CNC frézky FG2 a FG5 (Grummes)

LaSl
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2007, 2:55

8. 11. 2007, 12:23

Dobrý den.

Nemáte někdo nějaké zkušenosti s německými frézkami
firmy Grummes - FG2 nebo FG5?

Kód: Vybrat vše

www.grummes.de/
Rád bych získal nějaké informace o možnostech tohoto stroje
od nějakého tuzemského uživatele.
Není náhodou nějaký ČR dovozce nebo dodavatel tohoto stroje?

Díky za odpověď.
LS
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2007, 2:41

Tyhle masinky muzou fungovat jen jako gravirky.Na frezovani s nimi nelze ani pomyslet.Jejich konstrukce je tak spatne navrzena,ze tuhost soustavy je smesna.Osy na tycich bez podpery dneska neudela ani prumerny zacatecnik amater,natoz pak profik vyrobce.Myslim,ze se na netu daji najit lepe udelane stroje.
LaSl
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2007, 2:55

8. 11. 2007, 3:31

Děkuji za reakci.
A máte nějaký tip na frézku s podobným pojezdem?
Jsem bohužel tlačen do kouta financemi a pátráním jsem narazil na tyto frézky. Jsou již tak na hranici mých finančních možností. Prošel jsem frézky zmiňované v různých příspěvcích tohoto fóra, ale mám zkušenosti a nějaké vybavení pouze v oblasti klasického obrábění, tak nevím co bych si měl vybrat, abych mohl obrábět i tvarově.

Potřeboval bych stroj k tvarovému frézování plastů (otvory do krabiček),
zhot. tvarových otvorů do Al (vyjímečně i oc.) plechů.
Ale hlavně pro rozvrtání (navrtáváčkem) a vrtání otvorů do Al, Ms (Oc) dílců. Možnost upínání vrtáčků do sklíčidla.
Stůl s T-drážkami, přesnost cca 0,02mm.
Pojezdy - broušený trapéz s kuličkami.
Kdybych občas potřeboval obrobit něco trošku masivnějšího, tak aby tuhost stroje rovněž vyhověla.
Gravírování bych rozhodně využil také.

Pokud možno s nějakým dobře použitelným SW.

Je možno na nějákém z jednodušších cnc frézek případně routerů naklánět osu Z?

Děkuji. LS.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2007, 5:54

Cenu stroje vyrazne ovlivnuji pracovni rozmery,naroky na tuhost a presnost.Pokud vyzadujes presnost 0.02mm,nevystacis s remenovym ,nebo trapezovym posunem,ale musis pouzit kulickove srouby (nejlepe brousene) a presna lin. vedeni.Mala frezka s prac rozmery 250x250x150mm s uvedenou presnosti a prac. zamerenim
je tak cca 80-100 tis. Kc. Mam tim na mysli kompletni stroj s vysokootackovym vretenem,elektronikou a SW typu Mach a pod.
Nevim,kolik stoji ty gravirky,ale min jak 2500-3000Euro to taky nebude.
Bohuzel podobnych hracek je na netu spousta,ale pouzitelnych stroju do 100 tis. moc neni.Dobry zdroj je Ebay,ale chce to stesti a pevne nervy.
Nicmene tam se podobny stroj sehnat da.
Daiv
Příspěvky: 2
Registrován: 6. 11. 2007, 11:33

9. 11. 2007, 7:38

to Pupak: Ahoj, omlouvam se za offtopic, ale procital jsem starsi zpravy ve foru z nichz jsem nabyl dojem, ze mas zkusenosti s programem Artcam. Je tomu tak? Myslis, ze by zde byla moznost pozadat Te o radu ohledne tohoto softu?

dik za odpoved
LaSl
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 3. 2007, 2:55

9. 11. 2007, 8:33

Právě na EBAYi jsem našel tu minulou frézku.

Jinak je zajímavá také CNC frézka KAMI.
http://www.kami-maschinen.de/fraesmaschinen.html
Líbí se mi upínání MORSE.

Bohužel jsem nikde nenašel dosažitelnou přesnost, celkovou hmotnost,
příkon motoru a podobné detailnější informace.
Pojezd by taky mohl být větší. Obslužný SW neznám.
Těžko vybírat.

Už jsem přemýšlel i o přestavbě nějakého staršího klasického stroje,
ale nemám na to čas a elektroniku bych také nedal dohromady.
Mrzí mne to. CNC frézku bych asi celkem používal a práce by mohla být zajímavější.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 10:06

Frezky KAMI jsou obdobou toho,co tady prodava BOW a pod.Je to Cina a na predelani na CNC se moc nehodi.Presnost,kterou pozadujes,na tehle strojich nikdy nedosahnes.Ani brousena rybina nezarucuje 0.02mm,natoz tyhle frezovany mrchy.To nemluvim o trapezach,ktery to pohanej.Pokud chces presnej stroj s univerzalnim pouzitim,tak ho neporidis za 50 tis.Kc.
Na Ebay je sance koupit starsi CNC,nebo neco z druhe ruky.Novy stroj je pochopitelne drazsi.Tady nema cenu setrit.Bud si poridis neco,co ma smysl a funguje tak,jak potrebujes,nebo jsou to vyhozeny penize. Tady nikdo z beznych prodejcu takovou presnost negarantuje.Max tak 0.05mm, ale nic lepsiho jsem jeste nevidel.Rozhodne ne v kategorii do 300 tis. Kc.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 3:58

ani brousena rybina nezaruci presnost 0.02?
a co ji pak tedy zaruci?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 4:15

Rybina pro svoji funkci potrebuje vuli.Bez ni nemuze fungovat.Olejovy film,ktery v idealnim pripade vyplnuje sterbinu je cca 0.03-0.05mm silny.
Pri pohybu se sila filmu meni a s ni i presnost polohy.Takze 0.02mm je pri zatezi pro rybinu tezko dosazitelna presnost.Mysleno pro CNC ucely,jinak pro rucni pohon s poradnou klikou lze vuli vymezit mensi a tim se presnost zvysi.
Jinak max presnost polohy zaruci pouze kvalitni predepjate lin. vedeni v odpovidajici tride presnosti.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 9:12

existuji velmi presne systemy posuvu na brousenych plochach vpodstate rybiny nasucho s nejakou samomaznou vlozkou ale ani s tou beznou ribinou to nevidim tak kryticky
kdyz je ta plocha kvalitne udelana a perfektne serizena tak to musi chodit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 6:15

Urcite mas pravdu,ze existuji rybiny bez vule a funguji.Ja mam na mysli bezne dostupne stroje,kde i po prebrouseni se vule uplne nezbavis.Uz jsem predelaval tri BF20 a vim,o cem mluvim.
Naposledy upravil(a) Pupak dne 10. 11. 2007, 12:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 7:12

tak u bf 20 bejvaj celkem casto zmrseny kliny jak jsem zjistil
to pak plati to co rikas
serizeni je to nejdulezitejsi ale kdyz ten klin tlaci v jednom bode tak ten stul muze celkem blbnout
ja osobne to mam dost do tuha a hodne mazu
casem si udelam automat na mazani do rybin protoze bych to pri delsim provozu asi zapominal mazat
jedenu tu klinovou listu jsem preskrabaval protoze fakt jezdila v jednom bode
ted je to mnohem lepsi kdyz jsem to posledne meril tak to opakovalo polohu mnohem lepe nez ve stovce ale nedal mi to zase stojanek na hodinky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 12:30

Vis ono neni vubec dulezity,jak to jezdi bez zateze.To se da nastavit snadno. Dulezity je,jak se to pohne,kdyz ta freza zabere do masa.
Kdyz vidim,jak nekdo predvadi presnost na hodinkach,tak se bavim.
To funguje i reminkem.Ani nepredepjate lin. vedeni nezaruci presnost 0.01mm pri zatezi.To jsem si nekolikrat sam vyzkousel.Nejlepsi je stredne predepjaty,to uz drzi i dynamicky.Taky sroub musi byt predepjaty, jinak to taky cvici jak vino.To nemluvim o tuhosti soustavy jako celku,ktera obvykle pruzi +- 0.05mm jen to fikne. BF 20 klidne o desetinu.Kdyz k tomu prictes pruznost frezy,je tezky bavit se o setinach.
Kdyz delam masinu na +- 0.02mm, tak to musi byt vsechno jak beton,jinak ani omylem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 11. 2007, 3:51

[quote="Pupak"]Vis ono neni vubec dulezity,jak to jezdi bez zateze.To se da nastavit snadno. Dulezity je,jak se to pohne,kdyz ta freza zabere do masa.
Kdyz vidim,jak nekdo predvadi presnost na hodinkach,tak se bavim.

Tak teď se bavím já. To mi snad chceš tvrdit, že to měříš dynamicky? Jak? Takovou aparaturu má, pokud vím, VUOS. To měření je dost drahé a zdlouhavé. Jinak nové stroje stavíme a měříme staticky (ovšem v mikronech). I předepnuté lineáry dokážou cvičit, když se zabere hodně do masa a divili by jste se jak. Co máte proti rybinám? To se jen nebrousí, to se musí doškrabat! Pak tam udělat flíčky pro olej a nesmí se to hnout u malých vedení nad 5 mikronů. Klín samozřejmě škrabaný!!! Lze použít i hmotu (turcit), ale zase škrabat! Pravítko, modř a škrabka - nejnutnější výbava.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 4:31

no ribine se v tuhosti jen tak neco nevyrovna ale poradne udelanou ribinu na dnesnich strojich pohledat

proste uz nejsou lidi co to budou skrabat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „výrobci mini cnc“