Škrábance v hlazence

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

16. 7. 2011, 6:09

Tak jsem zkoušel a zjistil jsem, že tu dobrou drsnost dělá uběrací stranový pravý nůž s karbidem P20, na čtyřhranu taženém za studena, při posuvu 0,045 mm/ot. A hloubku třísky jsem bral 0,25 mm. Na šestihranu to dělá taky dobrou drsnost, ale na kulatině mi to nějak nejde. Zkoušel jsem kulatinu upínat jak do čtyřčelisťového tak do tříčelisťového sklíčidla. Ani v jednom to nejde. Dokonce ani mezi hroty a to jsem na tu chvíli zkusil i pevný hrot v koníku. Zdá se mi teda ten posuv nějakej malej, ale na čtyřhranu to řeže podezřele dobře. Další možností je, že je to tím, že čtyřhran má jinou strukturu materiálu a průběhu vláken, než kulatinka. Dopídil jsem se tedy alespoň k nějakému výsledku, ale u tý kulatiny si zatím nevím rady.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 7. 2011, 8:34

josef mnka píše:Tak jsem zkoušel a zjistil jsem, že tu dobrou drsnost dělá uběrací stranový pravý nůž s karbidem P20, na čtyřhranu taženém za studena, při posuvu 0,045 mm/ot. A hloubku třísky jsem bral 0,25 mm. Na šestihranu to dělá taky dobrou drsnost, ale na kulatině mi to nějak nejde. Zkoušel jsem kulatinu upínat jak do čtyřčelisťového tak do tříčelisťového sklíčidla. Ani v jednom to nejde. Dokonce ani mezi hroty a to jsem na tu chvíli zkusil i pevný hrot v koníku. Zdá se mi teda ten posuv nějakej malej, ale na čtyřhranu to řeže podezřele dobře. Další možností je, že je to tím, že čtyřhran má jinou strukturu materiálu a průběhu vláken, než kulatinka. Dopídil jsem se tedy alespoň k nějakému výsledku, ale u tý kulatiny si zatím nevím rady.
Sorry, ale to jsou dedukce jak od malého děcka. Napiš jakej matroš teda točíš? to může být cokoli, na takovou otázku ti nikdo neodpoví, šestihran, čtařhran a kulatina není číslo materiálu, každý materiál se chová jinak, při jiných otáčkách v závislosti na průměru(řezná rychlost), taky záleží na posuvu, zaoblení špičky nože je hodně důležité, chvění, emulze, nabroušení ostří, úhly nože, sklon břitu, úhel čela, hřbetu atd. Těch faktorů je spousta, existuje spousty univerzálních pouček jak používat soustružnický nůž, ale žádná ti neporadí jakýma otáčkama, jakým posuvem, při jakém chlazení točit určitý průměr určité oceli tak, aby jsi měl povrch jako sklo. Na to existují zase jiné výrobní metody jako např. broušení nakulato :wink:
Co je platné, že tady někdo napíše: dělej to tak a tak, když budeš mít nůž s jiným úhlem čela případně jiným sklonem hl., břitu a bude to dělat zas povrch na pytel páč ti ho bude kurvit tříska co nebude odcházet od nože ale půjde na obrobek. A takhle bych mohl pokračovat donekonečna
Z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že to je slovy nepopsatelný proces :wink: a to mě věř, jednu dobrou radu ti ale dám, já se řídím vždycky třískou. Tříska musí být STEJNÁ A PRAVIDELNÁ!! je jedno jak bude vypadat, jestli bude drobivá nebo do šroubovice, ale musí být stejná. Žádný chuchvalec kolem nože, ale tříska, která čas od času odpadne. Pokud takhle tříska padá, tak ti to žádný hnusný povrch nikdy neudělá :wink:
P1060030.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 6:10

No, tak šestihran je mat. 11 109, čili automatka, tam udělat špatný povrch snad ani nejde, u něj mi to dělá drobivou třísku. Čtyřhran je 11 373, čili konstrukční na svařování, u čtyřhranu to dělá kontinuální třísku, která vypadá jako lístek lupenkové pilky, a u kulatiny - 11 373 to jakoby normálně řeže, třísky teda lítají všude možně, ale vždycky je slyšet syčení a pak to tam udělá tu zkurvenou rýhu, a jede to dál... U kulatiny se to chová, jakoby to mělo strašný vůle, a vibrovalo to s nožem do řezu a zase z řezu. Prozkoušel jsem vůle všude možně a všude to má vůle, jaký by to mělo mít podle výstupního protokolu... Podotýkám, že to není žádný soustruh za 10 papírů z OBI, ale československá MN 80, takže toť asi vše. Koukal jsem se do st. tabulek a tam byl posuv na SK zhruba 0,10 - 0,15 mm/ot, čili posuv 0,045 je žalostně malej, takže budu zkoušet dál. No, a nabroušenej nůž? Koupil jsem si novej, tak by měl být přece naostřenej, nebo ne? Každopádně jsem zkoušel rychlořezku a ta dělala konstantní drsnost povrchu na kulatině, žádný vruby, ale zase byl ten povrch takovej matnej...
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 6:14

no, u tý hlazenky 11 373 mi to dělá někdy i třísku - prach, takže nevím no...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2011, 6:18

soustruh neni bruska
ruznej matros ma ruzny vlastnosti to snad da rozum
soustruh mas malej tam se zazrakama nepocitej i kdyz je to mn80
uz treba kvuli nozum ktere jsou male, tedy to treba kompenzuj tim
ze ten nuz upnes tak aby co nejmin trcel z hlavy ven a podobne

a proste zkousej
me se v posledni dobe osvedcili platky na dural - takovy ty lesteny
a radeco

vetsina platku na ocel co mam ma od vyroby tupou hranu a to asi neni na ten muj soustruh idealni
sice to vydrzi dlouho ostre ale ma to velky odpor a ja na to nemam soustruh
takze radsi vybrouseny radeco a pravidelne obtahovat ostri
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 7:29

no, malej soustruh, proč je teda všichni s oblibou dělají, když je potom problém, aby něco pořádně vypadalo?
nože mám vždycky co nejméně vyložené. tipuju to ale na ten posuv, protože při posuvu 0,045 mm/ot mi to s HSS nožem dělalo sice povrch takový matný a drsnější, než SK, ale nikde to tu třísku nevytrhávalo a rýhy a krátery po tom nezůstávaly... chybu v upnutí obrobku do sklíčidla jsem vyloučil, protože to ten povrch vytrhává i když jsem měl ten vajgl mezi hrotama a vůle, aby se dal odtlačit nůž rukou tam nejsou. je jasný, že člověk nemůže chtít po malým soustruhu zázraky (aby to třeba bralo půl milimetru šponu - já beru 0,25, čili průměr stočím o 0,5 mm a cítím, že je to dost), ale tu drsnost by to mělo zvládnout, když je to soustruh na jemnou mechaniku...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2011, 7:46

Nekdy je velka spona lepsi
Jakej mas na nozi radius?
Zkousel jsi ho dat mirne nad/pod osu
Nemas vystipnutej nuz? Mnohdy to nemusi byt ani videt a kazi to povrch
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 8:11

jenže je to právě ten, kterej mi na čtyřhranu 11 373 dělá dobrou drsnost, tak nevím, proč by to nemělo jít na kulatině 11 373? no, je novej, ručně obtaženej pilníkem z karbidu křemíku, rádius tipuju tak na 0,5 mm. mírně pod osu i nad jsem zkoušel, jenom teda potom nevím, proč nedodávají nože třeba 9,95x10 nebo 10,05x10, ale proč 10x10, když se to potom musí štelovat i výškově...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2011, 8:25

nesmis byt hned zklamanej z pocatechnich neuspechu
je videt ze ocekavaz ze vse bude hned nastavene viz ty noze a vse bude chodit optimalne
ale nic takoveho neexistuje a i kdyz si koupis soustruh za milion tak to samo nebude makat ale bude to potrebovat zkuseneho soustruznika
takze ted te ceka asi tak dva roky soustruzeni a ruznych pokusu :) a pak budes spokojenej se svoji praci
ale neznamena to ze kdyz ti pak nekdo prinese kus nezname kulatiny aby jsi mu ji stocil ze mu na tom hned vyfiknes povrch jako zrcadlo
je to o tom ze si do toho hrabnes a zjistis co to dela a podle toho to zkorigujes, tech korekci je cela rada a neni zadna optimalni univerzalni vyska noze nebo optimalni univerzalni otacky nebo optimalni univerzalni geometrie britu

proste zadnej ucenej z nebe nespadnul
bohuzel ti tady musime sebrat iluze, bude to chtit hodne moc prace a hlavne zkusenosti nez ti z toho poleze peknej povrch
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

18. 7. 2011, 8:56

Nový nůž s pájeným SK plátkem není nikdy nabroušen.
josef mnka píše:proč nedodávají nože třeba 9,95x10 nebo 10,05x10, ale proč 10x10, když se to potom musí štelovat i výškově...
Protože jsi soustružník a u soustruhu máš pro tyto případy krabičku plnou planžet a různých nožových podložek. Jak nůž trochu obrousíš, tak ho musíš stejně podložit.
Materiál 11 373 je jeden z těch lepivějších materiálů, chce to lapovaný nůž, doporučoval bych nožový držák na VBD a VBD primárně určený na obrábění hliníkových slitin. Je broušený, lapovaný a povlakovaný, pokud nejsi prase, tak ti jeden plátek s dvěma řeznýma hranama vydrží měsíce. Jenže pokud na ten nůž nejsi schopen dát alespoň 2 000 ot/min. tak je to taky slabota, hlavně na průměrech menších 20 mm. To radeco se chová správně, dokud se nenalepí trochu materiálu na břit, tak řeže pěkně, jakmile se nalepí šponka, je to v háji a trochu se ti to v tom místě přidře. Pomáhá na to stříknout při obrábění univerzální olej ve spreji WD 40. Obávám se ale, že se ti na tomto materiálu lesklý povrch nemůže nikdy povést, pokud ano, tak nebude geometricky přesný průměr. Je hromada materiálů, kde se rovný povrch pozná právě tím, že je matný a nikoli lesklý.
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 10:22

hmm, tak podložky jsem u soustruhu nenašel, no nic, zkusím nějaký udělat ze zbytků plechu... jinak jsem zkoušel tu drsnost na stejný tyčce na velkým soustruhu s posuvem pět setin, pak jedna desetina a pak patnáct setin a nic nevypadalo hezky, to ještě eMeNa dělá krásnej povrch... takže to možná bude tím matrošem, nicméně přehodit jedno kolečko, aby to mělo posuv alespoň 9 setin mi nic neudělá a kdyby to nezabralo, tak zkusím HSS s posuvem 0,01 mm/ot... no, zázraky jsem nečekal, naopak se stal zázrak, že to dělá na tom čtyřhranu ten lesklej povrch, to jsem nečekal. no, je jasný, že praxí se člověk hodně učí, a učí se i tím, co pokurví, ale aby prodávali tupé nože, to bych opravdu nečekal. stejně tak nechápu, jak můžou udělat u novejch frézek plastový ozubený kola.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2011, 10:25

holt zijem v takovy dobe
sami jsme to dopustili
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

18. 7. 2011, 12:07

josef mnka píše: ale aby prodávali tupé nože, to bych opravdu nečekal.
Víš jak velký sortiment by musel prodejce nožů držet? Takhle mu stačí nenabroušenej straňák + bruska. Zákazník si koupí oboje a podle své potřeby si nůž nabrousí sám. Nedokážu si představit, že by někdo prodal nůž s pájenýma SK plátkama třeba na mosaz, já bych si s tím nějak poradil a nůž by mě sloužil ke spokojenosti, ale nějakému nevyučenému hobbystovi by to mohlo činit obtíže stejné jako tobě v případě materiálu 11 373.
Nevím kde jsem to už jen slyšel, ale kdosi prohlásil: "Odbornou práci odborníkům" jen se jaksi zapomněl zmínit, kde se mají hledat a co je to odborná práce :)
Třeba si to časem ošaháš a snad u toho nebudeš provádět podobnou gymnastiku jako tenhle: http://www.youtube.com/watch?v=-28DuT62 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 7. 2011, 12:57

sidonie píše: Třeba si to časem ošaháš a snad u toho nebudeš provádět podobnou gymnastiku jako tenhle: http://www.youtube.com/watch?v=-28DuT62 ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
na tohle MN80 nemá sílu :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
josef mnka
Příspěvky: 25
Registrován: 10. 7. 2011, 5:04

18. 7. 2011, 4:13

myslím, že ten kluk na youtubu už nebude chtít soustruh ani vidět... no, MN80 se dá při rozběhu zastavit i rukou při 750 ot/min (při 100 ot/min už ne)... no, viděl jsem i jablečný soustruh, možná to někdo viděl, jak magor navrtal jabko na soustruhu a pustil si k tomu hezky chlazení...
jak má tumlík ty obrázky těch ozubenejch koleček, nebo těch přírubiček na sklíčidla k eMeNě, takovejch povrch by se mi líbil... to je úplný blaho na oči, a ne takovej matnej povrch, jak eloxovanej hliník... na škole nás neučili brousit nože, ale hlavně že tam byla a je povinná četba... no a taková otázka, když budu brousit ten nůž, tak přece udělám vždycky tu plošku někde jinde - nikdy to nebude přesná plocha, respektive teda nikdy neudělám jeden nůž jak druhej... teda pokud to nebudu ostřit na ostřičce nástrojů...
PS: to tumlik: jak jsi obráběl ty příruby, že máš tak hezkej povrch, to máš po soustruhu, nebo magnetce?
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“