Naklonenie maleho suportu

Odpovědět
Uživatelský avatar
crickett
Příspěvky: 270
Registrován: 12. 10. 2007, 3:00
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2011, 7:06

Mohol by mi niekto vysvetlit k comu je dobre naklonenie maleho suportu pri sustruzeni??

Nemyslim teraz sustruzenie kuzelov.

Uz som to videl na viacerých fotkach a aj na zahranicnych forach... Nebude to mat nieco spolocne z jemnejsim uberanim z priemeru???

Prikladam aj nejaku fotku.

Inac je na tej fotke celkom pekna mierka vysky nastavenia noza.
Přílohy
11.jpg
12.jpg
13.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2011, 7:27

podle četnosti použití např. u mne:
-soustružení mezi hroty
-soustružení kuželů
-soustružení závitů
víc mne v tuto chvíli nenapadá :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2011, 8:07

Šikmý posuv je samozřejmě primárně určený pro soustružení kuželů. Ale jak píše Tumlík, může se hodit např. i při soustružení hřídelí mezi hroty. V takovém případě se posuv vytočí jen proto, aby nekolidoval s koníkem a otočným hrotem. Při soustružení závitů můžeme přidávat hloubku buď příčným posuvem, kdy ale zatěžujeme oba břity nože, nebo šikmým posuvem vytočeným na 60 stupňů, pak plně zatěžujeme jen levý břit nože, pravý jen trochu. Dále mě napadá, že šikmý posuv může být nezbytný když chceme vysoustružit zápich "do rohu", viz náčrtek.
Přílohy
zapich_do_rohu.gif
zapich_do_rohu.gif (1.81 KiB) Zobrazeno 4382 x
Petr Spáčil
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

17. 4. 2011, 7:08

crickett píše: Uz som to videl na viacerých fotkach a aj na zahranicnych forach... Nebude to mat nieco spolocne z jemnejsim uberanim z priemeru???
V zahraničních příručkách o soustružení jsem se s tímto již několikrát setkal, lze takto jemněji nastavit úběr při podélném soustružení oproti nastavení příčným posuvem. Sám jsem to ovšem zatím nepoužil. Je to podle funkce sinus (protilehlá ku přeponě). Při daném úhlu malého suportu se posunem malého suportu dosáhne změny úběru dle vzorce sin(alfa) * posun malého suportu. Např. při úhlu 5.74° se dosáhne poměru 1:10, tj. posunem malého suportu o 1mm se úběr změní o 0.1mm (tj. průměr o 0.2mm). Snad nekecám :D .
Uživatelský avatar
crickett
Příspěvky: 270
Registrován: 12. 10. 2007, 3:00
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2011, 4:12

Uz som nasiel aj tu fotku kde som to videl. Len je to v palcoch.
Přílohy
5.75-naklonenie suportu-X.jpg
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 6. 2011, 12:35

Já se díky tomu na malém PROMA soustruhu dostávám nožem na otvory až na na střed výrobku.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“