gravostar

CAD/CAM software
Odpovědět
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2008, 7:46

Nazdar Bobe, dlouho jsem přemýšlel jak Vám odpovědět. Tak to zkusím trochu ozřejmnit. Pokud si připravíte profil s můstkem v CADu (neuzavřený), žádný CAM nepochopí, že ho má konturovat zvenku (a vnitřky z druhé strany) podle Vašich představ. Pokud jste můstek (přerušení kontury) nakreslil v CADu, tak tam nakreslete i požadovanou strojní dráhu(spatřičným offsetem na nástroj) a je to hotové. Pak Gravostar nepotřebujete.
Gravostar není CAD, na ten jsou jiní machři. Ale příchytové módy, trimování,
brejkování a jiné vymoženosti obsahuje, protože si je uživatelé přáli.
Komentáře z nepochopení nebo z neznalosti (z toho by mě snad hráblo)
odradí uživatele, kteří jednoduchý CAM potřebují, tak prosím o shovívavost.
Není mojí ambicí protěžovat produkt na Hoby-CNC, a protože mě CNC nejen
živí, ale i baví, bude to tu k dispozici ve verzi Light za režijní peníz.
Tak vydržte, pátrejte, pracujte a CNC zdar. M.
P.S. Robokop a Kovohemil to napsali dřív, než jsem to sesmolil, mělo to být
pod Vámi jako odpověď. Kovohemile-chválit netřeba, napsali jsme to z radosti.
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2008, 8:49

Takže chválení to určitě není , ale pokud mi někdo přijde otevřít v monterkách tak je to supr, představoval jsem si řadu lidí v kvádru a že mě něco hustěj do hlavy ,přemlouvaj a říkaj spoustu pro a proti znáte to všichni z různejch předváděček.Tak tak to tady nefunguje,Je asi fakt že je dobrý přijít s konkrétní představou co od toho požaduji a co chci aby mohli v rámci svých možností poradit,a postupně se učit, nelze to nalejt do hlavy za hodinu nebo za dvě, ale jsou ochotni poradit.a otom to je. nikdo se neptá kolik toho znáš a jaký máš vědomosti to se stejně časem ukáže :D
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

27. 1. 2008, 5:09

Ahoj
Ja se tu ted budu obcas vyskytovat take, jsem programator co ma Gravostar na svedomi.

Co mozna nevite:
Umi importovat soubory PCB z Formicy ulozene v textovem rezimu.
Daji se tak delat prototypove plosnaky.
Nove exportuje data ve formatu pro stroje Datron.
Pavel
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

27. 1. 2008, 6:08

Já bych se chtěl jenom zeptat, jestli plánujete do budoucna taky plnou podporu 3D, neštudoval jsem moc tento program, ale z toho co čtu tady na fóru předpokládam, že to je jenom 2.5D
Poku se jedný o hloupej dotaz, tak asi ani nereagujte.
Děkuji
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 6:17

Psal jste(24.1.) Gravostar umí i konturovat neuzavřené entity,proto ten.....atd. Nyní mi sdělujete, že to žádný CAM NEUMÍ. Vychazel jsem z Vaší první informace a proto jsem se pokoušel o to co asi moc dobře nejde, proto jsem tak okomentoval svoji činnost.Pokud se můj výrok Vás osobně dotkl, tak se vám velice omlouvám, nebylo to vůbec myšleno na Vás, ale jen jako důkaz moji neschopnosti pochopit princip Vášeho programu Gravostár. V Kellyware to funguje trochu jinak a já jsem z toho vycházel. Ted' jsem hodil řeč s jedním stejně postiženým, a tem mě sdělil, že žádný můstky nepoužívá, ale používá podtlak z vysavače bez problémů přisává překližku k rastru stolu. Osobně Váš program nezatracuji, ikdyž se to tak může podle Vašich slov jevit. Naopak se mě některé funkce jeví jako velmi dobré a použitelné i pro hobbystu např.výplně objektů atd. chce to zkrátka trochu času pro uplné pochopení programu Gravostar no a já jsem byl řekněme trochu netrpělivý a neschopný.. Bob.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

27. 1. 2008, 7:15

Ahoj
Konturovat otevrene pline a body umi, jen je otazka k cemu vam to bude.
Jedine pouziti, o kterem vim je u stocku, kdyz gravirkou potrebujete nahore udelat brit.
Co vznikne: z bodu kolecko, z usecky oval apod.

Plnou podporu 3D neplanujeme, je to moc prace, a navratnost v nedohlednu (jedna se o roky vyvoje), budete muset pouzit jiny SW.
Program je opravdu 2,5D s jednou vyjimkou: v profi verzi umi vytahovat ve 3D rohy kontur a vyplni (kuzelovou gravirkou zaostrit).
Importovat 3D data v Gcode umi jako prumet do 2D.

Nicmene ruzne pripominky a namety uzivatelu se snazime akcetpovat,
pokud to jde, nejlepe mailem.

Pavel
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 7:41

pavel-gravos píše:Program je opravdu 2,5D s jednou vyjimkou: v profi verzi umi vytahovat ve 3D rohy kontur a vyplni (kuzelovou gravirkou zaostrit).
Ted tu náhodou čtu o programu který umí gravírovat :-). Umí taky vygenerovat z dvourozměrné předlohy kód misto X,Y,Z v souřadnicích X,B,Z (přesněji řečeno X,B*měřítko,Z)?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 7:53

To jsem, ale před tím nepochopil správně, (že se při otevřené čáře vždy udělá kontura jak nad čarou tak i pod čarou to bylo vidět)ale že v tomto případě není možnost definovat umístění kontůry pod a nad čarou. Pavle asi jste nečetl celé vlákno, mě právě šlo o to aby ta kontůra nebyla kolem dokola té otevřené čáry, ale tento problem už není problém našlo se jiné řešení-uzavřený profil(žebro) a přisávat a už se to nepohne. Bob.
Naposledy upravil(a) Bob dne 27. 1. 2008, 7:58, celkem upraveno 1 x.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

27. 1. 2008, 7:53

Jestli jsem to dobre pochopil, tak se jedna o gravirovani na valcovou plochu, to ted neumi. Nicmene by se to casem asi dalo dopsat. Jen je potreba presne znat prumer toho valce.
Dalo by se to nakonec i ted, kdyz vystupni soubor prozenete konvertorem, ktery prepocte vzdalenosti Y na uhlove otoceni osy B.
Pavel
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

27. 1. 2008, 7:55

Bobe,
tady se tomu rika offset, a stranu ukazete mysi.
Pavel
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 8:04

Pavle to snad vím také, ale měl jsem dojem že se bavíme o kontůře v CAM a né o offsetu v CAD. Bob.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 8:05

pavel-gravos píše:Jestli jsem to dobre pochopil, tak se jedna o gravirovani na valcovou plochu, to ted neumi. Nicmene by se to casem asi dalo dopsat. Jen je potreba presne znat prumer toho valce.
Dalo by se to nakonec i ted, kdyz vystupni soubor prozenete konvertorem, ktery prepocte vzdalenosti Y na uhlove otoceni osy B.
Pavel
Jj, přesně tak. Technicky vzato to znamená při generování kódu místo "Y n" psát "B k*n" kde k je průměr*pí/360. Rád bych si ušetřil tenhle následný konvertor, i když je to jen 20 řádek v Pascalu. A normální kombinací CAD+CAM je to docela složité vygenerovat, protože vetšina CADů z neznámého důvodu nabaluje skicu na válec docela divně a většina CAMů to zpracovává jako obecný čtyřosý model, i když je to celkově úplně primitivní problém.
Aleš Procháska
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

27. 1. 2008, 9:11

Bobovi: pardon, to jsme si spatne porozumeli. Nicmene ono to v tomhle
programu splyva: konturou se vytvori polyline (nebo jejich skupiny),
a offsetem take. Na co je uzivatel pouzije (na obrabeni nebo na dalsi
CAD konstrukci) je vcelku jen na nem. Je to asi nezvykle, vetsina CAMu model a obrabeci data striktne oddeluje.

Prochaskovi: tak ja to tam pripisu, az to bude dam vedet, a u Mirka
z Gravosu si vyfasujete novou verzi.

Pavel
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2008, 11:09

pavel-gravos píše:Prochaskovi: tak ja to tam pripisu, az to bude dam vedet, a u Mirka
z Gravosu si vyfasujete novou verzi.

Pavel
Joj, to by bylo sqělé :-)
Aleš Procháska
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2008, 7:31

Tak jsem naladil grovostar a macha, už to chodí vcelku dobře ale ,pokud nakreslím dva čtverce v sobě, a udělám g kody tak ten venkovní to v machu opíše jednou ale ten vnitřní to nástrojem objede dvakrát , v čem je chyba nikde nezadávám objetí 2x . možná někde tropím chybu
Odpovědět

Zpět na „Gravostar“