mini nástroje

Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

24. 6. 2011, 2:19

Trošku jsem si hrál na brusce a spáchal pár carbidových mini nástrojů.
Nějaké navrtáváky - uhly 60, 90, 142 stupně a nožíky. Průměr upnutí je 1/8" tedy 3,175
Přílohy
navrt2.jpg
noze1.jpg
upichovak1.jpg
navrt3.jpg
navrt1-AL.jpg
navrt1-AL.jpg (37.92 KiB) Zobrazeno 8265 x
GAZUITRDN
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 9. 2011, 10:49

11. 9. 2011, 7:30

Engineer píše:Trošku jsem si hrál na brusce a spáchal pár carbidových mini nástrojů.
Nějaké navrtáváky - uhly 60, 90, 142 stupně a nožíky. Průměr upnutí je 1/8" tedy 3,175
PĚKNÉ ,TOJE BROUŠENE Z JAKÉHO MATERIALU.DÍKY ZA ODPOVĚD
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

12. 9. 2011, 8:51

Tvrdokov.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2589
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

12. 9. 2011, 9:19

Engineer píše:Trošku jsem si hrál na brusce a spáchal pár carbidových mini nástrojů.
Nějaké navrtáváky - uhly 60, 90, 142 stupně a nožíky. Průměr upnutí je 1/8" tedy 3,175
Jakym brusnym materialem je to brousene - tj. z ceho je brusny kotouc?
A na nejake specialni brusce? Na nejake hobby to asi nepujde, ze? Myslim kvuli nutne preciznosti/hazivosti atd ..
A ten vychozi polotovar je ze zlikvidovanych nastroju nebo se da nekde (v CR) koupit?

Znalcum se za blbe dotazy omlouvam :-).
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2011, 12:36

Výchozí polotovar jsou stopky z TK frézek.
Broušeno diamantovým kotoučem "noname". Bruska Ewag.
Použití je pochopitelně i pro hobby, nožíky upnuté do ocelového držáku fungují naprosto super, trošku horší je to s těma navrtávákama, tam musí být koník v ose a nic nesmí házet, jinak křup.... :(
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2011, 1:34

Ještě nějaký odjehlovače a srážeče hran. :wink:
Přílohy
odjehlovace.jpg
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2589
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

13. 9. 2011, 4:12

Engineer píše:Výchozí polotovar jsou stopky z TK frézek.
Broušeno diamantovým kotoučem "noname". Bruska Ewag.
Použití je pochopitelně i pro hobby, nožíky upnuté do ocelového držáku fungují naprosto super, trošku horší je to s těma navrtávákama, tam musí být koník v ose a nic nesmí házet, jinak křup.... :(
Diky za info, nemyslel jsem na hobby pouziti, ale zda to jde brousit i na nejake hobby (lidl ..) brusce :-) ?
Minule jsem to fakt napsal nejednoznacne :-). Ale samozrejme jsem hobbik :-).

Doma se mi vali cca 30 let stare diamantove brusne kotoucky a ploche kruhove placate "plisky" jeste z dob CCCP (to jsem netusil, jake to muzou byt poklady). Zkusim upnout do proxxoni rucni vrtacko/frezky.
Ale zatim nemam zadny zlomeny tvrdokovovy nastroj :-( :-).
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2011, 7:31

No nevím, myslím že si ty kotouče akorát zničíš. Na jejich použití je třeba přesné a tuhé uložení a stroj který se nezachvěje. Upnout to do nějaký ruční brusky je tak trochu šílenost. Stejně tak to asi nebude fungovat s nějakou dvoukotoučovkou z obchoďáku. Spíš riskuješ nějaký úraz od rosekanýho kotouče nebo zásah střepinou od rozprsklýho tvrdokovu.
Na použití diamantových kotoučů k broušení TK je potřeba pořádná bruska, improvizování se nevyplácí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22415
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2011, 8:24

ja jsem driv pouzival diamantak na dvoukotoucovce optimum
bylo treba udelat mezikrouzek nebo podlozky na hridel uz si presne nepamatuju jak jsem to upinal
ale nesmi to hazet jinak je to na prd
ale na ostreni soustruznickych nozu to pak bylo vyborne oproti cinskemu kotouci ktery na karbid nebyl vubec vhodny

nastrojova bruska i takova ta na gravirky z unimaxu asi za 17 000 je proti tomu ale uplne jina liga
dalsi se perfektne nastavit uhly a ubirat pomalu a presne co clovek potrebuje a vysledky s takovymi nozi jsou pak daleko lepsi a opakovatelne narozdil od nozu brousenych v ruce ale ma to svoji cenu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2589
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

13. 9. 2011, 10:36

Engineer píše:No nevím, myslím že si ty kotouče akorát zničíš. Na jejich použití je třeba přesné a tuhé uložení a stroj který se nezachvěje. Upnout to do nějaký ruční brusky je tak trochu šílenost. Stejně tak to asi nebude fungovat s nějakou dvoukotoučovkou z obchoďáku. Spíš riskuješ nějaký úraz od rosekanýho kotouče nebo zásah střepinou od rozprsklýho tvrdokovu.
Na použití diamantových kotoučů k broušení TK je potřeba pořádná bruska, improvizování se nevyplácí.
Nemyslel jsem drzet tu brusku v ruce - mam udelatko do suportu sustruhu (Erba Compact 300), kam si upnu brusku, soupu ji semtam suportem a brouseny kus upinam do (nekdy i zafixovaneho) sklicidla soustruhu.
Je to tahle na 12V
Obrázek.
Na upevneni nastroju pouzivam tyto proxxonacke klestiny Obrázek, takze hazivost by snad mela byt minimalni.
Navic ta bruska ma upinaci prumer vyrobeny z oceli (fi 20 mm, ten bod 1 na obrazku) - drzi uplne bez jakehokoliv viklani.
Navic - zapomnel jsem upresnit - ten dia kotouc i plocha kruhova desticka maji prumer snad 25 mm - takze je to fakt na "drobnou rucni praci". Uraz by nemel hrozit.
Ovsem optimismus je pouze nedostatek informaci a expert je clovek, ktery uz udelal vsechny chyby :-). A v tomhle oboru jsem ani nezaklekl do bloku :-).

Timhle "suportim" udelatkem jsem si uz vyrobil napr. z obycejneho vrtaku zahlubniky na hlavy valcovych imbusu M4-M6 (jednak jsem je potreboval v So a ani v Praze specialky nemaji pres vikend otevreno a druhak cena - jako hobikovi se mi zdaly proste drahe :-)).
Slo to pomalu, protoze ten Proxxon se pri vetsim pritlaku mel tendenci zpomalovat, ale v pohode - sklicidlo par otacek za minutu a jenom lehce hybat suportem.
Ale nebylo to diamantem, ale nejakym tim rozbrusovacim kotouckem.

Tady se mi krasne hodily krokace na oba posuvy ... Ale lenost neni zatim dost velka, abych dodelal uchyceni motoru k suportu a jeho prevod na hridele posuvu ... :), takze zatim pohybuji rucne.
Unipolarni drivery (a spousta krokacu vetsich i mensich) se valeji v supliku a rizeni by slo pomoci PICAXE - vyzkouseno uz mam i s seriove ovladanym LCD displejem 2x16 znaku - jenom to dat dokupy :-).
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2011, 1:52

Při průměru kotouče 25mm ho spíš zničíš dřív, než něco na tvrdokovu opravdu obrousíš. Používám kotouče průměr 75 a 100mm a úběr jde použít maximálně dvě setiny jinak ten kotouč velmi rychle ztratí tvar. Dost pochybuju že s tím Proxonem dokážeš brousit po setinách. Nicméně pokud něco spácháš přidej sem ukázku jak to dopadlo. :wink:
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

14. 9. 2011, 7:24

Ten proxon je jen na ruční broušení a gavírování, takzvaně s ním vytváříš umělecká díla. Moc pochybuji, že se ti s takovým strojkem podaří obrousit tvrdokovovou tyčku do alespoň nějakýho rozumně pravidelnýho tvaru i za pomoci soustruhu. To si už radši pořiď diamantový kotouč do klasické dvoukotoučovky o průměru 150mm a na něm budeš mít vyšší pravděpodobnost, že se ti podaří udržet nějaký tvar. Na dvoukotoučovce musíš sundat kryt tak, aby jsi mohl brousit čelem diamantovýho kotouče, pokud budeš brousit průměrem, tak to v ruce neudržíš a jen si vyštípeš kotouč. Z důvodu sundaného krytu doporučuju maximální opatrnost a soustředěnost při práci a samozřejmostí pro brusiče jsou funkční brýle.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2011, 7:42

Jak je to s chlazením diamantových kotoučů? Táta kdysi koupil v těšíně od bělorusů nějaký asi ruský diamanťák průměru cca150mm, ale je absolutně bez popisu, takže nevím ani otáčky, ani jestli se na něm brousí na sucho nebo na mokro. Z toho důvodu jsem ho taky ještě nezkoušel.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

14. 9. 2011, 7:52

Nasaď ho na klasickou brusku s 2850 ot./min. a na sucho se ti s ním bude celkem dobře brousit, jen si dej pozor na přenos tepla, tvrdokov se celkem rychle ohřívá a pokud ho potopíš do vody jako klasický radecový nůž, tak ti popraská. Prostě to chce u broušení obrovskou trpělivost, pokud máš kompresor, tak se dá pomoct ofukováním stlačeným vzduchem. Berte to s rezervou, ve fabrikách na strojích k tomu určených se to dělá úplně jinak :)
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“