Ohýbání jackelu

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 11. 2011, 3:18

Zdravím,

tak jsem dnes technologicky prohrál :( Potřeboval jsem bez ohřevu (kromě výhně nemám čím) ohýbat jackel 20x20x2 ve vnitřním rádiusu 60. Vytočil jsem do masivní ruční ohýbačky dvě rolny s osazeními na jackel aby se nebortil. Bohužel ani metr a půl dlouhou tyčí nebylo možné jackel ohnout. Zvolil jsem tedy jinou cestu a hodil jackel na koncích podepřený pod lis a tlačil proti němu zvrchu jednou z rolen. Bohužel výsledek je takový , že se jackel začne ohýbat a pak se zalomí a na tažené straně praskne. Předpokládám, že se tedy snažím o příliš malý rádius. Netušíte někdo jak na to? Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22401
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2011, 3:23

si spocitej kolik ti tam nahore bude schazet materialu
mozna asi dojdes k zaveru ze tolik se neda z tohodle materialu vytahnout
mozna existuji nejaka hotova kolena jako treba u nerezi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7214
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 11. 2011, 4:40

Mám takovej pocit že když jsem viděl jekl ohnutej v těchdle rozměrech tak na vnitřní straně byl vždycky docela velikej prolis dovnitř. Zkus tu rolnu přes kterou to ohýbáš udělat vyboulenou - třeba R5 do výšky taky 5 i víc + na krajích plochy 5 mm pro podepření stojin jeklu zevnitř a pak dál vedení boků.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 11. 2011, 4:57

Pravda, jackel je vždycky uvnitř hodně protlačenej dovnitř a i boky na vnitřním rádiusu bejvaj vytlačený, ale nevim nevim jestli tohohle doma dosáhnu. Kolena by nic neřešila jde mi o to ušetřit si práci se svařováním.
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

18. 11. 2011, 7:45

Zbýňa píše:Zdravím,
tak jsem dnes technologicky prohrál :( Potřeboval jsem bez ohřevu (kromě výhně nemám čím) ohýbat jackel 20x20x2 ve vnitřním rádiusu 60. Vytočil jsem do masivní ruční ohýbačky dvě rolny s osazeními na jackel aby se nebortil. Bohužel ani metr a půl dlouhou tyčí nebylo možné jackel ohnout. Zvolil jsem tedy jinou cestu a hodil jackel na koncích podepřený pod lis a tlačil proti němu zvrchu jednou z rolen. Bohužel výsledek je takový , že se jackel začne ohýbat a pak se zalomí a na tažené straně praskne. Předpokládám, že se tedy snažím o příliš malý rádius. Netušíte někdo jak na to? Díky.
Ahoj,
neco podobneho jsme delali. Podstatou je, ze si musis predstavit, co ten material dela pri deformaci. Prvne se musi zbortit do stredu (vystupek na razniku navic) a pak celkovy prolis. Nutne bylo poradne promazat formu na ohyb. Mazali jsme emulsinem od Charvata. Jo abych nezapomnel - ohybali jsme jackel 80x40 na 45stupnu, vnitrni R5.
U Tebe bych se zamyslel nad vnitrni rolnou - pridej na stred rolny vystouply pupek, ktery deformuje stenu na tlak a protistena tak netrpi. Prevazne tlak jde do deformace steny s vnitrnim radiusem
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“