teraz pracujem na nefunkcnom magnetickom stole z brusky.Musim ho len doviest inak je perfektne rovny.Inak na to nanasanie farby bol dobry tvrdy filc.
sústruh,frézka,vŕtačka
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

27. 1. 2011, 7:21

Jojo ty videa od něj znám.Fascinovalo mě jak někteří vezmou do ruky biaxe a začnou rubat rybiny jak uhlí zbiječkou,na to bych nervy asi neměl,ale dají se s tím dělat /aspoň pro mě kouzla/- http://www.youtube.com/watch?v=LQhsDtS--wU
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

27. 1. 2011, 7:27

To ano.Ale ja by som si na to trufol az po 1000m stvorcovich zaskrabanej plochy.Inak take mazacie drazky mam na priecnom suporte.Je to dracina ale ked sa tomu venuje cas tak vysledok je dobry :D
sústruh,frézka,vŕtačka
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

27. 1. 2011, 7:37

Sem neodpověděl na zkušební plochu.No přemyšlím , že využiju na dílně škodováckou litinovou desku,je hoblovaná /obražená?/ a na ní dám sklo.Nebo ten permag, mám ho nově brousnutej tak uvidím.Nic jinýho mě nenapadá , páč financí není nazbyt.To sklo myslím už někdo na foru zkoušel,pokud si vzpomínám,a prý jako nouzovka to jde.
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

27. 1. 2011, 7:39

to je dobry napad s tym sklom
sústruh,frézka,vŕtačka
pavelb
Příspěvky: 194
Registrován: 23. 11. 2007, 11:01
Bydliště: Prostějov

27. 1. 2011, 9:31

miso 4x4 píše:To s tym nanasanim farby je ozaj umenie.Zatial som skrabal len jeden mali suport a farbu som nanasal takim velice tvrdim filcom.Bolo to ok,ale to boloa dobre dostupna ploch este aj rovna.Predsa len to vreteno je gulate a do puzdra zase taky dobry pristup neni.Nuz uvidime.Ze by som si sustruh primontoval na nieake polohovadlo ako na tom videu to mal ten manik :lol:
Alebo to myslis ako aj medzi jednotlivimi skrabaniami to puzdro vitahovat von a tak skrabat?
A to stou rovnobeznostou mi v horizontalnej rovine klesa smerom dole na 500mm asi 0,1mm zato som rozmyslal skrabat trochu viac vrch loziska aby sa to zdvihlo

Pouzdro se z vřeteníka při škrabání nevytahuje je to hrozná gymnastika vždycky mně bolel celý člověk. Hlavně si udělej dlouhý šábr do obou ruk ať se můžeš pořádně opřít. Tu desetinu škrabáním nedáš, když budeš zaškrabávat nějakou plochu 4 krát místo vedle místa tak to vezme cca 0,01 a to musíš pořádně tlačit. Navíc posuneš osu vřetene mimo osu uložení řemenice, ale ta desetina by se asi nijak neprojevila. Je to zvláštní že Ti to jde z kopce většinou je u vřetene vyježděný lavór to znamená že při měření se to jeví jakoby vřeteno šlo nahoru, ale tu desetinu v horizont. bych neřešil při soustružení se Ti neprojeví nebo podložit vřeteník desetinovým plechem. Jinak správná poloha vřetene je při měření na 300 mm 0,01 nahoru a 0,01 k sobě na konci trnu a kůň taktéž.
miso 4x4 píše:Ahoj radu78.Skrabal som to presne podla tohoto videa na you tube.Pozri si to .Myslim ze ti to bude jasne.
http://www.youtube.com/watch?v=LUEQhgGazAo

Su tam aj viacere videa.No je to kurevsky zdlhava robota aspon pre mna zaciatocnika.Suport nastastie nebol nieak moc vylagrovany.Ja som si ho len doladil aby bol 100percentny.Co mam doma nech je poradne.
A aku mas skusobnu plochu??Ja som mal origo liatinovu pozicanu.Teraz pracujem na nefunkcnom magnetickom stole z brusky.Musim ho len doviest inak je perfektne rovny.Inak na to nanasanie farby bol dobry tvrdy filc.
Na tomto videu je vidět rozdíl mezi modrou a červenou barvou. Kdyby ten klín natřel suříkem nemusí pokaždé rozdělávat suport aby ho natřel barvou. U malého suportu to jěště jde ale s 200 Kg stolem z frézky který musíš sundavat jeřábem je to pakárna. Navíc až do špice rybyny se dost těžko dostává o rovnoměrnosti vrstvy barvy ani nemluvě.
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

27. 1. 2011, 9:42

No vidim ze je to da sa povedat umenie.Len ked by som ten vretennik podlozil tak musim podlozit aj kona nie?Ked tocim kus iba v univerzalke bez podopretia ,tak na 180mm to robi kuzel tak 1,5stovky ,ale to nieje kuzel, skor akoby tensie v strede.Ale to nieje as tak hrozne na taku masinu co ma 50 rokov.
sústruh,frézka,vŕtačka
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

28. 1. 2011, 7:12

to pavelb :To s tou setinou nahoru a k sobě platí pro kluzné uložení,nebo se to dá vztáhnout na vřetena soustruhů obecně? Vždycky jsem myslel ,že je snaha dosáhnout "nuly".
pavelb
Příspěvky: 194
Registrován: 23. 11. 2007, 11:01
Bydliště: Prostějov

28. 1. 2011, 9:00

miso 4x4 píše:No vidim ze je to da sa povedat umenie.Len ked by som ten vretennik podlozil tak musim podlozit aj kona nie?Ked tocim kus iba v univerzalke bez podopretia ,tak na 180mm to robi kuzel tak 1,5stovky ,ale to nieje kuzel, skor akoby tensie v strede.Ale to nieje as tak hrozne na taku masinu co ma 50 rokov.

1,5 stovky s tím se dá docela žít. Samozřejmně pokud podložíš vřeteno tak i koně u 18ky to není problém. Kůň bude asi o dost níž už teď.
radu78 píše:to pavelb :To s tou setinou nahoru a k sobě platí pro kluzné uložení,nebo se to dá vztáhnout na vřetena soustruhů obecně? Vždycky jsem myslel ,že je snaha dosáhnout "nuly".
Platí to pro všechny soustruhy s vodorovným vřetenem. Nahoru protože se materiál vlastní vahou ohne( proto jsou měřící trny duté) a k sobě protože nůž material odtlačí.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

30. 1. 2011, 7:14

Zdravim, neviete niekto poradit, kde sa daju zohnat rucne skrabaky. Google mi moc nepomohol. Dik.
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

30. 1. 2011, 7:20

Ahoj.A neda sa ti vyrobit doma?Je to jednoduche
sústruh,frézka,vŕtačka
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

30. 1. 2011, 7:28

Asi by sa dalo aj bastlovat, ale radsej by som origos na zaciatok, aby som mal dobru geometriu...
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“