Moje AZX 7050 přestavba na cnc

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 3. 2012, 6:25

tumlik píše: ....Pokud je to na otočku dokola dva stupně, ...... :lol: :lol:
Pak by šnekové kolo muselo mít 180 zubů, což při odhadovaném (podle fotky) průměru kola cca 120 mm dává šířku zubu + zubové mezery cca 2 mm. To jsou zoubky jak od myšky...
Na děličkách bývá převod 1:40, netvrdím že je i v tomto případě.
Aby to nebylo jako někdy na podzim kdy tu kdosi reklamoval soustruh kvůli házivosti univerzálky 0.7 mm, dlouze se tu o tom diskutovalo a pak ten dotyčný přišel na to že si spletl setiny a desetiny......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 3. 2012, 8:15

převod 1:40ti? nic o tom nevím, ale proč takovej hloupej převod? kdyby 1:45 nebo 1:36 tak to pochopím, ale 1:9ti (360/40)mě přijde takové divné.. má to nějakou výhodu
mimochodem já měl děličku a šnekovej převod měl 1:90ti a pak na šneku ozubené kolo 1:2 takže celkově taky 1:180ti
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

22. 3. 2012, 3:59

protože při převodu 1/40 vycházejí na šnekovém kole slušně velké a tím pevné zuby a přitom s tímhle převodem a kotoučem s 27 dírkami lze snadno nadělit kruh na nejčastější počty dílů, tj.:
2 díly (180 st.) - 1 díl = 20 otáček kličkou
3 díly (120 st.) - 1 díl = 13 otáček a 9 dírek na kotouči 27
a dále
4=10 ot
5= 8 ot
6=6+18
7 ? musel bych mooooc myslet
8=5
9=4+3
10=4
11 ?
12 =3+9
atd
Další počty dírek na kotoučích se používají na jiné počty dílů podobným způsobem , na mé děličce je dále 31,34,41 a 43 dírek.
Zkus si to propočítat a promyslet pro 1:45 nebo 1:36, takhle hezky to nevychází.
Von ten člobrda co to vymyslel blbej nebyl.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

22. 3. 2012, 4:39

omlouvam se všem , opravdu tam je 0-60 +0-60
musím omezit ten fernet. neměl jsem čas to nějak skoumat udělal jsem fotku a řešil něco jiného. nějak se mi v hlavě zafiksovala ta stovka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
už mi to je jasné :) dokonale jsem sám sebe zblbl :D
děkuju všem za vysvětlení
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

22. 3. 2012, 4:52

dneska jsem to všechno zapojil a spustil. motory běželi skoušel jsem referovat. začne referovat projede to tak 3cm a skočí tam hlaška špatna polarita.
ať tam dam 0 nebo jedna pořád to samé. někdy tam dokonce skočí chyba 888,888 to nechapu co je. asi po 10 pokusech mi odešel komp.. asi něco ve zdroji. ani neťukne. když se daří tak se daří. už jsem chvilku šilhal po těžkém kladivu že ten komp rozmlatím...
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

22. 3. 2012, 5:57

Klid, to je běžná věc, že se z počátku nedaří. Hlavně vytrvej a kladivo nech v šuplíku. :D
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

22. 3. 2012, 6:41

tak jsem se stím notasem ještě pokoušel nějak domluvit.zhodil jsem dekly a je vyhořelá deska :( zítra jdu pro novej. mě nenaštvala ta mašina, je mi jasné že to budu oživovat nějaký ten den. nasral mne ten noťas. byl puštěnej asi 3x a je v hajzlu. sakra a pak nemám chlastat. jdu do hospody na panaka :mrgreen:
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 3. 2012, 6:11

tak dnešní den byl celkem uspěšný. do kompu jsem koupil novou desku a už maká.
dozapojil jsem co šlo, abych si mohl konečně trošku pohrát :)
trošku jsem byl zmatenej v nastavování, ale to mi kluci z Gravosu dovysvětlili.
mašinka už běží. ale velký problém nastal z koncáky. asi je budu muset vyměnit . ještě to promyslím. po najetí na koncak mi to zreferuje vrací se spatky ale po ujetí asi 10mm se to zastaví a hodí chybu. ty mrchy koncáky totiš rozepnou a musí se od nich odjet alespoň 2 cm aby zas zapli. ta rolnička tam děla prostě bordel.
kratke video z prvních testů:
http://www.youtube.com/watch?v=_l_hbtbq ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
test dynamiky -přejezdy 50mm/s pracovní 20mm/s
podle odměřování to šlape dobře. vrací se to pokaždé na místo s tolerancí 5 tisícin. alespon podle těch digitalních pravítek.
na konci je zaběr na ten display jak se to vratilo
Honza - GRAVOS
Příspěvky: 76
Registrován: 8. 2. 2011, 6:29

23. 3. 2012, 7:08

Ahoj,

20mm hystereze na spínačích je opravdu moc, Armote od ref. spínače odjíždí 5mm, pokud na těch 5mm nedojde k opětovnému sepnutí, ohlásí chybu. Je to proto aby v případě chyby zapojení nebo nastavení (nejčastější chybou nastavení je polarita vstupu, proto ji Armote hlásí) stroj neodjížděl donekonečna pryč. Tuto vzdálenost je možné nastavit, jen není v menu nastavení vidět.

tedy otevřít v textovém editoru (např. notepad) soubor default.cfg v adresáři spolu s Armote.exe kde je veškeré nastavení.
V souboru jsou potom řádky
RefXRetreat=5
RefYRetreat=5
RefZRetreat=5
RefARetreat=10

kde pak stačí přepsat hodnotu 5 např na 25 a pak dráha na které Armote bude očekávat opětovné sepnutí bude 25mm

nesplést však název parametru, hned na dalších řádcích jsou parametry RefXRetract a to je zase odjezd osy po úspěšné referenci, to je zas pro spínače s hysterezí naopak velice malou nebo žádnou (např indukční spínače nebo přesné mikrospínače) kde když stroj zastaví hned po opětovném sepnutí, zůstane spínač v neurčitém stavu a stav vstupu se neustále mění mezi sepnuto a rozepnuto

Doporučuju po nastavení soubor default.cfg zálohovat např. na flashdisk, při změně PC stačí nahrát tento soubor zpět do adresáře Armote a je vše tak jak bylo.

Honza-GRAVOS
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 3. 2012, 7:51

tak to je supr informace. moc děkuju Honzo.
byl jsem to teť ještě přesně změřit a je to 12 mm.
do uterka to chci dát všechno dohromady a rozmyslet si ještě ten motor na to Ztko. ta 4ka je tak na hraně. jde to sice dobře ale ten motor ma uplně jinej zvuk. asi tam dam 6tku a tu 4ku co mi zustane dam pak na 4 os.

jinak dneska to litalo asi 3 hodiny a motory se skoro nehřáli skusím jim přidat ještě proudu o jeden dílek a uvidím. dam tam taky nějakou zatěž ať si to otestuju i se svěrakem atd..
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2012, 6:00

Proud klidně přidej, i když ho dáš na plno- poloha "F" (5,2A), nic se nestane, motoru píšou 5,6A. Kdyby byl moc horký (neudržíš ruku) tak uber.
Jinak ten otočný stůl mám naprosto ten samý :lol: . Je to hodně jemná fajnová věc, ze švýcarský SIPky. Je navržený na ležato a moc si nejsem jist,
co unese, když ho otočíš o 90st. (hodně blbě se to bude upravovat), přiděláš mu univerzálu a s tím šnekem začneš točit sakra rychle motorem :( .
Jinak naležato Ačko nemá na CNC tříosce význam, to ti dá mašina. Ale byl by parádní do kolíbky na 5ti osku, teda chudinka "švýcar"... :)
Co mně teda zaráží, jak se ti přesně vrací ty osy X a Y. To s těma šroubama co máš snad ani neni možný :lol: .
Zkus to ale tak, že hodně pomalu pojedeš s jednou osou tam a zase zpátky. Tam prostě nějaký stovky musí být!
(Nepřejede/nevymezí to vůle setrvačností).
Až ti to pojede, zkus co dá za maximálku, než to vypadne z kroku. Diky tomu převodu bych to typnul tak na 70mm/s s rozumnou akcelerací.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

24. 3. 2012, 6:19

občas stratí kroky až při 80ti. zatím ale nevím co si můžu dovolit. tak jezdím pomalu max 50.Ztko straci kroky už při 50 tak tam mam 35. dneska už jsem frezoval do hliníkoveho plechu. frezoval jsem si panel na vypínače. šlo to slušně na to že to byl obyč hliník 2mm plech. trošku se to táhlo.
stím měřením. dneska jsem to pouštěl ruzně rychle a měřil. podle těch pravitek jsem vedšinou zastavil spátky v nule. tak 70% pokusů. zbytek zastavoval do 1 setiny.
ja tam mam po dvě matky dotažene proti sobě takže vůle by tam byt neměla. jsem sám zaskočenej že to takhle ukazuje..
budu ještě měřit a skoušet. taky se mi tommu nějak nechce věřit že by to tak dobře dopadlo :)
jak jsi to myslel že: stěmi šrouby co tam maš??.....
pokud jsou i šrouby nepřesné tak se to stejně musí vrátit na stejne místo ne?? nebo jsem to nepochopil ??
jinak už to referuje paradně. už jsem myslel že budu muset honem shanět jine koncáky :)
jinak tu akeleraci jsem moc nepochopil. dal jsem tam zatim 200. kolik bys tam dal ty? stale se to učím tak nějak za pochodu.:)
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2012, 7:13

Tak jsem těch 70 mm/s docela odhadnul :) . Bez převodu by to dalo nejspíš 100ku. Ono to všechno spolu souvisí a od toho tam ty parametry jsou,
aby se to nastavilo do optima. Je to docela práce to odzkoušet se vším hýbat a najít to. Taky je to na rybinách a to je trošku jiný než na lineárech..
K těm vůlím. Než se stůl utrhne do pohybu, zapruží řemen, šroub, kuličky v něm i v axiálu. Šrouby máš válcovaný (ne broušený),
hovořil jsi o nějaké vůli na Y.
Tak ten test, když to jede pomalu, to odhalí - vůli. Zkus si popojíždet po stovce tam a zpátky. Pokud se ta stovka "pohne", je to sakra dobrý výsledek!
A velká Gratulace.
U takhle velký mašiny a krokáčů to s tou akcelerací nebude slavný. Zkus 300, 400,..a uvidíš :lol: .
Honza teď mastí s S-křivkou na GVE94 akceleraci 10t. na hliníkovým routeru testy a hledá chybku, ješte to chvíli potrvá :( .
Nepřesné šrouby (délka-lineárně) zkompenzuješ u nás v nastavení kr./mm, v pohodě podle pravítek. Ujed u nás 300 a koukej, co to ukáže.
Pokud blbě, vem kalkulačku a změň ty kroky, klidně na 3-tim desetiným čísle.
A ještě kontrolní otázka!! Máš ty plynový vzpěry určitě BEZ ZPĚTNÉHO TLUMENÍ? Jestli ne, bude to na Zku ztrácet kroky :( .
Pozor, i bez zpětného tlumení tlumí většinou v koncových polohách a těm se musíš mechanicky vyhnout. S tím převodem máš 8Nm a není důvod ke ztrátě.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 3. 2012, 10:32

budu skoušet a badat. ale mam to s převodem 1:2 takže 6Nm ne 8 .asi si to špatně pamatuješ.
spěry jsem dal schvalně dlouhy abych nechodil až do koncu. ale nevim o nich nic. akurat parametry sílu a delku.
ja nejsem strojař a o nekterých věcech ani nevim že vubec existují :D. učím se tak nějak za pochodu :)
ještě dotaz ktomu stolku. nevíš z čeho to je ?? ja to chci na 4 osu , jak jsem už psal. pokud se to počas obrabění otočí 4x o 90 stupňu tak to nebude takovej zahul na ten šnek...navic to muže točit pomalu. nikam nespěchám :) je to hobby frezka , nejsem fabrika . mam čas :D nebo zas uvažuju blbě...???..
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

25. 3. 2012, 11:07

tak jsem to byl změřit X a Z se hne po 4 stovkách a to blbé Y až po desetině. sakra budu to Y muset předělat.
no alespoň den jsem byl v nevědomosti a měl radost :cry:
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“