Uchycení trapézáku

mechanika k motorům
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 7:00

Jo to je tvoje malůvka, tak sorry to mě nějak uniklo, chápal jsem to že dáváš na někoho typ. Takže to dej do linku pomoc při výrobě. Bob.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 7:15

Nevidím tam závit na přitažení ložiska k čelu. Není tam na konci průměr 6.35mm pro spojku s krokovým motorem(at' máš ve spojce oba otvory stejné), a schazí ti tolerance u průměru a házivosti,a TR závit musí mít taky sraženou hranu. Bob.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

21. 1. 2008, 7:21

No já mám na krokovým motoru hřídel 8mm. Na jedné straně je vyvrtaná díra pro šroubeček M4 kterým to ložislo (přes nějakou větší podložku) chci chytnout (nechci ztrácet moc aktivní délky šroubu proto takhle). Tolerance jsou takovy aby se to veslo do loziska. Nemam zadne prostredky jak to vyrobit a jeden clovicek mi zde prislibil pomoc tak budu rad za to co mi s tim udela. Srazeni hran a podobny veci jsou tak trochu prepich.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 7:28

Jo tak to tedy máš nějakýho pořadnýho macka krokáče a čí ho budeš živit jaký máš driver. Bob.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

21. 1. 2008, 7:32

Macik to zas takovej nejni. Je to SX23-2727 od Microconu. 2,7 NM.
Driver si vyvjim sam. Zatim mam udelanej jen prototyp kterej ma mikrostepping (12-bit DA prevodniky), ale zatim nema MixedDecay mod. A protoze ma jen 2x L298 Proudovy budice tak to facha jen na 25 KHz.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 7:41

Hod' pohled na http://www.fofo.cz/album/1469/cnc-frezka/ je to poháněné 2ks pouze 0.6Nm. Takže 2.7Nm je macek. Bob.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

21. 1. 2008, 7:49

No ja jsem chtel mit malinko rezervu abych mohl obrabet casem i hlinik a podobne mekke kovy.

To je Tvoje frezka?? Delas letadylka??
(ja uz taky nejakej patek modelarim - posledni dobou nejni cas, ale mam krasnej vrtulnicek - tricitkovou tridu, ale celokov)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 8:27

Bob píše:stou maticí to by šlo ale závit by musel jít pěkně ztuha no a ta matice by se musela stejně podélně rozříznout a upínat asi v kleštině. Ted' mě napadlo- co tak do šroubovice závitu namotat měkký železný drát, aby přesahoval průměr závitu a upnout to do kleštiny možná je to blbost ale za pokus by to stálo. Bob.
Nevím, střilel jsem to od boku, spíš jsem nahlas přemýšlel. Asi by se v té matce stejně musely jen udělat důlky a soustružit jinak. Dopodrobna jsem o tom nepřemýšlel protože osobně se mi do trapézáků moc nechce a kuličkový si doma stejně neosadím, to musej profíci.

Ten drát vypadá zajímavě, to mě nenapadlo. Třeba udělat pružinu z kalibrovanýho drátu a tu tam natočit?
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2008, 8:50

Na tu frézku jsem dělal mechaniku a Martin elekro a vše kolem toho no a na Ladě zbyl stůl. V té době jsem ještě neměl net a tak jsem tvrdě vařil z vody. Martin ji má doma a když vidíš jak frézuje frézou průměr 0.5mm páčky ke kormidlům z 1mm laminátu(na polystyrena) máš z toho dobrý pocit. Jinak 5mm překližku frezou průměr 1.6mm na jeden záběr. A já jsem ted' začal zvolna(nic mě netlačí) dělat novou frézku jine koncepce - osa X- kalené tyče průměr 25mm+kuličkova vedení, osa Y-kalené tyče průměr 16mm+kuličkové vedení. osa Z malé lineární vedení+pohon lineární aktuátor(akční plocha 760x460mm) Ta frézka u Martina má rozměry 1050x510mm. Jinak pochopitelně všichni 3 modelaříme(nás modelářu v našem spolku je asi 10 mění se to) a máme v solidním pronájmu fantastické letiště 30x200m. a to kousek od domu 6km. Jo a vrtulníkáře tam máme taky a je smutnej,že je sám. Bob.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

21. 1. 2008, 9:02

To BOB : Tak to se budu muset u tebe někdy stavit, jezdím do Slavkova dost často do jedné nejmenované firmy na servisní zásahy, takže si dáme někde sraz, až tam pojedu. :)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

22. 1. 2008, 8:53

Panove nemate prosim nekdo skusenosti s loziskama s kosouhlym stykem?? Zajime mne jestli mohu pouzit dvourada loziska 3200 ktere prenasi axialni silu v obou smerech, ale napada me jaka tam asi bude axialni vule nez se pri zmnene smeru opre z jedne rady loziska na druhou a jestli nebude nutne k sobe zmacknout dve samostatna loziska a vymezit tim tuhle axialni vuli.
Dik.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

22. 1. 2008, 8:59

Jo a jeste otazecka pro strojare.

Nevite prosim aspon radove jake jsou zhruba rezne sily pri frezovani hliniku?
Rekneme ze frezkou s prumerem 4mm. Nemam totiz vubec predstavu kolik to tak muze byt Nevtonu. Asi by to nemelo byt zas tak moc, ale podvedome mi neco rika ze to musi byt sila jak svina aby to krajelo:-)

Dik za odpovedi pripadne za odkazy kde se to da vyhledat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2008, 9:23

CZ_Pascal píše:Jo a jeste otazecka pro strojare.

Nevite prosim aspon radove jake jsou zhruba rezne sily pri frezovani hliniku?
Rekneme ze frezkou s prumerem 4mm. Nemam totiz vubec predstavu kolik to tak muze byt Nevtonu. Asi by to nemelo byt zas tak moc, ale podvedome mi neco rika ze to musi byt sila jak svina aby to krajelo:-)

Dik za odpovedi pripadne za odkazy kde se to da vyhledat.
Řezná síla je pro hliník zhruba 1 GPa krát průřez třísky. Takže když vezmu nějaký rozumný posuv, třeba 0.015 mm/zub a hloubku 4 mm tak vychází průřez třísky 0.015 x 4 = 0.06 mm2 a z toho 1 GPa x 0.06 mm2 = 60 N. Je to samozřejmě velmi zhruba, zanedbal jsem všech asi dvacet opravných koeficientů na materiál, geometrii břitu, materiál nástroje, otáčky, chlazení a já nevím co ještě. Ani ten průřez třísky není správně, toto je jen horní odhad, ve skutečnosti to bude méně. Detaily v nějaké příručce obrábění, tady na fóru jsou nějaké odkazy.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

22. 1. 2008, 9:37

Diky. Takto priblizne mi to bohate staci. Chtel jsem mit jen predstavu abych vedel jakou silou mam treba zkusit tlacit pri vypoctu na vodici tyc pro vypocet prohnuti. Takhle kdyz dam 90N tak budu v pohode moct neco spocitat.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

22. 1. 2008, 9:24

Netrap se nějakými výpočty, stejně to bude jako ve statistice, těch vlivů tam může být hafo a ničeho se nedopočítaš. Prostě udělej frézku jak nejlépe dokážeš( ideální je sehnat plán funkční frézky,která by ti vyhovovala jak po stránce výrobních nákladů tak i tvojim možnostem na finální dokončení a hlavně tomu co chceš na ní dělat) nebo prolistovat dostupné cnc fora sednout k CAD a nakreslit si sám a myslím, že je tady dost fundovaných členů, s kterýma můžeš konzultovat konstrukci i stavbu. Ještě k tomu výpočtu, jaka myslíš že je potřeba sila aby uletěla fréza fí 1mm, já bych tak řekl 000nic. A jako modelář budeš používat frézu tak max. fí 1,6mm. Pokud budeš chtít frézovat dural tak stejně asi jenom plech řekněme fréza fí 2mm a záběr tak 0,2mm. Frézou fí 4mm jak psal Procháska to už chce frézku a vřeteno trochu jiné kategorie než je frézka na šmrdlání balzy a překližky.
Naposledy upravil(a) Bob dne 7. 7. 2012, 7:37, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“